Loredana Groza

Loredana Groza a cântat alături de mama ei la petrecerea...

Citeste mai mult»
Aya Nakamura

Cântăreața Aya Nakamura are o statuie din ceară la muzeul...

Citeste mai mult»
Tora Vasilescu

Ce consumă Tora Vasilescu pentru a se menține în formă la...

Citeste mai mult»
 Katy Perry și Orlando Bloom

Relația dintre Katy Perry și Orlando Bloom ar fi ajuns la...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein a fost găsit vinovat de agresiune...

Citeste mai mult»
Gabriela Cristea

Gabriela Cristea, probleme în vacanța petrecută în...

Citeste mai mult»
amalia

Prințesa Amalia a Țărilor de Jos a suferit o fractură de...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Un judecător a respins procesul de 400 de milioane de...

Citeste mai mult»
rochii

Rochii de vară extrasezon – cum să le porți în zilele mai...

Citeste mai mult»
frum

Self-care feminin în era digitală: Cum evoluează...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Obiecte de vestimentație care i-au aparținut prințesei...

Citeste mai mult»
Malia

Malia, fiica lui Michelle şi Barack Obama, renunţă la...

Citeste mai mult»
sejur

Antalya sau Bodrum? Ce destinație ți se potrivește mai bine?

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a fost inclus în Cartea Recordurilor Guinness

Citeste mai mult»
jane

Prima geantă Hermès concepută în 1984 pentru Jane Birkin...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va primi titlul de cavaler din partea...

Citeste mai mult»
Cătălin Crișan

Cătălin Crișan, acuzat că și-a agresat fizic partenera, a...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry a analizat posibilitatea de a-și schimba...

Citeste mai mult»
Rod Stewart

Cântărețul Rod Stewart a anulat două concerte în Las...

Citeste mai mult»
Michael J. Fox

Michael J. Fox lansează un apel pentru găsirea unei...

Citeste mai mult»
Morten Harket

Morten Harket, solistul trupei a-ha, suferă de Parkinson

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Meghan Markle sărbătoreşte ziua de naştere a fiicei sale...

Citeste mai mult»
crbl

De ce își vede rar CRBL fiica: „E complicată toată treaba...

Citeste mai mult»
Nicoleta Luciu

Nicoleta Luciu a slăbit 7 kilograme în trei săptămâni:...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Procesul Kardashian: Sentințele 'bunicilor bandiți' au...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift a recâştigat controlul asupra muzicii sale,...

Citeste mai mult»
Opal Suchata Chuangsri

Opal Suchata Chuangsri din Thailanda este Miss World...

Citeste mai mult»
buchet

Buchete de 101 trandafiri pentru aniversări speciale

Citeste mai mult»
dlllf

Când să te oprești: Semnale că este timpul să iei o pauză...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a pledat nevinovat la acuzațiile de viol și...

Citeste mai mult»
Mako a Japoniei

Fosta prințesă Mako a Japoniei a născut primul său copil

Citeste mai mult»
vancea

Cum se menține în formă Roxana Vancea. Fosta asistentă TV...

Citeste mai mult»
Angelina Jolie si Brad Pitt

Brad Pitt, prima reacție după încheierea divorțului de...

Citeste mai mult»
Maria

Maria Grazia Chiuri a demisionat din funcția de director...

Citeste mai mult»
maicu

O sesiune de beatboxing a unor călugăriţe braziliene la o...

Citeste mai mult»
cuplu

Mituri despre dragoste care pot distruge o căsnicie

Citeste mai mult»
cancer

Medicii au descoperit o posibilă cauză a creșterii...

Citeste mai mult»
giulia

Giulia a ajuns de urgență la spital după ce a mâncat...

Citeste mai mult»
Ilona Brezoianu

Ilona Brezoianu este însărcinată: „Suntem mega fericiți!”

Citeste mai mult»
borcea

Pe ce cheltuie Cristi Borcea 500.000 de euro lunar: „E...

Citeste mai mult»

Destinul medical tragic al femeii moderne: riscuri fizice si psihice de impact!

De în Sanatate 18 noi 2009
Te stiu, te vad, esti chiar acolo! Ma urmaresti? Tu esti femeia care "transcrie" in minte aceste randuri; esti femeia careia subiectul nu ii este indiferent, ba chiar te identifici cu el, altfel de ce te-ar capta?! Esti fiinta careia ii este frica de efectele viitoare ale vietii prezente; te temi pentru urmarile unei vieti boeme, ale mediului urban, ale societatii actuale cu tot cu tragismul si hedonismul ei. Traiesti si te expui in acelasi timp unor riscuri medicale si psihologice din viitor pe care esti hotarata astazi si acum sa le limitezi, sau sa le impui bariere stricte! Descopera riscurile provocarilor mediului urban cu care femeia se confrunta si taie-le elanul!
Te cunosc foarte bine, desi nici nu stii: ai o redutabila varsta, ajungi chiar sa muncesti 10-12 ore pe zi, dormi mai putin de 6 ore pe noapte, mananci mai mult defectuos, decat sanatos, esti relativ sedentara , respiri poluare zi de zi, jobul te secatuieste de puteri si esti coplesita in fiecare zi de griji care iti intoxica corpul si mintea de stres ... am uitat ceva? A, poate ca mai suferi si de cateva probleme medicale, poate din dragoste, poate de pe urma copiilor prezenti sau inexistenti, cine stie? Sunt sigura ca te recunosti! Dar te-ai constientizat vreodata asa? Intr-un cumul de astfel de dovezi reale ca ai o viata atacata de tot ceea ce este mai nociv, ca fiind subjugata cestor factori nocivi de mediu, dar si de stil de viata nesanatos? Poate ca nu, pentru ca nu ai timp de asa ceva, dar chiar tu in sine esti acest cumul de dezastre medicale si psihologice care nu ezita sa te invadeze.

Noi am facut o simulare a stilului de viata al femeii moderne cu toate descrierile de mai sus, si apoi am tras concluziile de rigoare, construind o "tu" viitoare, dar cu un dosar medical stufos si diagnostice pe masura:

In epoca moderna creierul este mai activ si mai solicitat, iar corpul este pasiv, neexploatat!


Cristina Calarasanu, psiholog la Centrul de Psihologie de Actiune si Psihoterapie, reintoarce accentul acestui subiect asupra propriei persoane si a limitelor ei. Daca avem tendinta de a da vina pe lucrurile din jurul nostru sau pe intamplarile tragice din viata noastra ca fiind cauza tuturor trairilor de care pe le resimtim intr-un mod negativ, mai gandeste-te: "In primul rand riscul nu se datoreaza orasului sau stilului de viata urban, ci unei predispozitii sau vulnerabilitati ale fiecarei persoane in parte ". Asta nu inseamna ca astfel de intamplari nu influenteaza si mai mult starea de spirit si psihicul unei persoane, insa totul porneste de la noi si de la capacitatea noastra de gestiona" loviturile "pe de care le primim. Evident ca, uneori structura psihica extrem de

1. Suprasolicitatea, prin incapacitatea de o aprecia limitele si de a pune limite in ceea ce priveste implicarea in activitati diverse. Poate aparea riscul unei caderi, a senzatiei de  nu mai face fata si de a nu mai putea tine ritmul - o epuizare psihica resimtita la toate nivelurile vietii, si cu repercursiunile evidente de rigoare.

2. Depresia apare datorita senzatiei unei pierderi in repetitie si monotonie, a lipsei noului, a lipsei satisfactiei si a lipsei implicarii in ciuda ritmului alert, spune psihologul, si ia din ce in ce mai multa amploare, in zilele noastre.

Iar statisticile o confirma: in Romania se pare ca procentul persoanelor care sufera de depresie si se interneaza este mai mare decat in tarile occidentale. “Din datele statistice oferite de Spitalul Alexandru Obregia  rezulta o crestere intre anii 2001 si 2008 a internarilor pentru depresie de la 31% la 40% din totalul internarilor. Acest procent este spectaculos , daca tinem cont ca in unitati occidentale similare procentul este de 4-7%. Explicatia nu costa in aceea ca romanii ar fi mai vulnerabili la depresie decat alti europeni, ci, din pacate, in insuficienta (cvasi-total - absenta) unui sistem de ingrijire ambulatoriu adecvat.” spune dr. Radu Teodorescu, presedintele Asociatiei Romane de Psihiatrie Comunitara.

3. Izolarea, tendinta de indepartare, de instrainare de ceilalti, de aplecare spre propria persoana si scaderea interesului pentru interactiuni sociale, sustine psihologul, efect si al dezvoltarii continue a tehnologiei si a mijloacelor artificiale de comunicare, prin care omul se alieneaza.

Repercursiuni medicale "modelate" de obiceiurile si modul de traire al femeii urbane moderne:

Este clar ca vremurile s-au schimbat cu mult de pe vremea bunicilor nostri si stilul de viata asemenea. Tehnologia, desi intr-o mare masura menita sa ajute oamenii, sa le faciliteze munca, au atras cu sine o multime de modificari in organismul uman, victima a utilizarii majoritatii lor. Trist, dar adevarat! Ne obliga astfel sa punem in balanta sanatatea noastra si utilul, desi nu mai putem supravietui astazi fara un telefom mobil, o masina, de un calculator  si asa mai departe. Refuzul acestora inseamna reintoarcerea la trecutul primitiv si izolarea completa fata de restul societatii. Iar femeia moderna dispune din plin de mijloacele tehnologice moderne, ba chiar mai mult, se adapteaza din mers tuturor tendintelor in materie de gadget-uri si noi lansari, asumat cu pretul, platit al sanatatii ei. Pentru ca, in viitor, dosarul medical va arata asa:

Descopera daca aparatura, aparent banala, pe care o utilizam zilnic iti afecteaza integritatea fizica in vreun fel, in articolul "Efecte nocive ale unor aparate aparent banale!"

Boli cardiovasculare - romanii sunt fruntasi

Suntem fruntasi la boli cardiovasculare provenite din stilul de viata modern: te uiti la TV? Risti sa faci astfel de boli! Bei espresso? De asemenea! Ai un IQ scazut, esti stresata, fumezi, bei alcool, esti sedentara sau mananci junk-food? Riscul este din ce in ce mai mare, iar Romania se afla intre primele tari, relateaza statisticile puse la dispozitie anul trecut de specialisti, iar numarul bolnavilor pe teritoriul tarii noastre este in continua ascensiune, din pacate!

Iata cateva dovezi stiintifice prin care bolile cardiovasculare pot aparea in urma tabieturilor unui stil de viata modern:

Si un singur espresso pe zi este periculos pentru inima!

Se poate muri, la propriu, din cauza plictiselii!

IQ-ul iti poate spune daca vei suferi sau nu de boli de inima!


4 ore in fata tv-ului echivaleaza cu un risc de deces de 80%

Spune-mi ce cat de mari ai coapsele, ca sa-ti spun cat de longeviva esti!Probleme majore ale unui sistem inerent modernismului, folosit zilnic: internetul!

Tu cate ore petreci zilnic in fata calculatorului? Ti-ai facut vreodata socotelile in aceasta privinta? Personal, m-am gandit de foarte multe ori ca petrec mult prea mult timp in "compania" lui. Pentru ca in afara jobului care solicita utilizarea lui aproape full time, si acasa eu inca ii mai caut compania. Facand cateva calcule estimative, am realizat, generoasa fiind ca navighez pe internet cam 10 ore pe zi, daca nu si mai mult...de parca la serviciu nu mi-ar fi de ajuns, nici seara nu ezit sa mai stau vreo 2 ore....care sunt urmarile? Probleme de vedere, mai ales ca nu port ochelari, si chiar daca as purta tot daunator ar fi, migrene, dar si efecte psihologice majore, cum ar fi izolarea, depresia, lipsa de socializare, anxietatea si mai nou, ipohondria, a relatat un studiu Microsoft, citat de presa britanica - acestia au relevat faptul ca cei care isi cauta bolile pe internet sunt pasibili de ipohondrie, din cauza faptului ca acolo se gasesc tot soiul de informatii contradictorii, nefondate si unele chiar duse la extrem...

Internetul stimuleaza atentia distributiva, dar scade concentrarea


Afla daca si cum ti-e stirbita "Libertatea in era retelelor sociale!"

Afectiuni ale coloanei vertebrale: scolioza, discopatie, spondiloza


Datorita banalului stat pe scaun poti avea probleme serioase de postura! Si cum in epoca moderna majoritatea joburilor necesita acest lucru, riscurile sunt extrem de  mari! Te-ai gandit vreodata cate ore stai pe scaun intr-o saptamana? ei bine, americanii s-au gandit si-au facut calculele si au constatat ca stau cam 56 de ore, conform Institutului pentru Medicina si Sanatate Publica din SUA. Cred ca nici noi nu suntem prea departe de ei, iar postura noastra are cel mai mult de suferit de

Obezitate - 1 din 4 romani este obez, iar fiecare al doilea roman are probleme cu kilogramele in plus

Nu o spunem noi, o expun statisticile oferite de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care ne ofera prognoze sumbre in privinta uneia dintre cele mai grave boli la nivel mondial. Cauzele acestei afectiuni, care poate fi fatala si care este intr-o relatie de cauzalitate accentuata cu multe boli incurabile sunt in mod clar legate de stilul de viata al omului modern:

- sedentarismul si alimentatia defectuoasa sunt cele doua mari cauze ale acestei boli, si din pacate, aceste cauze caracterizeaza din plin omul modern, si la subiect vorbind femeia moderna: mananca pe unde apuca, ce apuca, cand apuca, nu se deplaseaza nicaieri fara masina si sta infipta in scaunul de la birou 8 ore pe zi, daca nu si mai mult - tot tacamul de factori pentru o potentiala dezvoltare a bolii

Inspira, expira - poluareee!

Nu cred ca mai exista vreo particica din Romania care sa nuf ie atinsa de toxine; nici macar muntii nostri cei falnici nu mai sunt ce au fost odata. Respiram secunda de secunda noxe! La ce ne expunem - sunt fara numar afectiunile produse de toxinele pe care le inspiram pana in cele mai mici detalii ale celulelor organismului nostru,:

- se pare ca si diabetul este legat de poluare, conform studiilor britanice de la Universitatea Cambridge, mai exact cel zahart de tip 2 (care nu presupune dependenta de insulina) - ei sustin ca pesticidele si noxele patrunse in organism pot opune rezistenta in fata actiunii normale a insulinei in corp siprovocand astfel diabet
- Universitatea Michigan a confirmat legatura dintre poluare si boli cardiovasculare, printr-un studiu de la sfarsitul anului 2009, care dovedea faptul ca particulele microscopice din aer produc cresterea presiunii samguine care afecteaza circulatia sangelui.
- in mod cert toxinele inhalate slabesc sistemul imunitar, iar bolile care se pot prinde de organism sunt nenumarate sub acest aspect: virusi, infectii banale care pot fi fatale, boli de plamani, cancer de piele in special, dar si alte forme, astm, etc.

Cand stresul pune diagnosticul: 7 probleme care ucid!


Vorbesti de stres in aceeasi masura in care aduci vorba de criza: este pe buzele tale zi de zi pentru ca te intampina inca de la trezire si pana la culcare. Daca nu ar avea asa efecte dezastruoase, as spune ca este chiar este la moda si ca cine nu-l are, este chiar iesita din tiparele acestui trend. De asemenea, stresul este cel mai la-ndemana "vinovat" pentru durerile si of-urile de care suferi. Te doare stomacul, suferi din cauza stresului, ai migrene, sunt o consecinta a stresului, ti-ai rupt degetul, tot stresul este de vina; ups, la ultima cred ca ar trebui sa te mai gandesti, nu cred ca merge ca scuza nici nici macar in fata copiilor, daramite a sefului. Iata adevaratele boli grave, chiar mortale la care te supun direct stresul!

Dragos Vinereanu, seful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti:

Cele mai intalnite boli la persoanele cu varste intre 30-40 ani, care lucreaza 10-12 ore pe zi, dorm mai putin de 6 ore pe noapte, mananca nesanatos si au o viata sedentara sunt bolile cardiovasculare, diabetul,  diferitele afectiuni psihice legate de stress si lipsa cronica de somn. Aparitia diabetului scurteaza viata cu cca 15 ani.

Un control cardiologic de rutina este indicat anual pentru orice barbat sanatos peste 45 de ani si pentru orice femeie la menopauza. Daca subiectul are un risc crescut de evenimente cardiovasculare estimat de catre medicul de familie, controlul cardiologic se impune si inainte de atingerea acestor limite. Simptomele cardiovasculare cele mai importante sunt durerea toracica, respiratia grea, lipotimiile sau sincopele (in general orice pierdere tranzitorie a starii de constienta), precum si palpitatiile.

Cele mai bune alimente pentru a preveni bolile cardio vasculare sunt un pahar de vin rosu, o portie de peste, cca 20 grame de migdale, fructe si legume la discretie. Acestea trebuie consummate zilnic.

Conform ultimelor statistici legate de bolile cardiovasculare, Romania este pe primele locuri in lume in ceea ce priveste mortalitatea cardiovasculara. Mai mult, in timp ce in majoritatea tarilor europene aceasta mortalitate este in scadere, in tara noastra ea are in continuare o tendinta de crestere.

Viitorul in tratamentul bolilor cardiovasculare este terapia genica. In prezent, cele mai bune rezultate se obtin prin utilizarea diferitelor dispozitive (numite "device-uri") care permit deschiderea arterelor care iriga inima, mentinerea functiei de pompa a inimiii slabite din diferite cauze, resuscitarea printr-un mic soc electric in caz de stop cardiac.

R3i reprezinta o organizatie paneuropeana care isi propune reducerea riscului cardiovascular global atat prin schimbarea stilului de viata cat si prin medicamente. Initiativa R3i are rolul de a creste educatia medicala a medicilor si pacientilor in ceea ce priveste riscul bolilor cardiovasculare si principalele metode de preventie.Targetul campaniei este reprezentat de catre toti pacientii cu risc cardiovascular. Campania are o latura preventiva cat si una terapeutica. Prima manifestare din Romania are caracter educational si se va desfasura sub forma unui curs adresat medicilor cardiologi dar si medicilor de familie.

Tag-uri: , , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Daniela Ganciu (22.02.2010, 11:28)
Bunaaa, ma bucur foarte mult ca te-a inspirat articolul si ca ti se pare util...sunt sigura ca pe multe dintre aceste lucruri le stim toate..dar nu le constientizam..e timpul sa ne trezim si sa luam, in masura in care putem, masuri pentru a le evita.. e timpul sa ne trezim si sa ne dam seama ca acest cumul de factori afecteaza in fiecare secunda organismul chiar daca efectele nu se vad imediat....
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sanatate
Cele mai citite

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
16 iun