Prințul William

Prințul William câștigă un proces privind încălcarea...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp donează 65.000 de dolari pentru un centru...

Citeste mai mult»
andrew

Retragerea titlurilor deținute de prințul Andrew nu le va...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

NASA reacționează după ce Kim Kardashian a susținut că...

Citeste mai mult»
muzica

Muzica poate contribui la reducerea riscului de demență...

Citeste mai mult»
emma

Emma Thompson vorbeşte despre „iritarea intensă” pe care...

Citeste mai mult»
Paul McCartney

Un documentar despre cariera lui Paul McCartney după...

Citeste mai mult»
maxima

Regina Țărilor de Jos s-a vopsit pe față în culori de...

Citeste mai mult»
Nelly Furtado

Cântăreaţa Nelly Furtado a anunţat că îşi va întrerupe...

Citeste mai mult»
diddy

Fostul star hip-hop P. Diddy va putea fi eliberat din...

Citeste mai mult»
Prunella Scales

Actrița britanică Prunella Scales, cunoscută din serialul...

Citeste mai mult»
Katy Perry și Justin Trudeau

E oficial. Katy Perry şi Justin Trudeau şi-au făcut...

Citeste mai mult»
Björn Andrésen

Björn Andrésen, eternul Tadzio din „Moartea la Veneţia”...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney, eroul din saga "Ocean's", a reacţionat cu...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Kim Kardashian dezvăluie că a suferit un anevrism, pe...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney revine asupra trecutului său în cinema,...

Citeste mai mult»
gene

Transformarea care îți schimbă complet expresia feței în...

Citeste mai mult»
cornel

Cornel Păsat, adevărul despre împăcarea cu Bianca: „M-am...

Citeste mai mult»
brigitte

'Sunt bine', a dat asigurări Brigitte Bardot, după...

Citeste mai mult»
lizzo

Lizzo, dată în judecată pentru plagiat din cauza unui...

Citeste mai mult»
ceai

Ceaiuri care te ajută să slăbești: soluții naturale care...

Citeste mai mult»
doru

Doru Octavian Dumitru, la spital unde a fost supus unei...

Citeste mai mult»
labubu

Bărbat reținut pentru furtul a zeci de păpuși Labubu în...

Citeste mai mult»
tiktok

Un tribunal din Nigeria i-a condamnat pe doi utilizatori...

Citeste mai mult»
Delia,

Delia, reacție fermă pentru fanii care o abordează în...

Citeste mai mult»
Dana Rogoz

Dana Rogoz, cascadorie spectaculoasă la mare înălțime:...

Citeste mai mult»
 Brigitte Bardot

Actrița franceză Brigitte Bardot se recuperează acasă...

Citeste mai mult»
Vitamina D in timpul sarcinii

Vitamina populară care se ia începând cu luna octombrie...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift a donat 100.000 de dolari unei fetiţe de 2...

Citeste mai mult»
theo

Theo Rose, dezamăgită de cine se aștepta mai puțin: „Sunt...

Citeste mai mult»
Ace Frehley

Chitaristul Ace Frehley, membru fondator al trupei KISS,...

Citeste mai mult»
Brigitte Bardot

Brigitte Bardot este internată în spitalul din Toulon de...

Citeste mai mult»
Oana Roman

Oana Roman, despre viața amoroasă după despărțirea de...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen, apariție surpriză pe covorul roșu la...

Citeste mai mult»
diane

Familia lui Diane Keaton spune că actrița a murit din...

Citeste mai mult»
ugg

Stil și confort în sezonul rece - ce încălțăminte să...

Citeste mai mult»
marg

Margaret Thatcher ar fi avut două relații extraconjugale,...

Citeste mai mult»
 James Cameron

Regizorul James Cameron ar intenționa să realizeze un...

Citeste mai mult»
pacino

Al Pacino şi Robert De Niro s-au reunit pentru prima lor...

Citeste mai mult»
irina

Fiica lui Irinel Columbeanu a dezvăluit boala de care...

Citeste mai mult»

Viata pe fuga - introducere

În Sanatate 9 oct 2009
Cand vorbim despre -viata pe fuga- vorbim despre doua concepte - cel de viata si cel de fuga. Viata pare sa fie conceptul fundamental, opusul vietii este moartea. Am putea sa gandim viata la pas, viata statica, viata la galop, etc. Putem sa ne intrebam multe despre viata noastra si a celor din jur.
Fiecare persoana are o viata pe care o traieste cumva. Modul de a intoarce asupra propriei vieti este unul important, pentru ca o mica oprire iti permite sa vezi ceea ce se intampla cu tine, cu cei din jur. Acest moment se petrece natural atunci cand cineva se loveste de o suferinta, de o pierdere, de un esec. Banala intrebare – "de ce mi se intampla mie asta?" pare deja o interogatie despre propria viata.

A vietui presupune a fi situat in lume, in relatie cu diferite obiecte, a avea o sanatate data de un corp functional, a fi fost nascut si a urma sa mori. Putem vedea viata din foarte multe perspective. Vorbim despre o viata ideala, vorbim despre viata de dupa moarte, despre vietuitoare, despre viata ca fiinta situata in lume. Dar, dincolo de toate, ramane situarea in lume care ne obliga sa avem o pozitie fata de toate persoanele, ideile, principiile sociale. Putem sa le ignoram, omite sau sa ne implicam in ele, orice am face ramane o pozitie pe care o adoptam, dat fiind ca suntem situati in aceasta lume. Chiar daca vorbim de sinucidere, de moarte, despre decese, de accidente, pana la urma vorbim despre viata si despre obiectele (in sens psihologic) care sunt impreuna cu noi in viata noastra.

Cand vorbim despre "fuga" nu vorbim despre persoanele care alearga pe strada sau de infractorii care fug de politie, ci de ceea ce este resimtit ca ritm interior un ritm care apare inca dinaintea nasterii dupa cum arata Haag. Acest ritm il regasim in tot felul de situatii. El exista in fuga de somn prezenta in insomnii din cauza agitatiei gandirii sau emotionale pe care o resimti sau din caderea fugii permanente in opusul ei – intr-o stare depresiva pe care o simtim cand "fuga" se prabuseste interior.

A fugi mai are si alt sens – de fuga de ceea ce ne sperie, de fuga de ceea ce ne face sa suferim. Din aceasta perspectiva ne lipseste capacitatea de a infrunta, de a intelege sau de a integra si elabora diferite continuturi psihologice pe care le simtim ca destructive, ca opuse vietii noastre. Este un alt sens pe care sper sa-l descoperim impreuna. Sa nu simti suferinta este una, sa fugi de suferinta este alta. Cand fugi suferinta continua sa existe dar nu mai stii despre ea. Tu de ce anume fugi?
Fuga mai poate presupune "cautare" – cautarea a ceea ce este pretios, cautarea unui ceva ce a fost, o etapa de aur pe care am fi parcurs-o candva si a carei nostalgie o resimtim mai mult sau mai putin constient. Aici ma gandesc la persoanele care sunt mereu in cautarea a ceva, care stau un pic si vad ca sunt nemultumite si se duc repede spre altceva. Mereu in cautare, par ca fug mereu din locul in care se afla si incearca sa vada altceva. Din aceasta perspectiva apare perspectiva furnizata de intrebarea – "tu ce cauti in fuga ta prin viata"?

Vorbim pana la urma de sanatatea noastra psihologica. Nu de ceea ce este rau, ci de ceea ce este bine, de ritmul nostru natural. Sunt foarte raspandite intrebarile despre viata – care e sensul vietii, care e rostul pentru care m-am nascut, etc. Oamenii cauta un ceva in acest sens. Care e sensul intrebarilor acestora si de ce ni le punem? Poate ca aceasta este o alta intrebare.

Cu aceste lucruri va astept vineri pe aceasta pagina. De asemenea, pe forum exista o pagina speciala a acestei rubrici – in ea puteti scrie ceea ce este interesant pentru voi din viata voastra si din fuga voastra. Catre ceva, de ceva sau spre ceva.

Si cum este vorba despre viata, iar viata este si dincolo de computer, am propus acordarea unui timp pentru consultatii pe tema "viata pe fuga". Si cum vineri este intervalul acordat, atunci va propun vineri orele 17.
 
Puteti intra pe forum aici!
 
Claudiu Ganciu
Programari "Viata pe fuga" -
0722 453 906,
[email protected]

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sanatate
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
02 noi