cosoi

Laura Cosoi a explicat de ce și-a numit a cincea fiică...

Citeste mai mult»
printesa eugenie

Prinţesa Eugenie a Marii Britanii a născut al treilea...

Citeste mai mult»

O italiancă a reuşit, cu ajutorul salubrităţii, să-şi...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan şi Annabelle Wallis au devenit părinţi

Citeste mai mult»
Prințesa Isabella

Prințesa Isabella a Danemarcei a început stagiul militar

Citeste mai mult»
bijiu

De ce revin clienții la același atelier de bijuterii...

Citeste mai mult»
Phil Collins

Phil Collins spune că a fost la un pas de moarte în 2024...

Citeste mai mult»
Nastassja Kinski,

Wim Wenders retrage o scenă dintr-un film în care...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande se retrage din distribuția unui musical...

Citeste mai mult»
nicolas cage

Netflix, dat în judecată pentru 105 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Donna Mills

Donna Mills, vedeta serialului „Knots Landing”, și-a...

Citeste mai mult»
kbeauty

Ce înseamnă K-Beauty?

Citeste mai mult»
Sam Smith

Sam Smith confirmă că s-a logodit cu stilistul Christian...

Citeste mai mult»
Amal și George Clooney

Amal şi George Clooney, nevoiţi să-şi părăsească vila de...

Citeste mai mult»
Suri Cruise și mama ei, Katie Holmes

Suri, fiica lui Tom Cruise şi a lui Katie Holmes, a...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Patrick Bruel, vizat de două noi plângeri pentru viol și...

Citeste mai mult»
BTS

Grupul BTS nu se va înscrie în cursa pentru Premiile...

Citeste mai mult»
djjd

DJ Kavinsky, cunoscut pentru piesa „Nightcall”, a decedat...

Citeste mai mult»
Jared Leto

Patru femei îl acuză pe actorul Jared Leto de agresiuni...

Citeste mai mult»
savv

Saveta Bogdan, indignată de prețurile uriașe de pe...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande îi dă în judecată pe hackerii care ar fi...

Citeste mai mult»
odiseea

Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis i-a „mulţumit”...

Citeste mai mult»
Stevie Wonder

Stevie Wonder anunţă un nou album pentru 2027, cu piese...

Citeste mai mult»
gunt

Gunther von Hagens, anatomistul german care expunea...

Citeste mai mult»
cuplu

Ce cred bărbații că este romantic, dar multe femei spun...

Citeste mai mult»
Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi a întrerupt brusc un concert la New York din...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul american Chris Brown pledează vinovat la...

Citeste mai mult»
imatter

„Eu contez”, debutul în lungmetraj al Alinei Şerban, va...

Citeste mai mult»

Cum ne prostește televizorul, la propriu! Descoperirea...

Citeste mai mult»
printul george

Prințul George a împlinit 13 ani. Imaginile făcute...

Citeste mai mult»
Kaylee Hottle

Kaylee Hottle, actrița din 'Godzilla', a murit la 18 ani...

Citeste mai mult»
Oana si Petre Roman

Oana Roman, mesaj emoționant de ziua tatălui ei, care a...

Citeste mai mult»
porc

Cum prepari cea mai fragedă ceafă de porc la cuptor....

Citeste mai mult»
Bryan Johnson

Bryan Johnson, americanul care a cheltuit o avere pentru...

Citeste mai mult»
Mihai Trăistariu

Mihai Trăistariu, dezamăgit de turismul din Bulgaria:...

Citeste mai mult»

Guvernul Spaniei intenționează să interzică fumatul pe...

Citeste mai mult»
suc de rosii

Băutura cu suc de roșii și ulei de măsline care poate...

Citeste mai mult»
Ilona Brezoianu

Ilona Brezoianu, declarații inedite în ziua în care a...

Citeste mai mult»
vance

Vicepreședintele american JD Vance, tată din nou. Soția...

Citeste mai mult»
brenda

Brenda Fricker, prima actriță irlandeză recompensată cu...

Citeste mai mult»

Prea credula? Prea impresionabila? Revino-ti!

De în Dragoste & Sex 5 feb 2009
"Nici nu stiu ce sa cred. Parca nu l-am cunoscut niciodata!", imi spune o cunostinta acum cateva zile. Era vorba despre un barbat pe care il iubise si in care avusese incredere, barbat care ii aratase, dupa multe luni, adevarata lui fata.
De fiecare data cand aud povesti despre femei care descopera dupa 20 de ani ca sotul lor ducea o viata dubla, ca o insela sau ca punea deoparte (citeste ascundea!) o parte din banii lor comuni, am impresia ca persoana din fata mea ma minte sau ma crede mai credula decat imi permite firea sa fiu. Am aceeasi senzatie atunci cand citesc stiri in care o sotie isi da seama ca sotul sau, tatal copiilor ei, isi abuzeaza unul dintre copii abia dupa zece ani sau atunci cand autoritatile ii confirma acest lucru.

Sunt convinsa ca si celor mai "bune" dintre noi li se poate intampla sa creada prea mult in oameni si in bunele lor intentii. Din pacate, acest lucru inseamna pentru acele persoane foarte multe dureri de cap si foarte multe neplaceri. Credulele, naivele sau cum vreti sa le spuneti nu fac parte dintr-o alta specie de femei, iar viata lor sentimentala nu e singurul domeniu in care sunt inselate.

Trebuie, insa, ca la un moment dat aceste femei sa se trezeasca si sa spuna: "Gata! Nu mai vreau sa fiu cea pacalita! Nu mai vreau sa ma las pacalita!". E foarte probabil ca toate avem, sau am avut, un anumit "lipici" la anumite persoane pe care le vedeam mai bune decat sunt, mai merituoase sau, cel mai grav, perfect potrivite pentru a deveni iubirea noastra cea mare, iubirea pentru toata viata.

Nici nu trebuie sa crezi orbeste in faptul ca "lucrurile bune se intampla oamenilor buni", pentru ca adevarul este ca nu se intampla asa intotdeauna. De cele mai multe ori, oamenii naivi si creduli sufera groaznic din pricina celorlalti! Dar nici nu trebuie sa cazi in extrema cealalta si sa nu mai crezi in nimic!

Nu e simplu, si nu vreau sa ajung(em) niste "acrituri" care cred ca de fiecare data cand iubitul lor se apropie de ele vrea sex, care nu vad cu ochi buni un compliment pentru ca sunt convinse ca li se va cere ceva in schimb si care nu mai au niciun fel de incredere in bunatatea oamenilor.

E foarte simplu (de spus, macar!), si cred ca odata cu varsta si cu maturitatea intervine o duritate care altereaza cele mai frumoase si mai bune sentimente. Totul e ca aceasta raceala sa nu ne cuprinda niciodata in totalitate!
Iubeste-i pe toti, nu crede in niciunul!

Stii celebrul citat al lui William Shakespeare: "Love all, trust a few, do wrong to none"? Cred ca insumeaza tot ceea ce incerc eu sa demonstrez prin acest articol. Dar ce e mai greu este sa ajungi sa poti face asta.

Exista cateva sfaturi pe care le poti urma pentru a nu cadea in plasa naivitatii si a nu ne minti singure ca barbatul abia intalnit este si cel mai potrivit pentru noi. Pentru a vedea daca el are de gand sa aiba o relatie serioasa cu tine, te-ar putea ajuta acest articol : Cum iti dai seama ca e pregatit pentru o relatie serioasa?

Etapele neincrederii

Aceste intrebari sau ganduri sunt lucruri care te pot ajuta sa te decizi daca esti luata "de fraiera" sau daca iei decizia corecta.

- Invata sa interpretezi situatiile in mod corect. De multe ori, spun psihologii, femeile nu vad ca un barbat nu este potrivit pentru ele pentru ca nu vor sa vada micile semne si micile avertizari.

- Intreaba-te mereu (da, chiar si in cazul in care situatia creata iti pare favorabila) care ar putea fi motivele celuilalt. Daca ti se pare ca face sau ca spune lucruri lipsite de sens, intreaba-l sau roaga-l sa iti explice!

- Nu lua nimic de bun! Suna a cliseu, dar nimeni nu este exact asa cum vrea sa para. Mai mult, putini sunt oamenii care spun, cu sinceritate, exact ce vor sa spuna si nu ceea ce cred ei ca doresti sa auzi.

- Increderea se cladeste, nu se castiga! Nu trebuie sa ai incredere orbeasca in nimeni, mai ales daca e vorba de o persoana pe care abia ai intalnit-o. Dureaza foarte putin sa te indragostesti sau/si sa te simti atras de cineva, dar construirea unei relatii de incredere nu se face niciodata rapid.

- Invata din greselile prietenelor tale! Nu trebuie sa ajungi in situatia de a te incurca, fara sa stii, cu un barbat care are deja iubita sau sotie, pentru ca vei suferi. Daca e o intamplare prin care au trecut prietenele tale, poti invata si din experienta lor, fara sa te dai cu capul de pragul de sus.

- Invata sa recunosti semnele! Daca ti se pare ca barbatul care iti place se poarta ciudat sau misterios, sau iti pare ca vorbeste prea putin despre el... sunt sanse mari ca el sa iti ascunda ceva.

Ar fi frumos daca am putea renunta la naivitate la fel de usor cum renuntam la niste haine care nu ne vin bine. La fel de frumos ar fi, vorbind la modul ideal, daca ne-am putea permite sa fim naivi doar cateodata, pentru a ne putea bucura de fiecare clipa si realiste atunci cand ni se pare ca ar trebui sa schimbam foaia.
Tag-uri: , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Dragoste & Sex
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
06 aug