john

John Davidson a acordat primul său interviu şi a explicat...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei...

Citeste mai mult»
ddd

Noul director de creație al Gucci a prezentat...

Citeste mai mult»
Christina Applegate

Christina Applegate a dezvăluit că este imobilizată în...

Citeste mai mult»
insta

Instagram îi va avertiza pe părinți dacă un adolescent...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Pentru Donald Trump, Robert De Niro este o „persoană cu...

Citeste mai mult»
martin

Fiica actorului Martin Short a murit la 42 de ani

Citeste mai mult»
Bill Gates

Bill Gates abordează legătura cu Jeffrey Epstein, într-o...

Citeste mai mult»
gisele

Gisele Pelicot, primită la Londra de regina Camilla, care...

Citeste mai mult»
russell

Russell Brand a pledat nevinovat la alte două acuzații de...

Citeste mai mult»
nick

Fiul cineastului Rob Reiner a pledat nevinovat pentru...

Citeste mai mult»

Cele două alimente care pot crește riscul de cancer

Citeste mai mult»
andrew

O fotografie cu Andrew Mountbatten-Windsor pe bancheta...

Citeste mai mult»
TRUMP

Melania Trump donează Muzeului Smithsonian rochia purtată...

Citeste mai mult»
hil

Americancele Hilary Knight şi Britanny Bowe s-au logodit....

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, vedeta din „Grey’s Anatomy” şi „Euphoria”, a...

Citeste mai mult»
andrew

Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew...

Citeste mai mult»
cancer mamar

O pistă considerată promițătoare pentru prevenirea...

Citeste mai mult»
vvvv

Cântărețul Bad Bunny va juca rolul principal într-un film...

Citeste mai mult»
sgia

Actorul Shia LaBeouf, arestat la New Orleans, de Mardi...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-ar dori ca mai multe ''modele...

Citeste mai mult»
dana

Dana Eden, producătoarea israeliană a serialului...

Citeste mai mult»
al pacino

Al Pacino i-a adus un omagiu lui Robert Duvall, un „actor...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Complot la concert Taylor Swift - Un bărbat în vârstă de...

Citeste mai mult»
Camilla

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Salma Hayek

Salma Hayek produce un film pentru a apăra imaginea...

Citeste mai mult»
salata

Dovezile disponibile ''nu justifică entuziasmul'' legat...

Citeste mai mult»
depresie

Depresia funcțională: semnele ignorate ale unei suferințe...

Citeste mai mult»
Sharon Stone

Sharon Stone, emoționată până la lacrimi la Balul Operei...

Citeste mai mult»
baddd

Bad Bunny, în fruntea topurilor muzicale din Germania...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prințul William a vizitat o rezervație naturală în ultima...

Citeste mai mult»
james

James Van Der Beek, vedeta din ”Dawson's Creek”, a murit...

Citeste mai mult»
kurt

Un nou raport al experţilor criminalişti susţine că...

Citeste mai mult»
Snoop Dogg

Snoop Dogg va asista pentru prima dată la un meci al...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears vinde drepturile asupra întregului său...

Citeste mai mult»
Ross ''the Boss'' Friedman

Ross ''the Boss'' Friedman, membru fondator al trupelor...

Citeste mai mult»
 Catherine O'Hara

Actrița Catherine O'Hara a murit din cauza unei embolii...

Citeste mai mult»
Chappell Roan

Chappell Roan a rupt legăturile cu agentul său, Casey...

Citeste mai mult»
William si Kate

William şi Kate fac prima declaraţie după dezvăluirile...

Citeste mai mult»
Neil

Neil Young anulează turneul european: "Îmi pare rău că vă...

Citeste mai mult»

Cum am slabit definitiv in zonele-problema

De în Sport 24 mar 2010
"Ma numesc Laura si sunt din Brasov. Mi-am propus ca slabesc doar cateva kilograme, pentru ca, din cauza conformatiei mele am considerat ca nu e nevoie de mai mult. Eu in partea de jos sunt ok, asa cum vreau sa fiu (adica la picioare), dar in partea de sus am cateva kilograme in plus (bustul plus fata). Am 1,72 si am pornit de la 71 de kilograme." De aici a a inceput lupta ei cu greutatea...Ea a reusit sa slabeasca ceva kilograme, adaptand toate trucurile organismului ei si felului de a fi. Mai mult decat atat, a slabit exact in zonele pe care le-a vizat!

Dieta?! De ce?

Inca din copilarie am fost foarte slaba, iar pe la varsta de 18 ani nu aveam decat 51 de kg. La inaltimea mea era destul de putin si cred ca aratam putin cam rau datorita oaselor care ieseau in evidenta. Odata cu trecerea timpului au inceput sa se puna kilogramele care la inceput mi-au prins bine. Erau zile in care ma rugam sa pun macar cateva kg. acum ma rog sa nu se mai puna si in cel mai fericit caz sa se duca.
Si asa am gasit motivatiile...

M-am hotarat sa fac ceva din mai multe motive. Unul este faptul ca orice incercam sa imbrac nu ma mai incapea si eram deja crizata ca trebuie sa iau alte haine. Orice tricou aveam, nu reuseam sa mai acopar burta.

Un alt motiv a fost faptul ca mama mea este supraponderala si am vazut cat de greu ii este din toate puncetele de vedere (sanatate, miscare)

Ultimul, dar nu cel din urma motiv a fost legat de cum ma vedea lumea. Inainte cand aratam bine, toata lumea ma intreba cum de arat asa bine, iar din momentul in care pusesem ceva kg. toata lumea zicea ce am patit si ma intreba de ce m-am ingrasat asa. Imaginea mea a avutd e suferit. Atunci am hotarat sa fac ceva.

Fara nutritionist...

Nu am apelat la un specialist, ci am inceput sa ma informez despre toate dietele si metodele de slabit pe internet, in reviste... am incercat foarte multe, incepand cu supa de varza pentru o saptamana. Am slabit cateva kg., pe care le-am pus repede inapoi cand am incetat dieta. Am reinceput cautarile (care au durat cativa ani), am calculat caloriile si am mancat tot felul de mancaruri cu putine calorii, deci am incercat o dieta hipocalorica.

Facand calcule, numarand calorii, folosind sportul si alimentatia in favoarea organismului meu!

In prezent, am inteles cateva lucruri si anume ca orice ai face ca sa slabesti trebuie sa si mentii.  Dupa indelungi calcule, a reiesit ca trebuia sa mananc nu mai mult de 1500 kcal pe zi, dar din pacate eu mancam mai mult. Asa ca, singura solutie era sa le pierd undeva. Si uite asa am ajuns la concluzia ca sportul e singurul mijloc de a ma incadra

In ceea ce priveste alimentatia. Nu urmez o dieta anume, doar ca mananc in cantitati foarte mici si in limita aceea de 1500 kal.

Dimineata
beau un ceai si, uneori, o felie de paine neagra prajita.

Gustare
: un fruct pe la pranz

Pranz: mananc normal, adica ori o ciorba, supa sau felul doi, dar fara paine. Mananc foarte mult peste si pui si niciodata carne de porc.

Seara:
  un fruct si pufuleti daca simt nevoia de ceva.

Cum am descoperit trucuri utile...

Primul lucru pe care l-am facut, a fost sa reduc mesele pe zi la doua.

Binenteles ca si cantitatile au fost mult mai mici si am renuntat la paine, dulciuri.

Am umplut o sticla de 2 litri de apa, pe care ma fortam sa o beau pentru a elimina grasimile.

In general, ma feresc de grasimi de orice fel si  mai ales de dulciuri. Nu folosesc zahar deloc, nici la ceai, nici la cafea.

Intre toate mesele beau apa foarte multa si mai ales dupa ora de sport.

Salata de varza e ideala in caz ca ti-e foame, iar dovlecei sunt legume cu cele mai putine calorii. Mananc multe legume fierte si le prepar la un aparat cu aburi.

A fost foarte greu seara pentru ca imi era foame si imi venea sa mananc mereu si de accea m-am decis sa mananc pufuleti pentru a trece mai usor peste.

Am baut ceai verde cald de cate ori aveam ganduri ‘negre' legate de pofte.

La serviciu uneori sunt atat de ocupata, ca nu apuc sa mananc, dar totdeauna reusesc sa imi beau ceaiul si sa mananc un fruct. In oras ies destul de rar, asa ca reusesc sa scap de tentatii.

Nu pot zice ca nu mai mananc cate o pizza sau o prajitura din cand in cand, dar imediat calculez cu cat am depasit caloriile si ma apuc de pedalat.

Ce am realizat....

Dupa socul pe care l-am suferit, ajungand la 71 de la 51 in 10 ani mi-am propus sa ajung macar la 65. Momentan, dupa 5 luni am ajuns la 68-67. Deci am slabit cam 4 kg . Desi poate parea putin, este mult pentru ca acele kg s-au dat exact din zonele din care trebuia. Acesta este unul din secrete.

Nu trebuie sa slabesti peste tot, ci numai in zonele cu probleme.Asa ca pentru fese si abdomene am apelat la un aparat numit Leg Magic. Dupa exercitii zilnice de circa 20-30 minute am scapat de 4 cm ceea ce consider eu ca e mult. In partea de brate si bust fac exercitii cu gantere improvizate din doua bidoane de apa de 1 litru.

 Acum fac si aproximativ 1 ora pe bicicleta de apartament pentru a imi mentine fermitatea muschilor la picioare si nu numai.(mai scap de surplusul de calorii din anumite zile)

O schimbare de moral...

De cand am inceput sa slabesc ma simt mult mai bine pe plan psihic, dar si fizic. Moralul meu e mult mai ridicat cand vad ca pot purta haine pe care odata nu le mai puteam imbraca, iar fizic pot spune ca nu mai obosesc asa de repede, iar durerile de spate s-au mai redus.

Efecte adverse nu au fost la mine, dar nu recomand acele cure in care se mananca foarte putin, gen sucuri si fructe doar. Se poate manca si un gratarel, daca faci ceva miscare dupa.

In prezent, incerc sa fac miscare cat mai multa si constanta pentru a ma mentine si chiar pentru a mai slabi in continuare, tinand cont ca  am un job “sedentar", la birou.

Un sfat pentru Feminise:

Un singur sfat am: orice ati face trebuie sa va schimbati stilul de viata, si anume mancati rational si faceti miscare. Orice va place! Trebuie sa gasiti ceva ce va pasioneaza, pentru ca altfel va veti lasa repede de acesta activitate necesara!

Nu rata articolul saptamanii!

Un interviu-lectie despre succes, despre statutul femeii business in 1991 vs. 2010, despre rolul norocului in afaceri si citate motivationale aduse la rangul de reguli in business. Descopera o lectie de antreprenoriat cu autorul uneia dintre cele mai de succes afaceri de dupa 1989 - Aviad Meitar!

Tag-uri: , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 4

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

RODICA Calin (11.11.2010, 20:58)
Woow!Laura esti foarte ambitioasa daca ai reusit sa duci la capat acest regim...
Răspunde-i
alina brusture (30.09.2010, 08:54)
felicitari Laura pentru ambitia ta!
Răspunde-i
Daniela Ganciu (26.03.2010, 11:00)
Buna, ma bucur mult ca te-a inspirat articolul, pentru ca in aceasta idee si facem articolele de acest gen - poveste - pentru a fi o sursa de inspiratie pentru voi si un imbold pentru a reusi in experienta voastra..ne bucuram ca dau rezultate
Răspunde-i
Ionela Dobranici (25.03.2010, 13:32)
Mi-a placut taaaare mult articolul...mai ales pentru ca ma regasesc intocmai: am 1.72 cm si anul trecut aveam 71 kg si...urmand aproximativ aceeasi "dieta" am ajuns sa am acum 66 kg...s-au dus usor...dar de tot (sper eu!!!)...asa ca eu sustin acest mod de viata!!!...
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
01 mar