hil

Americancele Hilary Knight şi Britanny Bowe s-au logodit....

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, vedeta din „Grey’s Anatomy” şi „Euphoria”, a...

Citeste mai mult»
andrew

Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew...

Citeste mai mult»
cancer mamar

O pistă considerată promițătoare pentru prevenirea...

Citeste mai mult»
vvvv

Cântărețul Bad Bunny va juca rolul principal într-un film...

Citeste mai mult»
sgia

Actorul Shia LaBeouf, arestat la New Orleans, de Mardi...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-ar dori ca mai multe ''modele...

Citeste mai mult»
dana

Dana Eden, producătoarea israeliană a serialului...

Citeste mai mult»
al pacino

Al Pacino i-a adus un omagiu lui Robert Duvall, un „actor...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Complot la concert Taylor Swift - Un bărbat în vârstă de...

Citeste mai mult»
Camilla

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Salma Hayek

Salma Hayek produce un film pentru a apăra imaginea...

Citeste mai mult»
salata

Dovezile disponibile ''nu justifică entuziasmul'' legat...

Citeste mai mult»
depresie

Depresia funcțională: semnele ignorate ale unei suferințe...

Citeste mai mult»
Sharon Stone

Sharon Stone, emoționată până la lacrimi la Balul Operei...

Citeste mai mult»
baddd

Bad Bunny, în fruntea topurilor muzicale din Germania...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prințul William a vizitat o rezervație naturală în ultima...

Citeste mai mult»
james

James Van Der Beek, vedeta din ”Dawson's Creek”, a murit...

Citeste mai mult»
kurt

Un nou raport al experţilor criminalişti susţine că...

Citeste mai mult»
Snoop Dogg

Snoop Dogg va asista pentru prima dată la un meci al...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears vinde drepturile asupra întregului său...

Citeste mai mult»
Ross ''the Boss'' Friedman

Ross ''the Boss'' Friedman, membru fondator al trupelor...

Citeste mai mult»
 Catherine O'Hara

Actrița Catherine O'Hara a murit din cauza unei embolii...

Citeste mai mult»
Chappell Roan

Chappell Roan a rupt legăturile cu agentul său, Casey...

Citeste mai mult»
William si Kate

William şi Kate fac prima declaraţie după dezvăluirile...

Citeste mai mult»
Neil

Neil Young anulează turneul european: "Îmi pare rău că vă...

Citeste mai mult»
Kim și Lewis

Kim Kardashian şi Lewis Hamilton, prima apariţie publică...

Citeste mai mult»
Elon Musk

Potrivit lui Elon Musk, 'banii nu aduc fericirea'

Citeste mai mult»
Elton John

Elton John acuză tabloidul Daily Mail de încălcări...

Citeste mai mult»
mama

FBI intensifică operaţiunile de căutare a lui Nancy...

Citeste mai mult»
andrew

Fostul prinț Andrew a părăsit reședința sa regală din...

Citeste mai mult»
bill

Îndemnat de fosta lui soție să ofere explicații, Bill...

Citeste mai mult»
ghid

Ghidul VictoryBet - Când divertismentul de la jocurile de...

Citeste mai mult»
Jimmy Kimmel

Jimmy Kimmel a ironizat Fox News pentru că a spus că...

Citeste mai mult»
Meryl streep 2

Meryl Streep va interpreta rolul lui Joni Mitchell...

Citeste mai mult»
marius

Marius Borg Høiby, fiul prinţesei Norvegiei Mette-Marit,...

Citeste mai mult»
bote

Cătălin Botezatu ar fi fost jefuit la Londra de un ceas...

Citeste mai mult»
Luminița Anghel

Cum a reușit Luminița Anghel să scape de kilogramele în plus

Citeste mai mult»
bad

Bad Bunny va susţine un spectacol „extraordinar” în pauza...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg a atins statutul de EGOT, după ce a...

Citeste mai mult»

Invitatie la spectacol

Dragelor,  este sigur prima data cand  lansez invitatie la  un  spectacol la care cel mai probabil nu voi putea participa.  Asta insa nu depinde de mine  ci de cum va vrea Dumnezeu sa aduca o noua lumina in viata mea, sunt in ultimele zile de asteptare.

Sambata 30 oct ora 11 30,  in parcul Plumbuita (ntersectie Colentina  cu d-na Ghica) in zona de spectacole , organizez impreuna cu Valeria Arnautu, Fundatia Romana de Folclor,  sustinute din toate punctele de vedere de Primaria sect 2 Bucuresti, un spectacol special  intitulat ,,Sansa pentru suflete''. Este un spectacol  in care incercam sa facem cucoscuta  cea mai buna solutie pentru disparitaia cainilor de pe strazile tarii, e vorba de STERILIZARE.

Artistii sunt de acord ca numai promovand sterilizarea , oprind inmultirea cainilor si pisicilor fara stapan,  si ... cel mai important adoptand, putem reusi sa salvam aceste suflete  care nu au nici o vina  si care au ajuns in strada datorita ignorantei oamenilor care nu au stiut sa opreasca inmultirea lor,  si care au tot abandonat inconstient puiutii.

Toti cei care vor fi prezenti pe scena sunt iubitori de animale si vin sa va daruiasca cu bucurie  realizarile  si talentul lor pe care prin acest spectacol le pun gratuit in slujba  animalutelor abandonate. Le multumesc celor care sunt alaturi de mine in acest demers si va asigur pe voi ca acest spectacol este doar primul. Sa ne dea Dumnezeu putere  si oameni intelegatori sa putem sa va oferim astfel de spectacole in urma carora oamenii devin mai buni  si mai responsabili iar animalutele isi gasesc prieteni carora le vor oferi iubire neconditionata.

Din pacate  suntem prea putini cei care ne implicam cu adevarat in aceasta lupta. In acest moment in Bucuresti sterilizarea  este gratuita , oferita de ASPA organizatia Primariei Bucuresti, sau de Primaria sect 2 unde sterilizarile si reantoarcerile in teritoriu  merg cel mai bine ,cat si  mari organizatii de protectie  a animalelor: Vier Pfoten sau Gia, sau alte organizatii mai mici care  periodic pun la dispozitie puncte de sterilizare gratuita in diverse locuri, asa cum face organizatia ,,Natura, mostenire pentru viitor'' in Popesti-Leordeni.

Ei bine, acest spectacol  doreste sa va aduca la cunostiinta tuturor ca  desi sterilizarea  e gratuita ea nu poate fi facuta decat daca primim  ajutorul oamenilor responsabili  si constienti. Cainii  de pe la blocuri trebuie dusi la punctele de sterilizare de catre  cei care ii ingrijesc  si tot de catre ei trebuie reantorsi. Sunt cazuri in care pot veni masinile primariei sau ale organizatiilor dar atunci treaba merge mult mai incet iar procesul de prindere  a cainilor devine  mai anevoios pentru ca acestia nu cunosc oamenii care vin sa-I prinda, se tem, si ... urmeaza lupte  si dezaprobari  din partea oamenilor.

Daca iubitorii ar da telefoane la aceste organizatii si ar ajuta  la  ridicarea cainilor, ar semna pentru reantoarcerea lor fara sa-si  asume mai mult decat observarea si hranirea lor ar fi mult mai simplu.
Eu am facut un calcul simplu, dar tot nu-mi ies socotelile. Daca in orasul Bucuresti se estimeaza ca sunt circa 30-40 mii de cainii fara stapan, si din 2,5 milioane de locuitori s-ar gasi 30-40 mii care sa ia cate un caine sa-l sterilizeze  si sa-l adopte sau sa-l plaseze intr-o curte la o ruda, am putea scapa de caini intr-o singura  zi. Dar lucrurile nu stau asa. Am mai facut un calcul, daca ar exista 1000 de oameni in acest oras care ar proceda asa cum am procedat eu  cu cei 40  de cainii pe care i-am cules de pe strada i-am insanatosit, sterilizat  si plasat s-ar rezolva lucrurile mai greu, dar s-ar rezolva.

Constat insa ca suntem atat de putini incat lupta noastra este perpetua pentru ca nu reusim sa avem atat de multe cunostiinte care sa adopte,  nu avem  nici suficient de multa putere sa sterilizam in masa si atunci se nasc in coontinuare caini pe strazi. Va cerem ajutorul.

La primul caine salvat  si sterilizat  am crezut ca va fi foarte greu dar  a fost mai simplu decat m-am asteptat .  A durat o ora doar sa-l duc la central de sterilizare, apoi inca o ora sa-l reantorc  si cateva telefoane la prieteni si rude ca sa-i gasesc o curte unde sa traiasca linistit.  Multumirea  a fost imensa. E dificil sa faci asta  de mai mult de 2 ori, si totusi eu am reusi de de 40. Va rog pe voi dragelor sa incercati sa faceti acest lucru  cu un singur caine  si cu siguranta fiecare dintre noi va  avea de castigat.

Va dau intalnire sambata 30 oct in parc, la distractie, joaca, adoptie, cantec , voie buna , dans, prietenie. Veniti  cu copii, cu sotii cu bunicii cu cateii si cu cine  mai vreti voi, intrarea este libera iar prietenia noastra permanenta.

Monica Davidescu

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Viata ca o asumarea a responsabilitatii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
21 feb