Patrick Bruel,

Patrick Bruel, vizat de două noi plângeri pentru viol și...

Citeste mai mult»
BTS

Grupul BTS nu se va înscrie în cursa pentru Premiile...

Citeste mai mult»
djjd

DJ Kavinsky, cunoscut pentru piesa „Nightcall”, a decedat...

Citeste mai mult»
Jared Leto

Patru femei îl acuză pe actorul Jared Leto de agresiuni...

Citeste mai mult»
savv

Saveta Bogdan, indignată de prețurile uriașe de pe...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande îi dă în judecată pe hackerii care ar fi...

Citeste mai mult»
odiseea

Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis i-a „mulţumit”...

Citeste mai mult»
Stevie Wonder

Stevie Wonder anunţă un nou album pentru 2027, cu piese...

Citeste mai mult»
gunt

Gunther von Hagens, anatomistul german care expunea...

Citeste mai mult»
cuplu

Ce cred bărbații că este romantic, dar multe femei spun...

Citeste mai mult»
Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi a întrerupt brusc un concert la New York din...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul american Chris Brown pledează vinovat la...

Citeste mai mult»
imatter

„Eu contez”, debutul în lungmetraj al Alinei Şerban, va...

Citeste mai mult»

Cum ne prostește televizorul, la propriu! Descoperirea...

Citeste mai mult»
printul george

Prințul George a împlinit 13 ani. Imaginile făcute...

Citeste mai mult»
Kaylee Hottle

Kaylee Hottle, actrița din 'Godzilla', a murit la 18 ani...

Citeste mai mult»
Oana si Petre Roman

Oana Roman, mesaj emoționant de ziua tatălui ei, care a...

Citeste mai mult»
porc

Cum prepari cea mai fragedă ceafă de porc la cuptor....

Citeste mai mult»
Bryan Johnson

Bryan Johnson, americanul care a cheltuit o avere pentru...

Citeste mai mult»
Mihai Trăistariu

Mihai Trăistariu, dezamăgit de turismul din Bulgaria:...

Citeste mai mult»

Guvernul Spaniei intenționează să interzică fumatul pe...

Citeste mai mult»
suc de rosii

Băutura cu suc de roșii și ulei de măsline care poate...

Citeste mai mult»
Ilona Brezoianu

Ilona Brezoianu, declarații inedite în ziua în care a...

Citeste mai mult»
vance

Vicepreședintele american JD Vance, tată din nou. Soția...

Citeste mai mult»
brenda

Brenda Fricker, prima actriță irlandeză recompensată cu...

Citeste mai mult»
Nadia Comăneci,

Nadia Comăneci, declarații la 50 de ani de la nota 10...

Citeste mai mult»
Angelina Jolie si Brad Pitt

Încă doi dintre copiii lui Brad Pitt vor să renunţe la...

Citeste mai mult»
cabb

Cabral, declarații neașteptate după divorțul de Andreea...

Citeste mai mult»
Sam Neill

Cauza morţii actorului Sam Neill a fost dezvăluită....

Citeste mai mult»

100 de reformere vor fi aduse la AFI Cotroceni pentru o...

Citeste mai mult»
dua lipa

Dua Lipa susține protestele din Albania faţă de staţiunea...

Citeste mai mult»
moderna

România rămâne sub țintele de vaccinare, potrivit unui...

Citeste mai mult»
ada gales

Ada Galeș, dezvăluiri despre cea mai grea încercare din...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears, dezvăluiri cutremurătoare: „Am fost...

Citeste mai mult»
insta

Meta retrage funcţia AI de generare a imaginilor la doar...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift a plătit 160.000 de dolari municipalității...

Citeste mai mult»
jjjjj

Cântăreț rock din Turcia reținut în cadrul unei anchete...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare ar putea fi...

Citeste mai mult»
Dara

Dara, câştigătoarea Eurovision 2026, va concerta în...

Citeste mai mult»
The Rolling Stones

The Rolling Stones speră să plece din nou în turneu;...

Citeste mai mult»

Secrete din departamentul de HR, cu Lavinia Tanculescu: "Nu poti si nu trebuie sa..."

De în Cariera 2 oct 2013

Pentru ca am vrut neaparat sa aflam secretele ascensiunii in cariera de la un om “din interior”, am decis sa luam parte la “Femei pe Matasari”, festival urban desfasurat intre 28 si 30 septembrie, unde am avut ocazia sa o cunoastem pe Lavinia Tanculescu, psiholog cu experienta vasta la capitolul resurse umane si psihologie organizationala.

Festivalul Urban "Femei pe Matasari", aflat la cea de-a treia editie, s-a desfasurat de vineri pana duminica, in Bucuresti, punand n valoare proiecte de moda, dans, spectacole de teatru si o scena pe care au urcat artisti romani renumiti. Redd’s a sustinut intreg evenimentul implicandu-se in proiecte precum prezentare de moda, conferinta “Femei de succes”, workshop-uri creative, photo-corner si multe altele. 

Cu aceasta ocazie, am provocat-o pe Lavinia Tanculescu sa ne raspunda la cateva intrebari legate de imaginea femeii in organizatii, cat si de greselile pe care reprezentantele sexului feminin le fac in cariera, dialog ce s-a incheiat intr-o nota optimista, cu un motto pe care va sugeram sa il adoptati neaparat!

Feminis: Ce inseamna sa activezi in zona de HR in 2013 fata de perioada in care v-ati inceput activitatea. Cum arata candidatele de astazi, comparativ cu imaginea candidatei de ieri? 

Lavinia Tanculescu: E destul de dificil pentru ca oamenii s-au schimbat, suntem cumva intr-o alta generatie. Ne-a invadat, sa zicem asa, tehnologia si odata cu tehnologia chiar ma gandeam acum ca ne-a invadat zona aceasta a cifrelor, a datelor, a masculinului si a tot ce tine de mai putin feminin in corporatii. Exista, trebuie sa recunoastem, un stereotip de gen in zona aceasta, nu avem ce sa facem, suntem si intr-o lume a barbatilor, departe de zona bucatariei, ca sa zic asa. Atata vreme cat intram in organizatii trebuie sa ne gandim ca trebuie sa intindem frumos mana si sa ne comportam ca un barbat. Dar ca sa revin la intrebare, cred ca in ziua de astazi, candidatele sunt mai putin feminine

Vorbiti de o lume a barbatilor. Ca femeie, care sunt cele 3 atuuri care v-au ajutat sa urcati pe scara profesionala. 

Nu cred ca e vorba de o urcare, cred ca acest urcus este permanent. La momentul acesta cred ca sunt foarte multi colegi de-ai mei, femei si barbati, din zona aceasta de resurse umane si mai mult de psihologie organizationala pentru ca eu cu asta ma ocup mai degraba, care sunt, sa zicem, mult mai de succes decat mine. Eu mi-am vazut de treaba, am incercat sa fiu din ce in ce mai buna pe ceea ce fac si sa nu incetez vreodata sa cred ca am de invatat. E obligatoriu sa faci lucrul acesta. Nu stiu daca sunt trei, patru sau o suta de atuuri, important e daca iti faci treaba, daca esti riguros, daca aderi la o etica profesionala si daca esti disponibil pentru client. Eu am lucrat foarte mult in zona aceasta, fiind si om de HR, pentru clientul intern, dar ulterior, in corporatii, servesti si clientii externi, deci e foarte important sa fii disponibil cu adevarat. Si asta tine si de feminitate. Ideea de a fi disponibil, de a fi generos, trebuie sa o aduci si in felul acesta. 

Vorbiti aici despre plusuri. Dar care sunt cele mai frecvente minusuri ale unei femei pe plan profesional? 

Nu putem sa generalizam. Ce pot sa va spun este in felul urmator: unul din minusurile majore ale unei femei este ca se incapataneaza enorm de mult sa devina barbat si crede ca poate face fata, acesta este de fapt paradoxul. Nu poti si nu trebuie sa iti doresti sa lupti cu mijloacele unui barbat. Trebuie sa investesti si daca poti sa aduci ceva din touch-ul feminin, adica din candoarea, rabdarea, atentia, dedicarea, generozitatea unei femei. E adevarat ca trebuie sa aderi la o rigoare profesionala, stiintifica si asa mai departe. De exemplu, eu am avut si rol de coordonare, am fost si manager in mari corporatii, dar nu stiu daca neaparat mi-am dorit sa conduc. Adica eu nu cred ca sunt un lider si nici nu-mi doresc chestia asta. Mi se pare ca a fi lider este o treaba pur masculina, o chestiune de orientare, de organizare, planificare, strictete, rigoare, aderenta la norme, la reguli. Noi, femeile, ar trebui sa fim mult mai pline de candoare si de imprevizibil, ori organizatia nu te lasa sa fii imprevizibil. 

Vorbeati de o evolutie, de a deveni mai bun in ceea ce faci. Cum priveste un recrutor un regres din CV-ul unui candidat, o trecere de la o pozitie inalta, la o pozitie cu mai putina responsabilitate. Este aceasta mutare in cariera privita ca un minus? 

Nu cred. Cred ca este vorba de ce stie omul acela sa faca si de cat de bun isi doreste sa fie. Eu am vazut mii de CV-uri si am testat mii de candidati, i-am vazut, i-am selectat. Nu asta este important. Ce este important este sa intelegi daca omul acela are acel “drive”, in engleza, si in romana as putea spune motivatie interioara, care te duce de la CV ceva mai departe. De exemplu, am apreciat foarte mult CV-urile non-traditionale. Revin la ideea de norma, eu nu sunt aderenta la chestia asta cu CV-ul european. Mi se pare o lipsa de imaginatie. Eu intotdeauna am facut un CV cu numele, ce stiu sa fac, un fel de scrisoare de intentie foarte particularizata. Originalitate si particularizare - cred ca aceasta este sansa fiecaruia dintre noi, sa particularizam. 

Cat de sincera poti fi, ca femeie, la intrebarea “Unde te vezi peste 5 ani?” 

Poti fi foarte sincera, dar depinde ce iti doresti. Ce ai putea sa spui si sa iti fie teama? 

Ca iti doresti familie, copii... 

Acestea sunt chestiuni private. Intotdeauna un angajator este interesat de planurile tale profesionale. Eu nu as indrazni, ca angajator, sa adresez o astfel de intrebare, iar daca mi s-ar adresa o astfel de intrebare, evident ca as refuza un raspuns, oricare ar fi acela. Pot sa nu imi doresc sa ma casatoresc sau sa imi doresc sa am sapte copii, nu este treaba angajatorului. Femeia trebuie sa se raporteze la ea ca profesionist. Eu ma duc la un interviu si pe cel din fata mea ar trebui sa il intereseze ce stiu eu sa fac ca profesionist, ca psiholog in speta, in afara vietii mele private. 

Va multumim. Cititoarele Feminis.ro vor aprecia sfaturile dumneavoastra cu siguranta. 

As vrea foarte mult sa nu fie un sfat, ci mai degraba un punct de vedere, o parere a unui om care acum este la inceput. Intotdeauna incepi. In dimineata aceasta am inceput, maine dimineata iar incep. 

Sunt aceste cuvinte un potential motto? 

Da! Fiecare dimineata este un nou inceput. 

Citeste si:

Wilhelmina Arz iti spune ce e HOT si ce e NOT in acest sezon!

10 lucruri despre femei si dragoste cu Dan Teodorescu

"Plec in Africa fiindca am o poveste de spus" - Aventura Danielei Zeca-Buzura

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Rodica Marinescu (12.09.2015, 18:04)
Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Principala atributie este mentinerea unei evidente a ofertelor prospectante si actualizate zilnic.
-Oferim sanse reale de avansare in cariera!
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere.
-Programul de lucru este flexibil.
-Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor.
-Sunt suficiente studiile medii.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: [email protected]
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Cariera
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
30 iul