dara

Cântăreața Dara, ovaționată în Bulgaria după ce a adus...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira a fost achitată de acuzațiile de fraudă fiscală...

Citeste mai mult»
william

Prințul William va vinde părți din proprietatea sa regală...

Citeste mai mult»
Will Smith incident Oscaruri

Will Smith va juca în thrillerul de acțiune 'Supermax'

Citeste mai mult»
harry

Harry și Meghan vor produce un film despre Afganistan în...

Citeste mai mult»
ambalaje

Cum transformă Snick Ambalaje un bax de pahare din...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Un fost producător hollywoodian a fost condamnat la 2 ani...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Prințesa Kate a învățat să prepare paste în timpul...

Citeste mai mult»
Demi Moore,

Demi Moore, strălucitoare pe covorul roșu al Festivalului...

Citeste mai mult»
conan

Umoristul Conan O'Brien va prezenta din nou gala Oscar în...

Citeste mai mult»
kate

Prințesa Kate începe miercuri în Italia prima sa vizită...

Citeste mai mult»
lenjerie

Merită să investești în lenjerie intimă mai scumpă?...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Rod Stewart îl felicită pe regele Charles al III-lea...

Citeste mai mult»
Bonnie Tyler

Bonnie Tyler 'rămâne grav bolnavă', însă starea ei este...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears susține că se bucură că a fost arestată:...

Citeste mai mult»
Dana Rogoz

Dana Rogoz, mesaj emoționant la 12 ani de la moartea...

Citeste mai mult»
dua lipa

Dua Lipa a dat în judecată Samsung pentru 15 milioane de...

Citeste mai mult»
drake

Rapperul canadian Drake ajută clubul italian Venezia să...

Citeste mai mult»
euro

Doi soți din Germania, condamnați pentru furtul a 1,9...

Citeste mai mult»
Bonnie Tyler

Bonnie Tyler a fost plasată într-o stare de comă...

Citeste mai mult»
bonnie

Bonnie Tyler, în convalescență după ce a fost operată...

Citeste mai mult»
Marilyn Monroe

'Moartea o pândea mereu' pe Marilyn Monroe, declară...

Citeste mai mult»
Connect-R

Connect-R, declarații neașteptate la 8 ani de la divorțul...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Obiectele personale ale lui Matthew Perry vor fi scoase...

Citeste mai mult»
Prințesa Kate

Prima deplasare oficială în străinătate a prințesei Kate,...

Citeste mai mult»
Dolly Parton

Dolly Parton își anulează din nou concertele din Las...

Citeste mai mult»
Alexandra Căpitănescu

Alexandra Căpitănescu, prima repetiţie pe scena...

Citeste mai mult»
ffff

SMILE 360: conceptul integrat prin care Deos Dental îți...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a fost acuzată de conducere sub influenţa...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West va cânta în Albania în luna iulie

Citeste mai mult»
printesa eugenie

Prințesa Eugenie a Marii Britanii va deveni mamă pentru a...

Citeste mai mult»
mmmm

Efectul yo-yo explicat: ce se întâmplă în corp după diete...

Citeste mai mult»
alcool

Alcoolul și alimentația nesănătoasă cresc alarmant riscul...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande a anunțat lansarea noului său album,...

Citeste mai mult»
Sam Neill,

Sam Neill, vedeta din „Jurassic Park”, declară că acum nu...

Citeste mai mult»
Shannon Elizabeth

Shannon Elizabeth, vedeta din „American Pie”, a câştigat...

Citeste mai mult»
vogue

Vogue vine oficial în România! Revista iconică se...

Citeste mai mult»
alex

Alexandra Căpitănescu a început pregătirile finale pentru...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift vrea să facă din vocea ei o marcă...

Citeste mai mult»
jim

Jimmy Kimmel spune că gluma despre Melania Trump nu a...

Citeste mai mult»

Cum sa faci ca nimeni si nimic sa nu iti distruga azi bunadispozitie

De în Sanatate 5 apr 2010
"Reteta unei zile tonice: ingrediente pas cu pas" sau "Ziua in care nu vei lasa pe nimeni si nimic sa iti strice buna dispozitie" - obiective demne de aceste sarbatori spirituale. Invata de la Carmen Todor, medic psihiatru si NLP-ist idei de atitudine, de comportament, de convingeri, "mantre" pe care sa le insusesti pentru a te bucura macar pentru o zi de o stare...'zen". Si daca te confrunti cu situatii enervante de mai jos, tot ea te ajuta sa le contracarezi. Descopera pasi pentru o zi senina din toate punctele de vedere!
E sarbatoare si totodata  zi de vacanta,  de fapt,  zile caci Pastele dureaza 3 zile, deci inclusiv maine. Oare si minunea de a avea zile linistite, fara niciun fel de interferente nervoase, cauzate de diverse lucrui mai mici sau mai mari dureaza tot atata timp? Nu se stie! E posibil ca din moment in moment ceva sa ma calce pe nervi! Insa este timpul sa le intuiesc (macar pe cele mai importante) si sa invat sa le contraatac intr-un fel sau altul.  Dar stai asa! In ce fel? Cum as putea sa fiu zen cand iubitul meu ma scoate din sarite prin ceva ce face sau cand apar tot soiul de 'urgente' care nu ma lasa nici macar o zi sa ma odihnesc un pic! E fooarte greu! "Dar nu imposibil", se aude de undeva din neant o voce ranjind a bunastare si pozitivism! Stai, dar cine vorbeste? Ea este Carmen Todor (citeste-i blogul de pe Feminis.ro), medic psihiatru, MasterTrainer NLP si Coach la Asociatia Romana Pentru NLP - o femeie plina de speranta, care cu greu poate fi daramata din temelii. Ea este persoana potrivita pentru acest tip de articol, pentru ca, asa cum i-am spus si ei, cand vine vorba de a ne stradui sa fim optimiste, sa avem o atitudine pozitiva in ciuda intamplarilor nefavorabile din viata noastra, etc. etc., ea si posturile tale de pe blog sunte ca un pansament../reusesti sa ne faci sa ne gandim "hai mai ca nu e chiar asa rea viata asta"....Nici de data asta nu a lasat garda jos si incearca, fara prea mari eforturi, ci intr=un mod extrem de firesc sa ne invete sa fim vesele, bucuroase, fericite, pentru o macar!

Motto: "Nimeni nu te poate face sa te simti prost, fara consimtamantul tau"

Ce inseamna de fapt o zi tonica? Carmen ne ajuta sa cream cadrul necesar!

O zi tonica este o zi in care e important sa fii atenta la tine, la felul in care gandesti si te comporti. Este o zi in care trebuie sa te intereseze armonia mai mult decat competitia, bunatatea mai mult decat a avea dreptate cu orice pret, veselia mai mult decat a critica. Asta este obligatoriu: interesul tau trebuie indreptat spre ceva frumos si bun. Daca nu iti doresti si nu pretuiesti asemenea stari pozitive, nu prea le poti pastra.

E o zi in care gandesti in termeni de oportunitati, sansa, dorinta, vointa, curaj, incredere, pasiune, credinta. Mai apoi, e o zi care are legatura cu imaginea de sine - "sunt eu o persoana care se lasa prada gandurilor neplacute sau o persoana care isi face cadou o zi excelenta"? Ia orice problema ca pe ceva ce tocmai merita o solutie pe cinste...o provocare, o oportunitate de a te perfectiona, de a invata, de a crea ceva nou.

Foloseste cuvinte frumoase, cu mesaj pozitiv. Stai dreapta, imbraca-te frumos, imbina entuziasmul cu modestia si, daca vrei, gandeste-te ca pe lume sunt multe feluri de oameni - deci ai putea fi unul dintre cei care aleg sa aduca ceva mai multa lumina in ei insisi si in jurul lor...O stare tonica este, pur si simplu, o optiune: aleg sa ma simt bine... sa aleg sa raman intr-o stare proasta.

Cat despre situatiile neprevazute care te pot scoate din sarite...

E simplu sa fii nervos....dar ce satisfactie daca reusesti sa iti schimbi starea!....Nu imi mai amintesc unde anume dar, undeva intr-o comedie, era un personaj foarte simpatic, ce tocmai isi striga, in oglinda: "God bless meeee and my day!!! "  Uneori, avem nevoie de umor mai mult decat de orice altceva.

- de exemplu apare un prieten negativist: "Iata un om nu prea fericit; oare i-ar prinde bine niste incurajari sau un compliment?..."

- un mitocan in trafic: "O buna ocazie de a-mi exersa detasarea si calmul!"

- o ruda care se supara ca nu ajungi in vizita:  "Daca se supara, inseamna ca ii pasa de mine si de prezenta mea....data viitoare o sa iti pregatesc o surpriza!"

- iubitul / sotul care refuza sa mergeti la ruda Y: "Da, acum e momentul ideal sa exersam comunicarea persuasiva in cuplu...o cearta nu ar aduce nimic bun...poate putem negocia ceva?"

- musafiri nepoftiti, care te iau pe nepregatite: "Oricum eu sunt creativa si descurcareata....si , iata, oamenilor le place sa vina in vizita la mine! Altii se roaga sa le faci vizite si nimeni nu le calca pragul"

- copiii care fac boacane: "cu ce ma ajuta daca ma enervez?"

- urgente de la serviciu in plina sarbatoare:" o sa o rezolv si pe asta, doar nu-i un capat de lume...si chiar daca merg la servicu, spiritul sarbatorilor e in sufletul meu, il pot lua cu mine, oriunde"

- situatii sa spunem de ordin casnic: se strica frigiderul sau aragazul, sau tv-ul, se arde laptopul: "orice aparat se poate strica, si iaca, na! O rezolvam si pe asta"

- bad emotional day - sa spunem ca te trezesti cu fata la cearceaf : "Daca raman in starea asta, o sa imi stric toata ziua, Ce as putea sa fac?

- sa ascult un pic de muzica sau chiar sa dansez un picusor, in timp ce ma imbrac
- sa zambesc, de unul singur, vreme de vreo 5 minute - o sa imi vina sa rad, pana la urma
- sa ma imbrac in haine frumos colorate
- sa folosesc un parfum excelent
- sa beau un ceai parfumat
- sa ma uit la ceva interesant - pe net, intr-o revista
- sa rafoiesc o carte motivationala
- sa aprind o lumanarica, un betisor aromat
- sa meditez sau sa ma rog, macar cateva minute
- sa respir adanc, rar, profund, timp de 3-5 minute
- sa stau de vorba cu cineva care e bine dispus
- sa ma plimb sau sa imi fac masaj
- sa ma incurajez singura, sa imi fac niste complimente
- sa imi amintesc ca am cap...deci, sa mi-l folosesc! 
Tag-uri: , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Daniela Ganciu (08.04.2010, 13:46)
Buna, ma bucur ca a avut efectul scontat articolul...si eu de cate ori vorbesc cu Carmen, o palma de optimism si bunadispozitie ma loveste din plin...cred ca este tare bine sa fii asa! Si chiar cred ca se poate! Mult succes!
Răspunde-i
Andreea Cristina Udrea (06.04.2010, 20:06)
Foarte..incurajator articol pentru starea in care ma aflu.Va multumesc.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sanatate
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
19 mai