Jeff Bezos și Lauren

Nunta lui Jeff Bezos în Veneţia declanşează proteste:...

Citeste mai mult»
Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss

Arnold Schwarzenegger și Carrie-Anne Moss au ''exersat...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Curtea Supremă respinge reluarea procesului privind...

Citeste mai mult»
Loredana Groza

Loredana Groza a cântat alături de mama ei la petrecerea...

Citeste mai mult»
Aya Nakamura

Cântăreața Aya Nakamura are o statuie din ceară la muzeul...

Citeste mai mult»
Tora Vasilescu

Ce consumă Tora Vasilescu pentru a se menține în formă la...

Citeste mai mult»
 Katy Perry și Orlando Bloom

Relația dintre Katy Perry și Orlando Bloom ar fi ajuns la...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein a fost găsit vinovat de agresiune...

Citeste mai mult»
Gabriela Cristea

Gabriela Cristea, probleme în vacanța petrecută în...

Citeste mai mult»
amalia

Prințesa Amalia a Țărilor de Jos a suferit o fractură de...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Un judecător a respins procesul de 400 de milioane de...

Citeste mai mult»
rochii

Rochii de vară extrasezon – cum să le porți în zilele mai...

Citeste mai mult»
frum

Self-care feminin în era digitală: Cum evoluează...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Obiecte de vestimentație care i-au aparținut prințesei...

Citeste mai mult»
Malia

Malia, fiica lui Michelle şi Barack Obama, renunţă la...

Citeste mai mult»
sejur

Antalya sau Bodrum? Ce destinație ți se potrivește mai bine?

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness

Citeste mai mult»
jane

Prima geantă Hermès concepută în 1984 pentru Jane Birkin...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va primi titlul de cavaler din partea...

Citeste mai mult»
Cătălin Crișan

Cătălin Crișan, acuzat că și-a agresat fizic partenera, a...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry a analizat posibilitatea de a-și schimba...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Cântărețul Rod Stewart a anulat două concerte în Las...

Citeste mai mult»
Michael J. Fox

Michael J. Fox lansează un apel pentru găsirea unei...

Citeste mai mult»
Morten Harket

Morten Harket, solistul trupei a-ha, suferă de Parkinson

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Meghan Markle sărbătoreşte ziua de naştere a fiicei sale...

Citeste mai mult»
crbl

De ce își vede rar CRBL fiica: „E complicată toată treaba...

Citeste mai mult»
Nicoleta Luciu

Nicoleta Luciu a slăbit 7 kilograme în trei săptămâni:...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Procesul Kardashian: Sentințele 'bunicilor bandiți' au...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift a recâştigat controlul asupra muzicii sale,...

Citeste mai mult»
Opal Suchata Chuangsri

Opal Suchata Chuangsri din Thailanda este Miss World...

Citeste mai mult»
buchet

Buchete de 101 trandafiri pentru aniversări speciale

Citeste mai mult»
dlllf

Când să te oprești: Semnale că este timpul să iei o pauză...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a pledat nevinovat la acuzațiile de viol și...

Citeste mai mult»
Mako a Japoniei

Fosta prințesă Mako a Japoniei a născut primul său copil

Citeste mai mult»
vancea

Cum se menține în formă Roxana Vancea. Fosta asistentă TV...

Citeste mai mult»
Angelina Jolie si Brad Pitt

Brad Pitt, prima reacție după încheierea divorțului de...

Citeste mai mult»
Maria

Maria Grazia Chiuri a demisionat din funcția de director...

Citeste mai mult»
maicu

O sesiune de beatboxing a unor călugăriţe braziliene la o...

Citeste mai mult»
cuplu

Mituri despre dragoste care pot distruge o căsnicie

Citeste mai mult»
cancer

Medicii au descoperit o posibilă cauză a creșterii...

Citeste mai mult»

Cele mai sigure masini

De în Casa & Gradina 4 mai 2008
4x4, minivolume, mini, clasele mica sau medie sis au fiecare reprezentantele de frunte cand vine vorba de scorurile inregistrate la testele de impact. Ghidandu-ne dupa clasamentele Euro NCAP, am alcatuit o scurta lista a celor mai sigure masini aparute pe piata in ultimii doi ani. Am ales doar exemplare recompensate cu cinci stele, ale caror manechine au iesit aproape nevatamate in urma impactului frontal sau lateral. Iar pentru ca tie sa-ti fie mai usor, le-am ordonat in functie de pret (toate contin TVA).

Fiat 500

Lansata in: 2007
Pret:11.500 € - 13.800 €

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil in urma impactului frontal. Genunchii soferului au fost protejati de un airbag plasat la nivelul lor. Producatorii au vrut sa demonstreze ca genunchii si picioarele pasagerilor vor fi la fel de bine protejati, indiferent de talia pasagerului si de pozitia in care acesta sta pe scaun. Si au reusit! Bordul nu prezinta nicio structura care sa puna in pericol genunchii sau femurele soferului si pasagerului din dreapta.

Mazda 2

Pret: 12.715 € - 16.517 €
Lansata in: 2007

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil iar genunchii si femurele manechinelor postate pe scaunele din fata (cel al soferului si cel al co-pilotului) au fost foarte bine protejate. Prin asta, producatorii au vrut sa demonstreze ca genunghii si femurii pasagerilor vor fi la fel de bine protejati, indiferent de talia pasagerului si de pozitia in care acesta sta pe scaun. Si totusi, Mazda 2 a pierdut un punct, portiera lovita deschizandu-se in timpul testului de impact lateral.

Autoturismul a inregistrat un punctaj maxim pentru siguranta oferita copiilor de trei ani asezati, atat la impactul frontal cat si la cel lateral.

Peugeot 308

Lansata in: 2007
Pret: 14.383 € - 23.021 €

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil in timpul impactului frontal. Genunchii soferului sunt protejati de un airbag pozitionat partea de jos a bordului. Noul 308 a obtinut punctaj maxim la testul de impact lateral. Producatorii au vrut sa demonstreze ca picioarele pasagerilor vor fi la fel de bine protejate, indiferent de talia acestuia si de pozitia in care sta pe scaun.

Volvo C30

Lansata in: 2007
Pret: 17.255 € - 32.284 €
In urma impactului frontal, manechinul amplasat pe scaunul soferului a inregistrat maximum de puncte, performanta rara care, din pacate nu a putut fi atinsa si de autoturism. De vina au fost structurile rigide din bord, care pot pune in pericol genunchii pasagerilor. Impactul lateral s-a soldat cu un incident minor, airbag-ul cortina pentru cap neputandu-se deschide la maxim.

C30 a obtinut punctaj maxim pentru protectia asigurata copiilor incepand cu varsta de 1 an si jumatate atat la testul de impact frontal cat si la cel de impact lateral.

Citroen C5

Lansata in: 2008
Preturi: incepand de la 18.659 €

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil in urma impactului frontal. Genunchii soferului sunt protejati de un airbag pozitionat partea de jos a bordului. Producatorii au vrut sa demonstreze ca picioarele pasagerilor vor fi la fel de bine protejate, indiferent de talia acestuia si de pozitia in care sta pe scaun. Noul C5 a primit 4 stele pentru siguranta copiilor, cu una in plus fata de modelul precedent.

Ford Mondeo

Lansata in: 2007
Preturi: incepand de la 18.980 €

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil in urma impactului frontal. Coloana de directie si volanul s-au deplasat orizontal, creand mai mult spatiu pentru sofer. Astfel, un al doilea airbag, pozitionat la nivelul picioarelor soferului si pasagerului din fata a putut fi activat, protejandu-le genunghii si femurele.

Volvo V70

Lansata in: 2007
Preturi: incepand de la 31.416 €

Compartimentul pasagerilor a ramas stabil in urma impactului frontal. Volanul si coloana de directie s-au deplasat orizontal, creand mai mult spatiu pentru sofer. Astfel, airbagul pozitionat la nivelul pieptului soferului a putut fi activat, protejandu-i capul si toracele.Genunchii si femurele soferului si pasagerului din fata au fost de asemenea protejati in timpul impactului. Cei de la Volvo au vrut sa demonstreze ca picioarele pasagerilor vor fi la fel de bine protejate, indiferent de talia acestuia si de pozitia in care sta pe scaun. Autoturismul a obtinut punctaj maxim si la testul de impact lateral.

V70 a obtinut punctaj maxim pentru siguranta copiilor cu varste cuprinse intre 18 luni si 3 ani, atat la testul de impact frontal cat si la cel de impact lateral.

Citroen C4 Picasso

Lansata in: 2006
Preturi: incepand de la 20.051 €

Spre deosebire de alte masini care il au inclus in extra-optiuni, noul Picasso este dotat cu airbag pentru genunchi chiar si in varianta standard. Impactul frontal l-au lasat pe manechinul pe post de sofer cu cateva leziuni usoare in zona toracelui, autoturismul pierzand astfel o jumatate de punct. La testul de impact lateral, punctajul obtinut a fost insa maxim.

C4 Picasso a obtinut punctaj maxim pentru protectia asigurata copiilor de pe bancheta din spate, atat la testul de impact frontal cat si la cel de impact lateral.

Ford S Max

Pret: 23.431 € - 33.260 €
Lansata in: 2006

In urma impactului, coloana de directie s-a deplasat orizontal, creand mai mult spatiu pentru sofer. Astfel, un al doilea airbag, pozitionat la nivelul picioarelor soferului si pasagerului din fata a putut fi activat, protejandu-le genunchii. Toracele a fost singura parte a corpului care nu a obtinut punctaj maxim la impactul frontal si lateral.

Volkswagen Tiguan

Pret: 24.633 € - 29.882 €
Lansata in: 2007

Desi compartimentul pasagerilor a ramas stabil in urma impactului, coloana de directie si contactul de chei inca pot pune in pericol genunchii si femurele soferului. Trecand peste acest aspect, lucrurile stau foarte bine, VW Tiguan obtinand punctaj maxim la testul de impact lateral.
Tiguan a obtinut punctaj maxim pentru protectia asigurata copiilor incepand cu varsta de 1 an si jumatate atat la testul de impact frontal cat si la cel de impact lateral.

Land Rover Freelander

Lansata in: 2007
Preturi: incepand de la 32.014 €

In urma impactului, coloana de directie s-a deplasat orizontal, creand mai mult spatiu pentru sofer. Astfel, un al doilea airbag, pozitionat la nivelul picioarelor soferului si pasagerului din fata a putut fi activat, protejandu-le genunghii si femurele. Prin asta, producatorii au vrut sa demonstreze ca genunchii si picioarele pasagerilor vor fi la fel de bine protejati, indiferent de talia pasagerului si de pozitia in care acesta sta pe scaun. Autoturismul a pierdut o jumatate de punct la testul de impact lateral, toracele manechinului suferind leziuni usoare.

Land Rover Freelander a obtinut punctaj maxim pentru siguranta copiilor, atat la testul de impact frontal cat si la cel de impact lateral.

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

elena chirila (07.08.2011, 14:11)
Nu-mi vine sa cred.Fiat 500 ... o masina sigura.Am intrat si pe euroncap.com si am vazut ca aveti dreptate.A primit 5 stele la test.Felicitari! ...si e o masina atat de mica....
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Casa & Gradina
Cele mai citite

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
16 iun