bill

Bill Gates preconizează să doneze 200 de miliarde de...

Citeste mai mult»
Regina Margrethe

Regina Margrethe a Danemarcei a fost spitalizată din...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul din Elveția stârnește o controversă...

Citeste mai mult»
Jimmy Page

Chitaristul Jimmy Page de la Led Zeppelin, acuzat că a...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Meghan Markle a publicat o fotografie cu Archie de ziua lui

Citeste mai mult»
aniston

Un bărbat a fost arestat după ce a intrat cu mașina pe...

Citeste mai mult»
charles

A fost dezvăluit portretul de încoronare al regelui...

Citeste mai mult»
Prinţul Harry

Prințul Harry mărturisește că ar dori să se 'împace' cu...

Citeste mai mult»
rihanna

Rihanna şi A$AP Rocky au anunţat, la Met Gala, că...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles și membri ai familiei regale vor asista la...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Poliţia braziliană a dejucat un atac cu bombă care viza...

Citeste mai mult»
trening

Nu știi ce să mai porți pe acasă? Alege treninguri de...

Citeste mai mult»
Jill Sobule

Jill Sobule, cunoscută pentru hiturile anilor '90 „I...

Citeste mai mult»
Max Verstappen

Max Verstappen a devenit tată. Partenera lui, Kelly...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham, „mai fericit ca niciodată” la 50 de ani....

Citeste mai mult»
Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar îl atacă pe Trump într-un discurs la...

Citeste mai mult»
sport

Un studiu solicită ca exercițiile fizice să fie prescrise...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

O primă acuzatoare a depus mărturie în procesul lui...

Citeste mai mult»
romina

Romina Gingașu, dezvăluiri despre căsătoria cu...

Citeste mai mult»
Nicole Kidman

Nicole Kidman, premiată cu "Women in Motion" la...

Citeste mai mult»
Kate si William Ziua Îndrăgostiților

Prințul William și prințesa Kate celebrează în Scoția cea...

Citeste mai mult»
fotografii

Tendințele de nuntă care cuceresc în 2025

Citeste mai mult»
Gordon Ramsay

De ce refuză Gordon Ramsay să mănânce în propriile...

Citeste mai mult»
Gigi Hadid

Gigi Hadid, zvonuri de nuntă cu Bradley Cooper. Ce...

Citeste mai mult»
gene

Rezultatele finale ale autopsiei lui Gene Hackman şi a...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Procesul ocazionat de jaful armat care a vizat-o pe Kim...

Citeste mai mult»
tort

Patiserii francezi au realizat un tort de căpşuni lung de...

Citeste mai mult»
catinca calina

Catinca Roman, după ce fiica sa a devastat un apartament...

Citeste mai mult»
Pedro Pascal

Actorul Pedro Pascal o numeşte pe JK Rowling „o ratată...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa a fost condamnat în România pentru...

Citeste mai mult»
Hugh Grant

Hugh Grant critică dur școlile care alimentează...

Citeste mai mult»
William si Kate

William şi Kate au publicat o fotografie inedită cu...

Citeste mai mult»
 Carlos Santana

Chitaristul Carlos Santana își amână un concert după ce a...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney: "Nu-mi pasă" dacă Trump mă numeşte un...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga și-a păstrat cumpătul după ce i-a cedat...

Citeste mai mult»
Nicola Coughlan,

Nicola Coughlan, starul din „Bridgerton”, atacă seria...

Citeste mai mult»
pap

Martin Scorsese spune că moartea Papei Francisc este o...

Citeste mai mult»
 Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»

Câştigătoarea Eurovision Jamala spune că Ucraina "nu-şi poate permite" să boicoteze concursul

În Top Slider 7 mai 2024

Fosta câştigătoare ucraineană a concursului Eurovision, Jamala, a declarat că ţara sa "nu-şi poate permite" să boicoteze concursul de cântece, deoarece are nevoie de această ocazie pentru a reaminti Europei de invazia Rusiei, scrie The Guardian.

Jamala

Au existat apeluri ca artiştii să refuze să participe din cauza includerii Israelului în competiţia muzicală în timp ce războiul din Gaza continuă.

 
Prima semifinală începe marţi la Malmö, în Suedia, după ce anul trecut cântăreaţa Loreen a câştigat concursul la Liverpool.
 
Jamala, care a câştigat concursul pentru Ucraina în 2016, a declarat că un boicot din cauza războiului dintre Israel şi Hamas nu este o opţiune pentru ţara sa. Ea a spus că artiştii trebuie să fie "zgomotoşi şi creativi" pentru a reaminti lumii despre invazia Rusiei în Ucraina, în condiţiile în care publicul "a obosit" să audă despre acest lucru.
 
Întrebarea dacă să se retragă sau nu din cauza implicării Israelului l-a preocupat şi pe Olly Alexander, candidatul britanic. Într-un documentar BBC care va fi difuzat marţi, acesta a declarat că reacţia la decizia sa de a participa a fost "foarte extremă", cu oameni care l-au catalogat drept complice la genocid.
 
Jamala a declarat că Ucraina trebuie să profite de oportunităţile de sensibilizare a opiniei publice, după ce războiul a scăzut în importanţă de la ştiri despre invazia rusă din februarie 2022.
 
"Unele ţări ar putea refuza să participe [la concurs], dar noi nu o facem. Mai ales că nu ne putem permite să renunţăm la un astfel de concurs în timp de război", a declarat ea pentru AP. "Există multe războaie acum în lume şi, bineînţeles, nu este uşor să menţii constant atenţia asupra ta, astfel încât oamenii să nu se plictisească de războiul nostru.
 
"Dar aceasta este sarcina noastră, a oamenilor care rămân în Ucraina, a oamenilor care luptă, să fim cât mai zgomotoşi şi creativi... aceasta este sarcina artiştilor de a găsi noi modalităţi de a dezvălui şi de a arăta ţara lor".
 
Anul acesta, Ucraina este reprezentată de duo-ul Alyona Alyona şi Jerry Heil. Jamala, în vârstă de 40 de ani, al cărei nume real este Susana Alimivna Jamaladinova, a declarat că speră ca ele să dea multe interviuri "şi să vorbească despre faptul că războiul din Ucraina continuă".
 
Înainte de a fi ales ca participant al Marii Britanii la Eurovision, Alexander a semnat o scrisoare deschisă în care cerea încetarea focului în războiul dintre Israel şi Hamas şi descria acţiunile Israelului în Gaza drept "genocid".
 
În martie, Queers for Palestine a lansat o petiţie prin care îi cerea lui Alexander să boicoteze Eurovision din cauza includerii Israelului, afirmând că evenimentul este o "acoperire culturală" pentru un "genocid în curs de desfăşurare".
 
În cadrul unui documentar al BBC despre el, care va fi difuzat marţi, cântăreţul a declarat: "O mulţime de concurenţi şi eu însumi am primit o mulţime de comentarii de genul "Sunteţi complici la un genocid prin participarea la Eurovision", ceea ce este destul de extrem. Este foarte extrem".
 
Într-un interviu acordat publicaţiei Times, Alexander ar fi început să plângă atunci când a discutat despre consecinţele deciziei sale de a merge mai departe. "Evident, mi-aş dori să nu existe un război sau această criză umanitară nebună. Îmi doresc pace şi am găsit această experienţă, uneori, extrem de... M-am simţit foarte trist şi chinuit", a spus el. "Dar cred în continuare că este un lucru bun atunci când oamenii se adună pentru divertisment. De aceea am vrut să particip la Eurovision".
 
Participantul irlandez, Bambie Thug, susţinuse şi el anterior "o încetare imediată şi de durată a focului", dar a refuzat să boicoteze evenimentul. Alături de Alexander şi de participanta daneză, Saba, artiştii au spus: "Este important pentru noi să fim solidari cu cei oprimaţi şi să transmitem dorinţa noastră sinceră de pace, de încetare imediată şi de durată a focului şi de întoarcere în siguranţă a tuturor ostaticilor. "Suntem uniţi împotriva tuturor formelor de ură, inclusiv a antisemitismului şi a islamofobiei".
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Top Slider
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
09 mai