Taylor Swift

Austriacul care plănuia un atac terorist la un concert al...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, insultată de un activist...

Citeste mai mult»
ritualuir

Ritualuri de relaxare și îngrijire într-un salon premium

Citeste mai mult»
analize

Un simplu test sangvin oferă perspective promițătoare...

Citeste mai mult»
Pierre Deny

Un actor din serialul 'Emily in Paris' a murit la vârsta...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Moartea lui Matthew Perry - Asistentul său personal a...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Codruța Filip despre o nouă relație după...

Citeste mai mult»
Cristian Mungiu

Cristian Mungiu, hărțuit în instanță de ani de zile de o...

Citeste mai mult»
balerina

O fostă balerină din Chile continuă să dea lecții de...

Citeste mai mult»
marg

Regina Margrethe a II-a a Danemarcei, spitalizată din...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles al III-lea a înfruntat valul de căldură...

Citeste mai mult»
 Cristian Mungiu

Marius Bodnariu, unul dintre cazurile care au inspirat...

Citeste mai mult»
Taylor Swift şi Travis Kelce

O invitată la nunta lui Taylor Swift şi Travis Kelce,...

Citeste mai mult»
trump

Donald Trump Jr. s-a căsătorit cu Bettina Anderson în...

Citeste mai mult»
Gisele Pelicot,

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Mick Jagger

Mick Jagger revine pe marile ecrane, în filmul „Three...

Citeste mai mult»
Jessie J - Cu machiaj

Jessie J a învins cancerul. Anunțul făcut de artistă pe...

Citeste mai mult»
 Lily Collins

Serialul „Emily în Paris” ajunge la final. Lily Collins:...

Citeste mai mult»
Dragoş Bucur

Actorul român Dragoş Bucur joacă în noul thriller semnat...

Citeste mai mult»
Eurovision

Ediţia din 2027 a Eurovision este deja ameninţată cu...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Un post local de radio din Anglia a anunțat din greșeală...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Vedeta franceză Patrick Bruel neagă mai multe acuzaţii de...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa, dat în urmărire de Poliţia Română....

Citeste mai mult»
Cate Blanchett

Cate Blanchett afirmă că mişcarea #MeToo „a fost...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Cele 12 concerte susținute de Harry Styles pe Wembley ar...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan, critic la adresa lui Trump la Cannes:...

Citeste mai mult»
dara

Cântăreața Dara, ovaționată în Bulgaria după ce a adus...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira a fost achitată de acuzațiile de fraudă fiscală...

Citeste mai mult»
william

Prințul William va vinde părți din proprietatea sa regală...

Citeste mai mult»
Will Smith incident Oscaruri

Will Smith va juca în thrillerul de acțiune 'Supermax'

Citeste mai mult»
harry

Harry și Meghan vor produce un film despre Afganistan în...

Citeste mai mult»
ambalaje

Cum transformă Snick Ambalaje un bax de pahare din...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Un fost producător hollywoodian a fost condamnat la 2 ani...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Prințesa Kate a învățat să prepare paste în timpul...

Citeste mai mult»
Demi Moore,

Demi Moore, strălucitoare pe covorul roșu al Festivalului...

Citeste mai mult»
conan

Umoristul Conan O'Brien va prezenta din nou gala Oscar în...

Citeste mai mult»
kate

Prințesa Kate începe miercuri în Italia prima sa vizită...

Citeste mai mult»
lenjerie

Merită să investești în lenjerie intimă mai scumpă?...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Rod Stewart îl felicită pe regele Charles al III-lea...

Citeste mai mult»
Bonnie Tyler

Bonnie Tyler 'rămâne grav bolnavă', însă starea ei este...

Citeste mai mult»

5 destinatii accesibile in Luna Indragostilor

În Calatorii 10 feb 2010
Desi iubirea este sarbatorita in fiecare zi, luna februarie este prin excelenta Luna Indragostilor. Iar anul acesta ne-am propus sa petrecem alaturi de persoanele dragi aventuri frumoase, de neuitat in cele mai romantice orase. Si totul la costuri moderate. Iata unde putem merge:
1. Paris. In doar cateva zile, o vizita in doi a Orasului Luminilor va fi o experienta greu de uitat. Ce putem face in Paris: plimbari pe inserat pe Sena iar pentru un plus de romantism putem lua cina intr-unul din vaporasele bateaux-mouche pe muzica frantuzeasca; Parisul vazut de sus, din Tour Eiffel – in orice moment al zilei veti fi fascinati de privelistea asupra orasului; Plimbari prin cartiere si restaurante “chic” – Parisul autentic va fi descoperit pe stradutele inguste si linistite si in restaurantele ascunse de vazul tuturor. Cartiere recomandate: Marais si Montmartre. Iar pentru cinele in doi, incercati felurile specific frantuzesti si neaparat un paharde vin rosu; Vizite la principalele puncte de atractie: Notre Dame, Sacre Coeur, Saint Chapelle, Bulevardul Champs Elysee. Cazarea la Paris incepe de la 50 de euro pe camera iar meniurile din restaurante pornesc de la 20 de euro de persoana.

2. Venetia. Plin de farmec si poezie, este locul unde iubirea de simte la ea acasa. Ce nu trebuie sa lipseasca din sejur: plimbari romantice cu gondola pe sub cele mai renumite punti care va vor lega iubirea pentru multa vreme de acum inainte; mic dejunuri sau cine in micile bistro-uri in Piata San Marco unde puteti servi cele mai renumite feluri de mancare: “polipi” (caracatita) sau “pofitte” (chiftelute venetiene), completate cu un pahar din vinul local “ombra” ; vizite la cele mai impozante constructii gotice: Biserica San Marco, Palatul Dogilor, Palatul Ca’ D’Oro si nu in ultimul rand renumitul Carnaval de la Venetia. Grabiti-va! Carnavalul incepe pe 6 februarie si tine in fiecare an 10 zile, pana pe 16.

3. Roma. Cetatea Eterna se reinventeaza in fiecare an si surprinde turistii cu cele mai armonioase si pline de veselie locuri. Cele mai frumoase locuri din Roma: Columna lui Traian, Forumul Roman si Coloseumul pentru o lectie autentica de istorie; Vaticanul si Piata San Pietro, locul de unde a pornit religia lumii; Fontana di Trevi pentru ca cele mai arzatoare dorinte sa vi se indeplineasca; Bocca della Verita pentru a afla adevarul despre iubire; Treptele Spaniole pentru contemplare asupra forfotei latine; Piazza Navona, Piazza Venezia, Piazza del Popolo pentru relaxare si zambete. Toate la preturi mici, o noapte de cazare in Roma incepe de la 50 de euro pe noapte, iar o pizza in cele mai reunite restaurante nu depaseste 10 euro.

4. Barcelona. Orasul lui Gaudi, al lui Freddie Mercury si Monserrat Caballe va fi si al vostru. Ce nu trebuie ocolit dintr-un sejul al indragostitilor: cea mai cunoscuta constructie al lui Gaudi, Sagrada Familia; Les Rambles, bulevardele ce duc spre mare, cu florari, restaurante si cafenele va vor familiariza cu adevaratul spirit catalan; statuia lui Cristofor Columb va indeamna sa visati impreuna spre viitor; de pe colina El Camel veti avea o panorama splendida asupra oraslui; in Parc Guell veti face cunostinta cu opere arhitecturale ce-ti iau ochii, marca Gaudi; Barcelona de pe mare sau fantanile magice din Monjuic.

5. Londra. Poate nu prima optiune in a petrece cateva zile romantice insa cu siguranta nu veti fi dezamagiti. Ce putem face in Londra: la apus, cand soarele e inca rosiatic pe cer, London Eye va ofera o panorama magnifica asupra intregului oras. De sus veti vedea in toata splendoarea cele mai importante constructii londoneze dar si lungul Tamisei. Cele mai importante locuri de vizita: Turnul Londrei, Biserica St. Paul, Bristish Museum, The House of Parliament cu Big Bang-ul, Muzeul Madam Tussaud. Pentru un plus de romantism, puteti servi renumitul fish and chips alaturi de un pahar de vin pe iarba de un verde crud din Hyde Park sau in Royal Park, sau renumitul ceai de la ora cinci intr-unul din cosmopolitele restaurante sau pub-uri. Chiar daca la prima vedere Londra pare un oras scump, aflati ca o noapte de cazare poate incepe si de la 42 de euro pe camera.

Alegeti o destinatie preferata si faceti revervarile din timp. Cu cat cat mai devreme cu atat mai ieftin. In plus la biletele de avion veti beneficia de cele mai bune tarife.
Tag-uri: , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Calatorii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
29 mai