HARRY

În vizită la Kiev, Prințul Harry al Marii Britanii i-a...

Citeste mai mult»

Fetele pierd din nou teren în fața băieților la...

Citeste mai mult»
Ilie și Ioana Năstase

Ioana Năstase, hotărâtă să meargă înainte cu divorțul de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, supărată după ce i-au dispărut ținutele purtate...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Procurorii susțin că Harvey Weinstein și-a folosit...

Citeste mai mult»

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, se...

Citeste mai mult»
cher

Cher solicită din nou punerea sub tutelă a fiului său,...

Citeste mai mult»
Rebel Wilson

Actriţa Rebel Wilson, dată în judecată pentru calomnie în...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Alec Baldwin ar urma să fie judecat într-un proces civil...

Citeste mai mult»
Eddie Murphy

Eddie Murphy a primit premiul pentru întreaga carieră al...

Citeste mai mult»
Charlize Theron

Charlize Theron spune că 'peste 10 ani inteligența...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg a avertizat că Hollywoodul trebuie să...

Citeste mai mult»
politie

Rapperul american D4vd, arestat sub suspiciunea de...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gerard Depardieu și-a retras acțiunea în instanță...

Citeste mai mult»
pestritu

Adelina Pestrițu, fotografiată alături de un actor...

Citeste mai mult»
nicole kidman

Nicole Kidman a dezvăluit că urmează o pregătire pentru a...

Citeste mai mult»
Bradley Cooper

Bradley Cooper va regiza un 'prequel' al filmului...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Anchetă deschisă în urma unei plângeri pentru agresiune...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a promovat comedia dark ''Digger'' la...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Justiția belgiană a deschis o anchetă după o plângere...

Citeste mai mult»
Sabrina Carpenter

Sabrina Carpenter îşi cere scuze pentru că a confundat un...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a început un program de dezintoxicare (media)

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry și Meghan au ajuns în Australia, unde au...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»

Silueta de vedeta in pasi simpli

În Sport 5 aug 2009
Le-am admirat in presa de azi pe Dana Petrescu - la aproape 40 de ani nu are nici un motiv de retinere in a se afisa topless pe plaja, alaturi de iubitul ei cu 12 ani mai tanar - si pe Nicollette Sheridan careia ii dai 25 de ani, nicidecum 45. Educatia mentinerii in forma da roade si ne poate tine departe de pericolul soldurilor late si al celulitei revarsate in voie. Ioana Mergeani, nutritionist la Day Spa, are un set de sfaturi simple pentru efecte mari.

Sunt parca adusa cu picioarele pe pamant odata cu acest articol de revenire din « reveria » slabirii a 5 kilograme intr-o zi. Revin pe taramul concret al efortului necesar in orice, deci si in dieta, si aflu, din materialul nutritionistei noastre, lucruri mici, dar realiste pentru rezultate cat de cat vizibile. Ce trebuie sa fac pentru a-mi indeparta cele mai tentante dorinte de fast-food, dulciuri si snacks-uri din mintea atat de "naiva" uneori? Descopera mici secrete alimentare si nu numai, pentru ca dieta sa nu mai para asa un vis urat!

Invataturi esentiale direct de la specialist!

Mi-ar placea sa va pot spune ca s-a descoperit acea “MINUNE” care sa ne permita sa mancam orice, oricat si la orice ora, fara sa castigam kilograme in plus, sa putem ramane supli, debordand de energie. Insa, nu va pot spune, inca asta!

Regimul miracol nu exista, dupa cum nici pastile, ceaiuri care sa imbunatateasca situatia la modul real.

Ceea ce este cert e ca trebuie sa mancam sanatos, sa ne miscam in fiecare zi, sa avem masura in alegerea portiilor, si inca ceva care sa ne deturneze mintea de la mancare, un proiect care, pastrand in minte obiectivul, ne ajuta sa slabim si sa ramanem supli! Ce e mai minunat decat mancarea – unii sustin ca prietenia si conversatia - asa ca, sa ne gasim prieteni interesanti cu care sa conversam indelung!

Ar trebui sa avem grija de acel echilibru intre aportul (alimentar) si consumul energetic, cand aportul depaseste consumul – apare balanta energetica pozitiva si evident excesul de tesut adipos depus cu precadere pe abdomen – "celebra burta”.  Domnele  ar trebui sa aiba circumferinta taliei sub 80cm, iar domnii daca au peste 94 cm, au de ce sa-si faca griji!

De ce este atat de pagubos excesul asta de greutate? Provoaca dezechilibre – care pot antrena  instalarea diverselor boli – diabet, cancer, patologii cardiovasculare etc. – bolile confortului si ale prosperitatii.

Studiile ne arata ca tot mai multe persoane se afla la un moment dat in starea de preboala, prediabet – acel binecunoscut sindrom metabolic (un sfert din populatia Romaniei) –  care reprezinta un cumul de factor cu risc aterogen si efect sinergic.

Cei care la analize constata ca au colesterolul putin crescut, acidul uric spre limita maxima, tensiunea arteriala usor crescuta, glicemia ceva mai mare si dincolo de toate acestea ceva kilograme in plus sunt persoanele cu risc de a dezvolta in timp o boala din cauza sedentarismului, a mancatului aiurea, si a greutatii departe de a fi cea ideala.

Totusi ce e de facut? Incercam sa schimbam cate ceva, cu pasi mici, dar siguri, pentru inceput. La capitolul miscare, nu ratam nici o ocazie de mers pe jos, de  urcat  o scara.

In ceea ce priveste alimentatia, evitam orice regim dezechilibrant, fie ca e vorba de un regim hiperproteic – care mai favorizeaza  si o stare de disconfort din cauza nivelului scazut de serotonina, fie de un regim extrem de hipocaloric.

Alegem sa stam de vorba cu un nutritionist care ne va da sugestii si mai ales, impreuna vom gasi o solutie care sa se asorteze cu programul fiecaruia.

Daca reusim sa avem un program mai ordonat de masa, daca ne hidratam cum trebuie, daca renuntam la obiceiurile  nesanatoase, daca nu ni se mai pare  o corvoada mersul pe jos – atunci toate  aceste reusite se vor revela in felul nostru de a fi, de a ne misca, si mai ales, de a ne simti.

Nu rata articolul saptamanii!

Pentru ca e vara si vrem sa afisam in fiecare zi un corp cu care sa ne mandrim, am ales, am combinat si am creat cate o reteta "rupta" din fiecare zodie, cu minim de calorii. Savureaza "Reteta de slabit a zodiei tale"!   

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
24 apr