Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»
HARRY

Procesul prințului Harry împotriva Daily Mail s-a...

Citeste mai mult»
alcool

Obezitatea și consumul de alcool, factori-cheie care...

Citeste mai mult»
siscanu

Cristina Șișcanu dezvăluie cel mai mare regret al vieții...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Fanii lui Céline Dion așteaptă informații cu privire la...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»
val

Val Kilmer va fi readus la viaţă cu ajutorul inteligenţei...

Citeste mai mult»
betty

Betty Salam, primele declarații după ce s-a zvonit că a...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey a ajuns la o înţelegere cu trei bărbaţi care...

Citeste mai mult»

Fii in forma cu intreaga familie

De în Sport 17 noi 2008
Sezonul rece a pasit incet, dar sigur in "casele" noastre, iar activitatile sportive in aer liber incep sa devina istorie pentru unele dintre noi. Singura la sala nu prea iti vine sa mergi si astfel ajungi sa te intrebi ce optiuni ai pentru a te mentine in forma. Din ce activitati ai de ales in aceasta perioada, in care piscina in aer liber, plimbarile prin padure si sporturile de vara au apus? Noi iti propunem cateva activitati de iarna pe care sa le realizezi impreuna cu intreaga familie, si prin care sa ridici tonusul intregii familii.
Brrr, ce frig este! Nu imi vine sa scot nici catelul afara pe vremea asta! Nu ti se intampla sa gandesti asa de multe ori in sezonul rece? Mie da. De multe ori, aleg caldura caminului si confortul patului in locul plimabrilor in aer liber in sezonul rece. De ce? Cred ca din comoditate. Gandul ca fata, picioarele, mainile si toate celelalte parti ale corpului vor trece printr-un proces de "degerare" ma sperie si ma determina sa renunt la ideea de a ma aventura in exteriorul casei.

Eu zic sa lasam comoditatea si confortul la o parte si sa practicam activitati pe timp de iarna care nu numai ca ne mentin in forma, dar ne ofera posibilitatea sa le facem in familie. In felul acesta ii implicam pe toti cei dragi in activitati sportive, iar nostalgia sporturilor de vara va disparea complet.

Credeai ca iarna nu prea ai ce face in aer liber? Iata cateva activitati pentru care nu ai nici o scuza sa nu le practici:

Plimbarile

Cea mai simpla si la-ndemana activitate fizica pe care o poti realiza este plimbarea cea de toate zilele. E frig? Nu-i nimic, imbraca-te bine din cap pana in picioare si iesi cu toata familia in parc. Mergi cat se poate de mult pe jos. Mergeti pe jos pana in parc, plimbati-va si intoarceti-va tot pe jos. Eventual "echipati-va" cu biciclete si role si incalziti-va bine facand…sport! Hai ca e distractiv, chiar si pe timp de iarna. Mergand cu rolele sau bicicleta, veti ignora pur si simplu frigul de afara.

Tot ca plimbare si activitate fizica prin care va mentineti in forma este si "terapia de shopping". A venit sezonul rece si fiecare membru al familiei are nevoie de cate ceva de imbracat sau de un anumit accesoriu potrivit anotimpului. Nimic mai frumos decat o cursa prin marile magazine cu specific... evident tot pe jos. Cand ai ajuns acasa simti ca picioarele tale cedeaza si ca nu mai poti face un pas in plus… atunci e bine, acesta e semn ca intr-adevar le-ai "muncit" suficient pentru aceasta zi.Patinajul

Ooo, e timpul sa ne distram! Cel mai in voga sport de iarna pe care il poti practica, asta daca nu esti la munte, este patinajul. In fiecare oras exista amenajat in fiecare iarna cel putin un spatiu dedicat patinajului. Este sportul "emblema" al fiecarui oras pe timp de iarna! La un patinoar intalnim distractie, muzica, prieteni, si multe beneficii fizice pentru corpul nostru. Este un mod de a face sport, si o alternativa la sala. A patina inseamna un exercitiu cardiovascular excelent. Partile corpului care sunt cel mai mult solicitate sunt coapsele si gambele. Deci, daca vreti sa aveti picioare frumoase, mergeti sa patinati. In plus, este un sport la care poate adera fiecare membru al familiei: patinajul nu are varsta: mamici, bunici, tatici si copii mergeti la distractie si la sport, nu aveti nimic de pierdut, ba mai mult chiar, puteti castiga picioare frumoase si multa sanatate.

Cand distractia e in toi, frigul nu mai este o problema, mai ales ca va puteti incalzi cu cate un pahar de vin fiert cu scortisoara care se vinde la orice patinoar.

Ski

Daca patinajul este sportul "emblema" al oraselor in sezonul geros, atunci schiatul este "eticheta" tuturor sporturilor de iarna de pe la munte. Oriunde te duci la munte, ai in fata ochilor oameni care schiaza. Majoritatea oamenilor se duc la munte numai pentru acest sport.

Asadar fie ca stii sau nu sa schiezi este cazul sa iti faci bagajul si in week-end sa "zbori" la munte impreuna cu intreaga familie pentru a va bucura de acest sport. Si ce daca nu stii sa schiezi? Exista ore speciale pentru incepatori, care te vor introduce in "arta" acestui sport, iar distractia e pe cinste in primele ore in care inveti, garantez. Plus ca efortul este dublat si in acest fel lucrezi absolut toate partile corpului.

Eu cand am invatat sa schiez, am simtit cum fiecare particica a corpului meu a "invatat" odata cu mine. Am avut febra musculara la toti muschii corpului: maini, abdomen, picioare, etc. Sa zicem ca a nu sti sa schiezi e un avantaj pentru mentinerea in forma. Efort mai mult, rezultate rapide.

Snowboard

Ei bine, daca ne pastram in peisajul montan, atunci putem vorbi de un sport putin mai "dureros" am putea spune. Se invata mai repede ca schiatul ce-i drept, dar s-ar putea sa ai ceva probleme cu echilibrul, si totodata cu cazaturile in zapada. Ia-ti intreaga familie si du-te macar pentru distractie la cateva "lectii" de snowboard. Vei face si efort fizic, numai ridicatul de dupa cazaturi fiind extrem de solicitant, si slava cerului, cazaturile sunt multe la inceput si te vei si distra copios pe seama membrilor familiei care vor avea ceva probleme cu "echilibrul".

Saniusul

Of, acesta nu s-ar putea numi un sport, desi efortul fizic este destul de mare. Pare mai degraba o forma de distractie  si o "cerinta" a sezonului iernatic. Parca iarna impune aceasta activitate: cum dau primii fulgi de nea si stratul de zapada depaseste cativa centimetri, toate ulitele, aleile, si dealurile se umplu de saniute care mai de care mai colorate si variate. Saniusul la munte este foarte benefic pentru organism. Nu mai punem la socoteala aerul rece si proaspat de munte care parca iti "revigoareaza" plamanii, dar numai cursele de la vale la deal pentru a ne da cu saniuta lucreaza toti muschii picioarelor.

Daca nu esti la munte si totusi esti norocoasa si ai parte de zapada in orasul tau in acest anotimp, atunci intruneste o echipa compusa din sot, copii, bunici, si prieteni si iesiti in parc cu saniuta. Copiii vor fi incantati, iar bataile cu bulgari vor reusi sa acapareze intreaga familie, te asigur!

Profita din plin de sezonul de iarna. Credeai ca nu prea ai ce face in acest sezon? Iata ca noi ti-am gasit variante pentru a reusi sa faci miscare pe timp de iarna si fara zapada, dar si cu, si la munte, dar si in orasul tau. Nu mai ai nici o scuza sa nu faci miscare pe timp de iarna. Activitatile specifice sezonului rece sunt nu numai utile pentru tonusul tau, dar si distractive si pot implica intreaga familie.

Tu ce sport preferi iarna?

Tag-uri: , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
12 apr