dana

Dana Eden, producătoarea israeliană a serialului...

Citeste mai mult»
al pacino

Al Pacino i-a adus un omagiu lui Robert Duvall, un „actor...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Complot la concert Taylor Swift - Un bărbat în vârstă de...

Citeste mai mult»
Camilla

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Salma Hayek

Salma Hayek produce un film pentru a apăra imaginea...

Citeste mai mult»
salata

Dovezile disponibile ''nu justifică entuziasmul'' legat...

Citeste mai mult»
depresie

Depresia funcțională: semnele ignorate ale unei suferințe...

Citeste mai mult»
Sharon Stone

Sharon Stone, emoționată până la lacrimi la Balul Operei...

Citeste mai mult»
baddd

Bad Bunny, în fruntea topurilor muzicale din Germania...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prințul William a vizitat o rezervație naturală în ultima...

Citeste mai mult»
james

James Van Der Beek, vedeta din ”Dawson's Creek”, a murit...

Citeste mai mult»
kurt

Un nou raport al experţilor criminalişti susţine că...

Citeste mai mult»
Snoop Dogg

Snoop Dogg va asista pentru prima dată la un meci al...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears vinde drepturile asupra întregului său...

Citeste mai mult»
Ross ''the Boss'' Friedman

Ross ''the Boss'' Friedman, membru fondator al trupelor...

Citeste mai mult»
 Catherine O'Hara

Actrița Catherine O'Hara a murit din cauza unei embolii...

Citeste mai mult»
Chappell Roan

Chappell Roan a rupt legăturile cu agentul său, Casey...

Citeste mai mult»
William si Kate

William şi Kate fac prima declaraţie după dezvăluirile...

Citeste mai mult»
Neil

Neil Young anulează turneul european: "Îmi pare rău că vă...

Citeste mai mult»
Kim și Lewis

Kim Kardashian şi Lewis Hamilton, prima apariţie publică...

Citeste mai mult»
Elon Musk

Potrivit lui Elon Musk, 'banii nu aduc fericirea'

Citeste mai mult»
Elton John

Elton John acuză tabloidul Daily Mail de încălcări...

Citeste mai mult»
mama

FBI intensifică operaţiunile de căutare a lui Nancy...

Citeste mai mult»
andrew

Fostul prinț Andrew a părăsit reședința sa regală din...

Citeste mai mult»
bill

Îndemnat de fosta lui soție să ofere explicații, Bill...

Citeste mai mult»
ghid

Ghidul VictoryBet - Când divertismentul de la jocurile de...

Citeste mai mult»
Jimmy Kimmel

Jimmy Kimmel a ironizat Fox News pentru că a spus că...

Citeste mai mult»
Meryl streep 2

Meryl Streep va interpreta rolul lui Joni Mitchell...

Citeste mai mult»
marius

Marius Borg Høiby, fiul prinţesei Norvegiei Mette-Marit,...

Citeste mai mult»
bote

Cătălin Botezatu ar fi fost jefuit la Londra de un ceas...

Citeste mai mult»
Luminița Anghel

Cum a reușit Luminița Anghel să scape de kilogramele în plus

Citeste mai mult»
bad

Bad Bunny va susţine un spectacol „extraordinar” în pauza...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg a atins statutul de EGOT, după ce a...

Citeste mai mult»
jeff

Noi documente dezvăluie că Epstein i-a solicitat ajutorul...

Citeste mai mult»
Jay-Z

Jay-Z, Harvey Weinstein şi Pusha T, menţionaţi în ultima...

Citeste mai mult»
justitie

Fiul prințesei Mette-Marit, judecat pentru presupuse...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga denunţă acţiunile ICE, în concert la Tokyo:...

Citeste mai mult»
Luke Thompson

Actorul Luke Thompson, protagonistul noului sezon...

Citeste mai mult»
Nicki Minaj

Nicki Minaj „a finalizat” obţinerea cetăţeniei americane...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen aduce un omagiu victimelor de la...

Citeste mai mult»

Stii sa iti pui o dorinta?

Stiam ca se va intampla ceva odata cu implinirea varstei de 27 de ani. Nu stiam ce, dar in adancul sufletului era sadita de mult dorinta de schimbare. Si s-a produs, asa cum banuiam, cu luni bune inainte de acel deadline pe care fara sa vreau l-am stabilit in urma cu un an. Pot spune ca mi s-a implinit o dorinta si stiu exact cum am reusit. Ce mi-am dorit coincidea pana la cele mai mici detalii cu acea schimbare de care aveam cu adevarat nevoie.

Ai simtit vreodata ca nu ai nimic din ceea ce iti doresti? Te-ai gandit, insa, in acele momente, daca aveai cu adevarat nevoie de cutare sau cutare lucru in viata ta? 

Poti sa te dai peste cap, insa nu poti sari peste etape. Nu primesti niciodata mai mult decat poti duce, insa nu poti constata acest lucru decat privind inapoi. 

Trec ani buni pana sa ajungi sa te cunosti pe tine suficient de mult incat sa constientizezi treptele de care ai nevoie cu adevarat si care sunt pasii inutili, pe care te incapatanezi sa ii faci in directii care nu te definesc si nu te duc catre fericire. 

Ajungi, in cele din urma, la o rascruce si simti pur si simplu ca trebuie sa mergi inainte sau sa faci stanga imprejur, fara sa clipesti si fara sa privesti inapoi.

Cand iti pui o dorinta, priveste adanc in suflet si vezi daca e o piesa care se potriveste in acest puzzle numit destin. Atunci cand stii ca e fix piesa de care ai nevoie, poti fi sigura ca intr-un fel sau altul va ajunge la tine.

Nu te astepta sa iti pice mura-n gura. Va trebui sa ai curajul sa faci alegeri, sa lupti, dar sa stii si cand trebuie sa renunti si sa mergi pe alt drum. Va trebui sa infrunti teama de singuratate atunci cand sufletul iti dicteaza sa iti croiesti propria cale, departe de potecile batatorite.

Dorintele nu sunt pentru cei slabi. Dar daca te-ai saturat sa te minti ca esti fericita in coltisorul tau, ca te multumesti cu ceea ce ai, fa-ti curaj si inteteste flacara care arde mocnit in sufletul tau. S-ar putea sa te arzi, dar pentru a simti caldura unui vis implinit merita cu varf si indesat sa faci orice sacrficiu.

Tocmai cand credeam ca mi-am epuizat gandurile pe aceasta tema (recunosc, de teama sa nu va plictisesc) am ales sa ridic problema schimbarilor in redactie.

Discutand cu fetele, mi s-a confirmat ca 27 e varsta la care multe dintre femei au avut parte de schimbari radicale intr-un fel sau altul in viata lor. 

Usor amuzata de coincidenta, l-am luat la intrebari si pe bunul meu prieten, Google, sa aflu daca nu cumva cercetatorii britanici au ajuns si ei la vreo concluzie in acest sens.

Stupoare! Ceasul biologic al femeilor, amortit timp de mai bine de 26 de primaveri, incepe sa-si faca simtita prezenta din ce in ce mai pregnant. Fertilitatea intra in declin odata cu implinirea varstei de 27 de ani , femeile fiind cu 10% mai putin fertile in aceasta etapa a vietii, potrivit unui studiu mentionat de dailymail.co.uk.

Aceasta sa fie explicatia din spatele schimbarilor bruste aparute in viata multora dintre reprezentantele sexului feminin in jurul varstei de 27 de ani?

Conform studiilor, este varsta magica la care atat femeile, cat si barbatii, se simt cel mai bine in pielea lor. Si-atunci e firesc ca atentia individului sa se indrepte spre aspecte ceva mai consistente ale vietii, lasand in urma preocupari superficiale. Ba mai mult, 27 este, conform celor mai recente cercetari, varsta medie la care femeile se casatoresc!

Asadar, 27 este varsta la care dorintele se implinesc? Sa fie acesta momentul in care visurile incep sa prinda contur sau sunt eu tentata sa exagerez, incantata fiind de aniversarea care se apropie cu pasi repezi? Va las pe voi sa-mi povestiti ce amintiri va leaga de aceasta varsta. Iar daca n-ati depasit inca pragul, va astept sa-mi spuneti cum va inchipuiti ca va fi viata la 27 de ani?

In timp ce scriam, gandul imi zbura la piesa "You Can't Always Get What You Want", a celor de la The Rolling Stones. Nu poti obtine mereu ceea ce vrei, insa daca te straduiesti cu adevarat, primesti exact ceea ce ai nevoie! Wink
Tag-uri: , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 6

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

(20.02.2015, 21:59)
N-as rata ocazia s-o fac ! Placerea e-n exclusivitate a mea. Cu drag si de-aici ! :-)
Răspunde-i
Eugenia Tanase (10.02.2015, 10:57)
Yanni, eu iti multumesc pentru ca ne citesti si pentru ca esti pe aceeasi lungime de unda. Te imbratisez cu drag :)
Răspunde-i
(09.02.2015, 19:21)
Au ajuns si-aici ! Si cit de frumos... Multumiri !
Răspunde-i
Lucia (03.02.2015, 22:01)
Iti multumesc pt urari si pt tot ce scrii.
Răspunde-i
Eugenia Tanase (02.02.2015, 22:32)
Draga mea Lucia, iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Ma bucura ca aceste cuvinte au ajuns acolo unde trebuie. Te imbratisez virtual si iti urez un "La multi ani!" anticipat, de preferat alaturi de Feminis.ro ;)
Răspunde-i
Lucia (02.02.2015, 22:10)
Draga Eugenia, cit de frumos ai scris! Ma regasesc; sint tot o varsatoare.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Cuvinte si acorduri despre viata
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
18 feb