Loredana Groza

Loredana Groza a cântat alături de mama ei la petrecerea...

Citeste mai mult»
Aya Nakamura

Cântăreața Aya Nakamura are o statuie din ceară la muzeul...

Citeste mai mult»
Tora Vasilescu

Ce consumă Tora Vasilescu pentru a se menține în formă la...

Citeste mai mult»
 Katy Perry și Orlando Bloom

Relația dintre Katy Perry și Orlando Bloom ar fi ajuns la...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein a fost găsit vinovat de agresiune...

Citeste mai mult»
Gabriela Cristea

Gabriela Cristea, probleme în vacanța petrecută în...

Citeste mai mult»
amalia

Prințesa Amalia a Țărilor de Jos a suferit o fractură de...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Un judecător a respins procesul de 400 de milioane de...

Citeste mai mult»
rochii

Rochii de vară extrasezon – cum să le porți în zilele mai...

Citeste mai mult»
frum

Self-care feminin în era digitală: Cum evoluează...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Obiecte de vestimentație care i-au aparținut prințesei...

Citeste mai mult»
Malia

Malia, fiica lui Michelle şi Barack Obama, renunţă la...

Citeste mai mult»
sejur

Antalya sau Bodrum? Ce destinație ți se potrivește mai bine?

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness

Citeste mai mult»
jane

Prima geantă Hermès concepută în 1984 pentru Jane Birkin...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va primi titlul de cavaler din partea...

Citeste mai mult»
Cătălin Crișan

Cătălin Crișan, acuzat că și-a agresat fizic partenera, a...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry a analizat posibilitatea de a-și schimba...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Cântărețul Rod Stewart a anulat două concerte în Las...

Citeste mai mult»
Michael J. Fox

Michael J. Fox lansează un apel pentru găsirea unei...

Citeste mai mult»
Morten Harket

Morten Harket, solistul trupei a-ha, suferă de Parkinson

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Meghan Markle sărbătoreşte ziua de naştere a fiicei sale...

Citeste mai mult»
crbl

De ce își vede rar CRBL fiica: „E complicată toată treaba...

Citeste mai mult»
Nicoleta Luciu

Nicoleta Luciu a slăbit 7 kilograme în trei săptămâni:...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Procesul Kardashian: Sentințele 'bunicilor bandiți' au...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift a recâştigat controlul asupra muzicii sale,...

Citeste mai mult»
Opal Suchata Chuangsri

Opal Suchata Chuangsri din Thailanda este Miss World...

Citeste mai mult»
buchet

Buchete de 101 trandafiri pentru aniversări speciale

Citeste mai mult»
dlllf

Când să te oprești: Semnale că este timpul să iei o pauză...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a pledat nevinovat la acuzațiile de viol și...

Citeste mai mult»
Mako a Japoniei

Fosta prințesă Mako a Japoniei a născut primul său copil

Citeste mai mult»
vancea

Cum se menține în formă Roxana Vancea. Fosta asistentă TV...

Citeste mai mult»
Angelina Jolie si Brad Pitt

Brad Pitt, prima reacție după încheierea divorțului de...

Citeste mai mult»
Maria

Maria Grazia Chiuri a demisionat din funcția de director...

Citeste mai mult»
maicu

O sesiune de beatboxing a unor călugăriţe braziliene la o...

Citeste mai mult»
cuplu

Mituri despre dragoste care pot distruge o căsnicie

Citeste mai mult»
cancer

Medicii au descoperit o posibilă cauză a creșterii...

Citeste mai mult»
giulia

Giulia a ajuns de urgență la spital după ce a mâncat...

Citeste mai mult»
Ilona Brezoianu

Ilona Brezoianu este însărcinată: „Suntem mega fericiți!”

Citeste mai mult»
borcea

Pe ce cheltuie Cristi Borcea 500.000 de euro lunar: „E...

Citeste mai mult»

Inamicii neuronilor: Orasele aglomerate, poluarea si internetul

De în Sanatate 13 ian 2011
De cate ori nu s-a intamplat sa ajungeti acasa obositi, stresati si fara chef de viata, chiar daca nu ati avut mare lucru de facut? Daca locuiti intr-un oras aglomerat si, pe deasura, petreceti un timp indelungat in fata calculatorului, navigand pe internet, starea dumneavoastra este explicabila. Cercetatorii americani au ajuns la concluzia ca viata la oras, poluarea si internetul ne omoara neuronii.

Memoria si atentia au de suferit  din cauza miilor de stimuli care ne bombardeaza zilnic. Totodata, factorii perturbatori ai mediului inconjurator duc la la modificari profunde in creierul unui om, acesta din urma pierzandu-si capacitatea de a gandi sistematic si profund, arata o cercetare recenta facuta de cercetatorii americani, citata de AP.

Viata la oras, inamicul neuronilor

Unele persoane tind sa considere sutele sau chiar miile de stimuli care ii bombardeaza pe strazile aglomerate ca fiind simple distrageri ale atentiei.  Sara Lazar, directorul Laboratorului de investigare neurostiintifica de la Massachusetts General Hospital, spune insa, ca toti acesti stimuli pot contine informatii vitale, asa ca suntem nevoiti sa le acordam atentie, chiar daca utilizeaza o multime din energia necesara pentru buna functionare a creierului. 

"Daca esti  focusat asupra unui anumit lucru s-ar putea sa ratezi masina care vine de dupa colt, sau sa gresesti drumul" , spune Sara Lazar. In aceste conditii, creierul este nevoit sa se afle intr-o stare de "lupta continua", ceea ce provoaca eliberarea de cortizol, sau hormonul stresului. Acesta este o forma de glucoza a sangelui si ne da combustibilul in plus de care este nevoie pentru a trece peste ceea ce ne afecteaza viata normala.

Eliberarea de cortizol duce insa la scaderea capacitatii de concentrare a creierului, deoarece cortizolul impiedica formarea de noi cordoane nervoase.

Poluarea din marile orase, omara celulele creierului

Totodata, poluarea aerului are un efect teribil asupra celulelor creierului. In functie de tipul si de concentratia de substante toxice eliminate in aer, creierul are de suferit, o mare parte din tesutul cerebral isi pierde din capacitatile sale, efectele poluarii mergand pana la moartea celulara.

Internetul nu te mai lasa sa gandesti

Insa nu doar viata la oras ne ne afecteaza creierul, ci si diferitele activitati adiacente acestui stil de viata. De exemplu internetul, duce la afectiuni ireversibile la nivelul celulelor nervoase. O utilizare intensiva si prelungita a internetului conduce la modificari profunde in creierul unui om, acesta din urma pierzandu-si capacitatea de a gandi sistematic si profund, arata ultimele studii din domeniul neorochirurgiei.

In timpul navigarii pe internet se dezvolta rapid doua zone ale creierului: partea care este responsabila pentru memoria pe termen scurt si centrul responsabil de luarea deciziilor rapide. Nu se intampla acelasi lucru si cu zonele profunde ale creierului, responsabile cu analiza detaliata a problemelor fundamentale, unde intensitatea activitatii este redusa semnificativ in timpul navigarii pe internet.

Romania, codasa  la gradul de penetrare a internetului

Cel putin din acest punct de vedere nu trebuie sa ne facem prea multe griji. Romania se situeaza pe ultimele locuri in Uniunea Europeana in ceea ce priveste procentul gospodariilor cu acces la internet (42%), un nivel mai scazut fiind inregistrat doar in Bulgaria (33%). Tarile cu cel mai ridicat acces la internet in 2010 erau Olanda (91% din gospodarii), Luxemburg (90%), Suedia (88%) si Danemarca (86%).

Proportia gospodariilor cu o conexiune la internet in banda larga (broadband) a crescut in toate tarile membre UE in ultimii 4 ani, insa si aici, Romania este codasa.  Suedia, cu un procent de crestere de 83% se situeaza pe primul loc,  urmata de Danemarca (80%) si Finlanda (76%), in timp ce pe ultimele locuri se situeaza Grecia (41%), Bulgaria (26%) si Romania (23%).

Romanii se muta de la oras la tara?

Nu stiu daca sunt la curent cu ultimele studii de neurochirurgie si cu efectele negative pe care viata la oras o are asupra creierului, insa se pare ca tot mai multi romani se muta de la oras la tara.

Potrivit unei cercetari sociologice facute in 2009, doi romani dintr-o suta si-au manifestat dorinta de a se muta de la oras la tara.  Studiul realizat de GfK Romania arata ca "mutarea intr-o zona rurala este o varianta  luata in considerare de doi  la suta din persoanele de peste 15 ani din mediul urban" si ca "un procent asemanator este reprezentat de cei care si-au schimbat deja domiciliul in ultimele 12 luni, mutandu-se de la oras la sat".

Un exod dinspre oras spre mediul rural este sustinut de sociologi. In perioada de crestere economica tendinta generala este aceea a migratiei dinspre sat spre oras, in timp ce periodele de scadere economica este marcata de un fenomen invers.  Cum masurile anti-criza luate de guvernul Boc nu par a avea corespondent si intr-o crestere economica, se pare ca acest fenomen o sa fie vizibil si un perioada urmatoare. Macar este un lucru bun in toate astea, ne salvam neuronii de la pieire.



Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

gabriela matyas (15.01.2011, 00:02)
M-a?i convins, dar cred c? po?i tr?i ?i la oras ca la ?ar?. Numai s? vrei. F?ra net prea mult, ?amd...
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sanatate
Cele mai citite

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
16 iun