Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»
HARRY

Procesul prințului Harry împotriva Daily Mail s-a...

Citeste mai mult»
alcool

Obezitatea și consumul de alcool, factori-cheie care...

Citeste mai mult»
siscanu

Cristina Șișcanu dezvăluie cel mai mare regret al vieții...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Fanii lui Céline Dion așteaptă informații cu privire la...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»
val

Val Kilmer va fi readus la viaţă cu ajutorul inteligenţei...

Citeste mai mult»
betty

Betty Salam, primele declarații după ce s-a zvonit că a...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey a ajuns la o înţelegere cu trei bărbaţi care...

Citeste mai mult»

7 miscari care-ti matura toxinele din corp

De în Sport 2 oct 2009
Daca dieta nu-ti mai place, iar curele nu-ti dau pace, sportul este cel ce stoarce, toxinele din orice parte! Lasa legumele deoparte pentru moment si treci la actiune rapida, clara si eficienta pe loc! Elimina toxinele prin miscare! Nu iti mai trebuie 14 zile de dieta pentru a-ti curata corpul de reminiscente ce ti-l ataca si imbolnavesc, acum sportul a devenit cel mai la moda detoxifiant si cu rezultatele cele mai rapide: pe loc!
Daca ai ratat curatenia de primavara si chiar si pe cea de vara, este timpul sa iei in serios optiunea pentru a purcede la curatenia generala de toamna! A, nu, nu din casa ta, ci din corpul tau! Scoate din tine tot ce-i mai nociv si mai rau! Stiu, primul gand iti zboara la dieta, ca doar si mie la fel: caut diete detoxifiante, cat mai usoare, cat mai putin dure si impunatoare si sfarsesc prin a nu ma apuca de niciuna, din motive lesne de inteles, cred ca fiecare dintre voi a experimentat cel putin ideea unei diete si stie despre ce vorbesc, nu trebuie sa ma mai justific. Diete nu tinem, deci ies din discutie, antrenamente intregi la sali de gym de 3, 4 ori pe saptamana nici nu s epune problema, dar nu si mici miscari, dar eficiente, fara deplasari la sala si fara achizitie de aparate costisitoare. "Matura" toxinele depuse in corp cu x miscari rapide care-ti fac organismul luna!

Crezi ca organismul tau este curat?


Toxinele fac parte din el prin mai multe aspecte decat alimentatia: eu as cam crede ca organismul meu este destul de curat, pentru ca mananc cat se poate de sanatos, de miscat, ma misc destul de mult, asadar nu cred ca am toxine in organism. Dar ma insel amarnic, pentru ca xenobioticele, adica substantele "intruse" si nocive, care nu sunt produse de organism vin din toate directiile: si de la un medicament administrat se pot produce toxine; poluarea de toate felurile provoaca astfel de reziduuri prin afectiunea si incetinirea functiilor unor organe; radiatii in fata carora suntem neputinicioase; bacterii, virusuri si alti paraziti din alimentatie si nu numai,aiditivi alimentari, conservanti si alte surse. Toate acestea si multe altele ne ataca si intoxica corpul, independent uneori de faptul ca mananci sanatos.

Cum adica te detoxifici prin sport?

Lipsa activitatii fizice echivaleaza cu ingreunarea si incetinirea functionarii sistemului limfatic, ceea ce se traduce prin retinerea de apa, producerea celulitei, degradarea pielii si a altor organe. Unul dintre rolurile sistemului limfatic este acela de reduce cantitatea de reziduuri din organism. O alta metoda de detoxifiere, care reiese tot din sport, este cea de eliminare a toxinelor prin transpiratia care rezulta in urma miscarii. De asemenea, si respiratia din timpul exerctiilor contribuie eficient la eliminarea toxinelor.

30 de minute
de miscare fizica zilnica, fie ca vorbim de antrenamente speciale sau de miscari moderate prin plimbari, mers pe jos, mers la shopping, etc. pot face minuni pentru organismul tau!

Aerobic - miscarile usoare de aerobic, fara efort prelungit si intens, sunt un detoxifiant perfect pentru vremuri in care nu mai poti investi suficienta energie in antrenamente la sala. Pune putina muzica pe fundal si fa miscari specifice de aerobic.

Ciclism
- inca zilele frumoase in care soarele mai cugeta sa ramana prin zona nu au disparut, iar pe o vreme nici prea calda, nici prea rece bicicleta pe aleile parcurilor pare cea mai buna idee. Si chiar este. Mai ales ca activitatea fizica mareste fluxul limfatic, sistem care are rolul de a elimina toxinele din organism.

Inot - pasionatii de inot se pot retrage incet, ca si anotimpul varatic din peisajul exterior, spre unul interior, intim si calduros, adica spre piscinele acoperite, pregatite sa intampine inotatorii inraiti, care nu s epot dezice de la acest sport nici chiar in sezonul rece. Si foarte bine fac, pentru ca inotul pune tot corpul in miscare, si odata cu el si sangele, oxigenand bine corpul si eliminand substante nocive din corp.

Plimbari - ador sa ma plimb, chiar si singura. Promenadele de weekend prin parcuri sau cele de seara alaturi de iubit sunt o metoda buna de a ma relaxa si aflu acum si de a ma detoxifia. In primul faptul ca fac aceasta miscare in aer liber este un prim pas spre detoxifiere, iar miscare continua timp de o jumatate de ora, ba chiar si o ora nu inseamna decat sanatate si eliminare de stres si de toxine. Plimba-te pentru un corp mai curat din toate punctele de vedere: si de toxine, si de stres, si de grasime, etc!

Sarituri - la pachet cu distractia si cu buna dispozitia, trampolina ar fi o varianta buna pentru sarituri, aceste miscari fiind considerate cele mai bune pentru curatarea organismului si pentru intarirea si regenerarea celulara a organismului

Jogging - o mare parte a reziduurilor se elimina prin transpiratie, iar jogging-ul este cel mai potrivit pentru aceasta metoda. Alergati, si faceti-o in aer liber pentru o mai mare eficienta!

Yoga - are toate avantajele pentru a fi practicata; pe langa faptul ca pare sa fie o solutie benefica pentru reducerea stresului si a tensiunilor din viata de zi cu zi are puternice efecte asupra sistemului limfatic, curatand corpul de impuritati si regenerand celulele.

Mai mult sau mai putin, orice fel de sport detoxifica, numai prin prin faptul ca te face sa transpiri! Asadar, nu te limita doar la cele prezentate, ci da frau liber activitatii fizice de orice fel, punand totusi accent si pe recomandarile noastre!

Si alte recomandari "ucigatoare" de toxine:

Sistemul limfatic sau eliminatorul de toxine poate fi "activat" din interior, fara a actiona cu alte instrumente din afara lui si descoperi acest lucru in articolul "Cand propriul corp iti ofera o dieta de succes", in care descoperi cum poti folosi sistemul limfatic in favoarea ta!

Si digestia corecta contribuie la un corp sanatos si curat, asa ca inspira-te din "Mini-ghid la-ndemana ta pentru o digestie ca unsa"

Tu ce faci pentru a elimina toxinele? Spune-mi pe forum!

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Daniela Ganciu (20.05.2010, 10:03)
asa este, si daca este combinata si cu un pic de atentie la alimentatie, cu atat mai bine...;)
Răspunde-i
Cristina Rogobete (18.05.2010, 14:25)
Cuvantul-cheie pt un corp de invidiat, indiferent de tipul de sport ales: MISCARE
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
14 apr