Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»
val

Val Kilmer va fi readus la viaţă cu ajutorul inteligenţei...

Citeste mai mult»
betty

Betty Salam, primele declarații după ce s-a zvonit că a...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey a ajuns la o înţelegere cu trei bărbaţi care...

Citeste mai mult»
canabis

Canabisul prezintă puține beneficii în cazul majorității...

Citeste mai mult»
Irina Fodor

Irina Fodor, dezvăluiri fără perdea din relația cu Răzvan...

Citeste mai mult»
alex

Piesa 'Choke Me' este o metaforă, a declarat TVR pentru...

Citeste mai mult»
paste

Nutriție sănătoasă și echilibru digestiv - de ce alegi...

Citeste mai mult»
STAN

Sebastian Stan şi Annabelle Wallis se pregătesc să devină...

Citeste mai mult»
Ryan Gosling

Ryan Gosling, singur în spațiu în filmul 'Proiectul Hail...

Citeste mai mult»
Timothée Chalamet

Timothée Chalamet revine în universul 'Dune', în finalul...

Citeste mai mult»
kidman

Nicole Kidman spune că pregătirea ei pentru gala...

Citeste mai mult»
Sean Penn

Actorul american Sean Penn, laureat al premiului Oscar,...

Citeste mai mult»
Natalie Musteaţă

Regizoarea Natalie Musteaţă, premiată cu Oscar, vine în...

Citeste mai mult»
andreea

Andreea Popescu, fosta dansatoare a Deliei, a divorțat de...

Citeste mai mult»
capit

Piesa României la Eurovision, criticată pentru că...

Citeste mai mult»
ggg

Kate Winslet în discuţii pentru a juca în „Lord of the...

Citeste mai mult»
Morrissey

Incapabil să doarmă din cauza zgomotului, Morrissey și-a...

Citeste mai mult»
Cillian Murphy

Cillian Murphy revine în lumea 'Peaky Blinders', într-un...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, încarcerat pentru viol, susţine că...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Cântăreața Katy Perry pierde procesul împotriva unei...

Citeste mai mult»
riri

Focuri de armă la reședința cântăreței Rihanna. Suspecta,...

Citeste mai mult»

Un studiu sugerează că administrarea zilnică de...

Citeste mai mult»
rihanna

O femeie suspectată de faptul că a tras în conacul lui...

Citeste mai mult»
daciana

Daciana Sârbu, dezvăluiri despre relația cu partenerul...

Citeste mai mult»

Top 10 hoteluri bantuite din lume

De în Calatorii 30 sep 2010
Ai avea curajul sa petreci o noapte intr-un hotel bantuit? Daca ai chef de o experienta paranormala, atunci cu siguranta ar trebui sa iti rezervi o camera intr-unul dintre acestea. Nu exista garantia ca vei vedea o fantoma, dar experienta este una de neuitat!
Fantome care bantuie camerele de hotel si sperie turistii, obiecte care leviteaza, care apar din senin si dispar la fel de repede... Toate acestea si multe alte “surprize” inspaimantatoare fac parte din ceea ce te asteapta in hotelurile bantuite din lume...Lucruri ciudate se petrec atunci cand luminile se sting...
 
Iata ce hoteluri bantuite iti propunem:

1.    Hotel Del Colorado – San Diego, California, Statele Unite

 Aflat chiar langa San Diego, Hotelul Del Colorado ascunde o poveste de dragoste inspaimantatoare. Cei care lucreaza aici spun ca au auzit tot felul de sunete ciudate, siluete in ceata, dar si o fantoma a unei tinere imbracata intr-o rochie neagra de dantela.
Cea mai cunoscuta legenda care circula in jurul acestui loc este cea a lui Kaye Morgan care s-a cazat aici in 1892 pentru a-si reintalni sotul plecat. Acesta, insa, nu a aparut la hotel. Morgan a asteptat, a asteptat si a asteptat... Dupa cateva zile, aceasta a fost gasita pe plaja fara suflare. De atunci, se spune ca spiritul ei bantuie hotelul si pe cei care lucreaza si se cazeaza aici.
Unul din agentii secreti ai presedintelui american Gerald Ford care a fost cazat la hotelul Del Colorado   s-a plans ca a auzit si el zgomote ciudate. El a stat in camera 3052, camera in care a stat si Morgan. Dupa ce incaperea a fost analizata prin metode stiintifice, s-au descoperit 37 de fenomene anormale intr-o singura zi...

2.    Ramada Plaza Hotel – Wisconsin, Statele Unite
 
Cladirea este plasata chiar deasupra tunelelor subterane folosite de gangsterii din Chicago pentru a evada, iar un astfel de tunel se termina chiar in  pivnita hotelului.
Se spune ca fantoma care bantuie acest hotel este chiar cea a patronului, Walter Schoreder, care a fost omorat aici.
Cei care lucreaza aici, dar si turistii spun ca au auzit de multe ori sunete ciudate, pasi care te urmaresc,  voci de barbat, atat ziua, cat si noaptea.
 Unii turisti afirma ca au vazut silueta unui barbat care trecea prin pereti, dar si o femeie roscata imbracata intr-un halat de baie alb care se plimba pe holuri.
Tot la Ramada Plaza se spune ca o balerina s-a aruncat de la etajul sapte, iar un alt barbat s-a spanzurat la etajul doi, transformat acum intr-o sala de bal.

3.    Hotelul Dalhousie Castle – Bonnyrigg, Scotia

Fantoma care bantuie Hotelul Dalhousie Castle este cunoscuta drept Doamna in Gri. Aceasta era amanta stapanului initial al cladirii. Sotia lui a fost cea care a aruncat-o in temnita castelului, dupa ce a aflat de legatura amoroasa dintre cei doi. In aceasta inchisoare, Domna Gri si-a gasit sfarsitul. De atunci ea bantuie cladirea. Cei care innopteaza aici o pot auzi plimbandu-se pe scari de sus in jos, scotand sunete ciudate si imprastiind brize de aer rece.

4.    Ancient Ram Inn – Anglia

Patronul hotelului Ancient Ram spune ca a dat nas in nas cu fantoma care bantuie cladirea. El povesteste ca intr-o noapte a fost dat jos din pat de cineva sau ceva. Mainile care l-au apucat, povesteste el, erau reci si paroase. Fiica patronului spune, de asemenea, ca si ea a vazut creatura ciudata care seamana cu o pisica mare si neagra.
Am putea sa ne gandim ca este o strategie a patronului de a-si face reclama la hotel si de a-si creste numarul celor cazati. Lucrurile nu stau chiar asa. Cei care si-au petrecut noaptea aici spun ca au auzit sunete ciudate, ca si cum cineva ar fi batut sau ar fi trantit usile. Mai mult, turistii spun ca uneori se simte pe holuri un miros ciudat.
Cea mai inspaimantatoare camera a hotelului este Bishop Room. Cei care au innoptat aici spun ca s-au trezit in aer, cu tot cu patul care levita si ca vantul darama tablourile de pe pereti.

5.    Ballygally Castle – Irlanda

Legenda spune ca hotelul Ballygally Castle este bantuit de Lady Isobel Shaw. Unii spun ca aceasta a murit dupa ce s-a aruncat de la fereastra, incercand sa scape de sotul ei. Altii povestesc despre cum sotul ei a incuiat-o intr-o camera si a tinut-o fara mancare pana cand a murit.
Cei care au stat aici spun ca Lady Shaw bantuie prin tot hotelul, batand la usa fiecarei camerei si fugind apoi pe hol.
Ballygally Castle gazduieste si fantoma Doamnei Nixon. Aceasta poate fi zarita si auzita plimbandu-se pe coridoare intr-o rochie de matase.
Pe vremea cand aceasta cladire era un castel, acesta a fost atacat de cateva ori de dusmani. Spiritele soldatilor care au murit aici bantuie castelul, speriind turistii.

6.    Rose Hall Great House - Montego Bay, Jamaica

Una din cele mai populare atractii turistice din Jamaica ascunde o poveste inspaimantatoare. Cladirea a i-a apartinut lui Annie Palmer. Pe vremea aceea localnicii o numeau Vrajitoarea Neagra deoarece isi tortura in moduri macabre sclavii. Asta nu pentru ca ar fi nesocotit vorbele stapanei lor, ci numai din plictiseala. Mai mult, se spune ca Palmer si-a ucis trei dintre soti prin diverse metode: pe primul l-a otravit, pe al doilea l-a injunghiar si i-a turnat apoi ulei incins in ureche, iar pe al treilea l-a strangulat.
Toti cei care au murit aici bantuie acum locul. Se spune ca hotelul are si cateva tunele ascunse unde se mai vad inca petele de sange de la crimele macabre ale Vrajitoarei.

7.    Hotelul Crescent – Eureka Springs, Arkansas

Crescent este cel mai bantuit hotel din America. De-a lungul timpului, cladirea a servit si ca spital si ca scoala.
Cladirea, se pare, este bantuita acum de spiritul unei femei care bantuie coridoarele si de fantoma unui baietel care se joaca prin bucatarie cu tacamurile si vasele.
Cea mai bantuita camera din hotel este camera cu numarul 218, ca sa stii... in cazul in care esti dornica de “senzatii paranormale”. Incaperea este bantuita de o fantoma pe nume Michael, un sculptor in piatra, care a murit aici. Lui Michael ii place sa ii sperie pe cei care se incumeta sa stea aici tragand apa de la toaleta sau pornind si oprind lumina. Mai mult, cei care au innoptat aici spun ca au simtit cum o mana invizibila ii apasa pe spate in timp ce stateau in pat.

8.    Hotel Intim – Constanta, Romania

Daca aveai impresia ca in Romania nu exista hoteluri bantuite, afla ca situatia nu sta chiar asa. Un exemplu ar fi Hotel Intim din Constanta. Conform unui articol de pe Hotnews,  aici au innoptat figuri cunoscute din istoria romanilor, precum Carol I. Mai mult, in aceasta cladire a locuit si Mihai Eminescu.
Ceea ce este mai putin cunoscut despre acest hotel, ni se spune in acelasi articol, este faptul ca o tanara a murit de leucemie intr-una din camerele de aici. Fata era singura, motiv pentru care nu a avut pe cineva care sa o inmormanteze si sa ii stranga lucrurile asa ca angajatii hotelului s-au ocupat de aceasta.  Una din vecinele dintr-o cladire alaturata hotelului Intim spune ca lucrurile fetei reapareau des inapoi in camera unde a murit.

9.    Fairmont Algonquin Resort – New Brunswick, Canada

Legenda ascunde o poveste tragica de dragoste. Se spune ca aici a murit o femeie dupa ce aceasta a fost parasita de logodnicul ei.
Multi dintre turistii care sau cazat aici, precum si membrii staffului hotelului au marturisit ca au vazut pe coridoarele de la etajul al doilea fantoma unei femei imbracata in mireasa. De asemenea, multi dintre cei careau venit aici a spus ca au fost intampinati de un receptionist care, conform celor din conducerea hotelului, nu lucreaza aici. Cei care l-au vazut au mai spus ca de foarte multe ori, acesta pur si simplu disparea in aer.

10.    Carolina Inn – Chapel Hill, Carolina de Nord

Lucruri ciudate se petrec aici. Multi dintre cei care au stat aici spun ca sunt urmariti pe coridoare de cineva care dispare atunci cand ei se intorc cu spatele.
Cei din personalul hotelului, de asemenea, spun ca au vazut de multe ori silueta unui barbat bine facut, imbracat in costum negru, o palarie tricotata si o haina lunga albastra. Barbatul misterios se plimba pe holurile hotelului in cautarea unei usi deschise.
Mai multi turisti s-au plans personalului ca cineva le incearca usa, iar atunci cand deschid, barbatul pleaca.
Mai mult, hotelul este bantuit si de fantoma doctorului William Jacocks, care a trait aici timp de 20 de ani. De foarte multe ori, cei care sunt cazati in camera unde a stat Jacocks nu reusesc sa deschida usa atunci cand vor sa intre in camera. O data a fost nevoie ca usa sa fie daramata pentru ca nu putea fi deblocata.
Mai multi investigatori de paranormal spun ca au inregistrat sunete ciudate in aceasta incapere: de la muzica de pian, pana la soapte. Uneori, obiectele din camera plutesc in aer.

Acestea sunt numai cateva din hotelurile bantuite din lume. Daca nu crezi inca in fantome sau vrei sa traiesti experiente care depasesc realitatea, nu ai altceva de facut decat sa te cazezi la unul din hotelurile de mai sus. Ai grija insa...s-ar putea sa nu fii singura in camera...

 

Surse foto:

modelmayhem.com

hauntedventures.com

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Calatorii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
30 mar