justitie

Fiul prințesei Mette-Marit, judecat pentru presupuse...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga denunţă acţiunile ICE, în concert la Tokyo:...

Citeste mai mult»
Luke Thompson

Actorul Luke Thompson, protagonistul noului sezon...

Citeste mai mult»
Nicki Minaj

Nicki Minaj „a finalizat” obţinerea cetăţeniei americane...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen aduce un omagiu victimelor de la...

Citeste mai mult»
Sharon Stone

Sharon Stone îl va însoți pe 'regele rulourilor cu cremă'...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul american Chris Brown, prezent într-un tribunal...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Harry Styles va susţine o serie record de 12 concerte pe...

Citeste mai mult»
susan

Actriţa Susan Sarandon va primi Goya Internacional 2026...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West a negat că ar fi nazist şi a invocat...

Citeste mai mult»
gabi

Garbine Muguruza a devenit mamă pentru prima oară: Marcos...

Citeste mai mult»
Victoria Beckham

Victoria Beckham a fost recompensată în Franța cu Ordinul...

Citeste mai mult»
Jane Fonda

Jane Fonda a avertizat că administraţia Trump „depăşeşte...

Citeste mai mult»
Robbie Williams

Robbie Williams a doborât recordul The Beatles pentru...

Citeste mai mult»
Sadie Frost

'A existat un preț pe capul meu', a declarat actrița...

Citeste mai mult»
Liza Minnelli

Liza Minnelli a folosit inteligenţa artificială pentru a...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Harry Styles, fost component al trupei One Direction,...

Citeste mai mult»
barron

Barron Trump, fiul cel mic al președintelui SUA, implicat...

Citeste mai mult»
Stephen Graham

Stephen Graham, actorul din "Adolescence", a povestit cum...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift devine a doua cea mai tânără persoană...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa a depus o contestaţie la executare...

Citeste mai mult»
Mariah Carey

Mariah Carey va interpreta o melodie în italiană la...

Citeste mai mult»
Valentino

Italia își ia adio de la creatorul de modă Valentino

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry își stăpânește cu greu lacrimile, în boxa...

Citeste mai mult»
ffffffffff

Când este recomandat să faci un examen mamografic?

Citeste mai mult»
bahia

De ce să alegi un sejur la Bahia Principe pentru o...

Citeste mai mult»
boli de inima

Inima umană își poate regenera celulele musculare după un...

Citeste mai mult»
Brooklyn

Un fiu al cuplului David-Victoria Beckham își acuză...

Citeste mai mult»
Julio Iglesias

Julio Iglesias, acuzat de delicte sexuale, solicită...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gerard Depardieu și ''regele paparazzilor'' s-au împăcat...

Citeste mai mult»
Valentino

A murit celebrul creator de modă Valentino, la 93 de ani

Citeste mai mult»
Freddie Mercury

Presupusa fiică a cântăreţului Freddie Mercury a murit la...

Citeste mai mult»
Julio Iglesias

Julio Iglesias, vizat de plângeri ale unor foste...

Citeste mai mult»
sting

Începe lupta pentru drepturi de autor între Sting şi...

Citeste mai mult»
Matthew McConaughey

Actorul Matthew McConaughey îşi brevetează imaginea şi...

Citeste mai mult»
Scott Adams

Scott Adams, creatorul benzilor desenate din seria...

Citeste mai mult»
julio

Plângerea împotriva lui Julio Iglesias vizează fapte de...

Citeste mai mult»
Meghan Markle și Prințul Harry

Meghan Markle se întoarce în Marea Britanie pentru prima...

Citeste mai mult»
Conchita Wurst

Conchita Wurst se retrage din evenimentele conexe ale...

Citeste mai mult»
Zoe Saldaña

Zoe Saldaña devine, datorită „Avatar: Fire and Ash”, cea...

Citeste mai mult»

Alimentele sanatoase, condamnate la viata lunga pe raft de preturile triple fata de cele obisnuite

În Sport 24 iul 2008
Produsele ecologice reprezinta in prezent sub un procent din totalul alimentelor consumate pe piata autohtona, fata de procentul de aproape 5% inregistrat in Europa Occidentala, una dintre cauzele principale ale acestei situatii fiind preturile practicate pentru aceste produse, mai mari cu pana la 300% fata de cele obisnuite.
Consumul mic de produse ecologice este strans legat de preturile mari pe care produsele "eco" le au la raft in supermarketuri, comparativ cu cele practicate in tarile occidentale. Doar in cazul produselor fabricate in tara, foarte rare de altfel, se inregistreaza diferente de 20-30% fata de produsele obisnuite.

Astfel, pretul unui kilogram de zahar brun nerafinat, ecologic ajunge la 12 lei/kg, in timp ce un kilogram de zahar alb, 100% rafinat costa de 4 ori mai putin, in jur de 3 lei. Smantana bio costa in jur de 4,5 lei/250 ml, in timp ce smantana obisnuita se vinde la acelasi pret, dar in cantitate dubla. Faina integrala de grau ecologica costa aproape dublu fata de faina alba de grau, cea bio avand pretul de 4,5 lei/kg, iar cea normala costand in medie 2,5 lei/kg. Diferente substantiale se pot observa si la ouale ecologice, care costa in jur de 0,9 lei/bucata, in timp ce ouale obisnuite costa aproximativ 0,5 lei/bucata. La painea integrala, diferenta este mai mica si se situeaza undeva in jurul valorii de 2 lei.

Pe de alta parte, gama de produse comercializate in marile magazine este destul de restransa. In majoritatea supermarketurilor, acestea au alocat un singur raft, sunt asezate la intamplare, chiar dispersate si amestecate cu produsele obisnuite. Produsele ecologice romanesti lipsesc de pe rafturile cu produse bio.

Responsabile pentru preturile mari ale produselor "eco" sunt taxele vamale. "Diferentele de pret variaza de la un produs la altul, in functie de tara de import, de taxele vamale, de tipul de produs comercializat", a declarat pentru FrontNews directorul general al Natura Land, Radu Panait.

Producatorii romani invoca absenta unui sprijin din partea statului roman, cel putin in privinta promovarii produselor bio, nu au incredere in piata ecologica din Romania, si, in consecinta, prefera sa produca doar materie prima (cereale, ulei, miere, plante medicinale, fructe de padure, lactate) pentru export, ceea ce inseamna ca segmentul de procesatori ecologici care sa produca in Romania un produs finit, gata pentru consum direct lipseste aproape cu desavarsire, a comentat Panait.

Astfel, materia prima de la noi din tara ajunge sa fie exportata, produsele sunt fabricate in strainatate si apoi sunt importate la noi in tara, fapt care justifica pretul foarte mare la care se ajunge, conform declaratiilor lui Panait, care considera ca avem nevoie de mai multi producatori romani, care sa acopere o gama mai larga de produse.

Piata produselor "eco" ar putea creste pana la 5 milioane de euro in 2008

In prezent, produsele ecologice atrag foarte putine persoane, dar specialistii estimeaza ca in viitor ponderea lor printre alimentele consumate va creste, odata cu educarea populatiei, cu cresterea nivelului de trai si cu sustinerea celor care produc ecologic.

Valoarea pietei de produse ecologice ar putea valora 5 milioane de euro in 2008, potrivit estimarilor Radu Panait, care considera ca "piata de la noi se va dezvolta in 5 ani de zile, cand vom ajunge la un consum de 4%. Aici suntem un pic mai rapizi. Daca la ei a durat 20 de ani, la noi va dura mult mai putin".

In anul 2007, in Romania s-au cheltuit aproximativ doua milioane de euro pe produsele ecologice, valoare destul de mica avand in vedere cat cheltuiesc romanii pe alimentele obisnuite. Statisticile arata ca in primul semestru al anului in curs, romanii au alocat pentru alimente o treime din veniturile lunare, care se ridica la aproape 2000 lei pe gospodarie.

In ciuda estimarilor optimiste ale importatorilor privind cresterea consumului de produse "eco" in urmatorii ani, in prezent romanii au de facut o alegere grea: sa cumpere produse obisnuite, la preturi acceptabile, sau sa aleaga produsele ecologice, pentru care trebuie sa scoata din buzunar de patru ori mai multi bani.
Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
01 feb