Emma Răducanu

Emma Răducanu pune capăt zvonurilor privind o idilă cu...

Citeste mai mult»
Kira

Gheorghe Hagi a devenit socru mic: Kira s-a căsătorit

Citeste mai mult»
jesus

O presupusă complice, arestată în Venezuela, în urma...

Citeste mai mult»
Marion Cotillard

Actorii francezi Marion Cotillard și Guillaume Canet...

Citeste mai mult»
Thalia Besson

Thalia Besson, fiica regizorului Luc Besson, revine...

Citeste mai mult»
Brad Pitt

Casa lui Brad Pitt din Los Angeles a fost spartă. Hoţii...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren2

Jeff Bezos și logodnica sa au ajuns la Veneția pentru...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey declară că îi iartă pe cei care s-au grăbit...

Citeste mai mult»
Daisy Edgar-Jones

Daisy Edgar-Jones va juca în noua adaptare...

Citeste mai mult»
Koba LaD

Rapperul Koba LaD, în fața justiției după un accident mortal

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift și Travis Kelce, pentru prima dată în...

Citeste mai mult»
masina

Recondiționarea turbinei: o soluție eficientă pentru...

Citeste mai mult»
crbl

De ce a șters CRBL pozele cu iubita de pe rețelele de...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren

Nunta miliardarului Jeff Bezos stârnește multă agitație...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp a revenit asupra procesului său împotriva lui...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren

Greenpeace se alătură protestelor față de nunta lui Bezos...

Citeste mai mult»
Brad Pitt

Vedeta filmului „F1”, actorul Brad Pitt, a condus un...

Citeste mai mult»
hromei

Cum alegi o firmă serioasă pentru închiriere auto, fără...

Citeste mai mult»
mm

Cât de veche e mașina pe care o conduce Mihai Margineanu:...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul Chris Brown a pledat nevinovat la Londra...

Citeste mai mult»
Ilie și Ioana Năstase

Ilie și Ioana Năstase divorțează după cinci ani de...

Citeste mai mult»
Dalai Lama

Dalai Lama ar putea menționa eventuala sa succesiune...

Citeste mai mult»
andrea bocceli

Jannik Sinner, colaborare cu celebrul tenor italian...

Citeste mai mult»
Kelsey Grammer

Un cunoscut actor american va deveni tată pentru a opta...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise, Dolly Parton, Debbie Allen şi Wynn Thomas vor...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Prințesa Kate nu mai va asista miercuri la cursele de cai...

Citeste mai mult»
Eric Dane

Actorul Eric Dane, diagnosticat cu scleroză laterală...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Gerard Depardieu se confruntă cu un nou proces după un...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Medicul care i-a furnizat ketamina actorului Matthew...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren

Nunta lui Jeff Bezos în Veneţia declanşează proteste:...

Citeste mai mult»
Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss

Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss au ''exersat...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Curtea Supremă respinge reluarea procesului privind...

Citeste mai mult»
Loredana Groza

Loredana Groza a cântat alături de mama ei la petrecerea...

Citeste mai mult»
Aya Nakamura

Cântăreața Aya Nakamura are o statuie din ceară la muzeul...

Citeste mai mult»
Tora Vasilescu

Ce consumă Tora Vasilescu pentru a se menține în formă la...

Citeste mai mult»
 Katy Perry și Orlando Bloom

Relația dintre Katy Perry și Orlando Bloom ar fi ajuns la...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein a fost găsit vinovat de agresiune...

Citeste mai mult»
Gabriela Cristea

Gabriela Cristea, probleme în vacanța petrecută în...

Citeste mai mult»
amalia

Prințesa Amalia a Țărilor de Jos a suferit o fractură de...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Un judecător a respins procesul de 400 de milioane de...

Citeste mai mult»

Sex sau relatie? Care e mai intai?

De în Tu si El. 9 iul 2013
Nu mai suntem pe vremea strabunicii cand femeile erau casatorite de parinti, mai mult sau mai putin cu voia lor. Acum putem sa ne alegem partenerul, sa il cautam in voie, avem timp sa-l cunoastem pana a face un pas hotarator inspre mariaj. Pe atunci, viitoarele mirese trebuiau sa fie “fete mari”, adica virgine. Acum foarte putini mai acorda atentie acestui aspect. Deci, cum procedam? Mai intai iesim cu el de cateva sau mai multe ori, ii cunoastem parintii, prietenii, vedem ce fel de om e, sau pur si simplu “sarim” direct in pat?

Sa te casatoresti cu un barbat cu care nu te intelegi sexual poate fi un dezastru. Amandoi sau cel putin unul din parteneri va fi nefericit iar casnicia va rezista doar daca unul din ei tine mortis sa ramana casatorit si il poate obliga si pe celalalt sa ramana intr-o relatie nefericita. Strabunica, saraca, nu prea avea incotro. N-avea ea cum sa stie daca se va intelege in pat cu strabunicul. Il lua si gata, ca asa spuneau parintii. Dar stranepoata ei cum va proceda? N-ar fi bine sa afle daca se potriveste cu el din toate punctele de vedere si, mai ales, acesta?

Un caz:
Cei doi fac cunostinta, se plac, incep sa iasa, locuiesc impreuna o vreme dupa care isi dau seama ca nu se inteleg chiar asa de bine si se despart. La cateva luni apoi el se duce dupa ea, ii spune ca nu poate trai fara ea, iar ea cedeaza. Se intoarce la el, se casatoresc, dupa care isi da seama ca sexual el nici nu o satisface, nici nu o lase sa se
“exprime” ca femeie. Apare primul copil, nevinovat ca orice copil si…”neplanificat”, spun parintii. Se apropie botezul si ei n-au facut nici macar nunta. Hai sa le faca impreuna, sa faca o singura cheltuiala. Dar na, ca uite, se anunta si al doilea copil. Bineinteles tot asa, neplanificat. Sa mai faca nunta? Sa o mai amane? Se intreaba mai ales ea care, desi insarcinata, e pusa in fata unei situatii pe care nu si-a dorit-o si sigur nu o avea in calcul: el le cam bea. Mai ales la petreceri. Cum ar fi, se intreaba ea, ca mirele sa se imbete si sa cada pe sub masa? Sa ii strice si nunta si botezul? Si restul vietii?

Un alt caz:
Se iubesc. S-au simtit atrasi si s-au iubit de cand s-au vazut. Asa spun amandoi. S-au casatorit, par multumiti, dar ea a simtit asa, cumva, ca nu e el cel mai potrivit barbat care sa fie tatal copiilor ei. Asa ca a facut un copil, dar cu alt barbat. Sotul, fireste, nu stie. Celalalt a fost informat la un moment dat, dar doar asa, ca idee, fara a i se cere ceva. Casnicia ei continua, merge ca si pana acum, doar ca sotul ei nu e si tatal copilului. Un mic detaliu…insignifiant.

Si “ultimul” caz:
Incepe ca si primele doua, cu scantei, mult soare si multa dragoste. Cei doi se casatoresc si, nu la multa vreme ea descopera ca lui ii place alt fel de sex decat ei. Ii cere lucruri pe care ea nici nu vrea si nici nu e dispusa sa le accepte. Ce e de facut? Nu stie ce l-a apucat, pentru ca inainte de casatorie nici n-a pomenit de asa ceva. Sa se desparta?
Tag-uri: , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 5

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Petru Mustateanu (02.01.2015, 13:28)
Nivelul de comunicare al oamenilor este diferit ! Unii sunt auditivi, altii vizuali, si altii chinestetici ! Cei care nu pot simti dragoste pot construi relatii bazate pe sexualitate daca exista o compatibililitate reala !
Răspunde-i
Cristina Marioglou (29.07.2013, 15:36)
Cred ca Ela are mare dreptate. Poate a sosit vremea ca femeile sa se respecte ceva mai mult, sa capete incredere in ele si sa isi croiasca viata mai intelept.

Oana, daca sunt luate din realitate, eu as zice ca sunt reale.
Răspunde-i
C.N. (25.07.2013, 20:00)
"caldura" (cui?!?) chiar face "ravagii"?!? ...
, greu de crezut ca "DA!", cand Omul poate alege intre Rai si Iad cu usurinta, exactitate si siguranta maxima;
(si la mine-s peste 45 de grade Celsius, cel putin, de vreo saptamana si ceva... si continua, cel putin, inca pe-atat...)
O perioada in care creierii chiar "fierb" la propriu..., nu figurat;
Ce bine ca (ne) trece... :-)
Răspunde-i
oana-camelia paun (25.07.2013, 09:55)
mda..... toate 3 cazurile sunt de kkt, unde ele sunt de vina!!! pai tu nu il vezi ca nu te potrivesti cu el ??? te mai apuci si de copiii( tampite) , astalalta fu mai smechera ,facu un copil cu altul :))))) .
apropo sunt reale cazurile????:)))))))
Răspunde-i
elaxxx (22.07.2013, 06:44)
Sunt strabunici care au invatat sa iubeasca si sa se lase iubite. Dar pentru stranepoate.... chiar daca a functionat pana intr-un punct si intr-un moment iti dai seama ca nu te mai satisface? In fond si la urma urmei toti evoluam - ce se intampla daca evoluam in directii diferite?

Casatoria e un fel de contract semnat cu societatea ce te obliga sa ramai intr-o relatie dincolo de punctul in care asta aduce un beneficiu amandoura, atentie, doar pentru a nu pierde societatea la nivel de statistica. Pentru ca in foarte multe cazuri tuturor din "casnicie" le-ar fi mai bine pe cai separate (ma refer aici si la copii) dar contractul semnat cu societatea si repercursiunile impuse de aceasta in cazul in care indraznesti sa denunti contractul sunt cele care impiedica pe multi/multe sa incerce.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Tu si El.
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
01 iul