jude

Jude Law spune la Mostra că nu i-a fost frică să se...

Citeste mai mult»
Julia Roberts

Julia Roberts a spus, în apărarea noului film cu temă...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a repins în trecut un atacator într-un...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande anunță un nou turneu, cu spectacole...

Citeste mai mult»
Enrique Iglesias

Enrique Iglesias și Anna Kournikova așteaptă al patrulea...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Kim Kardashian se pronunță împotriva politicilor privind...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry va sosi în Regatul Unit pe 8 septembrie,...

Citeste mai mult»
George Clooney

Festivalul de la Veneția 2025: George Clooney și-a anulat...

Citeste mai mult»
gina

Cum a slăbit Gina Pistol opt kilograme. Partenera lui...

Citeste mai mult»
Denzel Washington

Denzel Washington spune că nu mai urmăreşte filme: „Nu...

Citeste mai mult»
Bruce Willis

Soţia lui Bruce Willis spune că actorul se bucură de o...

Citeste mai mult»
formula 1 herbalife

Formula 1 Herbalife – Shake-ul Nutritiv cu Arome Delicioase

Citeste mai mult»
sting

Sting este dat în judecată de foştii colegi din trupa The...

Citeste mai mult»
kelce

Taylor Swift şi Travis Kelce s-au logodit

Citeste mai mult»
jen

Actriţa Jennifer Lawrence va fi premiată pentru întreaga...

Citeste mai mult»
felix

Noi detalii în cazul morții lui Felix Baumgartner....

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, tranșantă la 80 de ani. „Urăsc...

Citeste mai mult»
roger

Legendarul Roger Federer este miliardar, conform Forbes....

Citeste mai mult»
emily

Tragedie la filmările din Veneţia pentru serialul "Emily...

Citeste mai mult»
Mihai Călin și soția sa

Mihai Călin, despre căsnicia sa de 22 de ani: „Viața te...

Citeste mai mult»
serena

Serena Williams dezvăluie cum a slăbit. "Pur şi simplu nu...

Citeste mai mult»
jackpot

Mega jackpot de 250 de milioane de euro, câştigat în...

Citeste mai mult»
ian

Gheorghe Hagi a devenit bunic. Ianis şi soţia sa Elena...

Citeste mai mult»
Nadeen Ayoub

Ea e tânăra care va reprezenta Palestina la Miss...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

„Regina ketaminei” va pleda vinovată în cazul morții...

Citeste mai mult»
Printul William & Kate Middleton

Prinţul şi prinţesa de Wales se vor muta într-o casă nouă...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira anulează un concert din septembrie în Republica...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei,...

Citeste mai mult»
ochi

Obiceiul aparent inofensiv care poate afecta grav vederea

Citeste mai mult»
Priscilla Presley

Foştii parteneri de afaceri ai Priscillei Presley au...

Citeste mai mult»
Melania Trump

Melania Trump ameninţă că îl va da în judecată pe Hunter...

Citeste mai mult»
Freddie Mercury

Fiica „secretă” a lui Freddie Mercury vorbește pentru...

Citeste mai mult»
felix

Felix Baumgartner avea o asigurare de 500 de milioane de...

Citeste mai mult»
Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis revine pe ecrane pentru a juca în filmul...

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Prinţul Harry şi Meghan Markle şi-au prelungit...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift anunță un nou album, intitulat 'The Life of...

Citeste mai mult»
madonna

Cântăreața Madonna face apel la donații pentru 'copiii...

Citeste mai mult»
emma

Emma Thompson spune că Donald Trump a invitat-o la o...

Citeste mai mult»
banderas

Antonio Banderas exclude posibilitatea pensionării la...

Citeste mai mult»
Rafael Nadal

Rafael Nadal a devenit tată pentru a doua oară. Soţia sa...

Citeste mai mult»

Prinţesa Leonor, viitoarea regină a Spaniei, va depune jurământul faţă de Constituţie la 31 octombrie

În Top Slider 1 noi 2023

Leonor de Borbón y Ortiz, prinţesă de Asturias şi viitoare regină a Spaniei, va depune jurământul faţă de Constituţie pe 31 octombrie, la împlinirea vârstei de 18 ani.

leo

La 31 octombrie, când prinţesa împlineşte 18 ani, va avea loc la Madrid ceremonia oficială de jurământ de credinţă faţă de Constituţie, aşa cum prevede articolul 61 din Constituţie. Madridul va fi împodobit cu steaguri pentru această ocazie, pe care primarul oraşului a descris-o ca fiind "istorică".

Prinţesa va rosti aceleaşi cuvinte ca tatăl ei la 30 ianuarie 1986, când a împlinit 18 ani: "Jur să-mi îndeplinesc cu fidelitate îndatoririle, să respect şi să asigur respectarea Constituţiei şi a legilor, să respect drepturile cetăţenilor şi pe ale comunităţilor autonome şi să fiu loială regelui".

O prinţesă model

Foarte dedicată rolului său de prinţesă, Leonor îşi ia îndatoririle foarte în serios. De ceva timp, ea îşi asumă treptat angajamente oficiale, sub supravegherea părinţilor săi, regele Felipe al Spaniei şi fosta jurnalistă Letizia Ortiz.

Avea doar 13 ani când a ţinut primul ei discurs public. Se întâmpla în 2018, pentru a marca cea de-a 40-a aniversare a Constituţiei spaniole. Prinţesa a citit atunci primul articol.

Dacă ar fi să fie comparată cu alţi moştenitori regali, Leonor aminteşte mai mult de William, care a fost antrenat de bunica sa, regina Elizabeth II, de la o vârstă foarte fragedă, pentru viitorul său rol, decât de Harry, ale cărui năzbâtii au făcut deliciul tabloidelor la aceeaşi vârstă.

Prinţesa s-a bucurat de o copilărie relativ intactă, la adăpost de paparazzi, spre deosebire de William şi Harry, care au avut mult de suferit din această cauză.

Nici o criză de adolescenţă, nici un derapaj, nici o poză furată - pe scurt, niciun pas greşit de semnalat pentru infanta blondă, care se arată foarte apropiată de sora ei mai mică, Sofia, dar şi de părinţii şi bunica Sofia. Regele nu ratează nicio ocazie de a-şi arăta mândria şi de a-şi manifesta sprijinul pentru tânăra prinţesă.

Chiar şi întâlnirea cu presupusul ei iubit la un eveniment oficial la începutul lunii octombrie nu a adus decât un zâmbet complice din partea lui Felipe şi a fiicei sale.

Leonor apare întotdeauna serioasă şi zâmbitoare, conştientă de implicaţiile titlului său şi de poziţia sa de viitoare regină. La 20 octombrie, la ceremonia de decernare a premiilor Prinţesei de Asturias 2023, ea a declarat: "La 31 octombrie, voi împlini 18 ani şi voi avea onoarea de a depune jurământul în Constituţie, cu ceea ce înseamnă acest lucru pentru mine din punct de vedere personal şi instituţional. Ceea ce pot să vă spun este că înţeleg foarte bine şi că sunt conştientă de datoria mea şi de responsabilităţile pe care le implică".

Un parcurs militar

La fel ca bunicul ei, Regele Juan Carlos, şi ca tatăl ei înaintea ei, Leonor şi-a început cariera de studentă la o academie militară. În august anul trecut, ea şi-a început studiile la Academia Militară din Zaragoza. Acolo va petrece trei ani de pregătire în cadrul armatei. Leonor se va familiariza cu mânuirea armelor, cu marşurile şi manevrele.

La 7 octombrie, prinţesa Leonor, viitoarea regină a Spaniei, a depus jurământul de credinţă faţă de drapelul spaniol, alături de alţi 410 cadeţi. Înainte de a se alătura academiei militare, prinţesa a petrecut doi ani în Ţara Galilor, la Atlantic College, unde a urmat un Bacalaureat Internaţional. Din nou, fără a face valuri.

Leonormania

Poate că prinţesa Leonor nu va domni prea curând, dar deja face furori în Spania. În mass-media şi pe reţelele de socializare ale familiei regale, prinţesa ocupă un loc din ce în ce mai important.

Presa tabloidă spaniolă, de la Hola la Semana la Diez Minutos dedicându-i numeroase titluri, care sunt surprinzător de binevoitoare şi nu prea intruzive. Au existat chiar şi unul sau doi iubiţi.

Potrivit Le Monde, primarul Madridului a planificat chiar să transmită pe marele ecran ceremonia de depunere a jurământului de credinţă al lui Leonor. Iar ceremonia din 7 octombrie, relatează cotidianul, a fost cel mai urmărit program de televiziune din acea zi.

Într-o situaţie politică nesigură şi într-un moment în care Biserica Catolică spaniolă se confruntă cu o anchetă privind abuzurile sexuale asupra minorilor, monarhia este, în cele din urmă, un simbol al stabilităţii. Sentimentul republican rămâne stabil. În 2022, un sondaj pentru revista Vanitatis a estimat la 48% procentul de persoane în favoarea monarhiei, deşi a remarcat o dezamăgire tot mai mare în rândul tinerilor spanioli. Cu toate acestea, aproape trei sferturi dintre cei chestionaţi cred că prinţesa de Asturias va domni.

"Dacă lucrurile continuă aşa cum sunt", spune El Pais într-un articol recent în care o descrie pe prinţesă ca fiind "o pagină albă promiţătoare", "(regele Felipe) şi regina îi vor lăsa moştenire lui Leonor o instituţie destul de sănătoasă după subminarea (lui Juan Carlos), un miracol în această Spanie uneori neguvernabilă şi cu inimă republicană".

 

Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

...Spaniei, va depune jurământul faţă de Constituţie pe 31 octombrie, la împlinirea vârstei de 18 ani. Citește mai departe…...
...faţă de Constituţie pe 31 octombrie, la împlinirea vârstei de 18 ani. Citește mai departe…Citește articolul original Autor:...
Spune-ţi părerea
Alte articole din Top Slider
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
02 sep