peter

Nuntă în familia regală britanică: Peter Phillips,...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Cântărețul francez Patrick Bruel, reținut în cadrul unei...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg își îndreaptă din nou privirea spre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este cea mai bogată cântăreață din toate...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna a susținut un concert surpriză de 15 de minute la...

Citeste mai mult»
carlos

Legendarul cântăreț rock argentinian Carlos Solari a...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va avea o stea pe Walk of Fame, la Hollywood

Citeste mai mult»
Javier Bardem

Javier Bardem a îngrozit-o pe Amy Adams în adaptarea TV a...

Citeste mai mult»
Sabrina Voinea

Gimnasta Sabrina Voinea, cercetată pentru că și-ar fi...

Citeste mai mult»
Mette-Marit

Fiica prințesei Mette-Marit a Norvegiei s-a întors din...

Citeste mai mult»
 Kanye West

Turcia îl acuză pe Kanye West că i-a jignit 'valorile...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Conflict între copiii actorului Alain Delon: Cei doi fii...

Citeste mai mult»
ralf

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, s-a căsătorit...

Citeste mai mult»
mun

Cristian Mungiu, despre lipsa de investiţii în cultură:...

Citeste mai mult»
dua

Cântăreața Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Austriacul care plănuia un atac terorist la un concert al...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, insultată de un activist...

Citeste mai mult»
ritualuir

Ritualuri de relaxare și îngrijire într-un salon premium

Citeste mai mult»
analize

Un simplu test sangvin oferă perspective promițătoare...

Citeste mai mult»
Pierre Deny

Un actor din serialul 'Emily in Paris' a murit la vârsta...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Moartea lui Matthew Perry - Asistentul său personal a...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Codruța Filip despre o nouă relație după...

Citeste mai mult»
Cristian Mungiu

Cristian Mungiu, hărțuit în instanță de ani de zile de o...

Citeste mai mult»
balerina

O fostă balerină din Chile continuă să dea lecții de...

Citeste mai mult»
marg

Regina Margrethe a II-a a Danemarcei, spitalizată din...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles al III-lea a înfruntat valul de căldură...

Citeste mai mult»
 Cristian Mungiu

Marius Bodnariu, unul dintre cazurile care au inspirat...

Citeste mai mult»
Taylor Swift şi Travis Kelce

O invitată la nunta lui Taylor Swift şi Travis Kelce,...

Citeste mai mult»
trump

Donald Trump Jr. s-a căsătorit cu Bettina Anderson în...

Citeste mai mult»
Gisele Pelicot,

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Mick Jagger

Mick Jagger revine pe marile ecrane, în filmul „Three...

Citeste mai mult»
Jessie J - Cu machiaj

Jessie J a învins cancerul. Anunțul făcut de artistă pe...

Citeste mai mult»
 Lily Collins

Serialul „Emily în Paris” ajunge la final. Lily Collins:...

Citeste mai mult»
Dragoş Bucur

Actorul român Dragoş Bucur joacă în noul thriller semnat...

Citeste mai mult»
Eurovision

Ediţia din 2027 a Eurovision este deja ameninţată cu...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Un post local de radio din Anglia a anunțat din greșeală...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Vedeta franceză Patrick Bruel neagă mai multe acuzaţii de...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa, dat în urmărire de Poliţia Română....

Citeste mai mult»
Cate Blanchett

Cate Blanchett afirmă că mişcarea #MeToo „a fost...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Cele 12 concerte susținute de Harry Styles pe Wembley ar...

Citeste mai mult»

Calatorim, ne aventuram si radem cu pofta!

De în Calatorii cu zambet 14 dec 2009
Foarte multi oameni tin minte numai nenorocirile/nedreptatile care li s-au intimplat prin calatorii. O minte sanatoasa uita tot deranjul si tine minte numai cele vesele si placute.

In tara Peru fiindca m-am gandit sa-i trimit mamei mele conform unei vechi traditii ce dateaza din BI (before internet) o minunata vedere. Aleg din nenumaratele vederi cu Lima care e capitala tarii si tare frumos e acolo si pana aici a fost simplu. La spaniola am cel mult un 6  asa ca nu stiam cum se spune timbru. Am recapitulat in cele cateva limbi pe care le  vorbesc fluent si incep sa explic vanzatorului ce vreau, usor intai cu un “stamps”, un pic elegant cu “efet postale” si de aici incolo cu altele mai ciudate gen “freimarke” si alte ciudatenii ce mai stiu eu a vorbi. Rezultat zero barat. Am luat vederea cu pricina am intors-o si i-am aratat pe spate locul unde se lipeste marca.
-Timbre ma intreaba omul caci evident in spaniola timbrul e timbre si nu mi-a trecut deloc prin cap sa incerc cu limba romana.

Zburam cu echipa de filmare pentru un program de televiziune de la Singapore catre Kuala Lumpur capitala Malayesiei asta ca sa facem si un pic de educatie geografica. Zburam cu Air Vietnam si nu o sa va vina sa credeti dar avioane noi si frumoase cat despre stewardese ce sa va mai spun merita sa zbori si 24 de ore cu ele.

Locurile noastre mai la spate ca de buget mic de tot. Steward-ul sau mai gay denumit acum flight assistant-ul a inceput sa serveasca de la randurile din spate catre cele din fata si ne-a pus fatidica intrebare ce vrem sa bem ....Greseala!!! Unul dintre noi a cerut o cola iar eu si inca un membru al echipei am cerut Cuba Libre. Nu va speriati ca nu ceream eliberarea tarii lui Fidel ci doar un cocktail clasic rom/cola/lime. Tanarul urmas al lui HoChi Min  (care nu numai ca a fost un fel de bulibasa a Vietnam-ului dar acum e numele orasului mai bine cunoscut ianinte ca Saigon. Capitala este insa la Hanoi asta ca sa continuam cu lectia de geografie) deci omul nostru din Saigon nu stia ce e un Cuba Libre. L-am rugat sa ne aduca rom si cola si gheata si lime ca nu e chiar atat de complicat. Surpriza a fost imensa cand a venit omuletul nostru cu o tava pe care avea o padure de pahare. 1 cola si 1 gheata pt colegul nostru si cate 2 cu gheata, 2 cu rom, 2 cu cola si 2 cu lime pentru noi. Da-i si razi dar ne era sete le-am combinat in viteza colegul invidios a comandat la fel si a primit si el un codru de pahare. Bem in viteza ca paharele sunt mici, punem paharele unul in altul si apare omuletul nostru care nu mai servise pe nimeni altcineva nu de alta dar nu apuca. Prieten drag de la Vietnam mai dane un rand la toti trei dar poate le amesteci direct sa nu mai cari atatea pahare. Un zambet impecabil, a dat din cap in semn ca a inteles si a mai venit cu  4x4 pahare cu ingredientele coktailului facut faimos de Hemingway pe vremea cand locuia la Havana(care este capitala Cubei). Ca sa va scurtez povestirea dupa 3 randuri de bauturi aveam pe mese fiecare cate un turn Petronas (care pana de curand erau cele mai inalte cladiri in lume situate chiar in centrul KL  ca asa zic cei care umbla pe acolo des o prescurtare de la Kuala Lumpur care este capitala.............. hai ca v-am zis mai devreme, va verifcam doar daca ati fost atente. Saracii cei ce stateau in fata noastra nu prea apucau sa comande nimic ca al nostru pleca si mai venea cu o padure de pahare.

Am inceput a va spune ca orice “nenorocire” se poate transforma intr-o amintire frumoasa. Haladuiam cu sotia prin Europa cu masina si eram asa foarte in mare in drum spre Croatia (capitala nu e orasul acela din nord care incepe cu P ci Zagreb). Undeva in Germania m-am oprit la o benzinarie si habar nu am din ce ne-a venit sa o cotim catre Venetia. Zis si facut am bagat un net si am rezervat un hotel in bugetul nostru, central, ok dar mai de economy. Am patinat catre Venetia si am ajuns la un rond cu 4 directii diferite, nimic deosebit pana acum, o mica dilema insa, la fiecare directie era un mare semn de trafic cu directia Venetia, am facut o tura de rond ca sa ma conving ca nu vazusem gresit si intradevar se pare ca in acel loc toate drumurile duceau la Venetia ( nu conform vorbei clasice cu toate drumurile duc la Roma care este capitala Italiei). Ajungem in sfarsit unde trebuie si culmea chiar vedem hotelul pe care il rezervasem. Cam departe de ce stiam noi dar asta este. O receptionera foarte draguta ne ia in primire si nu gaseste nici o rezervare, dai si cauta, scoate laptop si gaseste numar de rezervare online. Nimic. Cautam numarul de telefon al hotelului ca sa ne convingem ca e bine si descoperim ca noi rezervasem la Il Doge si ne aflam la CaDoge sau invers ca eram complet zapacit. Un pic dezamagit ca hotelul parea ok si primind garantii ca celalalt hotel e si mai bun ni se explica unde este  si o luam la picior care in Venetia inseamna un vaporetto, o barca autobuz, care sa ne duca unde trebuie. Fac o paranteza si vreau sa va spun ca din anii 70-80 cand am vazut 2 filme despre Venetia visam sa ajung o data la Hotel Danieli, un clasic cu pogon de stele aici locuiesc mega vedetele care vin la festivalul de film insa cu o mica “defectiune” si anume preturile...

Pe vaporetto ni s-a dat indicatia sa coboram la statia Arsenale si punct de reper Hotel Danieli. Macar eram vecini m-am gandit eu. Ajungem la locul cu pricina si vad ca hotelul nostru e la 2 case de Danieli. Fara firma discret cu o intrare nu foarte impozanta, hotelul cu pricina e o minune, fiecare camera are numele unui star de rock, unii dintre ei chiar au locuit acolo si am primit parca camera lui Eric Clapton. O camera de vis cu vedere la laguna, imensa pentru standardul din Venetia, renovata sau mai bine zis restaurata in stil Venetian cu tapet de siden pe pereti mobile clasice si baia numai in marmura. Pluteam parca intr-un vis si stiti cum e cand e prea bine trebuie sa te astepti si la ceva rau. La receptie ni s-a spus ca din pacate a doua zi trebuie sa ne mutam, eram deja pregatit sa ma cert sa amenint s.a.m.d. mai departe cand vad ca receptionerul zambea. Mi-a explicat ca vom primi la schimb o suita si el e absolut sigur ca nu vom fi decat foarte multumiti.

Asta cu Venetia va fi un alt capitol, o lasam pe alta data ca oricum sunt atat de multe de povestit si nu e loc aici. A doua zi am plecat prin oras si cand ne intorceam la hotel asteptam cu nerabdare sa vedem unde vom locui. Am ajuns, am primit chei, sus la ultimul etaj. Am intrat in camera si am ramas paralizat (exagerez un pic) era poate cea mai frumoasa camera de hotel in care am locuit si am locuit ceva la viata mea poate cateva mii de nopti de hotel de-a lungul anilor. Ceva superb, un pat cu baldachin, o oglinda cum vazusem numai prin muzee, dulapuri, parchet, totul era de acolo din filmul “Frumoasa Venziana” .Ca sa fie socul complet aveam si o terasa de o frumuste rara. Din terasa vedeam alaturi de noi terasele hotelului Danieli care erau mai mici, mult mai mici decat a noastra, nu ca marimea conteaza dar cand platesti o suta pe noapte in loc de o poate o mie chiar ca te distreaza asa ceva. A fost poate cea mai frumoasa incurcatura de booking pe care am avut-o pana acum si sper ca “audaces fortuna juvat” adica norocul tine cu invingatorul care in cazul nostru este calatorul cu inima si mintea larg deschise catre bine si bucuria de calatori si descoperi, daca pornesti asa la drum vei fi intotdeauna recompensat.
Tag-uri: , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 7

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Simona (20.05.2011, 14:54)
Descopar cu mare placere un om fin, sclipitor de inteligent si totusi intelegator cu toata lumea... cu privirea ironica de rigoare.
Multumesc de picatura de normalitate pe care ne-o daruiti in lumea de haos si ceata ce ne inconjoara.
Numai bine !
Răspunde-i
Silvia Costache (22.07.2010, 07:57)
Stimate domnule Melian, in primul rand doresc sa va felicit pentru emisiunile pe care le prezentati la TV. Ceea ce doresc sa va spun nu este legat direct de acest articol dar nu am gasit alta cale de comunicare.Referitor la reteta de Limbi de pisica pe care o stiu de foarte, foarte multi ani - la final cand se scot din cuptor si sunt inca moi si calde se rasucesc putin si iau un aspct mai special. Va doresc mult succes in toate calatoriile si emisiunile Dvs.
Răspunde-i
victor (16.01.2010, 09:46)
Signor Giuseppe
Libertatea de a scrie=libertatea de a citi.
Eu sunt un "oameni care le place" si sa calatoresc si sa scriu si sa gatesc.
Singurul lucru pe care il stiu sigur este ca nu stiu mai nimic.Cu cat vezi si stii mai mult cu atat iti dai seama cat de mica este cunoasterea noastra.
Voi continua "aprig" sa calatoresc,scriu,gatesc si in general sa ma bucur maximal de viata ceea ce doresc si tuturor .
Have fun!!
Victor
Răspunde-i
giuseppe gurierri (12.01.2010, 23:18)
Oameni care le place sa palavrageasca exista peste tot.
Oameni care le palce sa spuna ca vorbesc cateva limbi fluent sunt peste tot ( chiar daca vorbesc fluent, nimeni nu contesta, asadar sa nu sufere de vreo manie a persecutiei ).
Oameni care le place sa gateasca se cred bucatari.
Oameni care au vazut lumea cred ca au vazut tot.
Sa vedem cum ramane cu restul pe lumea asta sau pe ce de apoi.

P.S. Sunt convins ca nu va exista replica din partea celui(lor) avizat(i) sau poate ma insel...
Răspunde-i
Roxana (18.12.2009, 22:29)
Prietene drag,

Cu umorul cu care ne-ai obisnuit si cu capacitatea ta de adaptare e imposibil ca in "turneele" tale prin lume sa nu ai parte de aventuri bune-rele , pe care cu atata nonsalanta si bun simt le transformi in adevarate capodopere literare !
Am sa-ti repet pentru a 1000-0 oara : pune-te pe scris carti de calatorie !
Jur ca am sa fiu primul cumparator !
Cu sufletul tau cald si bun, cu drag de viata si aventura e pacat de la Dumnezeu sa nu ne faci macar un cadou literar !
Aviz editurilor: bestseller-urile marca Victor Melian stau in semnatura voastra !

Te tzuc cu tot dragul posibil,
Roxana din Budapesta
Răspunde-i
victor (18.12.2009, 13:35)
Multumesc de comentariu.
E simplu sa scrii despre ceea ce chiar s-a intimplat in realitate.
Mos craciun se uita in cartea lui si vede daca am fost cuminte si in loc de cadou imi ofera astfel de experiente/amintiri.
Primesc asa de mult si ma gandeam ca ar fi corect sa impart bucuriile mele cu voi.
Merry travel and
A happy trip
V
Răspunde-i
Daniela (16.12.2009, 22:05)
Bravooooo! Super!

E o peripetie care te scoate din orice stare de depresie!!

Am mai zis-o si o mai zic...cu un asa stil, tot sa citim articole...

Am pornitsa citesc cu o grimasa care nu exprima nimic practic, am continuar prin a rade in hohote, si am sfarsit prin a zambi minute in sir, intrebandu-ma sora mea la ce ma uit: la cea mai buna comedie-text.

Abia astept si alte peripetii!
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Calatorii cu zambet
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
09 iun