cloud dancer

Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer, „un alb vaporos,...

Citeste mai mult»
Margot Robbie

Margot Robbie apără distribuţia din „Wuthering Heights”,...

Citeste mai mult»
Michael Jackson

Jermaine Jackson a anunțat proiectul unui muzeu dedicat...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Moartea vedetei din 'Friends' Matthew Perry. Un medic,...

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry face glume referitoare la Trump într-un...

Citeste mai mult»
artan

Adrian Pleşca 'Artan' va fi înmormântat vineri în...

Citeste mai mult»
ou

Un bărbat a fost acuzat de furt după ce a înghiţit un ou...

Citeste mai mult»
medlife

Simptome vagi, dar periculoase: cum depistează MedLife...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Mai multe vedete vor asista alături de familia regală...

Citeste mai mult»
Stella McCartney

Gigantul de modă H&M a anunțat o colaborare cu creatoarea...

Citeste mai mult»
Brigitte Bardot

Noi detalii despre starea de sănătate a lui Brigitte...

Citeste mai mult»
Brad Pitt

O pensionară din Elveţia susţine că a fost jefuită de...

Citeste mai mult»
danny

Danny Seagren, primul interpret al personajului...

Citeste mai mult»
eva

Eva Green se alătură distribuţiei celui de-al treilea...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Viața cu Vanessa Paradis, a fost 'fericire pură', declară...

Citeste mai mult»
doru

Doru Octavian Dumitru se recuperează după cumpăna prin...

Citeste mai mult»
Scarlett Johansson

Scarlett Johansson va juca în viitorul film „Exorcistul”

Citeste mai mult»
creier

Creierul uman este 'preconfigurat' cu instrucțiuni pentru...

Citeste mai mult»
ddd

Soţia lui Sir Richard Branson, Joan, a murit. Magnatul...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey clarifică faptul că nu este fără adăpost şi...

Citeste mai mult»
Fara condimente!

Condimentul care ajută la combaterea obezității

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de aur care a aparținut unui cuplu de pe Titanic,...

Citeste mai mult»
Udo Kier,

Udo Kier, actorul german care a jucat în „My Own Private...

Citeste mai mult»
paste

În Parlamentul European, carbonara seamănă discordie

Citeste mai mult»
 Fatima Bosch

Miss Univers. Revanșă pentru candidata mexicană,...

Citeste mai mult»
miss

Miss Jamaica a căzut de pe scenă în timpul rundelor...

Citeste mai mult»
diana

Statuia de ceară a prințesei Diana purtând ''rochia...

Citeste mai mult»
eddie

Actorul Eddie Murphy spune că nu știe cum a ajuns să aibă...

Citeste mai mult»
catalin

Cătălin Crișan și Camelia s-au împăcat. Ce declarații a...

Citeste mai mult»
marin

Andreea Marin, apariție care i-a îngrijorat pe fani: „Ai...

Citeste mai mult»
Gemenele Kessler

Gemenele Kessler au murit la vârsta de 89 de ani prin...

Citeste mai mult»
Liev Schreiber

Actorul Liev Schreiber, internat de urgenţă la New York

Citeste mai mult»
inchisoare

Penitenciarele din Germania nu au obligația legală de a...

Citeste mai mult»
simon

Simon Leviev, cunoscut drept 'escrocul de pe Tinder', a...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Actorul Tom Cruise, recompensat cu un Oscar onorific

Citeste mai mult»
Paul McCartney

Paul McCartney lansează o melodie 'silențioasă' în semn...

Citeste mai mult»
creme

Avantajele cremelor de epilare față de alte metode de...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a lansat videoclipul oficial pentru 'Zoo',...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga a vorbit deschis despre problemele psihice...

Citeste mai mult»
Adele

Adele îşi face debutul în cinema, într-un film de Tom Ford

Citeste mai mult»

Dorina Oarga, CINEPUB: "Lovitura în filmul de dragoste românesc a dat-o regizorul..."

De în Monden 26 ian 2016

Am vorbit cu Dorina Oarga, femeia care este managerul proiectului CINEPUB, un canal gratuit online de film românesc.

Tânăra Dorina sau "Dodo", cum i se mai spune, a acceptat "provocarea de a lansa prima platformă online de film românesc, accesibilă în mod gratuit publicului larg". Ea este persoana care supervizează tot ce ţine de bunul mers al acestei platforme, se ocupă de organizarea premierelor online, de relaţia cu producătorii şi realizatorii de filme.

Citeşte în continuare un amplu interviu cu Dorina Oarga şi află ce pelicule trezesc interesul femeilor din România şi ce personaje feminine marcante din producţiile regizorilor români îţi pot atrage atenţia.

Spune-ne câteva cuvinte despre tine şi activitatea ta din cadrul CINEPUB.

Dorina Oarga: Semnătura mea spune Project Manager. Ce înseamnă asta? Că supervizez tot ce ţine de bunul mers al acestei platforme.

Pentru cine nu ştie, CINEPUB este un canal gratuit online de film românesc. În fiecare joi, de la 20:30, organizăm o premieră de film, ceea ce înseamnă că din acel moment filmul poate fi urmărit oricând şi de oriunde (depinde şi de drepturile de difuzare per teritorii) pe CINEPUB.

În câteva cuvinte: mă ocup de organizarea premierelor online, de relaţia cu producătorii şi realizatorii de filme, supervizez campaniile de comunicare şi marketing atât pentru proiect, cât şi cele pentru fiecare premieră de film, şi mă îngrijesc de dezvoltarea platformei.

CINEPUB este un proiect extrem de dinamic, care, zic eu, nu doarme niciodată. Săptămână de săptămână venim cu filme noi şi pentru fiecare premieră de film pregătim şi campanii de promovare online. Şi uneori chiar offline. Noroc că şi eu sunt o persoană extrem de dinamică, optimistă, care adoră provocările. Ne potrivim!

Cum te-ai descrie, pentru ca cititoarele Feminis.ro să înţeleagă ceea ce faci.

Dorina Oarga: Mai sus mă caracterizam ca fiind optimistă, dinamică, o persoană care adoră provocările. Motiv pentru care am şi acceptat provocarea de a lansa prima platformă online de film românesc, accesibilă în mod gratuit publicului larg, platformă ce se doreşte a fi o arhivă vie de producţii autohtone, indiferent de perioadă şi realizator. Au mai fost vreo 2 încercări de proiecte similare la noi în ţară, care însă au eşuat.

Aşadar, provocarea pentru mine era una şi mai mare. Nu doar să pun bazele acestei platforme, împreună cu Lucian Georgescu, şi cu ajutorul GAV, agenţia de comunicare online şi offline condusă de Lucian, cel care se află în spatele acestui proiect, ci şi să dezvolt platforma cât mai mult, să devină locul unde cei doritori ştiu că pot veni să vadă film românesc gratis, la calitate bună, şi, foarte important, în condiţii legale.

Mai sunt şi încăpăţânată, mă implic doar în proiecte în care cred, cred cu tărie în acest proiect, aşa că sunt determinată să-l dezvolt cât mai bine şi mai mult. Să auziţi numai de bine de CINEPUB!

Ce pot găsi femeile pe o astfel de platformă online cu filme româneşti?

Dorina Oarga: Pe CINEPUB se găsesc filme de toate genurile şi pentru toate gusturile. Lungmetraje, scurtmetraje, documentare şi filme de animaţie, având teme diverse şi aparţinând stilurilor diferite. Sunt deja peste 100 de filme online şi sunt convinsă că fiecare va găsi unul sau mai multe filme pe placul ei. Trebuie doar să intraţi pe site-ul nostru şi să răsfoiţi printre fişele de prezentare ale filmelor. Vizionare plăcută!

cinepub

După părerea ta, ce fel de pelicule pot trezi interesul femeilor din România pe platforma CINEPUB?

Dorina Oarga: Prin intermediul acestor poveşti în imagini, Cinepub încearcă apropierea publicului de filmul românesc, de multe ori uitat. Pentru că filmul ne implică, ne provoacă, ne inspiră şi ne conectează.

Criticul de film, Alex. Leo Şerban, spunea în cartea sa "De ce vedem filme?" că "viaţa este un blur al realităţii, filmul este un şarf", afirmaţie cât se poate de adevărată.

Citeam acum ceva timp un articol despre femeile din România şi obişnuinţa lor de a se uita la filme, în special la telenovele şi comedii romantice, din motiv că "se hrănesc emoţional cu ce nu au, se identifică cu personajele din poveste sau au o pasiune pentru dramă".

Mi se pare o afirmaţie oarecum superficială şi incompletă. Întrebând în dreapta şi stânga diverse persoane cunoscute care e motivul pentru care se uită la filme, şi în special la filme româneşti, răspunsurile au fost diferite şi foarte valoroase pentru mine, căci mă ajută şi mă inspiră în alegerea premierelor de film pentru CINEPUB.

Menţionez doar câteva: de a vedea puncte de vedere diferite asupra unui subiect sau o abordare diferită a unei teme, de a cunoaşte lumea, obiceiurile şi credinţele unui popor într-o anumită perioadă etc.

Da, filmele au multe de oferit!

Ce fel de filme şi titluri găseşte publicul feminin pe CINEPUB, special pentru el?

Dorina Oarga: Având deja un portofoliu de peste 100 de filme, cred că e destul de uşor pentru fiecare în parte  să-şi găsească filmul sau filmele care să-i atragă atenţia. CINEPUB este dedicat iubitorilor şi creatorilor de film românesc. Este un proiect menit să aducă în atenţia publicului nu doar filme de autor, ci şi producţii independente, realizate de pasionaţi aflaţi la început de drum. Printre titlurile existente pe platformă, voi menţiona câteva: Moromeţii de Stere Gulea, Tatăl Fantomă de Lucian Georgescu, Ursul de Dan Chişu, Domestic, Lord şi Colivia de Adrian Sitaru, Legături bolnăvicioase sau Superman, Spiderman sau Batman de Tudor Giurgiu, Francesca de Bobby Păunescu, Bună! Ce faci? de Alexandru Maftei, 10 şi De azi înainte de Dorian Boguţă, şi multe, multe altele. Vă invit pe CINEPUB.RO să le descoperiţi!

Cât de pretenţios este publicul feminin din România? Este mai pretenţios decât publicul format din bărbaţi?

Dorina Oarga: În general, publicul feminin, nu doar cel din România, este mult mai pretenţios decât cel masculin. Femeile preţuiesc timpul petrecut online şi sunt mult mai atente şi mai selective în ceea ce priveşte paginile pe care le accesează, articolele pe care le citesc etc... Preocupările femeilor ţin, în mod special, de job şi îndatoririle de la locul de muncă, de familie şi viaţa personală, şi abia apoi de pasiuni, interese, preocupări diverse... Mai mult, atunci când vine vorba de un film, femeile se documentează înainte de a viziona filmul, să se asigure că e ceea ce le interesează, pe când bărbaţii sunt mult mai dispuşi să experimenteze, să se uite la un film fără o documentare prealabil... Evident că regula nu se aplică tuturor femeilor. Există şi excepţii.

Ce i-ai spune unei femei care nu este fanul filmelor româneşti?

Dorina Oarga: Aş ruga-o să le dea o şansă! Aş încerca să aflu mai multe despre ea, ce îi place, ce o face fericită, cum îşi petrece timpul liber, ce interese are, pentru ca apoi să-i fac câteva recomandări de filme de pe CINEPUB. Prin asta aş încerca să-i stârnesc apetitul pentru aceste filme, şi, la fiecare film recomandat cu care a relaţionat în orice fel, să vină o altă recomandare de film, şi tot aşa... Cu toţii ştim că filmele româneşti sunt văduvite la ele în ţară, că oamenii refuză, din principiu, să vadă filme româneşti pe motiv că prezinte subiecte mai puţin plăcute sau momente ale realităţii noastre pe care mulţi încearcă să le uite... Prezintă viaţa aşa cum e ea câteodată, în nuanţe de gri. Aşa că aveţi curaj şi păşiţi în lumea filmelor româneşti! Veţi fi plăcut surprinse!

Luminita Gheorghiu

Ce personaje feminine marcante din producţiile regizorilor români pot atrage atenţia femeilor din ţara noastră? Dă-ne câteva exemple.

Dorina Oarga: O figură feminină extrem de marcantă pentru cinematografia românească, cred eu, este Luminiţa Gheorghiu (foto sus), care, încă de la debutul ei pe marele ecran cu filmul Moromeţii (regia Stere Gulea), unde interpreta rolul soţiei lui Ilie Moromete, Catrina, s-a făcut remarcată în diverse roluri, şi a fost recompensată cu multe premii pentru prestaţiile sale.

A fost distribuită de Cristi Puiu în "Marfa şi banii", "Moartea domnului Lăzărescu", "Aurora", de Cristian Mungiu în "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile", de Corneliu Porumboiu în "A fost sau n-a fost?", de Constantin Popescu jr. în "Faţa galbenă care râde", de Bobby Păunescu în "Francesca", de Călin Peter Netzer în "Poziţia copilului". Prin simplitatea gesturilor şi a felului de a interpreta, Luminiţa Gheorghiu a dat autenticitate fiecărui rol interpretat. Persoană minunată, a dat viaţă unor personaje marcante.

Memorabil este rolul ei din "Moartea domnului Lăzărescu", pentru care a fost premiată în 2007 la Gala Premiilor Asociaţiei Criticilor de Film, la Los Angeles, cu premiul pentru Cel Mai Bun Rol Secundar Feminin, asistenta Mioara Avram de la serviciul de ambulanţă care însoţeşte pacientul Lăzărescu prin maratonul spitalier.

Iar pentru rolul mamei din "Poziţia copilului" a fost nominalizată la categoria Cea Mai Bună Actriţă la premiile Academiei Europene de Film în 2013. Actriţa a concurat cu nume mari ca Naomi Watts sau Keira Knightley.

Care sunt cele mai frumoase sau importante poveşti de dragoste din filmele româneşti, după părerea ta?

Dorina Oarga: Se spune că lovitura în filmul de dragoste românesc a dat-o regizorul Nicolae Corjos, cu producţiile lui despre iubirea naivă, adolescentină, lansate în anii 80. "Declaraţie de dragoste", "Liceenii" sau "Extemporal la dirigenţie" sunt filme care au făcut istorie. Sunt convinsă că multe zâmbiţi acum timid la amintirea poveştii de dragoste dintre Ştefan Bănică jr. şi Oana Sârbu spre exemplu. "Declaraţie de dragoste" cu Adrian Păduraru şi Teodora Mareş este unul dintre primele "lovestory-uri" româneşti.

Într-un sondaj iniţiat de site-ul Mediafax în 2011, povestea de iubire dintre bobocii de clasa a noua, Mihai (Ştefan Bănică jr.) şi Dana (Oana Sârbu) din "Liceenii", era încă preferata multora, fiind votată cea mai frumoasă poveste de dragoste dintr-un film românesc.

"Extemporal la dirigenţie" îi aduce în atenţia publicului pe aceeaşi profesori îndrăgiţi din filmele anterioare, Socrate (Ion Caramitru) şi Isoscel (Tamara Buciuceanu), în conflict însă, căci profesoara de matematică dezaprobă implicarea activă a lui Socrate în soluţionarea dilemelor intelectuale şi sufleteşti ale liceenilor, sentimentele pe care le are pentru tânăra şi frumoasa profesoară de limba română şi, mai cu seamă, suferinţele din dragoste pe care le experimentează pentru prima dată în viaţă fiica lui, Anca. În centrul atenţiei nu mai sunt elevii, ci profesorii, de data aceasta.

Buna ce faci?

Pe CINEPUB însă puteţi vedea filmul lui Alexandru Maftei, "Bună! Ce faci?" (foto sus), film lansat pe platformă încă din luna aprilie a anului trecut, ce a înregistrat un număr record de vizionări în primul weekend. Filmul e considerat prima comedie romantică românească autentică. Gabriel şi Gabriela, soţ şi soţie, ajung fiecare să se îndrăgostească de un necunoscut pe internet. După câteva nopţi de chat nebun ei cred că au găsit amantul perfect. Ce nu ştiu ei este că s-au regăsit tot pe ei.

Cum este văzută, în 2016, o femeie pasionată de lumea filmului, în opinia ta?

Dorina Oarga: Cred că vorbim de o femeie care se cunoaşte foarte bine pe sine, care s-a descoperit pe sine, ştie ce-i place şi ce vrea să vadă, are opinii individuale şi e capabilă să şi le argumenteze. Îi plac poveştile şi nu-i e frică să se piardă în lumea lor, adoră să experimenteze şi să viseze.

Galerie foto
Tag-uri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK
Articole similare

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
07 dec