roger

Legendarul Roger Federer este miliardar, conform Forbes....

Citeste mai mult»
emily

Tragedie la filmările din Veneţia pentru serialul "Emily...

Citeste mai mult»
Mihai Călin și soția sa

Mihai Călin, despre căsnicia sa de 22 de ani: „Viața te...

Citeste mai mult»
serena

Serena Williams dezvăluie cum a slăbit. "Pur şi simplu nu...

Citeste mai mult»
jackpot

Mega jackpot de 250 de milioane de euro, câştigat în...

Citeste mai mult»
ian

Gheorghe Hagi a devenit bunic. Ianis şi soţia sa Elena...

Citeste mai mult»
Nadeen Ayoub

Ea e tânăra care va reprezenta Palestina la Miss...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

„Regina ketaminei” va pleda vinovată în cazul morții...

Citeste mai mult»
Printul William & Kate Middleton

Prinţul şi prinţesa de Wales se vor muta într-o casă nouă...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira anulează un concert din septembrie în Republica...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei,...

Citeste mai mult»
ochi

Obiceiul aparent inofensiv care poate afecta grav vederea

Citeste mai mult»
Priscilla Presley

Foştii parteneri de afaceri ai Priscillei Presley au...

Citeste mai mult»
Melania Trump

Melania Trump ameninţă că îl va da în judecată pe Hunter...

Citeste mai mult»
Freddie Mercury

Fiica „secretă” a lui Freddie Mercury vorbește pentru...

Citeste mai mult»
felix

Felix Baumgartner avea o asigurare de 500 de milioane de...

Citeste mai mult»
Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis revine pe ecrane pentru a juca în filmul...

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Prinţul Harry şi Meghan Markle şi-au prelungit...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift anunță un nou album, intitulat 'The Life of...

Citeste mai mult»
madonna

Cântăreața Madonna face apel la donații pentru 'copiii...

Citeste mai mult»
emma

Emma Thompson spune că Donald Trump a invitat-o la o...

Citeste mai mult»
banderas

Antonio Banderas exclude posibilitatea pensionării la...

Citeste mai mult»
Rafael Nadal

Rafael Nadal a devenit tată pentru a doua oară. Soţia sa...

Citeste mai mult»

Ciocolată împotriva gripei: descoperirea care ar putea...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

„Ducesa dificilă” Meghan Markle, ignorată de prietenii...

Citeste mai mult»

Femeile cu mai mulți copii prezintă un risc de cancer mai...

Citeste mai mult»
sole

„Ziua AUREI” – prima campanie din România în care un...

Citeste mai mult»
Francis Ford Coppola

Regizorul american Francis Ford Coppola, după ce a fost...

Citeste mai mult»
Katy Perry

O admiratoare în vârstă de 12 ani a lui Katy Perry s-a...

Citeste mai mult»
Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne a murit din cauza unui stop cardiac

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga a înregistrat o piesă pentru coloana sonoră a...

Citeste mai mult»
 Sean Combs

Un judecător american a refuzat eliberarea pe cauțiune a...

Citeste mai mult»
dua lipa

Dua Lipa se declară „recunoscătoare” după ce a primit...

Citeste mai mult»
oasis

Un fan Oasis a murit căzând de la tribuna superioară a...

Citeste mai mult»
Harry

Prinţul Harry, acuzat într-o biografie a ducelui de York...

Citeste mai mult»
asky

De ce să alegi un hotel cu plajă privată pentru...

Citeste mai mult»
arnold

Ce alimente a exclus Arnold Schwarzenegger din meniul...

Citeste mai mult»
justin

Justin Timberlake a anunțat că suferă de boala Lyme

Citeste mai mult»
Hulk Hogan

Hulk Hogan a murit din cauza unui „infarct miocardic...

Citeste mai mult»
suc

Cât de mult îi afectează pe copii timpul petrecut în fața...

Citeste mai mult»

Perfect sex

De în Tu si El. 14 feb 2009
O notiune la care tinde probabil oricine. Dar ce inseamna asta de fapt? In acceptiunea cui poate fi sexul perfect? Probabil ca a fiecarei persoane in parte, Si da, se poate intampla ca unul din parteneri sa se simta foarte bine iar celalalt...Nu e o regula ca cel dezamagit sa fie femeia dar, din nefericire, li se intampla totusi destul de des.

Vorbeam de curand cu o mamica care imi spune ca ea nu e de acord cu sexul inceput din liceu. Ca daca incepi viata sexuala de prea devreme, nu te mai gandesti la carte. Chiar, cand o fi cel mai bine sa iti incepi viata sexuala?!? Daca luam in considerare faptul ca sexul il avem in principal pentru functia lui reproductiva, asta ar insemna ca in momentul in care organismul este suficient dezvoltat, individul e apt pentru a-si incepe viata sexuala. Dar asta presupune in acelasi timp si suficienta maturizare si responsabilitate. Iar asta o intalnesti mai rar la adolescenti.

Comparam mai de mult sexul cu stomacul. Atat unul cat si celalalt au nevoie sa fie satisfacuti. Nu mananci, ti-e mereu foame. Nu faci dragoste, tot cam asa ceva. Chiar si daca nu ai facut-o niciodata, organismul tot isi cere “drepturile”. Simti atractie fata de parteneri de sex opus (sau de acelasi sex), esti curioasa, uneori nu intelegi ce simti si ce se intampla cu tine si una din modalitatile de a afla ar fi sa...faci dragoste cu cineva.

In ultimii ani fetele au inceput sa aiba menstruatie de pe la 10-12 ani iar unele chiar sa ramana insarcinate de pe la varstele astea. Desigur, nu pare ceva firesc. Sa vezi un “copil” cu copil. Amanarea inceperii vietii sexuale este in parte explicata de implicatiile ei. Desi in ziua de azi exista suficiente metode contraceptive, inevitabilul se poate totusi produce. Si atunci ce faci?!? Sa ai un copil fiind inca in scoala sau liceu e destul de greu. Asa ca mai bine amani. Amani pana ce ti-ai facut cumva un drum in viata, stii ce vrei, ai niste perspective si, mai ales, posibilitatea de a creste un copil, in caz ca...

Oare amanarea asta, toate oprelistile morale si sociale raman fara repercursiuni asupra vietii sexuale a individului? Am auzit inca si acum, in anul 2009, parinti spunand copiilor ca sexul e ceva urat, scarbos, rusinos etc. Dumnezeule mare! Daca ii sperie asa pe copii de la bun inceput, ce viata sexuala mai pot avea ei?! Cum or sa se mai raporteze la sex, la relatia cu un partener si o viitoare familie?!?

Cert e ca, indiferent cate piedici stau in cale, fiecare persoana in parte gaseste pana la urma o modalitate de a-si satisface si aceasta arie a vietii sale: sexul. Educatia sexuala la indemana tinerilor ii invata cum sa isi asume responsabilitati, cum sa se protejeze, ce sa faca sau sa nu faca, insa nu ii poate invata ce sa simta, cum sa inteleaga ceea ce simt si ce sa faca pentru a se simti cat mai bine. Cred ca asta tine mai mult de preferintele fiecareia.

O femeie poate fi fericita cu un barbat care o iubeste foarte mult, ii daruieste absolut tot, si cu toate astea nu accepta acest gen de fericire. Ea are nevoie sa fie dominata de “mascul”, sa faca ce ii dicteaza acesta, sa i se supuna in totalitate. Si atunci cauta un astfel de barbat, lasand pe celalalt de-o parte.

Alta nu se multumeste niciodata cu cel pe care il are. Cauta iar si iar pe altcineva, un alt barbat, un alt gen, un alt tip de experienta. Se poate sa nu stie ce vrea. Sau sa nu gaseasca pe nimeni potrivit ei. Si atunci, continua sa caute la infinit, chiar daca simte ca isi iroseste viata.

O alta femeie accepta pe primul barbat aparut in viata ei. Se casatoresc si desi nu se simte fericita si implinita sexual alaturi de el, simte ca nu il poate parasi. Aude, citeste, vede femei fericite in pat, stie ca si ea ar putea fi, insa nu are suficient curaj. Si atunci continua sa duca o viata anosta sexual, sa isi zica “asta e!” si sa isi caute alt fel de bucurii care sa o implineasca.

Inainte vreme femeile erau casatorite de familie. Uneori ajungeau sa isi cunoasca barbatul abia in ziua nuntii. “Lasa ca stim noi mai bine ce e bun pentru tine!” le spuneau parintii. Oare chiar asa sa fi fost?!? Bietele femei!

Dar in ziua de astazi lucrurile nu mai stau asa. Cred ca nici macar in zonele rurale, in care toti se cunosc intre ei. Oare de ce femeile nu au nici acum suficient curaj sa caute pana gasesc ce au cu adevarat nevoie si le face fericite? Cele mai multe inca se multumesc cu ce vad in alta parte, la altii. Din pacate, nu te poti hrani din fericirea altcuiva.

Ce ar insemna de fapt perfect sex? Sa te simti bine cu partenerul tau cand faci dragoste. Chiar si de fiecare data. Si da, este posibil! Sunt si femei care au orgasm de fiecare data cand fac dragoste, incepand chiar de la prima experienta. Tu de ce nu ai putea? Ce te opreste? Ce te mai opreste acum??
 
Tag-uri:
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 3

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

jojooz (26.02.2009, 18:55)
http://sexlife.izymedia.net

[PENTRU CEI CARE NU POT SA ISI MAI TINA GURA]

Spune si povestea ta ..!!
Răspunde-i
danmiha (15.02.2009, 14:21)
salut,interesant subiect!!!!!!!!!!!!!eu cred ca de fapt de cele mai multe ori sintem chiar noi care nu stim ce vrem!de ce?din dorinta de a avea cat mai mult si de a fi pe 1 loc tot timpul.Eu m-am casatorit la 21ani si sotul meu a fost primul barbat din viata mea.Dupa vreo 2-3 ani gandeam si eu ca poate o fi mai diferit cu alt barbat,cine stie ce iti fac altii si ce poti simti....cu toate ca aproape de fiecare data aveam orgasm cu sotul meu cand faceam dragoste!trecand printr-o criza de casnicie,am cunoscut un alt barbat la 27 ani cu care am facut sex de cateva ori,poate si pt ca voiam sa vad ce-mi poate oferi altul,curiozitatea!dar acum zic asa:este o mare diferenta intre a face dragoste si a face sex!sotul ma respecta si se inplica mult sa ma vada satisfacuta sexual,ASTA E IUBIREA!in schimb experienta anterioara m-afacut sa inteleg ca doar corpul simtea placerea cateva minute si gata!si cu al doilea aveam orgasm dar nu si fiori de placere care sa-mi aminteasca de acea partida de sex!!!acum imi iubesc mult mai mult sotul si traiesc cu mai multa intensitate momentele cand facem dragoste!
Răspunde-i
nadiusha (14.02.2009, 23:24)
Eu cred ca uneori nu suntem satisfacute de partenerul nostru deoarece acesta nu depune suficient efort/suflet in ceea ce face. De altfel, cit de mult trebuie sa cautam partenerul perfect pentru un sex perfect? doar no sa umblam din pat in pat pentru al cauta, nu?
Ce sulutie ar mai putea exista ?
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Tu si El.
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
24 aug