HARRY

În vizită la Kiev, Prințul Harry al Marii Britanii i-a...

Citeste mai mult»

Fetele pierd din nou teren în fața băieților la...

Citeste mai mult»
Ilie și Ioana Năstase

Ioana Năstase, hotărâtă să meargă înainte cu divorțul de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, supărată după ce i-au dispărut ținutele purtate...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Procurorii susțin că Harvey Weinstein și-a folosit...

Citeste mai mult»

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, se...

Citeste mai mult»
cher

Cher solicită din nou punerea sub tutelă a fiului său,...

Citeste mai mult»
Rebel Wilson

Actriţa Rebel Wilson, dată în judecată pentru calomnie în...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Alec Baldwin ar urma să fie judecat într-un proces civil...

Citeste mai mult»
Eddie Murphy

Eddie Murphy a primit premiul pentru întreaga carieră al...

Citeste mai mult»
Charlize Theron

Charlize Theron spune că 'peste 10 ani inteligența...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg a avertizat că Hollywoodul trebuie să...

Citeste mai mult»
politie

Rapperul american D4vd, arestat sub suspiciunea de...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gerard Depardieu și-a retras acțiunea în instanță...

Citeste mai mult»
pestritu

Adelina Pestrițu, fotografiată alături de un actor...

Citeste mai mult»
nicole kidman

Nicole Kidman a dezvăluit că urmează o pregătire pentru a...

Citeste mai mult»
Bradley Cooper

Bradley Cooper va regiza un 'prequel' al filmului...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Anchetă deschisă în urma unei plângeri pentru agresiune...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a promovat comedia dark ''Digger'' la...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Justiția belgiană a deschis o anchetă după o plângere...

Citeste mai mult»
Sabrina Carpenter

Sabrina Carpenter îşi cere scuze pentru că a confundat un...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a început un program de dezintoxicare (media)

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry și Meghan au ajuns în Australia, unde au...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»

Barbatul construieste fundatia casei, dar femeia ridica peretii.

O relatie este asemanatoare cu construirea unei case.

O Femeie se va aseza acolo unde va simti ca exista o baza solida, unde are siguranta unei constructii ce se poate realiza si poate dainui pentru ca are radacini puternice. Daca Barbatul nu poate sa ii ofere aceasta prima siguranta, atunci cand ii face curte, o Femeie nu se va putea apuca sa cladeasca peretii, care vor adaposti caminul.

Intr-un cuplu, la fel ca in orice parteneriat, totul se bazeaza pe distribuirea corecta a sarcinilor. El este dator sa ii ofere Ei sentimentul de siguranta pentru viitoarea investitie sentimentala. Unul este arhitectul, celalalt este inginerul.

Femeia – Arhitect 

Ea identifica design-ul. Pune mana pe creion si schiteaza felul in care isi doreste sa arate viitorul alaturi de el. Cum sunt incaperile, cate ferestre vor fi necesare, aranjamentul etajelor si estetica viitorului camin.

Barbatul – Inginer

El are deja planul si proiectul. Stie pe ce teren se va inalta asezamantul si ajusteaza detaliile constructiei. Parteneriatul lor se bazeaza pe increderea ca fiecare va intelege nevoile celuilalt si isi vor ajusta planurile in functie de increderea pe care o au ca celalalt isi cunoaste rolul in relatie si si-l asuma.

De aici, putem sa ne dam seama de rezistenta, in timp, a asezamantului. Daca totul e facut pe fuga, in graba si la cheremul orgoliului fiecaruia, constructia va fi una subreda si cel putin hidoasa. In schimb, daca isi vor acorda timpul si rabdarea necesara de a-si invata nevoile si dorintele, vor lasa individualismul la o parte si vor pune umar, la umar caramizile, cu siguranta rezultatul va face fata cutremurelor, furtunilor si oricaror provocari exterioare ce, inevitabil, se vor ivi.

Bineinteles, ca planul initial nu este obligatoriu sa ramana neschimbat. Fara flexibilitate si capacitatea de a rezista si a asimila schimbarile, nimic nu poate evolua si nu se poate adapta, iar aici intervine compatibilitatea cuplului.

Doi oameni care privesc in aceeasi directie si vad lucrurile la fel, vor sti, treptat, cum sa isi fie suficienti unul celuilalt si cum sa creasca si sa se dezvolte impreuna.

Comunicarea este cea care sudeaza scheletul relatiei si care, ulterior, va permite lipirea perfecta a fragmentelor ce o compun. Respectul decoreaza si infrumuseteaza constructia celor doi, asigurand ca niciunul nu va trece sau lua in deradere preferintele celuilalt, in timp ce sentimentele vor armoniza diferentele care ofera fiecaruia unicitate si personalitate.

Intelegerea este un exercitiu zilnic, nu un bun dobandit de la inceput. Viitorul reprezinta o constructie in doi, nu un efort pentru unul si o lipsa de interes pentru celalalt.

Dragile mele, daca nu aveti fundatie si vedeti ca va agitati singure pentru a aduce materiale de constructie de calitate, nu va pierdeti timpul... veti reusi doar sa construiti castele pe nisipuri miscatoare, iar cand acestea se vor prabusi veti ramane fara nimic si ar fi pacat de munca voastra.

MSZ
Tag-uri: , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 5

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Marina Simona Zanfir (15.11.2013, 10:35)
Buna, Luminita!
Extraordinar comentariul tau si iti multumesc si pentru aprecieri. Articolul nu am vrut sa arate a dependenta materiala a femeii, ci am facut o comparatie intre cum construiesti o casa si cum construiesti o relatie, dorind sa subliniez ca e nevoie de eforturile amandurora daca doresc sa aiba o constructie solida pe plan sentimental.
Altfel, eu nu cred decat in femeia independenta si capabila sa isi castige si sa isi gestioneze singura existenta.

O zi minunata iti doresc!
Răspunde-i
Luminita (15.11.2013, 10:18)
Adevar graiesti, Simona! Doar ca parerea mea este ca totul evolueaza...mai ales femeile! Ele nu se mai marita primind zestre de la parinti...ele au drepturi azi, sunt puternice si de-a lungul anilor au demonstrat asta! Sunt manageri, au un cuvant de spus in politica, etc. Majoritatea femeilor de azi nu mai au rabdare sa "cladeasca" peretii unei relatii. Doar cele "slabe", ce nu reusesc sa se descurce singure au nevoie de un partener care sa le ofere un acoperis si o siguranta...dar oare cate au garantia ca va fi pe viata? Sincer, niciuna! Deci, cele puternice si aici te afli si tu Simona merg pe calea vietii fara sa aiba nevoie de "carje"! Sunt femei ce pot sa cladeasca tot ce isi doresc!!! Iti sugerez sa scrii un articol despre aceste femei puternice, femei adevarate!

Felicitari pentru articolele tale pline de profunzime!

Weekend placut iti doresc!
Răspunde-i
(15.11.2013, 08:37)
Foarte adevarat.
Răspunde-i
Marina Simona Zanfir (13.11.2013, 09:47)
Iti multumesc, Silvia!
Răspunde-i
Silvia Pelac (13.11.2013, 09:36)
Foarte frumos si foarte adevarat. Sunt o cititoare constanta a articolelor tale si te felicit pentru felul in care scrii.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Vis la marginea luminii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
24 apr