par

Cum îți hidratezi părul pe timp de caniculă

Citeste mai mult»
alina

Alina Pușcău, mărturisire cutremurătoare înainte de...

Citeste mai mult»
Florin Ristei

Florin Ristei, reacție după ce a fost pus la zid în...

Citeste mai mult»
ai

Modele de Inteligență Artificială (IA) au scăpat de sub...

Citeste mai mult»
Vanessa Paradis

Vanessa Paradis și Samuel Benchetrit s-au despărțit

Citeste mai mult»
cosoi

Laura Cosoi a explicat de ce și-a numit a cincea fiică...

Citeste mai mult»
printesa eugenie

Prinţesa Eugenie a Marii Britanii a născut al treilea...

Citeste mai mult»

O italiancă a reuşit, cu ajutorul salubrităţii, să-şi...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan şi Annabelle Wallis au devenit părinţi

Citeste mai mult»
Prințesa Isabella

Prințesa Isabella a Danemarcei a început stagiul militar

Citeste mai mult»
bijiu

De ce revin clienții la același atelier de bijuterii...

Citeste mai mult»
Phil Collins

Phil Collins spune că a fost la un pas de moarte în 2024...

Citeste mai mult»
Nastassja Kinski,

Wim Wenders retrage o scenă dintr-un film în care...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande se retrage din distribuția unui musical...

Citeste mai mult»
nicolas cage

Netflix, dat în judecată pentru 105 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Donna Mills

Donna Mills, vedeta serialului „Knots Landing”, și-a...

Citeste mai mult»
kbeauty

Ce înseamnă K-Beauty?

Citeste mai mult»
Sam Smith

Sam Smith confirmă că s-a logodit cu stilistul Christian...

Citeste mai mult»
Amal și George Clooney

Amal şi George Clooney, nevoiţi să-şi părăsească vila de...

Citeste mai mult»
Suri Cruise și mama ei, Katie Holmes

Suri, fiica lui Tom Cruise şi a lui Katie Holmes, a...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Patrick Bruel, vizat de două noi plângeri pentru viol și...

Citeste mai mult»
BTS

Grupul BTS nu se va înscrie în cursa pentru Premiile...

Citeste mai mult»
djjd

DJ Kavinsky, cunoscut pentru piesa „Nightcall”, a decedat...

Citeste mai mult»
Jared Leto

Patru femei îl acuză pe actorul Jared Leto de agresiuni...

Citeste mai mult»
savv

Saveta Bogdan, indignată de prețurile uriașe de pe...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande îi dă în judecată pe hackerii care ar fi...

Citeste mai mult»
odiseea

Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis i-a „mulţumit”...

Citeste mai mult»
Stevie Wonder

Stevie Wonder anunţă un nou album pentru 2027, cu piese...

Citeste mai mult»
gunt

Gunther von Hagens, anatomistul german care expunea...

Citeste mai mult»
cuplu

Ce cred bărbații că este romantic, dar multe femei spun...

Citeste mai mult»
Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi a întrerupt brusc un concert la New York din...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul american Chris Brown pledează vinovat la...

Citeste mai mult»
imatter

„Eu contez”, debutul în lungmetraj al Alinei Şerban, va...

Citeste mai mult»

Cum ne prostește televizorul, la propriu! Descoperirea...

Citeste mai mult»
printul george

Prințul George a împlinit 13 ani. Imaginile făcute...

Citeste mai mult»
Kaylee Hottle

Kaylee Hottle, actrița din 'Godzilla', a murit la 18 ani...

Citeste mai mult»
Oana si Petre Roman

Oana Roman, mesaj emoționant de ziua tatălui ei, care a...

Citeste mai mult»
porc

Cum prepari cea mai fragedă ceafă de porc la cuptor....

Citeste mai mult»
Bryan Johnson

Bryan Johnson, americanul care a cheltuit o avere pentru...

Citeste mai mult»
Mihai Trăistariu

Mihai Trăistariu, dezamăgit de turismul din Bulgaria:...

Citeste mai mult»

Dieta urbana cubaneza: o silueta "latino" pentru toata viata

De în Sport 17 iun 2009
De Mandinga stie toata lumea ca sunt "baietii aia talentati si multi". In spatele acestei mult prea scurte descrieri insa, stau ani intregi de munca, vise si ambitii, mult talent, o fata puternica, 5 baieti romani si...4 cubanezi. Mandinga munceste mult, primeste premii si recunoastere, calatoreste afara prin intermediul muzicii pe care o face. Pentru acest "Urban Diet" am invitat cei mai noi membri ai trupei, veniti direct din Cuba, sa aduca un strop de culoare si "sabor latino" acestei tari. Alejandro, Omar Secada, Tony si El Nino au dat peste cap totul pe aici si ne-au scris ce inseamna pentru ei o dieta urbana: optimism, dans si multa muzica. Mai putin obisnuit, dar...tentant!

Tony (Antonio Segui Rolando, 25 ani)

Impreuna cu sotia mea Ramona ne-am impus de acum mai bine de un an sa mancam cat putem noi de sanatos. De cand am aflat ca o sa fim parinti, nu ne-am mai atins nici macar o singura data de fast-food-uri.

Programul meu nu se schimba prea mult de la o zi la alta. Insa, de la ce nu ma abat niciodata sunt exercitiile de dimineata pe care le fac chiar daca sunt plecat in concerte.

Sunt un om fericit care considera ca aceasta implinire este cel mai bun “exercitiu” pentru corp, minte si suflet.

Dimineata la mine acasa incepe de la ora 8.00 sau in jurul acestei ore, totul depinzand de “seful” David, baietelul nostru. Imi fac exercitiile pentru abdomen, brate si piept dupa care servesc micul dejun – cereale cu lapte.

“Antrenamentele mele” continua dupa ora 12.00 cand impreuna cu Ramona si David iesim sa ne plimbam aproximativ 3 ore. Mergem pe jos minim 10 km, zilnic. Este un obicei al nostru cu care ne-am deprins inca de la inceputul relatiei. De atunci, cred ca avem ceva peste 1000 de km parcursi

Daca am repetitii cu trupa, plec pe la 15.00 si ma intorc seara. Intoarcerea acasa inseamna printre altele, relaxare si o masa sanatoasa.

Meniul nu este unul variat si asta din cauza ca nici eu nu sunt un mare pofticios de fel. Ce imi place sa mananc si sotia ma “rasfata” mereu cu ele sunt urmatoarele: orez fiert, piept de pui la gratar, sau carne de vita la gratar, orez cu legume si peste, peste cu cartofi fierti salata (diverse sortimente). Sunt innebunit dupa orez asa ca e aproape nelipsit de la masa. Daca avem mai mult timp liber mergem sa mancam la restaurante chinezesti (pentru fructele de mare si bineinteles, pentru ca servesc si orez).

Apa plata cat cuprinde si sucuri naturale.

Cand sunt plecat din oras cu Mandinga, fac aceleasi exercitii de dimineata, iar meniul este in mare, la fel, doar ca mananc la restaurante, si inlocuiesc plimbarea zilnica cu  probele de sunet si concertele de o ora sau chiar doua. " Soflar cansa" (sa sufli, te oboseste)

El Nino (Alexander Himely Benavides, 28 ani)

Eu unul nu cred in diete, regim sau programe stricte de exercitii. De fapt, nu cred in lucrurile duse la extrem. Eu sunt artist, asa ca "portiile" si "programarile" nu sunt pentru mine.

Sa mananci ce iti place, sa te odihnesti, sa traiesti bucurandu-te de ce iti ofera viata – astea sunt secretele pentru un corp si un spirit armonios.

Aici in Romania, eu locuiesc impreuna cu Omar si Alejandro, asa ca programul meu seamana foarte mult cu al lor.

La capitolul mancare am niste reguli pe care le urmez, pentru ca excesele nu sunt un lucru de dorit. Nu mananc prea mult, prea gras, ocolesc painea, nu beau acidulat, si imbin mancarurile din Cuba cu cele de aici. Imi plac foarte mult ciorbele si sarmalutele! La capitolul "mancare de acasa" nu refuz niciodata orez fiert cu carne de vita si banane. Un deliciu!

Muzica este exercitiul meu zilnic (la fel ca si in cazul colegilor mei) si cu ea petrec o mare parte a timpului. Repetitii, studiu individual, cu aproape aceeasi frecventa ca cea a meselor.

Ca sa ma mentin in forma (in concerte avem momentul nostru, al cubanezilor, cand trebuie sa dansam) merg la sala de trei ori pe saptamana impreuna cu ceilalti colegi.

Desi sunt de ceva timp in Romania, nu am renuntat la placerile pe care le aveam si in Cuba: impreuna cu Omar si Alejandro (Tony e tatic acum, asa ca nu il mai invitam) mergem sa dansam salsa. E cel mai bun exercitiu. Energie pura. Exista un club in Bucuresti unde se pune numai muzica latino si unde merg cu drag.

Omar (Omar Secada Dihigo, 24 ani)

Filozofia mea se bazeaza pe echilibru. Mi-am spus candva “de todo un poco” (din toate cate putin)  si pana in ziua de azi nu am renuntat la asta.

Nu urmez niciun regim insa am grija de corpul meu pentru ca am nevoie de un suport sanatos pentru spirit.

Sunt o persoana activa si practica asa ca nu o sa ma vezi elaborand feluri de mancare complicate ci o sa ma surprinzi de multe ori cu un pahar mare de apa sau un mar si cu o mie de idei in fata pianului.

Nu stiu care dintre noi trei (Nino, Alejandro si eu) gatim cel mai bine, dar cu siguranta eu gatesc cel mai des la noi in casa. Si se pare ca acest lucru nu ii deranjeaza absolut deloc pe baieti.

Ce imi place sa mananc am invatat sa si gatesc: orez fiert, fasole (de cand eram in Cuba), carne de vita, pui la gratar, peste. Evit sa mananc picant. Nu imi place si nici nu este sanatos. La capitolul fructe, nu refuz un mango bine copt si bananele.

Nino si cu mine suntem foarte plimbareti, asa ca ne facem mereu drum pe la sala pentru antrenamente. Pe langa asta, cand mai am timp, alerg. In weekend-uri, daca nu avem concerte, incercam sa petrecem timpul cu prietenii nostri: mergem sa inotam, mergem la paintball sau la plimbari prin Cismigiu.

Si sa nu uitam de salsa! Pot sa dansez o seara intreaga fara incetare si tot sa nu ma satur. Cred ca este cea mai buna tehnica sa te mentii in forma. Si daca dj-ul pune “Muevete” (noul single Mandinga) atunci chiar imi vine pofta de distractie.

Alejandro (Alexander Martinez Mato, 25 ani)

Nu stiu despre mine sa tin vreo dieta insa ma trezesc in fiecare zi cu o “pofta” nebuna de cantat. Muzica imi ocupa tot timpul... asa ca e de prisos sa ma laud ca sunt un om organizat care le face pe toate bine.

Corpul meu insa, “tine” cu mine si imi cere lucruri care ii fac bine. Mananc fara excese, dorm atat cat sa imi incarc bateriile, imi tin prietenii si sursele de buna dispozitie mereu pe langa mine, ma bucur de arta in toate formele ei. Pictez, ascult muzica, studiez, va scriu voua...

Nu prea gatesc, insa Omar si Nino ma salveaza la capitolul asta. Imi place carnea de vita si de pui la gratar, mancarea traditionala cubaneza si fructele. Primavara asta am facut o pasiune pentru capsuni. Beau ceaiuri cu multa miere (pentru voce) si din cand in cand ma rasfat cu o cafea.

La sala merg de dragul companiei colegilor... si astfel, imbin utilul cu placutul. Mergem o data la doua zile (atunci cand nu sunt concerte). Dar la fotbal sunt primul. Un meci organizat in fata casei, sau pe teren, cu prietenii mei reprezinta antrenamentul cel mai eficient.  

A fi solist intr-o trupa atat de apreciata cum este Mandinga aici in Romania si care isi respecta publicul prin faptul ca nu canta decat live in concerte, reprezinta o mare responsabilitate.

Acesta este singurul domeniu unde sunt exigent cu mine. Incerc sa fiu foarte bine odihnit inaintea oricarui concert, sa ma hranesc, sa am o stare de spirit excelenta. Toti acesti factori vor hotari ce voi oferi publicului: mereu o experienta muzicala de neuitat.
Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK
Articole similare

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
09 aug