ai

Influencer chinez, ''șocat'' să descopere că apărea...

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry învață tehnici de deminare în Ucraina, la...

Citeste mai mult»
HARRY

În vizită la Kiev, Prințul Harry al Marii Britanii i-a...

Citeste mai mult»

Fetele pierd din nou teren în fața băieților la...

Citeste mai mult»
Ilie și Ioana Năstase

Ioana Năstase, hotărâtă să meargă înainte cu divorțul de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, supărată după ce i-au dispărut ținutele purtate...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Procurorii susțin că Harvey Weinstein și-a folosit...

Citeste mai mult»

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, se...

Citeste mai mult»
cher

Cher solicită din nou punerea sub tutelă a fiului său,...

Citeste mai mult»
Rebel Wilson

Actriţa Rebel Wilson, dată în judecată pentru calomnie în...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Alec Baldwin ar urma să fie judecat într-un proces civil...

Citeste mai mult»
Eddie Murphy

Eddie Murphy a primit premiul pentru întreaga carieră al...

Citeste mai mult»
Charlize Theron

Charlize Theron spune că 'peste 10 ani inteligența...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg a avertizat că Hollywoodul trebuie să...

Citeste mai mult»
politie

Rapperul american D4vd, arestat sub suspiciunea de...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gerard Depardieu și-a retras acțiunea în instanță...

Citeste mai mult»
pestritu

Adelina Pestrițu, fotografiată alături de un actor...

Citeste mai mult»
nicole kidman

Nicole Kidman a dezvăluit că urmează o pregătire pentru a...

Citeste mai mult»
Bradley Cooper

Bradley Cooper va regiza un 'prequel' al filmului...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Anchetă deschisă în urma unei plângeri pentru agresiune...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise a promovat comedia dark ''Digger'' la...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Justiția belgiană a deschis o anchetă după o plângere...

Citeste mai mult»
Sabrina Carpenter

Sabrina Carpenter îşi cere scuze pentru că a confundat un...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a început un program de dezintoxicare (media)

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry și Meghan au ajuns în Australia, unde au...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»

Tentatii care bat la usa dormitorului: aventuri de-o noapte si sex virtual

De în Monden 20 oct 2009
Ar prefera o relatie pasagera, fara prea multa bataie de cap, dar sunt constiente ca echilibrul sentimental este atins doar in cadrul unei relatii stabile. Le-ar tenta o aventura cu colegul de serviciu, in schimb nu ar face sex cu un barbat casatorit. Aventuri de-o vara? Da, de ce nu, atata timp cat nu au nimic de pierdut. Iar daca escapada este trecuta sub semnul tacerii, cu atat mai bine. Sex virtual? Da, insa doar cu partenerul de viata. Asa, pentru un plus de fantezie. Si totusi ce vor femeile in materie de dragoste si sex? Feminis si Girls on the City au incercat sa afle care sunt gandurile ascunse si fanteziile cititoarelor, prin intermediul unui sondaj realizat in perioada 20 septembrie - 20 octombrie. Iata rezultatele!
Intrebate ce parere au despre aventurile de o vara, 37 % dintre femeile chestionate au spus ca ar fi fost tentate sa traiasca o astfel de experienta, daca n-ar fi fost deja implicate intr-o relatie stabila. Un procent destul de important din randul cititoarelor au marturisit ca nu ar putea rezista tentatiei: plaja, mare, patul imens de la hotel reprezinta tot atatea motive ademenitoare pentru a te lasa dusa de val. 28% din femeile chestionate au recunoscut ca sunt de acord atata timp cat nu ar avea nimic de pierdut din punct de vedere sentimental, in timp ce doar 6% au recunoscut ca au aventurile de-o vara "la degetul mic".

Bianca este o femeie matura care incearca sa nu se lase prinsa atat de usor in mrejele iubirii. Acesta este probabil motivul pentru care prefera relatiile ocazionale, fara prea multe implicatii si bataie de cap. Avand ca punct de plecare situatia Biancai, le-am intrebat pe cititoarele noastre daca in locul unei relatii stabile, care sa le ingradeasca intr-o masura mai mare sau mai mica libertatea, ar prefera sexul ocazional. Surprinzator, aproape 50% dintre femei au spus ca ar fi tentate din cand in cand sa incerce un mod mai lejer de convietuire cu un partener de sex opus, insa nu le-ar placea sa se complaca intr-o astfel de situatie. 40% au recunoscut ca prefera stabilitatea unei casnicii in timp ce doar 10% au optat pentru "un mod de viata confortabil, fara regerete, far obligatii".

Tinand cont ca foarte multe adolescente se lasa tentate de mirajul banilor aparent usor de castigat, le-am intrebat pe cititoarele noastre daca ar fi dispuse sa lucreze intr-un studiou de videochat sau daca ar fi tentate sa faca sex virtual, in fata camerei web sau la telefon. Un procent de 54% din cititoarele chestionate au demonstrat ca sunt destul de conservatoare cand vine vorba de sexul in public. Parerea lor este ca sexul ar trebui sa fie ceva intim, nu un bun de consum. Pe de alta parte, 30 % dintre femei sunt adeptele principiului "orice si oricand, atat timp cat sunt cu partenerul meu". "In felul acesta as aduce ceva "spicy" in relatie, insa nu as incerca asa ceva decat cu partenerul meu", au marturisit ele. Un procent de 12% recunosc ca au facut deja sex virtual dar nu sunt dispuse sa mai repete experienta, in timp ce mai putin de 10% spun ca nu au nimic de pierdut atata timp cat este vorba de bani si au certitudinea ca nu se vor intalni niciodata fata in fata cu partenerul lor de chat.

Majoritatea cititoarelor nostre sunt casatorite si unele au deja si un copil. Echilibrul perfect am putea spune, insa cate dintre ele ar fi tentate de o aventura cu un coleg de serviciu? Rezultatele sondajului au fost surprinzatoare: un procent covarsitor (48%) dintre femei au recunoscut ca s-ar lasa prada tentatiei atat timp cat mica escapada ar ramane secreta, cu acordul ambelor parti. 30% din femeile chestionate au spus ca nu ar da inapoi daca ar sti ca o relatie considerata la inceput pasagera s-ar putea concretiza in ceva stabil. 22% dintre cititoarele noastre au spus un NU hotarat aventurilor la locul de munca: "Cum sa risc asa ceva atat timp cat ceilalti colegi sunt cu ochii pe noi?", ne-au marturisit ele. In ceea ce priveste sexul cu un barbat casatorit, majoritatea cititoarelor noastre sunt implicate in relatii stabile cu actualii lor parteneri, iar verigheta nu numai ca nu le tenteaza dar le-ar putea da batai de cap. Astfel, 36% din femeile care au acceptat sa raspunda sondajului nostru au declarat ferm ca actualul partener de viata le este suficient. 33% recunosc ca ar fi tentate sa muste macar o data din fructul interzis, in timp ce 24% spun ca ar face asta doar daca ar ajunge sa se indragosteasca la nebunie de barbatul respectiv. La polul opus, doar 7% dintre femei recunosc ca au avut o astfel de aventura si au ramas cu un gust amar. "Barbatii casatoriti nu-si vor parasi niciodata sotia pentru amanta", este parerea lor.

Poate ca relatia cu un barbat casatorit nu le-ar tenta pe cititoarele noastre. Dar o aventura de-o noapte? Ei bine, in acest caz parerile au fost impartite: 34% au spus ca in acest caz conteaza mult cum arata "ispita", in timp ce 24% recunosc ca nu ar da inapoi atat timp cat nu ar avea nimic de pierdut iar totul ar ramane secret. La egalitate, aproximativ 21% dintre femei au spus fie ca nu mai sunt la varsta adolescentei, fie ca nu vor sa renunte la stabilitatea relatiei in care sunt implicate, riscand in acest fel.

Pentru a afla ce se petrece de fapt in mintea femeilor puse fata in fata cu tentatiile din afara dormitorului, am cerut parerea Cristinei Marioglou, psiholog: "Femeile sunt dispuse si vor sa faca sex. In diferite conditii, mai mult sau mai putin "riscante". Important e ca totul sa fie SECRET. Secret fata de cine? De ceilalti? Care ceilalti? Pentru ca, in cele din urma, tu esti singura persoana fata de care nu poti tine niciun secret. Iar daca simti sa ascunzi asta fata de ceilalti, inseamna ca ai un oarecare motiv pentru care incerci sa o faci si fata de tine. De ce?

Daca vrei sa iti exprimi feminitatea si sa experimentezi "orice" in materie de sex, asuma-ti cu responsabilitate lucrul asta. Vezi ce ti se potriveste, ce simti ca poti sa faci sau nu, hotaraste cu cine, cand si unde. De tine depinde! E vorba de viata ta. Viata ta sexuala. Un aspect pe care nu il mai poti lasa pe ultimul plan. E timpul sa evoluezi, sa fii in pas cu moda, sa ai curajul sa iti asumi rolul de femeie cu tot ceea ce presupune el", este de parere specialistul.
Tag-uri: , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
25 apr