prezentare

Casa de modă Dior a prezentat la New York o colecţie...

Citeste mai mult»
Monica

Monica Bîrlădeanu, dezvăluiri despre provocările...

Citeste mai mult»
amalia

Moştenitoarea tronului olandez a fugit în Spania din...

Citeste mai mult»
celine dion

Un documentar despre boala de care suferă Céline Dion va...

Citeste mai mult»
vin

Un restaurant din Italia oferă o sticlă de vin gratuită...

Citeste mai mult»
chefi

Sorin Bontea, Florin Dumitrescu şi Cătălin Scărlătescu...

Citeste mai mult»
Guy Ritchie

Guy Ritchie revine pe marile ecrane cu un film despre o...

Citeste mai mult»
Stormy Daniels

Cine este Stormy Daniels, femeia aflată în centrul...

Citeste mai mult»
tuns

Top 5 stiluri ce revin la modă

Citeste mai mult»
pacanele

Fetele știu să se distreze: păcănele online cu modă și...

Citeste mai mult»
ulei

Beneficiile pentru sănătate ale uleiului de măsline

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Harry şi Meghan vor produce două seriale Netflix despre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Muzica lui Taylor Swift revine pe TikTok, chiar dacă casa...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prinţul William şi fiul său cel mare, George, au asistat...

Citeste mai mult»
portofel

Alegerea portofelului de damă din piele în funcție de...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan se transformă în tânărul Donald Trump în...

Citeste mai mult»
Bjorn Ulvaeus

Bjorn Ulvaeus a reflectat asupra succesului şi...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon nu va face apel la plasarea sa sub tutelă...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Împuşcături mortale la filmările "Rust" - Alec Baldwin "a...

Citeste mai mult»
Jonathan Majors

Actorul Jonathan Majors scapă de închisoare pentru...

Citeste mai mult»
michael douglas

Michael Douglas a aflat, în cadrul emisiunii "Finding...

Citeste mai mult»
powerball

Un jucător la loteria Powerball a câştigat un jackpot de...

Citeste mai mult»
Sacha Baron Cohen si Isla Fisher

Sacha Baron Cohen şi Isla Fisher divorţează după 13 ani...

Citeste mai mult»
Reese Witherspoon

Compania actriţei Reese Witherspoon va produce un serial...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon a fost plasat sub 'tutelă consolidată'

Citeste mai mult»
gineco

Menopauza: Ce este, când apare și care sunt simptomele

Citeste mai mult»
Lenny Kravitz

Lenny Kravitz va concerta pe scena principală de la...

Citeste mai mult»
aldi

Celebrul chitarist american Al Di Meola revine în...

Citeste mai mult»
Baba Ramdevv

Cel mai important guru yoga din India, avertizat de...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift este miliardară, potrivit clasamentului...

Citeste mai mult»
Billie Eilish

Billie Eilish, Nicki Minaj, Stevie Wonder, REM şi alţi...

Citeste mai mult»
canabis

Canabisul în scop recreaţional, legalizat în Germania, în...

Citeste mai mult»
scortisoara

Metoda cu scorţişoară care te ajută să slăbeşti mai repede

Citeste mai mult»
Dan Bittman

De ce preferă Dan Bittman transportul în comun față de...

Citeste mai mult»
ibacka

Andreea Ibacka, adevărul despre silueta ei. Cum se...

Citeste mai mult»
fasting

Legătura dintre „fasting“ și anxietate. Ce au descoperit...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Problemele de sănătate, scandalurile şi neînţelegerile...

Citeste mai mult»
alla

Alla Pugaciova, 'regina muzicii pop sovietice', ar putea...

Citeste mai mult»
Alessandro Michele

Designerul Alessandro Michele, ex-Gucci, va crea...

Citeste mai mult»
nolan

Regizorul Christopher Nolan va fi făcut cavaler de regele...

Citeste mai mult»

20 de piese care ne scot din sarite

De în Monden 28 aug 2008
Enervante, sacaitoare sau de-a dreptul penibile, acestea sunt doar douazeci dintre cantecele carene molesteaza timpanele. Si uite asa se naste primul anti-top marca Feminis!
Cele mai enervante sunt cele care au si cele mai enervante refrene, refrene care nu iti ies din cap toata ziua si pe care le fredonezi inclusiv cand esti in autobuz sau cand astepti sa se faca floricelele. Asadar iata lista mea.

Los Del Rio – Macarena


Ce mai ascultam piesa aceasta cand eram mica. Stiam toate versurile, o fredonam in continuu, stiam toate miscarile pe care le faceau fetele din clip.

Celine Dion – My Heart Will Go On

Cea mai trista piesa ever cu cel mai teatral videoclip. Il si vad pe Leonardo di Caprio cocotat in varful vaporului. Inca o piesa clasica ce a avut si ea perioada ei.

Lou Bega – Mambo No. 5


Piesa aceasta inca rasuna in discotecile pe de litoral, desi este veche de foarte multi ani. O recunosti de la primele acorduri si nu se poate sa nu fi dansat macar o data pe ea.

Ricky Martin – Livin’ La Vida Loca

Acest latino lover ne-a innebunit o vara intreaga cu vocea lui. Macar avea tipe dragute in videoclip si parca romancele au mai invatat sa isi miste soldurile pe muzica latino.

Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm Mmm

Am decis sa inchei lista cu o piesa trista si un videoclip pe masura. Unul dintre primele videoclipuri pe care le-am vazut la televizor dupa Revolutie. Pe atunci imi placea, cu timpul insa a devenit enervanta. (Elena Draghici) Trebuie sa recunosc ca tema de saptamana asta m-a pus oarecum in dificultate. E greu sa numesti o serie de melodii care te scot din sarite, gandindu-te ca poate una dintre ele s-ar putea numara printre preferintele unei cititoare. Totusi, am ales sinceritatea si de aceasta data. In speranta ca nu voi supara pe nimeni, iata care sunt cele 5 piese care mi-au venit in minte atunci cand m-am pus in fata computerului pentru a scrie!

Daggu feat. Kleo – Trilulilu

O melodie care vara asta a fost auzita des de cei care au ales sa-si petreaca vacanta pe litoralul romanesc. Nu spun ca este o piesa nereusita, insa pe mine a reusit sa ma scoata din sarite datorita difuzarilor mult prea dese.

Spice Girls – Wannabe


Single-ul de debut al celor 5 cantarete britanice, este considerat ca fiind cea mai cunoscuta piesa a lor, cartea de vizita a Spice Girls. Intr-adevar s-a bucurat de un succes ametitor in 1990, dar ce e prea mult poate strica...

Baha Men – Who let The Dogs Out


Nu are nevoie de nici un fel de comentariu sau prezentare. Este nevoie doar sa o asculti si ai sa intelegi de ce am inclus-o in acest top!

Barry Manilow – Copacabana


Vara, mare, soare, discoteca in aer liber. Despre toate astea ne vorbeste piesa in cauza, insa eu as prefera ca decorul format din taote aceste elemente sa fie intregit de o cu totul si cu totul alta melodie.

Disney – It’s A Small World


Mie imi plac desenele animate semnate Disney. Chiar si majoritatea melodiilor ce fac parte din coloana sonora a acestor filme sunt pe placul meu. Totusi, cand am auzit „It’s a small world”, i-am multumit mamei mele ca m-a nascut la timp pentru a creste cu desene animate gen Tom si Jerry sau Popeye Marinarul. (Ana-Maria Kozma) Cred ca deja ti-ai facut o idee cam la ce tip de top ne-am gandit. E genul ala de muzica pe care o asculta vecinu’ si iti vine sa-i bati la usa si sa-i spui sa-si arunce boxele pe fereastra si sa asculte pe “mute”. Muzica care te polueaza fonic.

Eu am facut un top de melodii care ma scoate pe mine din sarite insa te asigur ca sunt mult mai multe. As putea semna un singur gen de muzica si deja as ingloba cel putin 50% din melodiile care ma irita. Si sa incepem….

Crazy Loop – Johanna Shut Up

In primul rand mi se pare neinspirat videoclipul. Cum danseaza el cu o papusa care a prins viata, printre copii. Ok, daca e o melodie dedicata unei anumite categorii de varsta, ceva sub 10 ani, atunci e o melodie draguta. Insa for me….neah. In al doilea rand linia muzicala seamana cu prima melodie “Mm ma ma” care era relativ simpatica, excluzand titlul foarte “inteligent”.

Fizz – Daca nu Fizz atunci cine

"Nimeni nu stie mai bine sa faca banu’ ca mine", e clar ca a fost ispiratia celor mai multe emisiuni-pamflet din Romania, dar in acelasi timp nu trebuie sa negam ca daca nu te irita Fizz, atunci cine?

Costin Marculescu – Nu ma minti

In afara de faptul ca nu are nicio treaba cu talentul, se mai si chinuie sa cante, si ca bonus ne chinuie si timpanul. Aici cred ca multi si-au pus intrebarea “De ce se cred toti inzestrati cu glas de privighetoaare si defapt au una de gaina ragusita?”.

Florin Chilian – Iubi

Ok, trebuie sa recunosc ca defapt Chilian este unul dintre interpretii mei preferati, numai ca din tot repertoriul sau, aceasta melodie ma scoate din minti. De cate ori spune “iubi” parca zgarie cu creta pe tabla.

Cheeky Girls – Cheeky Girls


"We are the cheeky girl, we are the cheeky girls, you are the cheeaky boys…". Jesus…chiar trebuia sa existe melodia asta? Si cica fac parte din mandria Romaniei ca au castigat concursul Popstars din Anglia. Ma gandesc ca daca ele erau cele mai bune, cat de talentati erau defapt restul de concurenti. Pare o melodie cantata de fetite de 10 ani in timp ce se joaca sotronul. (Nicoleta Bujor)

Nu intamplator am ales super-hituri, piese care, potrivit unora, e un must sa-ti placa. Pentru ca sunt oldies, pentru ca ne trezesc nostalgii, pentru ca e vorba de mari artisti. Le auzi la nunti, la botezuri, la reuniuni de clasa si pe VH1 Classics, la orice ora. Pacat ca trebuie sa ma rezum la cinci. Si uite asa iar scapa Chilian...

Vaya Con Dios – Ey, Na, Na, Na / Puerto Rico

Ok, stiu. Despre clasici, numai de bine. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi orice cliseu, orice oboseala. Prefer orice de la Dire Straits. Macar sunt demodata, dar cool.

Opus – Live is Life

„Nana nana na...shoo bee doo papa life”. Daca asta inseamna viata, mai bine ajung in coma. Urasc aceasta piesa. Si urasc toate cuplurile care m-au obligat sa le-o ascult la nunta.

Gary Moore – Still Got The Blues / Parisiene Walkways

Pur si simplu nu inteleg care-i treaba cu Gary moore. Ok, e un chitarist bun. Adica stie sa manuiasaca chitara. Dar efectul? Transpiratia nu se pune. De aceea, cand vine vorba de Les paul, il prefer pe Slash.

Toto - Roseanna

Locul 1 in topul celor mai nesuferite melodii. Nonsense, lalaiala...anii ‚80 in cea mai proasta lumina. Sorry, Toto. Dorothy e intr-o pasa proasta.

R.E.M – Everybody Hurts


La egalitate cu „Every Me And Every You” de la Placebo. Toata lumea le considera artat de cool, atat de hip. De ce, pentru ca asa trebuie? „Everybody Hurts” e unul dintre cele mai triste cantece scrise vreodata. Ok. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi smulga nici lacrimi, nici aplauze. (Catalina Sevastre)

Pe tine ce melodii te scot din sarite?

Tag-uri: , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
18 apr