Harry

Prințul Harry va sosi în Regatul Unit pe 8 septembrie,...

Citeste mai mult»
George Clooney

Festivalul de la Veneția 2025: George Clooney și-a anulat...

Citeste mai mult»
gina

Cum a slăbit Gina Pistol opt kilograme. Partenera lui...

Citeste mai mult»
Denzel Washington

Denzel Washington spune că nu mai urmăreşte filme: „Nu...

Citeste mai mult»
Bruce Willis

Soţia lui Bruce Willis spune că actorul se bucură de o...

Citeste mai mult»
formula 1 herbalife

Formula 1 Herbalife – Shake-ul Nutritiv cu Arome Delicioase

Citeste mai mult»
sting

Sting este dat în judecată de foştii colegi din trupa The...

Citeste mai mult»
kelce

Taylor Swift şi Travis Kelce s-au logodit

Citeste mai mult»
jen

Actriţa Jennifer Lawrence va fi premiată pentru întreaga...

Citeste mai mult»
felix

Noi detalii în cazul morții lui Felix Baumgartner....

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, tranșantă la 80 de ani. „Urăsc...

Citeste mai mult»
roger

Legendarul Roger Federer este miliardar, conform Forbes....

Citeste mai mult»
emily

Tragedie la filmările din Veneţia pentru serialul "Emily...

Citeste mai mult»
Mihai Călin și soția sa

Mihai Călin, despre căsnicia sa de 22 de ani: „Viața te...

Citeste mai mult»
serena

Serena Williams dezvăluie cum a slăbit. "Pur şi simplu nu...

Citeste mai mult»
jackpot

Mega jackpot de 250 de milioane de euro, câştigat în...

Citeste mai mult»
ian

Gheorghe Hagi a devenit bunic. Ianis şi soţia sa Elena...

Citeste mai mult»
Nadeen Ayoub

Ea e tânăra care va reprezenta Palestina la Miss...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

„Regina ketaminei” va pleda vinovată în cazul morții...

Citeste mai mult»
Printul William & Kate Middleton

Prinţul şi prinţesa de Wales se vor muta într-o casă nouă...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira anulează un concert din septembrie în Republica...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei,...

Citeste mai mult»
ochi

Obiceiul aparent inofensiv care poate afecta grav vederea

Citeste mai mult»
Priscilla Presley

Foştii parteneri de afaceri ai Priscillei Presley au...

Citeste mai mult»
Melania Trump

Melania Trump ameninţă că îl va da în judecată pe Hunter...

Citeste mai mult»
Freddie Mercury

Fiica „secretă” a lui Freddie Mercury vorbește pentru...

Citeste mai mult»
felix

Felix Baumgartner avea o asigurare de 500 de milioane de...

Citeste mai mult»
Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis revine pe ecrane pentru a juca în filmul...

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Prinţul Harry şi Meghan Markle şi-au prelungit...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift anunță un nou album, intitulat 'The Life of...

Citeste mai mult»
madonna

Cântăreața Madonna face apel la donații pentru 'copiii...

Citeste mai mult»
emma

Emma Thompson spune că Donald Trump a invitat-o la o...

Citeste mai mult»
banderas

Antonio Banderas exclude posibilitatea pensionării la...

Citeste mai mult»
Rafael Nadal

Rafael Nadal a devenit tată pentru a doua oară. Soţia sa...

Citeste mai mult»

Ciocolată împotriva gripei: descoperirea care ar putea...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

„Ducesa dificilă” Meghan Markle, ignorată de prietenii...

Citeste mai mult»

Femeile cu mai mulți copii prezintă un risc de cancer mai...

Citeste mai mult»
sole

„Ziua AUREI” – prima campanie din România în care un...

Citeste mai mult»
Francis Ford Coppola

Regizorul american Francis Ford Coppola, după ce a fost...

Citeste mai mult»
Katy Perry

O admiratoare în vârstă de 12 ani a lui Katy Perry s-a...

Citeste mai mult»

Taylor Swift se pregăteşte pentru o revenire emoţionantă la Londra după ameninţarea teroristă din Viena

În Top Slider 14 aug 2024

Taylor Swift va urca din nou pe scenă joi în Londra odată cu reluarea turneului său mondial ''Eras'' în contextul unor măsuri sporite de securitate după ce dejucarea unui atac inspirat de Statul Islamic a forţat anulare concertelor artistei în Viena săptămâna trecută, scrie Reuters.

Taylor Swift

 

Poliţia britanică a spus că nu există indicii potrivit cărora evenimentele din Viena ar avea impact asupra celor cinci concerte de pe stadionul Wembley, unde sunt aşteptaţi 90.000 de ''Swifties'' în fiecare seară. Cu toate acestea, măsurile de securitate vor fi sporite.

''Tay-gating'', obicei practicat de fanii fără bilet care se strâng în faţa arenelor unde cântă Taylor Swift, aşa cum au procedat mii de persoane în Munchen la sfârşitul lui iulie, nu va fi permis, întrucât autorităţile încearcă să reducă vulnerabilităţile greu de controlat din exteriorul arenei.

Fanii vor putea intra pe Wembley doar după ce trec prin detectoarele de metale şi li se va permite să aducă cu ei o singură geantă de dimensiuni mici. Recipientele din sticlă şi metal, laptopurile şi umbrelele sunt interzise.

''Oricine va zăbovi în faţa stadionului va fi îndemnat de poliţie să se îndepărteze'', se precizează pe site-ul stadionului.

Taylor Swift, în vârstă de 34 de ani, a spus anterior că cea mai mare temere a ei este riscul la care sunt expuşi fanii ei după cele două atacuri care au avut loc la evenimente muzicale în 2017 - un atac armat în Las Vegas şi un atentat sinucigaş cu bombă la un concert al Arianei Grande în Manchester, Anglia, şi care au determinat autorităţile britanice să regândească măsurile de securitate aplicate la marile spectacole.

Cântăreaţa a spus că, în urma atacurilor, a fost ''înspăimântată'' să pornească în turneu şi a implementat planificări suplimentare şi măsuri de siguranţă.

''Trebuie să trăim curajos dacă vrem să simţim că trăim, iar asta înseamnă că nu trebuie să ne lăsăm copleşiţi de cele mai mari frici ale noastre'', a spus ea în 2019.

Interpreta hitului ''Cruel Summer'' va reveni încărcată de optimismul, versurile sincere, brăţările prieteniei şi ţinutele cu paiete care au transformat-o într-un megastar global.

Artista a susţinut mai multe concerte în Marea Britanie în luna iunie în faţa unui public numeros care l-a inclus pe moştenitorul tronului, prinţul William, şi doi dintre copiii săi, dar şi pe Keir Starmer, care între timp a devenit prim-ministru. Municipalitatea londoneză a publicat de asemenea o hartă specială a metroului cu titluri ale melodiilor lui Taylor Swift.

Turneul ''Eras'' ar putea obţine încasări de peste 1 miliard de dolari, primul turneu din istorie care depăşeşte acest prag, după cele 149 de spectacole susţinute într-un interval de doi ani. Ultimele spectacole vor avea loc în Canada în decembrie.

Revenirea în Marea Britanie

Revenirea lui Swift în Marea Britanie ar putea fi un moment emoţionant după evenimentele recente.

Pe 29 iulie, trei copii au fost ucişi la un curs de dans inspirat de Taylor Swift în Southport, nordul Angliei. Artista a scris pe Instagram, unde are 284 de milioane de urmăritori, că este ''complet şocată'' din cauza ''pierderilor de vieţi şi a inocenţei''.

Artista nu a publicat niciun mesaj referitor la anularea spectacolelor din Viena.

Experţi în securitate au spus că autorităţile britanice au învăţat lecţia în urma atacului de la Manchester, în care au murit 22 de persoane, inclusiv copii, iar poliţia, echipele care asigura paza stadionului şi organizatorii colaborează pentru a proteja locul de desfăşurare al concertelor.

Chris Phillips, fost director al Oficiului naţional pentru combaterea terorismului, iar acum consultatant pe probleme de securitate la evenimente majore, a spus că Wembley are avantajul că este o arenă unde se desfăşoară mereu evenimente.

''Sunt desfăşurate o mulţime de echipe de securitate'', a declarat el pentru Reuters. ''Nu există ceva mai sigur decât Wembley''.

Experţii spun că se aşteaptă ca personalul să fie reverificat după ce unul din suspecţii din Viena obţinuse o slujbă în prestarea unor servicii la stadionul din oraş.

Noah Price, directorul grupului de securitate G4S, a spus că vor exista ''niveluri sporite de protecţie la arenă'', iar personalul va fi atent monitorizat.

''Ameninţarea din interior este de fapt cea mai răspândită (...) întrucât are acces nestingherit'', a spus el.

''Trebuie să fim atenţi la comportamente neobişnuite'', a adăugat el. ''Oameni care vin mai devreme sau pleacă mai târziu. Verificarea jurnalelor de acces''.

Tim Gallagher, şef de securitate la firma de investigaţii globale Nardello & Co, a spus că este ''extrem de îngrijorător'' că un suspect din Viena a fost angajat de o companie care lucra pe stadion şi a spus că personalul de pe Wembley va fi probabil reverificat.

Don Erickson, director executiv al Asociaţiei din industria de securitate, a spus că măsuri vizibile, cum ar fi scanere, vor fi completate de colectarea de informaţii şi supravegherea cu tehnologie video.

''Trebuie un echilibru între siguranţă şi securitate şi experienţa fanilor'', a spus el. ''Nu se exclud reciproc, se pot realiza amândouă''.

Wembley a transmis informaţiile privind securitatea folosind titlul unei melodii a lui Taylor Swift: ''Citiţi toate informaţiile oferite şi ţineţi cont de ce puteţi sau nu puteţi face. Don't Shake It Off (Nu ignoraţi) ca nefiind important''.

Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Top Slider
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
28 aug