cioran

Cristina Cioran a slăbit zece kilograme în doar 45 de...

Citeste mai mult»
Daciana

Daciana Sârbu, detalii despre noul iubit tatuat și înalt:...

Citeste mai mult»
diabet

Consumul de canabis este corelat cu un risc de diabet de...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry, declarații despre autobiografia sa: 'Am...

Citeste mai mult»
redford

Robert Redford, un idol al marelui ecran devenit regizor...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a renunțat să participe la funeraliile...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift va depune mărturie în cazul Lively-Baldoni...

Citeste mai mult»
martin

Solistul Coldplay a îndemnat publicul să „trimită iubire”...

Citeste mai mult»
Stephen Colbert

Stephen Colbert, la gala Emmy, după ce show-ul său a fost...

Citeste mai mult»
udrea

Cât plăteşte Elena Udrea pentru educaţia fiicei sale, la...

Citeste mai mult»
labubu

O tânără din Moscova și-a vândut sufletul pentru a...

Citeste mai mult»
armani

Testamentul lui Giorgio Armani - Casa de modă va fi...

Citeste mai mult»
omega

Cât Omega-3 trebuie să consumi zilnic pentru creier ager...

Citeste mai mult»
alina

Ce spune Alina Sorescu despre căsătorie, după divorțul de...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Testamentul lui Giorgio Armani a fost deschis

Citeste mai mult»
Ben și Matt

Ben Affleck şi Matt Damon revin pe ecrane în 2026

Citeste mai mult»
bad

Cântăreţul de reggaeton Bad Bunny s-a accidentat la...

Citeste mai mult»
oana roman

Oana Roman, revoltată după ce a văzut cât costă o sticlă...

Citeste mai mult»

Alimentul care poate reduce riscul apariției demenței

Citeste mai mult»
sergene

Rutina de seară „low effort”: serul pentru gene,...

Citeste mai mult»
diabet

Trei obiceiuri care țin glicemia sub control în diabet

Citeste mai mult»
Harry

Prinţul Harry a venit la Windsor pentru a depune flori la...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande şi Lady Gaga au câştigat cele mai...

Citeste mai mult»
Emma si Bruce

Soția lui Bruce Willis, dezvăluiri despre lupta cu...

Citeste mai mult»
Ducesa de Kent

Ducesa de Kent a Marii Britanii a murit, anunță Palatul...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Giorgio Armani, care a revoluționat moda masculină, a...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gerard Depardieu va face apel la decizia de a fi judecat...

Citeste mai mult»
matthew perry

''Regina ketaminei'' pledează vinovată în procesul legat...

Citeste mai mult»
eclipsa

Eclipsa lunară totală și 'Luna Sângerie' de duminică,...

Citeste mai mult»
chloe

Chloe Malle o înlocuiește pe Anna Wintour la conducerea...

Citeste mai mult»
cardi b

Cântăreața rap Cardi B, achitată în procesul în care era...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a avut prima sa apariție publică după ce a...

Citeste mai mult»
Laurent Freixe

Nestle și-a concediat directorul general din cauza unei...

Citeste mai mult»
Dwayne Johnson

Dwayne Johnson sparge tiparele Hollywoodului într-un film...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Actorul Gérard Depardieu trimis în faţa curţii penale...

Citeste mai mult»
jude

Jude Law spune la Mostra că nu i-a fost frică să se...

Citeste mai mult»
Julia Roberts

Julia Roberts a spus, în apărarea noului film cu temă...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a repins în trecut un atacator într-un...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande anunță un nou turneu, cu spectacole...

Citeste mai mult»
Enrique Iglesias

Enrique Iglesias și Anna Kournikova așteaptă al patrulea...

Citeste mai mult»

Cata libertate ii acorzi partenerului?

De în Cuplu 25 mar 2009
Oamenii se intreaba foarte des cat de multa libertate ar trebui sa aiba partenerul, astfel incat acesta sa nu cedeze tentatiilor din jur sau sa nu isi poata pune in aplicare eventualele planuri de infidelitate, daca le are. Unii spun ca nu se pot abtine, sunt foarte posesivi cu partenerul de viata si au inceput sa apara tensiuni din cauza asta, iar altii se plang ca au fost prea ingaduitori si s-au trezit parasiti aproape peste noapte si fara un motiv clar stabilit.

In principiu, nu exista o regula general valabila despre cat de multa libertate sa-i dai partenerului, insa poti incerca sa afli de cat spatiu personal are nevoie si sa nu i-l incalci prea des, ca sa se simta bine si confortabil cu tine, conditie esentiala pentru o relatie armonioasa.

Haideti sa va spun o mica povestioara despre spatiul personal. Prin anii ’90 a avut loc o intrunire intre oameni de afaceri americani si oameni de afaceri japonezi, intr-o mare sala de protocol, unde stateau cu totii in picioare. Aproape fiecare american statea de vorba cu cate un japonez. Intrunirea a fost inregistrata video, iar cand imaginea s-a dat pe repede inainte, s-a observat ca japonezii ii urmareau pe americani prin toata sala, iar unii dintre ei, timp de 2 ore, au dat ocolul salii chiar si de 2-3 ori. Care credeti ca este explicatia pentru care americanii se dadeau incet inapoi cate un pas si japonezii se apropiau obsesiv de ei, iar si iar? Simplu: spatiul personal! Americanii au case mari, cu gradini mari, astfel incat si-au format un spatiu personal destul de mare, iar japonezii, care stau cate 2-3 familii in casute sau apartamente mici, si-au format spatii personale mici. Cand japonezii se apropiau de americani, acestia se simteau dintr-o data inconfortabil si invadati in propriul spatiu si se retrageau in spate cate un pas. Cam asa se intampla si cu relatiile unde exista un partener posesiv. El il sufoca pe celalalt, ii invadeaza spatiul personal, ii provoaca disconfort. Care este reactia fireasca a celuilalt? Se da inapoi, se ascunde, fuge si se supara sau chiar devine agresiv.

Va sugerez sa identificati dimensiunea spatiului personal de care are nevoie partenerul vostru, ca sa stiti care sunt limitele si sa nu fortati. Are nevoie sa iasa cu prietenii o data pe saptamana, vrea sa se uite linistit la emisiunea preferata, vrea sa converseze cu vecina? Aflati de ce are nevoie ca sa se simta confortabil in relatie si oferiti-i.

De cele mai multe ori problema este ca nu aveti efectiv ce face, unde sa va duceti, atunci cand partenerul simte nevoia sa „ evadeze” putin din relatia de cuplu, astfel incat va sugerez sa va faceti prieteni cu care sa va petreceti acest timp sau sa va gasiti cateva procupari placute.
Tag-uri: , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 6

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

eu...alta dezamagita (31.03.2009, 10:36)
da, sunt multe de comentat..... i-am dat toata libertatea pe care si-a dorit-o, pt ca sunt de parere ca nu sta nimeni cu tine din obligatie....si ieri l-am gasit cu o alta femeie in casa...... s-a nariut tot. Ce mai pot face?
Răspunde-i
Nicoleta Stoia (29.03.2009, 17:17)
Intradevar , educatia este foarte importanta . Sigur ca inteleg faptul ca el are nevoie de spatiu , dar ar trebui sa imi respecte si el spatiul meu . "Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face"
Răspunde-i
Ishtar (26.03.2009, 22:19)
Eu cred ca spatiul personal al fiecaruia dintre noi este extrem de important, la fel de important ca si nevoia de a respira si de a te afirma ca si identitate distincta. De asemenea cred ca daca iubesti pe cineva cu adevarat, ii lasi libertatea si nu i-o ingradesti o data cu intrarea in cuplu. Pentru ca asta duce la sufocare. Si iubirea este ca o pasare, are nevoie de spatiu si libertatea ca sa zboare si sa desfasoare...Cel putzin asa vad eu lucrurile.
Răspunde-i
Ana (26.03.2009, 20:02)
Si mie mi se intampla asa ca inteleg nevoia de spatiu.

E drept, in tot acest timp se pot intampla multe: partenerul poate cunoaste pe altcineva sau poate sa-si dea seama ca tot cu tine ii este mai bine.

Oricum ar fi, important este sa nu ceri atentie ci sa astepti momentul cand vrea sa ofere. Daca singur(a) nu o face, nu e indicat sa fortezi nota.

Spunea un scriitor celebru ca "distanta care unei persoane i se pare rezonabila, alteia sa i se para prea mare".

Suntem diferiti si relatiile pot functiona atata timp cat incercam sa intelegem si nu sa-i schimbam pe oameni.
Răspunde-i
dodo (26.03.2009, 15:01)
E mult de discutat, intradevar. Sunt de acord cu Cristina. Prea mult spatiu strica..trebuie gasit un echilibru..de ce ai au nevoie de asa mult spatiu si noi nu avem timp nici sa respiram de treburi?
Răspunde-i
RADAU CRISTINA (26.03.2009, 14:04)
CRED IN TOT CE SPUNETI DAR SA STITI CA DEPINDE FOARTE MULT SI DE EDUCATIE.AM FACUT TOT POSIBILUL SA AIBE PARTE DE ACEST SPATIU,CRED CA PREA MULT.SI-A BATUT JOC DE RELATIA NOASTRA.DUPA 24 ANI DE CASATORIE NE-AM SPUS LA REVEDERE.NU A STIUT SA FIE SOCIABIL(SOT),DRAGASTOS(AMANT),COMINICATIV(PRIETEN)A FOST INVATAT DOAR SA CEARA,SA NU DEA NIMIC IN SCHIMB.NICI MACAR PENTRU COPILUL SAU.SUNT LUCRURI CARE LE INVETI(PE TIMPURI VECHI)IN SCOALA,SE APROFUNDEAZA IN FAMILIE(COMUNICARE,CULTURA,)SE ASEAZA UN PIC LA INCEPUT DE CASNICIE,SE SOLIDIFICA PE DRUMUL VIETII IN 2.SUNT MULTE DE DISCUTAT PE ACEASTA TEMA.CU RESPECT CRISTINA.26/03/2009
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Cuplu
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
18 sep