Sabrina Carpenter

Sabrina Carpenter îşi cere scuze pentru că a confundat un...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a început un program de dezintoxicare (media)

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry și Meghan au ajuns în Australia, unde au...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»
HARRY

Procesul prințului Harry împotriva Daily Mail s-a...

Citeste mai mult»
alcool

Obezitatea și consumul de alcool, factori-cheie care...

Citeste mai mult»
siscanu

Cristina Șișcanu dezvăluie cel mai mare regret al vieții...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Fanii lui Céline Dion așteaptă informații cu privire la...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»

Ce ti-ai lua cu tine pe o insula pustie?

De în Monden 26 mar 2008
La inceput a fost Fort Boyard, apoi Big Brother. Acum este Survivor. Acest serial este o combinatie intre primele doua si daca unii vad in el un mod placut de entertainment sambata seara, eu am vazut un mod prin care oamenii se intorc la natura si mai exact la mediul din care au evoluat.
"Imagineza-ti ca mergi pe o insula frumoasa si indepartata… unde toata lumea te vrea afara. Survivor 7 se petrece in Insulele Pearl ale coastei Panama, unde 16 americani vor fi aruncati in largul Oceanului Pacific sa se intreaca pentru titlul de 'Ultimul supravietuitor' si sa castige 1 milion $", cam asa suna anuntul care lanseaza cea de-a saptea serie a serialului la noi.

Actiunea are loc in locatii care de care mai exotice: insulele Fiji, Australia, China, Africa sau Thailanda. Concurentii sunt adusi intr-o astfel de locatie aleasa de producatori si impartiti in doua triburi. De aici incolo sunt lasati sa se descurce singuri in natura, de la adaposturile pe care si le construiesc, pana la hrana si apa.

Daca cineva te-a intrebat vreodata "tu ce ti-ai lua cu tine pe o insula pustie" si nu ai stiut ce sa-i raspunzi sau nu nici prin gand nu ti-a trecut ca vei fi pusa vreodata intr-o asemenea situatie, gandeste-te ca persoanele care concureaza chiar au fost pusi in fata acestei intrebari. Ei bine, concurentii au voie sa-si ia haine, incaltaminte si instrumente de taiat. De exemplu la inceputul seriei: "Survivor: Pearl Islands" concurentilor li s-a spus sa-si lase bagajele la hotel si sa se imbrace normal, pentru o sendinta foto. Acestia au fost imbarcati pe un iaht si in loc sa pozeze, au fost condusi direct catre locatia concursului, iar prezentatorul, Jeff Probst, le-a spus sa abandoneze iahtul deoarece jocul a inceput deja.

Tematica jocului a fost la inceput inspirata de cultura locului in care se desfasura, apoi a mai variat, ajung la teme de genul piratilor sau a diferitelor triburi. Ca sa participi trebuie sa intri pe site-ul oficial si sa completezi un formular. Concurentii provin din medii, domenii, clase sociale si de varste variate. Unii dintre ei ajung sa aibe fani in intreaga lume, altii sunt eliminati rapid din joc. Oricum ar fi, serialul este unul dintre cele mai populare si ii prinde chiar si pe cei mai pretentiosi telespectatori.

Lectiile oferite de "Survivor"

Ideea care mi-a venit in timp ce urmaream un episod a fost ca acest serial intr-un fel indirect incurajeza si ideea de eco living. Am discutat pe aceasta tema cu psihologul Gabriel Dinu, care a fost de acord: "Serialul 'Survivor' ne invata cateva lucruri foarte importante:


- in primul rand ne arata cat de importanta este munca in echipa. Traind in societate, oamenii depind unii de ceilalti, iar succesul lor este cu atat mai mare cu cat colaboreaza mai bine;

- in al doilea rand, avand in vedere conditiile grele, oamenii invata sa-si foloseasca toate resursele, psihice si fizice, pentru a supravietui: acest lucru este foarte important si ne arata cat de multe poate cu adevarat indura un om. Cateodata, chiar si concurentii sunt uimiti de cate pot sa faca atunci cand isi doresc din tot sufletul;

- mai este un lucru foarte important pe care il invatam din acest serial, si anume acela ca oamenii nu sunt intotdeauna corecti si cinstiti cu noi.

Astfel, vedem variante diferite despre cum reactioneaza concurentii atunci cand sunt tradati. Unii raman socati si sufera mult, fie ca se infurie sau se deprima, altii sunt doar dezamagiti si tristi in fata acestui lucru, considerand ca fiecare face ceea ce considera ca este cel mai bine pentru el in acel moment, implicit incalcarea unei promisiuni.

Urmarind serialul am vazut ca sa traiesti in natura nu este lucru usor: nuca de cocos nu se sparge din prima, pestele nu sta sa fie prins, iar ca sa aprinzi focul fara chibrit trebuie sa ai adevarate skills-uri. Concurentii sunt obligati prin natura serialului sa se intoarca la natura si sa foloseasca toate resursele pe care aceasta le ofera pentru a supravietui. Seriile dureaza o luna fiecare, iar spre final concluzia mea a fost ca sa traiesti eco inseamna sa fii un survivor. Tu ce crezi ai putea trai pe o insula pustie?
Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
15 apr