mun

Cristian Mungiu, despre lipsa de investiţii în cultură:...

Citeste mai mult»
dua

Cântăreața Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Austriacul care plănuia un atac terorist la un concert al...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, insultată de un activist...

Citeste mai mult»
ritualuir

Ritualuri de relaxare și îngrijire într-un salon premium

Citeste mai mult»
analize

Un simplu test sangvin oferă perspective promițătoare...

Citeste mai mult»
Pierre Deny

Un actor din serialul 'Emily in Paris' a murit la vârsta...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Moartea lui Matthew Perry - Asistentul său personal a...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Codruța Filip despre o nouă relație după...

Citeste mai mult»
Cristian Mungiu

Cristian Mungiu, hărțuit în instanță de ani de zile de o...

Citeste mai mult»
balerina

O fostă balerină din Chile continuă să dea lecții de...

Citeste mai mult»
marg

Regina Margrethe a II-a a Danemarcei, spitalizată din...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles al III-lea a înfruntat valul de căldură...

Citeste mai mult»
 Cristian Mungiu

Marius Bodnariu, unul dintre cazurile care au inspirat...

Citeste mai mult»
Taylor Swift şi Travis Kelce

O invitată la nunta lui Taylor Swift şi Travis Kelce,...

Citeste mai mult»
trump

Donald Trump Jr. s-a căsătorit cu Bettina Anderson în...

Citeste mai mult»
Gisele Pelicot,

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Mick Jagger

Mick Jagger revine pe marile ecrane, în filmul „Three...

Citeste mai mult»
Jessie J - Cu machiaj

Jessie J a învins cancerul. Anunțul făcut de artistă pe...

Citeste mai mult»
 Lily Collins

Serialul „Emily în Paris” ajunge la final. Lily Collins:...

Citeste mai mult»
Dragoş Bucur

Actorul român Dragoş Bucur joacă în noul thriller semnat...

Citeste mai mult»
Eurovision

Ediţia din 2027 a Eurovision este deja ameninţată cu...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Un post local de radio din Anglia a anunțat din greșeală...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Vedeta franceză Patrick Bruel neagă mai multe acuzaţii de...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa, dat în urmărire de Poliţia Română....

Citeste mai mult»
Cate Blanchett

Cate Blanchett afirmă că mişcarea #MeToo „a fost...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Cele 12 concerte susținute de Harry Styles pe Wembley ar...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan, critic la adresa lui Trump la Cannes:...

Citeste mai mult»
dara

Cântăreața Dara, ovaționată în Bulgaria după ce a adus...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira a fost achitată de acuzațiile de fraudă fiscală...

Citeste mai mult»
william

Prințul William va vinde părți din proprietatea sa regală...

Citeste mai mult»
Will Smith incident Oscaruri

Will Smith va juca în thrillerul de acțiune 'Supermax'

Citeste mai mult»
harry

Harry și Meghan vor produce un film despre Afganistan în...

Citeste mai mult»
ambalaje

Cum transformă Snick Ambalaje un bax de pahare din...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Un fost producător hollywoodian a fost condamnat la 2 ani...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Prințesa Kate a învățat să prepare paste în timpul...

Citeste mai mult»
Demi Moore,

Demi Moore, strălucitoare pe covorul roșu al Festivalului...

Citeste mai mult»
conan

Umoristul Conan O'Brien va prezenta din nou gala Oscar în...

Citeste mai mult»
kate

Prințesa Kate începe miercuri în Italia prima sa vizită...

Citeste mai mult»
lenjerie

Merită să investești în lenjerie intimă mai scumpă?...

Citeste mai mult»

Cristian Mungiu, despre lipsa de investiţii în cultură: „Să nu judecăm neapărat investiţiile în termen de kilometri de autostradă!”

În Top Slider 2 iun 2026

Viaţa filmului ar trebui să înceapă din momentul în care este gata, a declarat Cristian Mungiu, care vorbeşte despre „improvizaţii la nivel de exploatare şi distribuţie” în cinematografie. „Or, atunci când se termină filmul s-au terminat şi banii. Nu există bani nici în bugetul de producţie al filmului, nici după, pentru a promova acest film. Se produc nişte filme, dar ele au un impact minimal, pentru că nu există locuri de exploatare, nu există bugete de distribuţie. 

mun

În privinţa rezultatelor externe, da, s-au obţinut foarte multe lucruri. Şi eu nu pot să susţin astăzi, în condiţiile bugetului din România şi a situaţiei generale, că cultura şi, mai puţin, cinematografia pot să devină prioritatea de stat. Dar un fel de echilibru de bun simţ ar fi, nu ştiu, justificat”. El militează pentru investiţia în oameni, în educaţie.

"Trebuie să ne gândim, totuşi, de fiecare dată când împărţim bugetele alea, că singurul buget al unui minister al Culturii în Europa, care începe nu cu un 0, ci cu doi de 0 este în România. Bugetul Ministerului Culturii este 0,0 ceva. Ştiu că e austeritate şi nu e vorba de momentul de acum. Acum trebuie să reparăm nişte lucruri care s-au acumulat în ani de zile. Dar un fel de strategie pe termen lung... Revin la exemplul Timişoara, unde s-au deschis cinematografe. Este un oraş din această ţară. Şi s-a putut. Deci, în momentul în care există voinţă, e posibil", a explicat regizorul.

Regizorul filmului "Fjord" militează pentru investiţii în oameni, în educaţie, ceea ce asigură un viitor mai bun României.

"Ne uităm la cum arată aceste cultiplexuri de la Budapesta sau la Varşovia, nu ne comparăm cu Parisul şi cu Londra. S-a putut investi în cultură atunci când s-a considerat că e ceva ce aduce beneficii de termen lung. Întotdeauna, cer scuze, dar corelez această lipsă de investiţie în cultură şi în educaţie cu procentul nostru de analfabeţi funcţionali. Să nu judecăm neapărat investiţiile în termen de kilometri de autostrade. E bine să investim şi în oameni. E bine să investim în spiritul critic al celor din jurul nostru, pentru că oamenii ăştia ne-au decis şi nouă soarta. Şi atunci, nu ştiu, doresc să ajungem la acel echilibru în care cineva să înţeleagă că aceste investiţii sunt utile şi pentru sală, în general, pentru că o populaţie mai educată şi o populaţie cu spirit critic mai dezvoltat va fi capabilă să ducă ţara asta mai înainte şi să nu rămânem cu ideile noastre retrograde", este de părere Cristian Mungiu.

Succesul pentru Oscar

Cristian Mungiu speră să aibă sprijin pentru promovarea filmului "Fjord" la premiile Oscar din partea mediului privat.

"Ministerul Culturii, să zicem, a încercat să facă, cum se zice, ce ţine de el. Daţi-mi voie să citez în acest moment replica mea favorită dintr-un film românesc, care e din filmul lui Corneliu Porumboiu: "Am făcut şi noi revoluţie cum am putut". Acum, Ministerul Culturii a făcut ce a putut, nu a făcut probleme. Eu sper să am sprijin din România dinspre mediul privat care e întotdeauna mai activ, nu e supus aceloraşi reglementări. A fost alături de mine în această prezenţă la Cannes, a fost alături de mine în producţia filmului, a fost un film foarte scump şi am luat mulţi parteneri. Sper că acest sector din România şi totodată sper că unii dintre românii din străinătate, pe care i-am cunoscut şi care s-au oferit în urma acestui succes să ne sprijine, să fie capabili să ne ajute să sprijinim şi noi în România cu o fracţie acest buget.

Pe de altă parte, "eu am pregătit într-un fel acest moment. Ca să poţi să ai o şansă în această campanie în Statele Unite pentru un Oscar este ca o campanie electorală, de marketing. Anul trecut, am fost desemnaţi să reprezentăm România la Oscar, cu Jaful Secolului. Toată lumea ne-a urat să luăm Oscar-ul şi am zis de atunci, ca să ştim despre ce vorbim, că nu avem nicio şansă. Nu e vorba de cum e filmul. Filmul trebuie să aibă cel mai grozav start, cel mai tare distribuitor şi un buget minimal, undeva între 5 şi 10 milioane de euro. Asta nu înseamnă vreo clipă că aştept să găsesc acest buget în România. Filmul are un start bun, e însoţit de nişte staruri care se pot implica în campanie şi avem în spate cel mai puternic distribuitor pentru genul ăsta de film. Deci, avem premisele necesare. Doar că ar fi potrivit ca să nu lăsăm toată această dificultate de promovare doar pe umerii distribuitorului, să încercăm şi noi să contribuim, dacă ne pasă", este dorinţa lui Cristian Mungiu.

El spune că "această solidaritate" ar trebui să genereze o promovare cât mai bună, pentru şanse de nominalizare la cât mai multe categorii la Premiile Academiei Americane de Film.

Filmul va reprezenta România, nu Norvegia, la Oscar. "Este un film preponderent românesc".

"Noi beneficiem acum de o reglementare de ultim moment, făcută de Academia Americană de Film, care a decis acum o lună, o lună şi jumătate, în mod excepţional, să ia această decizie ca filmele care câştigă unul dintre cele mai mari festivaluri de nume, adică Cannes, Berlin, Veneţia, Sundance sau Busan din Asia, să fie candidate la premii eligibile şi la premiile Oscar fără ca să mai fie nevoie de nominalizare a ţării respective. Noi suntem nominalizaţi în acest moment, fără ca să fie nevoie ca România să confirme. Dar pe cât de multă implicare a avut Norvegia în acest film, "Fjord este, în final, un film preponderent românesc, pentru că naţionalitatea filmului este legată nu de locul din care au venit cei mai mulţi bani, ci de naţionalitatea scenaristului şi regizorului", a explicat Mungiu.

Turneul de promovare al filmului va fi un turneu de promovare a României. Cristian Mungiu va face cunoscută povestea filmului "Fjord" în lume, din luna august 2026 până în martie 2027.

"Statistic, dacă veţi căuta pe Google, în ultimii 25 de ani, o să vedeţi că cele mai multe ştiri de prima pagină şi ştiri bune despre România vin din cultură şi dinspre cinema în mod special. Cred foarte mult că efortul meu de reprezentare e mult mai eficace decât cel formal, de la nivelul ministerului de Externe sau al acestor structuri culturale care ne reprezintă în străinătate şi care fac ce pot, după buget, dar această promovare de la om la om, pe baza unor evenimente, care vine în mod natural în acel spaţiu, e mult mai eficientă. Eu încerc, de exemplu, să nu îmi prezint filmul, când merg în străinătate, în aceste mici festivaluri centrate pe film românesc pentru comunităţile româneşti. Prezint şi acolo, bineînţeles. Marea noastră reuşită este când reuşim să intrăm pe poarta mare a distribuţiei şi să arătăm acest film în reţelele de distribuţie. Şi marea mea mândrie legată de filmele pe care le-am făcut este că fiecare dintre ele este cumpărat şi distribuit, aşa cum este cazul acum, în mai bine de 100 de teritorii", a mărturisit Cristian Mungiu.

"Îmi doresc ca cei care văd filmul să îşi pună un pic la îndoială convingerile ferme pe care le au. Trăim cu toţii cu nişte convingeri ferme, dar pasul către dialog este să ai voinţa din când în când să-l asculti şi pe celălalt, să nu mai fii aşa de sigur că ştii tu adevărul, că asta nu termină niciun dialog în societate. Şi cred că avem nevoie, mai ales că resimţim cu toţii un fel de stres social. Găsesc un limbaj foarte agresiv în Bucureşti. Este o societate extrem de polarizată", a mai spus regizorul.

"Fjord" va avea proiecţie unică pe 13 iunie, de la ora 19.00, în 90 de cinematografe din ţară.

Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Top Slider
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
02 iun