Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»
HARRY

Procesul prințului Harry împotriva Daily Mail s-a...

Citeste mai mult»
alcool

Obezitatea și consumul de alcool, factori-cheie care...

Citeste mai mult»
siscanu

Cristina Șișcanu dezvăluie cel mai mare regret al vieții...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Fanii lui Céline Dion așteaptă informații cu privire la...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»
val

Val Kilmer va fi readus la viaţă cu ajutorul inteligenţei...

Citeste mai mult»
betty

Betty Salam, primele declarații după ce s-a zvonit că a...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey a ajuns la o înţelegere cu trei bărbaţi care...

Citeste mai mult»
canabis

Canabisul prezintă puține beneficii în cazul majorității...

Citeste mai mult»
Irina Fodor

Irina Fodor, dezvăluiri fără perdea din relația cu Răzvan...

Citeste mai mult»
alex

Piesa 'Choke Me' este o metaforă, a declarat TVR pentru...

Citeste mai mult»
paste

Nutriție sănătoasă și echilibru digestiv - de ce alegi...

Citeste mai mult»
STAN

Sebastian Stan şi Annabelle Wallis se pregătesc să devină...

Citeste mai mult»
Ryan Gosling

Ryan Gosling, singur în spațiu în filmul 'Proiectul Hail...

Citeste mai mult»
Timothée Chalamet

Timothée Chalamet revine în universul 'Dune', în finalul...

Citeste mai mult»
kidman

Nicole Kidman spune că pregătirea ei pentru gala...

Citeste mai mult»
Sean Penn

Actorul american Sean Penn, laureat al premiului Oscar,...

Citeste mai mult»
Natalie Musteaţă

Regizoarea Natalie Musteaţă, premiată cu Oscar, vine în...

Citeste mai mult»
andreea

Andreea Popescu, fosta dansatoare a Deliei, a divorțat de...

Citeste mai mult»
capit

Piesa României la Eurovision, criticată pentru că...

Citeste mai mult»
ggg

Kate Winslet în discuţii pentru a juca în „Lord of the...

Citeste mai mult»
Morrissey

Incapabil să doarmă din cauza zgomotului, Morrissey și-a...

Citeste mai mult»
Cillian Murphy

Cillian Murphy revine în lumea 'Peaky Blinders', într-un...

Citeste mai mult»

Lady Gaga are fobie de sex ! Tu ce fobie ai?

În Sanatate 17 aug 2010
Tu ce fobie ai? De paianajeni, de intuneric, de vorbit in public, de serpi, de inaltime, de spatii inchise, de sange, de seringi - sa mai continui? Exista o lista uriasa de fobii pe care oamenii le pot dezvolta de-a lungul vietii. Insa, asa cum exista aceste fobii exista si solutii! Una dintre cele mai eficiente se numeste EFT (Emotional Freedom Techniques).

Jurnalistii au descoperit ca excentrica Lady Gaga are fobie de sex. Muzica este singura care ii furnizeaza o placere orgastica. In plus, nu o insala si nu o dezamageste. "Mereu ma gandesc ca muzica nu se va trezi niciodata langa mine in pat spunandu-mi ca nu ma mai iubeste." declara Lady Gaga.

Nu e singura vedeta care are fobii. Rihanna, cea cu "Umbrella",  are fobie de apa si, in special, de pestii din apa. Carmen Electra, frumoasa actrita din serialul "Baywatch", a avut mari probleme cu filmarile datorita fobiei de apa. "Sufar de atacuri de panica cand ma apropii de apa" . Cameron Diaz e speriata de clantele usilor si mai ales atunci cand este nevoita sa le foloseasca. Jennifer Aniston are fobie de zbor cu avionul; ea ar renunta la o calatorie daca ar trebui sa zboare cu avionul.

Fobie de avion are si Raluca (Bambi). Anda Adam, pe de alta parte, se teme foarte tare de gandaci, libelule sau paienjeni. Iar Raluca Moianu are fobie de albine si viespi.

Ai la indemana mijloace de a te debarasa de fobii!

Oricare ar fi insa acea fobie, vreau sa cunosti un lucru. Poti sa o depasesti. Nu esti obligata sa ramai prizoniera acelei fobii. Nu accepta sa iti fie incalcata libertatea. De a zbura, de a inota, de a te urca in telecabina, de a socializa, de a tine in palma o gargarita. Pentru ca ai la indemana mijloace de a te debarasa de fobii.

Despre unul din acestea voi scrie in continuare. Pentru ca este usor de invatat, usor de aplicat si foarte eficient. Se numeste EFT (prescurtare de la Emotional Freedom Techniques - tehnica eliberarii emotionale) si se bazeaza pe descoperirea ca dezechilibrele din sistemul energetic al corpului au efecte profunde asupra psihologiei noastre. De aceea, EFT consta in stimularea unor anumite puncte de pe meridianele energetice (ca in acupunctura) in timp ce rostim propozitii si cuvinte specifice pentru emotia de care vrem sa ne eliberam.

EFT este acupunctura emotionala - dar fara ace!

Pe scurt, EFT este acupunctura emotionala - dar fara ace! Pentru stimularea acupunctelor se folosesc degetele. Mai exact, se bat cu varful degetelor anumite puncte de pe corp care sunt capete de meridiane energetice. Prin acest proces sunt corectate blocajele si se obtin rezultate rapide. Prin rapide, inteleg ca majoritatea problemelor dispar in cateva minute!!!

Intr-un seminar EFT sustinut recent in Mangalia, una din participante mi-a declarat ca sufera de fobie de serpi. Vazuse cu cativa ani in urma la Tv un film documentar despre viata serpilor, care a impresionat-o atat de tare ca de atunci nu mai putea intra singura in baie. Se temea ca din scaunul WC-ului va iesi un sarpe care o va musca. L. intra intotdeauna in baie doar impreuna cu sotul ei.   
Pe o scara de la 0 la 10, teama ei de "sarpele din baie" era 10 ! Ba chiar mai mult, daca se poate. Am inceput sa batem pe punctul de Karate, rostind fraza de set up "Chiar daca imi este ingrozitor de teama sa intru singura in baie, din cauza sarpelui care va iesi din scaunul WC-ului si ma va  musca, ma accept asa cum sunt, total si profund."  Apoi am inceput sa batem pe cele 8 puncte , repetand pe fiecare cuvintele "teama de sarpe" .  (pentru informatii despre procedura de aplicare a EFT, vezi site-ul autorului).

Dupa 2 runde, teama a scazut la 6. Dupa alte 2 runde, a ajuns la 4. In acest punct, am intrebat-o pe L. ce emotie ar vrea sa simta acum in locul celei de teama. "As vrea sa ma simt in siguranta, as vrea sa ma simt protejata." mi-a spus.

Am reformulat fraza de set up "Chiar daca inca imi este frica sa intru singura in baie, din cauza sarpelui care cred ca e acolo, aleg sa ma simt in siguranta si protejata."  Am inceput sa batem pe cele 8 puncte , repetand pe fiecare  "aleg sa ma simt in siguranta" . Dupa 2 runde de EFT, teama de sarpe a disparut complet. Nota era 0! I-am cerut sa isi imagineze cum intra in baie singura, cum se aseaza pe scaunul de WC, cum se spala apoi la chiuveta si ia prosopul etc etc si cata teama asociaza fiecarei actiuni. Raspunsul a fost mereu : 0. Nici urma de teama. Toata sedinta EFT pentru fobia de sarpe a durat 8 minute.

Peste 3 zile m-a sunat pe mobil sa imi spuna "Am intrat in baie, imediat ce am ajuns acasa dupa seminar. Pentru prima data in ultimii ani am intrat singura. Si nu mi-a fost frica deloc. Si am fost si ieri, si alaltaieri si azi. Totul este OK. Nu mai e nici un sarpe in baie. Acum inteleg ca a existat doar in mintea mea."

Corect. Totul este in mintea noastra. Uneori ea rectioneaza exagerat la intamplari si lucruri reale sau imaginare. Dar putem sa o ajutam ca sa functioneze pentru noi si nu impotriva noastra. Yes, we can ! Live positive !

Tag-uri: , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sanatate
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
01 apr