cioran

Cristina Cioran a slăbit zece kilograme în doar 45 de...

Citeste mai mult»
Daciana

Daciana Sârbu, detalii despre noul iubit tatuat și înalt:...

Citeste mai mult»
diabet

Consumul de canabis este corelat cu un risc de diabet de...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry, declarații despre autobiografia sa: 'Am...

Citeste mai mult»
redford

Robert Redford, un idol al marelui ecran devenit regizor...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a renunțat să participe la funeraliile...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift va depune mărturie în cazul Lively-Baldoni...

Citeste mai mult»
martin

Solistul Coldplay a îndemnat publicul să „trimită iubire”...

Citeste mai mult»
Stephen Colbert

Stephen Colbert, la gala Emmy, după ce show-ul său a fost...

Citeste mai mult»
udrea

Cât plăteşte Elena Udrea pentru educaţia fiicei sale, la...

Citeste mai mult»
labubu

O tânără din Moscova și-a vândut sufletul pentru a...

Citeste mai mult»
armani

Testamentul lui Giorgio Armani - Casa de modă va fi...

Citeste mai mult»
omega

Cât Omega-3 trebuie să consumi zilnic pentru creier ager...

Citeste mai mult»
alina

Ce spune Alina Sorescu despre căsătorie, după divorțul de...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Testamentul lui Giorgio Armani a fost deschis

Citeste mai mult»
Ben și Matt

Ben Affleck şi Matt Damon revin pe ecrane în 2026

Citeste mai mult»
bad

Cântăreţul de reggaeton Bad Bunny s-a accidentat la...

Citeste mai mult»
oana roman

Oana Roman, revoltată după ce a văzut cât costă o sticlă...

Citeste mai mult»

Alimentul care poate reduce riscul apariției demenței

Citeste mai mult»
sergene

Rutina de seară „low effort”: serul pentru gene,...

Citeste mai mult»
diabet

Trei obiceiuri care țin glicemia sub control în diabet

Citeste mai mult»
Harry

Prinţul Harry a venit la Windsor pentru a depune flori la...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande şi Lady Gaga au câştigat cele mai...

Citeste mai mult»
Emma si Bruce

Soția lui Bruce Willis, dezvăluiri despre lupta cu...

Citeste mai mult»
Ducesa de Kent

Ducesa de Kent a Marii Britanii a murit, anunță Palatul...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Giorgio Armani, care a revoluționat moda masculină, a...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gerard Depardieu va face apel la decizia de a fi judecat...

Citeste mai mult»
matthew perry

''Regina ketaminei'' pledează vinovată în procesul legat...

Citeste mai mult»
eclipsa

Eclipsa lunară totală și 'Luna Sângerie' de duminică,...

Citeste mai mult»
chloe

Chloe Malle o înlocuiește pe Anna Wintour la conducerea...

Citeste mai mult»
cardi b

Cântăreața rap Cardi B, achitată în procesul în care era...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a avut prima sa apariție publică după ce a...

Citeste mai mult»
Laurent Freixe

Nestle și-a concediat directorul general din cauza unei...

Citeste mai mult»
Dwayne Johnson

Dwayne Johnson sparge tiparele Hollywoodului într-un film...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Actorul Gérard Depardieu trimis în faţa curţii penale...

Citeste mai mult»
jude

Jude Law spune la Mostra că nu i-a fost frică să se...

Citeste mai mult»
Julia Roberts

Julia Roberts a spus, în apărarea noului film cu temă...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a repins în trecut un atacator într-un...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande anunță un nou turneu, cu spectacole...

Citeste mai mult»
Enrique Iglesias

Enrique Iglesias și Anna Kournikova așteaptă al patrulea...

Citeste mai mult»

Cat de bine il cunosti?

De în Tu si El. 1 noi 2010
Pentru ca noi, femeile, ne asteptam, vrem, le cerem sa ne cunoasca foarte bine, pe dinafara si pe dinauntru. Dar oare, noi, cat de bine ii cunoastem pe ei?

E destul de dificil sa iti dai seama ce gandeste si simte un om dar, daca pui putin suflet, intelegere si atentie, vointa, treptat poti reusi sa il cunosti pe barbatul de langa tine. Una e sa te obisnuiesti cu el, sa ii cunosti obiceiurile, ce ii place si ce nu, si alta e sa il stii pe el cu adevarat.

Desi femeile par foarte darnice si intelegatoare cu barbatii, au si ele pretentiile lor. Una dintre cele mai dificile e ca ei sa le citeasca gandurile, sa stie ce isi doresc ele. Lucru foarte greu, sau mai bine zis imposibil de facut. Pe langa asta, se mai asteapta ca el sa nu uite ziua ei de nastere, ziua numelui, ziua in care s-au cunoscut, ziua in care a cerut-o de nevasta, aniversarea casatoriei s.a.m.d. Astea ar fi lucruri oarecum de bun simt.

Ce isi doreste un barbat cu prepdonderenta stim cu toate: sex. Dar oare nu mai exista nimic altceva in mintea lui? Nu are si el temerile lui, frustrarile lui, neintelegerile si dezamagirile lui? Ba cred ca da, numai ca nu prea sunt ei obisnuiti sa le arate si sa vorbeasca despre ele. Cum nici nu prea plang in public sau in fata unei femei. Dar asta nu inseamna ca nu ii doare niciodata nimic, ca nu sufera, ca nu sunt tristi sau suparati.

Daca intrebi o femeie: “Ce mai faci? Cum te simti?” o sa inceapa sa iti spuna tot ce are pe suflet, eventual cu lux de amanunte. Daca pui aceleasi intrebari unui barbat o sa iti raspunda simplu: “Bine”. Chiar daca e asa sa nu. El, barbatul, e obisnuit sa isi rezolve singur problemele. Femeia are, sau crede ca are, mereu nevoie de ajutor sau, macar de asistenta. De cineva care sa o asculte, care sa fie de acord cu ea, care sa fie pur si simplu acolo. Barbatul prefera sa le rumege el singur si sa gaseasca solutii. E chestie de orgoliu…masculin. Nimic rau in asta. Uneori.

Vrei sa il cunosti mai bine pe barbatul de langa tine? Daca vezi ca nu ti se destainuie, nu se plange, nu iti cere ajutor sau sfat, invata sa il descoperi si sa il intelegi asa cum te astepti ca el sa te descopere si sa te inteleaga pe tine. Daca de obicei vine acasa bine dispus si e atent cu tine si intr-o seara e altfel, inseamna ca are ceva pe suflet. Nu-ti spune despre ce e vorba, nu-l pisa si nu insista. Dar incearca sa fii alaturi de el. Chiar daca nu iti dai seama, nu iti spune, apreciaza gestul tau si ii merge la suflet.

Ai un barbat tare finut, care nu ti se plange cand mancarea nu e asa de buna, dar iti cere un pahar cu apa dupa prima inghititura? N-ai decat sa te scuzi timid si sa recunosti  ca de data asta ai zabrcit-o. Dar poti sa ii promiti ca data viitoare o sa te straduiesti mai mult sau chiar sa ii oferi acum altceva, in loc.

Il vezi ca e nervos din cale-afara ca nu si-a dat peste cap computerul, nu reuseste sa instaleze antena sau sa repare ceva prin casa, lasa-l. Nu te oferi sa il ajuti sau sa ii arati cum se face. Doar ai turna gaz peste foc. L-ai face sa se simta si mai prost. Lasa-l pana o scoate la capat sau simte el ca are intr-adevar nevoie de ajutor si cere singur.

Sunteti cu masina si gps-ul v-a trimis in cu totul alt loc decat voiati sa ajungeti? Nu te apuca sa te agiti, sa il pisezi la cap sa opriti masina si sa intrebati in stanga si in dreapta. Chiar daca va grabiti. Sigur nu arde. In cele din urma se va descurca el cumva si veti ajunge la destinatia dorita. Stim cu totii ca barbatilor nu le place sa intrebe, mai ales sa ceara directii si indrumari de genul asta. Accepta faptul ca si el e tot un barbat si ia-l asa cum e. Ce e mai important? Sa ajungeti la timp dar sa il faci pe el sa se simta prost si sa strici seara? Sau sa ii oferi suficienta incredere ca se va descurca in cele din urma?

Fie ca iti place sa recunosti sau nu, viata e o permanenta competitie, cu mai multe femei decat barbati pe lumea asta. Ce inseamna lucrul asta? Ca mereu te vei afla in competitie cu cel putin inca o alta. Chiar daca sunteti casatoriti, tentatii sunt la tot pasul si barbatii sunt si ei tot oameni. Vrei sa il tii numai pentru tine? Afla de la bun inceput care sunt cele cateva cerinte si dorinte ale lui si vezi cum poti sa i le indeplinesti. Asta nu inseamna sa te transformi intr-o sclava, sa devii dependenta de el sau sa il sufoci cu dragostea ta. Mai degraba sa te faci indispensabila atat in viata de zi cat si in cea…de noapte. Daca el e un barbat ok, suficient de matur si te iubeste cu adevarat, nu va avea niciun motiv sa se duca la alta.
Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 5

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Ana Maria Gheorghita (23.01.2016, 12:15)
Da nu cred ce spui tu
Răspunde-i
mary (03.11.2010, 16:52)
da dak este o dragoste erotik,e km degeaba sau cum e in ziua de azi materialismul la baza ,el sau ea se gandeste cu ce te ea si cu ce ramane de la respectiva relatie sau casatorie,park la inkeput e totul ok ,de unde k nu e asa ,nu e o dragoste agape in cazul acesta si nu poti sa il cunosti pana in ziua divortului,aiki e vorba si despre ea nu numai despre el,adk cati soti isi iubeste sotiile agape in ziua de azi sa o intrebe ce si doreste,dak e bine dak are nevoie de ceva,femeia infloreste in iubirea divina,de iubirea aceasta avem nevoie noi femeile ,viata este dura,cand te increzi in cineva asta inseamna ca te daruiesti ,pt k exista a ceea persoana,este adevarat k femeia reactioneaza ciudat cand nu i d ai valoarea pe care o merita,este adevarat sunt multe dorinte,dar cu i i se iarta mult iubeste mult.
Răspunde-i
mary (03.11.2010, 15:55)
intradevar asa este,cum scrie si in articolul de mai sus,k barbatii nu se plang si nu au nevoie de cikaleala si stres si multe altele,din experienta vorbesc,pentru k pe al meu sot va recunosc foarte sincer cat il stresez si exact asa mi sa intamplat cu gipiesul,gresisem drumul am inceput eu k o tata de 70 de ani dar intrun final am ajuns la timp,si km tot ce scrie in acest artikol park eu as fi in cauza,dar ii multumesc lui Dzeu k am un sot binecuvantat de de dze cu simtul umorului cu respect si iubitor,intradevar ii d au libertatea sa fak ce si doreste orice,dar nu m ar insela pt nimik in lume e un barbat matur,adik cum sa ma exprim gandeste matur si stie kam ce vrea de la viata si ma invatat si pe mine cum sa ma port cu el,pt k eu am fost o fata rasgaiat,rasfatata la parintii mei dragi nu stiam ce inseamna viata de zi cu zi credeam ca mi se cuvine totul,dar pe parcursul casatoriei mele cu dragul meu iubit sotior mi am dat seama cum trebuie asezate lucrurile in viata pentru a avea o casnicie fericita si implinita,si tot odata el ma facut sa l cunosc,prin purtarea lui cu mine,k v am spus cum eram eu o fata care ma jucam cu viata,luam lucrurile de parca era u niste jukarii......dar acum am devenit o sotie credinciosa si am un sot credincio,si astea toate datorite lui Dumnezeu
Răspunde-i
Cristina Marioglou (03.11.2010, 14:30)
Cosmina, in general practica e mai grea. Una e sa inveti fizica, alta e sa aplici ce ai invatat in viata de zi cu zi.
Eu nu am vorbit de compromisuri. Sa iti respecti barbatul nu e un compromis. E ceva ce sta in puterea ta sa faci, inspre binele amandoura, mai ales al tau.
Una e sa il accepti pe cel de langa tine asa cum e, fara a vrea sa il schimbi, alta e sa il intelegi si sa te gandesti putin la ce simte el, la ce isi doreste de fapt, la aspiratiile pe care le are etc.
Nu e vorba de jucat teatru, ci de respect reciproc, intelegere si comunicare.
Răspunde-i
cosmina (02.11.2010, 11:08)
Lucrurirle astea le-am invatat treptat.Teoretic,sa zicem ca stiu tot, cam tot ce scrie in acest articol. Mai greu imi este sa le pun in practica. Am impreisa ca noi femeile trebuie sa facem cam multe compromisuri, sa ne muscam limba si sa ne abtinem de la anumite practici, afirmatii, etc doar ca sa-i pastram langa noi. Ei de ce nu pot face macar pe sfert ca nu plecam de langa ei ? Ba mai mult, daca nu ne conform,repede gaseste solutia : ALTA !!! In schimb noi trebuie sa ne punem in cap, sa le facem pe plac ... si e foarte greu. Eu o spun din propria experienta si poate ca de multe ori nu e bine nici asa ... Deci care e solutia ? Parerea mea este ca omul care te iubeste te accepta asa, doar ca noi trebuie sa pastram niste limite, sa nu intindem coarda, in rest trebuie sa fim noi , nu sa jucam teatru doar ca sa vada "el" cat de perfecte suntem.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Tu si El.
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
18 sep