Jeff Bezos și Lauren

Nunta lui Jeff Bezos în Veneţia declanşează proteste:...

Citeste mai mult»
Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss

Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss au ''exersat...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Curtea Supremă respinge reluarea procesului privind...

Citeste mai mult»
Loredana Groza

Loredana Groza a cântat alături de mama ei la petrecerea...

Citeste mai mult»
Aya Nakamura

Cântăreața Aya Nakamura are o statuie din ceară la muzeul...

Citeste mai mult»
Tora Vasilescu

Ce consumă Tora Vasilescu pentru a se menține în formă la...

Citeste mai mult»
 Katy Perry și Orlando Bloom

Relația dintre Katy Perry și Orlando Bloom ar fi ajuns la...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein a fost găsit vinovat de agresiune...

Citeste mai mult»
Gabriela Cristea

Gabriela Cristea, probleme în vacanța petrecută în...

Citeste mai mult»
amalia

Prințesa Amalia a Țărilor de Jos a suferit o fractură de...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Un judecător a respins procesul de 400 de milioane de...

Citeste mai mult»
rochii

Rochii de vară extrasezon – cum să le porți în zilele mai...

Citeste mai mult»
frum

Self-care feminin în era digitală: Cum evoluează...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Obiecte de vestimentație care i-au aparținut prințesei...

Citeste mai mult»
Malia

Malia, fiica lui Michelle şi Barack Obama, renunţă la...

Citeste mai mult»
sejur

Antalya sau Bodrum? Ce destinație ți se potrivește mai bine?

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness

Citeste mai mult»
jane

Prima geantă Hermès concepută în 1984 pentru Jane Birkin...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va primi titlul de cavaler din partea...

Citeste mai mult»
Cătălin Crișan

Cătălin Crișan, acuzat că și-a agresat fizic partenera, a...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry a analizat posibilitatea de a-și schimba...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Cântărețul Rod Stewart a anulat două concerte în Las...

Citeste mai mult»
Michael J. Fox

Michael J. Fox lansează un apel pentru găsirea unei...

Citeste mai mult»
Morten Harket

Morten Harket, solistul trupei a-ha, suferă de Parkinson

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Meghan Markle sărbătoreşte ziua de naştere a fiicei sale...

Citeste mai mult»
crbl

De ce își vede rar CRBL fiica: „E complicată toată treaba...

Citeste mai mult»
Nicoleta Luciu

Nicoleta Luciu a slăbit 7 kilograme în trei săptămâni:...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Procesul Kardashian: Sentințele 'bunicilor bandiți' au...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift a recâştigat controlul asupra muzicii sale,...

Citeste mai mult»
Opal Suchata Chuangsri

Opal Suchata Chuangsri din Thailanda este Miss World...

Citeste mai mult»
buchet

Buchete de 101 trandafiri pentru aniversări speciale

Citeste mai mult»
dlllf

Când să te oprești: Semnale că este timpul să iei o pauză...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a pledat nevinovat la acuzațiile de viol și...

Citeste mai mult»
Mako a Japoniei

Fosta prințesă Mako a Japoniei a născut primul său copil

Citeste mai mult»
vancea

Cum se menține în formă Roxana Vancea. Fosta asistentă TV...

Citeste mai mult»
Angelina Jolie si Brad Pitt

Brad Pitt, prima reacție după încheierea divorțului de...

Citeste mai mult»
Maria

Maria Grazia Chiuri a demisionat din funcția de director...

Citeste mai mult»
maicu

O sesiune de beatboxing a unor călugăriţe braziliene la o...

Citeste mai mult»
cuplu

Mituri despre dragoste care pot distruge o căsnicie

Citeste mai mult»
cancer

Medicii au descoperit o posibilă cauză a creșterii...

Citeste mai mult»

Cum am slabit definitiv in zonele-problema

De în Sport 24 mar 2010
"Ma numesc Laura si sunt din Brasov. Mi-am propus ca slabesc doar cateva kilograme, pentru ca, din cauza conformatiei mele am considerat ca nu e nevoie de mai mult. Eu in partea de jos sunt ok, asa cum vreau sa fiu (adica la picioare), dar in partea de sus am cateva kilograme in plus (bustul plus fata). Am 1,72 si am pornit de la 71 de kilograme." De aici a a inceput lupta ei cu greutatea...Ea a reusit sa slabeasca ceva kilograme, adaptand toate trucurile organismului ei si felului de a fi. Mai mult decat atat, a slabit exact in zonele pe care le-a vizat!

Dieta?! De ce?

Inca din copilarie am fost foarte slaba, iar pe la varsta de 18 ani nu aveam decat 51 de kg. La inaltimea mea era destul de putin si cred ca aratam putin cam rau datorita oaselor care ieseau in evidenta. Odata cu trecerea timpului au inceput sa se puna kilogramele care la inceput mi-au prins bine. Erau zile in care ma rugam sa pun macar cateva kg. acum ma rog sa nu se mai puna si in cel mai fericit caz sa se duca.
Si asa am gasit motivatiile...

M-am hotarat sa fac ceva din mai multe motive. Unul este faptul ca orice incercam sa imbrac nu ma mai incapea si eram deja crizata ca trebuie sa iau alte haine. Orice tricou aveam, nu reuseam sa mai acopar burta.

Un alt motiv a fost faptul ca mama mea este supraponderala si am vazut cat de greu ii este din toate puncetele de vedere (sanatate, miscare)

Ultimul, dar nu cel din urma motiv a fost legat de cum ma vedea lumea. Inainte cand aratam bine, toata lumea ma intreba cum de arat asa bine, iar din momentul in care pusesem ceva kg. toata lumea zicea ce am patit si ma intreba de ce m-am ingrasat asa. Imaginea mea a avutd e suferit. Atunci am hotarat sa fac ceva.

Fara nutritionist...

Nu am apelat la un specialist, ci am inceput sa ma informez despre toate dietele si metodele de slabit pe internet, in reviste... am incercat foarte multe, incepand cu supa de varza pentru o saptamana. Am slabit cateva kg., pe care le-am pus repede inapoi cand am incetat dieta. Am reinceput cautarile (care au durat cativa ani), am calculat caloriile si am mancat tot felul de mancaruri cu putine calorii, deci am incercat o dieta hipocalorica.

Facand calcule, numarand calorii, folosind sportul si alimentatia in favoarea organismului meu!

In prezent, am inteles cateva lucruri si anume ca orice ai face ca sa slabesti trebuie sa si mentii.  Dupa indelungi calcule, a reiesit ca trebuia sa mananc nu mai mult de 1500 kcal pe zi, dar din pacate eu mancam mai mult. Asa ca, singura solutie era sa le pierd undeva. Si uite asa am ajuns la concluzia ca sportul e singurul mijloc de a ma incadra

In ceea ce priveste alimentatia. Nu urmez o dieta anume, doar ca mananc in cantitati foarte mici si in limita aceea de 1500 kal.

Dimineata
beau un ceai si, uneori, o felie de paine neagra prajita.

Gustare
: un fruct pe la pranz

Pranz: mananc normal, adica ori o ciorba, supa sau felul doi, dar fara paine. Mananc foarte mult peste si pui si niciodata carne de porc.

Seara:
  un fruct si pufuleti daca simt nevoia de ceva.

Cum am descoperit trucuri utile...

Primul lucru pe care l-am facut, a fost sa reduc mesele pe zi la doua.

Binenteles ca si cantitatile au fost mult mai mici si am renuntat la paine, dulciuri.

Am umplut o sticla de 2 litri de apa, pe care ma fortam sa o beau pentru a elimina grasimile.

In general, ma feresc de grasimi de orice fel si  mai ales de dulciuri. Nu folosesc zahar deloc, nici la ceai, nici la cafea.

Intre toate mesele beau apa foarte multa si mai ales dupa ora de sport.

Salata de varza e ideala in caz ca ti-e foame, iar dovlecei sunt legume cu cele mai putine calorii. Mananc multe legume fierte si le prepar la un aparat cu aburi.

A fost foarte greu seara pentru ca imi era foame si imi venea sa mananc mereu si de accea m-am decis sa mananc pufuleti pentru a trece mai usor peste.

Am baut ceai verde cald de cate ori aveam ganduri ‘negre' legate de pofte.

La serviciu uneori sunt atat de ocupata, ca nu apuc sa mananc, dar totdeauna reusesc sa imi beau ceaiul si sa mananc un fruct. In oras ies destul de rar, asa ca reusesc sa scap de tentatii.

Nu pot zice ca nu mai mananc cate o pizza sau o prajitura din cand in cand, dar imediat calculez cu cat am depasit caloriile si ma apuc de pedalat.

Ce am realizat....

Dupa socul pe care l-am suferit, ajungand la 71 de la 51 in 10 ani mi-am propus sa ajung macar la 65. Momentan, dupa 5 luni am ajuns la 68-67. Deci am slabit cam 4 kg . Desi poate parea putin, este mult pentru ca acele kg s-au dat exact din zonele din care trebuia. Acesta este unul din secrete.

Nu trebuie sa slabesti peste tot, ci numai in zonele cu probleme.Asa ca pentru fese si abdomene am apelat la un aparat numit Leg Magic. Dupa exercitii zilnice de circa 20-30 minute am scapat de 4 cm ceea ce consider eu ca e mult. In partea de brate si bust fac exercitii cu gantere improvizate din doua bidoane de apa de 1 litru.

 Acum fac si aproximativ 1 ora pe bicicleta de apartament pentru a imi mentine fermitatea muschilor la picioare si nu numai.(mai scap de surplusul de calorii din anumite zile)

O schimbare de moral...

De cand am inceput sa slabesc ma simt mult mai bine pe plan psihic, dar si fizic. Moralul meu e mult mai ridicat cand vad ca pot purta haine pe care odata nu le mai puteam imbraca, iar fizic pot spune ca nu mai obosesc asa de repede, iar durerile de spate s-au mai redus.

Efecte adverse nu au fost la mine, dar nu recomand acele cure in care se mananca foarte putin, gen sucuri si fructe doar. Se poate manca si un gratarel, daca faci ceva miscare dupa.

In prezent, incerc sa fac miscare cat mai multa si constanta pentru a ma mentine si chiar pentru a mai slabi in continuare, tinand cont ca  am un job “sedentar", la birou.

Un sfat pentru Feminise:

Un singur sfat am: orice ati face trebuie sa va schimbati stilul de viata, si anume mancati rational si faceti miscare. Orice va place! Trebuie sa gasiti ceva ce va pasioneaza, pentru ca altfel va veti lasa repede de acesta activitate necesara!

Nu rata articolul saptamanii!

Un interviu-lectie despre succes, despre statutul femeii business in 1991 vs. 2010, despre rolul norocului in afaceri si citate motivationale aduse la rangul de reguli in business. Descopera o lectie de antreprenoriat cu autorul uneia dintre cele mai de succes afaceri de dupa 1989 - Aviad Meitar!

Tag-uri: , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 4

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

RODICA Calin (11.11.2010, 20:58)
Woow!Laura esti foarte ambitioasa daca ai reusit sa duci la capat acest regim...
Răspunde-i
alina brusture (30.09.2010, 08:54)
felicitari Laura pentru ambitia ta!
Răspunde-i
Daniela Ganciu (26.03.2010, 11:00)
Buna, ma bucur mult ca te-a inspirat articolul, pentru ca in aceasta idee si facem articolele de acest gen - poveste - pentru a fi o sursa de inspiratie pentru voi si un imbold pentru a reusi in experienta voastra..ne bucuram ca dau rezultate
Răspunde-i
Ionela Dobranici (25.03.2010, 13:32)
Mi-a placut taaaare mult articolul...mai ales pentru ca ma regasesc intocmai: am 1.72 cm si anul trecut aveam 71 kg si...urmand aproximativ aceeasi "dieta" am ajuns sa am acum 66 kg...s-au dus usor...dar de tot (sper eu!!!)...asa ca eu sustin acest mod de viata!!!...
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sport
Cele mai citite

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
17 iun