printul harry

Prințul Harry își va aduce copiii în Regatul Unit pentru...

Citeste mai mult»
Kate Middleton

Un angajat al unei clinici din Londra a încercat să vândă...

Citeste mai mult»
feminis

(P) Povestea BunRomanesc.ro continuă: 5 ani de tradiție...

Citeste mai mult»
printul george

Prințul George al Marii Britanii va urma cursurile...

Citeste mai mult»
Neymar

Neymar a anunţat că va fi tată pentru a cincea oară

Citeste mai mult»
Tom Holland şi Zendaya

Tom Holland confirmă căsătoria cu Zendaya

Citeste mai mult»
pastile

Un medicament pe bază de cupru reface memoria și reduce...

Citeste mai mult»
blake

Victorie parțială pentru actrița Blake Lively în procesul...

Citeste mai mult»
Marius Borg Høiby

Fiul prinţesei moştenitoare a Norvegiei, condamnat pentru...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen, sărbătorit ca un erou în New Jersey,...

Citeste mai mult»
max

Cel mai tânăr designer din lume, un băiat american de 10...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift devine cea mai tânără femeie inclusă în...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Patrick Bruel a fost pus sub acuzare pentru viol şi...

Citeste mai mult»
will

Prințul William vrea să mobilizeze AI împotriva crizei...

Citeste mai mult»
jjjjj

Fiul cel mare al prințesei Mette-Marit rămâne în arest...

Citeste mai mult»
Hugh Jackman

Hugh Jackman îl va interpreta pe piratul Long John Silver...

Citeste mai mult»
Nadav Lapid

Natalie Portman, Justine Triet şi Jacques Audiard, în...

Citeste mai mult»
Anca Dinicu și Georgian Păun

Anca Dinicu și Georgian Păun s-au despărțit: „De la...

Citeste mai mult»
serpas

Supraviețuire 'miraculoasă' a unui șerpaș abandonat pe...

Citeste mai mult»
mdd

Madonna a lansat un scurtmetraj în care apar Sabrina...

Citeste mai mult»
peter

Nuntă în familia regală britanică: Peter Phillips,...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Cântărețul francez Patrick Bruel, reținut în cadrul unei...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg își îndreaptă din nou privirea spre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este cea mai bogată cântăreață din toate...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna a susținut un concert surpriză de 15 de minute la...

Citeste mai mult»
carlos

Legendarul cântăreț rock argentinian Carlos Solari a...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va avea o stea pe Walk of Fame, la Hollywood

Citeste mai mult»
Javier Bardem

Javier Bardem a îngrozit-o pe Amy Adams în adaptarea TV a...

Citeste mai mult»
Sabrina Voinea

Gimnasta Sabrina Voinea, cercetată pentru că și-ar fi...

Citeste mai mult»
Mette-Marit

Fiica prințesei Mette-Marit a Norvegiei s-a întors din...

Citeste mai mult»
 Kanye West

Turcia îl acuză pe Kanye West că i-a jignit 'valorile...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Conflict între copiii actorului Alain Delon: Cei doi fii...

Citeste mai mult»
ralf

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, s-a căsătorit...

Citeste mai mult»
mun

Cristian Mungiu, despre lipsa de investiţii în cultură:...

Citeste mai mult»
dua

Cântăreața Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Austriacul care plănuia un atac terorist la un concert al...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, insultată de un activist...

Citeste mai mult»
ritualuir

Ritualuri de relaxare și îngrijire într-un salon premium

Citeste mai mult»
analize

Un simplu test sangvin oferă perspective promițătoare...

Citeste mai mult»
Pierre Deny

Un actor din serialul 'Emily in Paris' a murit la vârsta...

Citeste mai mult»

Mananca, roaga-te, iubeste - Principii care iti aduc fericirea

De în Dragoste & Sex 4 mai 2012
Nu exista o definitie stricta a fericirii, insa succesul pe plan sentimental si nu numai poate fi atins in urma parcurgerii unor trasee cu opriri in statii importante precum dragoste, echilibru, iertare, frumusete, optimism, calatorii ce difera de la un om la altul.

"Oamenii au tendinta sa considere fericirea un noroc ce da peste ei, ceva ce te va invalui, ca vremea frumoasa, daca soarta iti surade. Doar ca fericirea nu functioneaza asa. Fericirea e consecinta propriului efort. Te lupti pentru ea, muncesti pentru ea, insisti, uneori mergi pana la capatul pamantului pentru ea.” Asa ca ia atitudine si fa astazi primul pas catre fericire, fara a te lasa intimidata de greutati.

“Oare iti poti cladi viata in asa fel incat sa armonizezi lucruri care la prima vedere par absolut incompatibile, fara sa excluzi nimic din ceea ce-ti poate oferi lumea?”, se intreaba pe buna dreptate, Elizabeth Gilbert, in cartea “Mananca, roaga-te, iubeste” si probabil ti-ai pus si tu o astfel de intrebare la un moment dat.

In cautarea fericirii, trecem cu vederea adesea esentialul, fiindca adevarata comoara, perfectiunea, se afla in noi. Senzatia de fericire apare de regula atunci cand reusim sa atingem un echilibru, iar acel echilibru, acea pace de care avem nevoie, il putem gasi intorcandu-ne mereu catre inima noastra, asa cum reiese si din invataturile unor mari filozofi. Nu in ultimul rand, trebuie sa ajungi sa te impaci cu tot ce ti-a fost dat pentru a putea fi cu adevarat fericita.

Pentru tine cum arata reteta fericirii? Elizabeth Gilbert ne propune 3 pasi esentiali pentru a ajunge acolo.

Trecand prin Italia, India si Indonezia, femeia ajunge sa descopere placerea mancatului, ajutorul nesperat al rugaciunii si fascinatia iubirii, ajungand dupa aceasta calatorie sa fie impacata cu tot ce o inconjoara, sa fie fericita. 

Nu vei avea nevoie neaparat de o calatorie propriu-zisa, ci mai degraba de una spirituala, in care sa iti permiti sa te descoperi pe tine insati, cu bune si rele, reusind in final sa elimini negativul din viata ta si sa imbratisezi fericirea.

Mananca!

Intr-o lume in care obsesia pentru o silueta cat mai slaba te acapareaza si esti privat de mesele recomandate din cauza timpului sau a stresului, redescoperirea placerii de a manca ar putea fi o adevarata provocare.

Alege sa mananci sanatos si rezerva-ti timp pentru tine, pentru ca un trup sanatos te va ajuta sa faci fata greutatilor. Uita de reguli stricte si permite-ti din cand in cand sa te rasfeti cu prajitura preferata, fiindca nu dulciurile sunt principala problema, ci faptul ca nu dormi destul si nu mai ai timp de altceva in afara de ceea ce trebuie.

Roaga-te!

Secolul vitezei ne indeparteaza tot mai mult de divinitate, iar scuzele pentru a nu-ti face timp pentru a cultiva relatia cu Dumnezeu sunt destule. Multi descopera aceasta forta care le schimba radical existenta abia atunci cand se afla in impas. Nu astepta momentul potrivit pentru a incepe, ci ofera-ti sansa de a te descoperi pe tine insati si de a te purifica prin rugaciune.

“M-am rugat. Asta a fost. Stiti si voi cum e asta – a te ruga. M-am rugat la... Dumnezeu. Era prima oara.”, Asa este descris momentul critic in care Liz descopera efectul binefacator al rugaciunii.

“Ca sa gasesti echilibrul pe care il vrei, trebuie sa-ti tii picioarele foarte pe pamant, incat sa simti ca ai patru in loc de doua. Asa vei putea ramane ancorata in lume. Dar nu mai privi lumea cu mintea. Trebuie sa te uiti la ea cu inima. Asa il vei cunoaste pe Dumnezeu.” Rugaciunea te ajuta sa patrunzi adanc ininima ta si sa reusesti sa privesti lucrurile altfel, mai putin bazate pe rational si sa pui accentul pe sentimente.

Iubeste!

Tu crezi in suflete pereche? Sufletul pereche este “cea mai importanta persoana pe care ti-e dat sa o intalnesti in viata, pentru ca-ti darama toate prejudecatile si te obliga sa te trezesti.” Nu poti sa nu fii de acord cu aceasta teorie, asa ca permite-ti sa iubesti si sa fii iubita, pentru a ajunge sa te cunosti mai bine si pentru a te implini din punct de vedere emotional, caci daca dragoste nu e, nimic nu e!

Nu uita!

Iata cateva invataminte de care sa tii conti in viata de zi cu zi, in calea spre fericire:

Invata sa spui nu inca atunci cand nu esti pregatita sa spui da evitand astfel o sentinta negativa in totalitate.

Exista 4 lucruri care te vor ajuta atunci cand esti in impas: inteligenta, prietenia, taria si nu in ultimul rand poezia, fiindca avem nevoie si de un strop de poetic intr-o lume dominata de rational.

Celebrul “nu lasa pe maine ce poti face astazi” este si el o regula de baza, fiindca amanarea nu te scuteste de consecintele problemelor nerezolvate.

Si nu in ultimul rand, tine minte ca “Uneori, fericirea se afla la capatul lumii. Calatoresti ca sa ajungi la tine insuti. Ca sa te descoperi.”

Tag-uri: , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 6

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

anamaria (07.05.2012, 14:52)
nicoleta daca ai fii citit cartea nu ai fi avut acesata parere despre autoare...da a avut la un moment dat multi banii dar odata cu divortul care dureaza cativa anii pierde tot..casa..masina...banii....sotul ei ii cere pana si un procent din banii care i-a primit pentru cartile publikate pe tot parcursul casniciei. ea pleaca in calatorie din avansul pe care il primeste pentru aceasta carte si munceste: in italia (de exemplu la roma) si in india sta la un ashram unde in fiecare zii trebuie sa spele podeaua din templu. si e foarte trista povestea ta dar asta e...e decizia ta. ma intreb doar cati ani avea copilul tau? mama mea ne-a crescut pe mine si pe sora mea de 12 ani singura pentru ca tatal meu a murit cand aveam 6 ani iar sora mea 4.
Răspunde-i
anamaria (07.05.2012, 14:41)
vineri am inceput sa citesc aceasta carte. am primit-o de la un profesor si la vederea titlului nu mi-a prea placut...adica am 18 ani si....nu pare a fii genul meu la prima vedere ...dar totusi am rasfoit-o putin si am ramas surprinsa(in sensul bun:))))....si acum nu mai reusesc sa o las jos....povetea e foarte captivanta...sa vezi lumea cu ochii unei femei de 30 si de anii...trebuie sa recunosc insa ca partea mea preferata este descrierea oraselor din Italia!!!! Cititi-o pentru ca merita!!!!
Răspunde-i
Anca Beidac (06.05.2012, 01:00)
fericirea nu are absolut nicio legatura cu banii. este o optiune personala si, pana la urma, suma alegerilor pe care le facem in viata. daca te-ai casatorit, nicoleta, 'ca sa nu ramana pe strada un copil', ai facut o alegere. nu spun ca e buna sau rea (pot spune doar ca, personal, mi se pare una dintre cele mai nefericite alegeri pe care le poate face o femeie; dar aceasta este doar opinia mea), dar ti-ai asumat anumite lucruri, facand acest pas. acum desigur putem oricand sa ne plangem de mila, ca am ales prost, sau ca altii au mai multi bani, si de aceea isi permit sa filozofeze. sau putem sa ne luam viata in maini si sa descoperim ca fericirea poate si acel strop de dimineata, in care te trezesti si descoperi ca soarele rasare foarte frumos in fiecare zi si, de ce nu, si ca Dumnezeu a inventat ciocolata, ca sa ne dea putina fericire (si) mancand. :)
Răspunde-i
iulia naghiu (05.05.2012, 17:11)
un subiect care ar trebui dezbatut mai mult ....... e greu sa iti gasesti fericirea (echilibrul). imi place ce ati scris si as vrea cat mai multe subiecte pe tema aceasta
Răspunde-i
Laura Pintilie (05.05.2012, 16:00)
Va recomand sa vedeti filmul. Este unul f bun,din care merita sa invatam cate ceva.
Răspunde-i
moldoveanu nicoleta (05.05.2012, 07:52)
ha, ha........... fain sa faci pe filozoful cand ai banii ei sa cutreieri lumea(recunosc ca nu am citit cartea).ma gandeam , visam , cum ar fi sa pot iubi din nou.... dar ca sa pot iubi a trebuit sa mananc mai intai( a se citi metaforic. pana ajungi la d-zeu te bat sfintii,ufffa e atat de urata asta cu sfintii ca mai, mai sa o sterg,) scuze, azi sunt destul de iriatata si nu imi e nimic pe plac,sunt treaza de la ora 4,in fine mananca, da ....sunt de acord,e fundamental. iubeste .........si asta, numai ca nu poti iubi la comanda......dar...asta fac acuma eu....ca sa pot manca a trebuit sa iubesc la comanda( conjunctura era de asemenea natura, m.am maritat ca sa nu ramana pe strada cu un copil). MANA DESTINULIUI?poate. singurul lucru care vine de la sine e ...ca ma rog , imi da aceea pace interioara pe care o ravnim toti.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Dragoste & Sex
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
18 iun