justitie

Fiul prințesei Mette-Marit, judecat pentru presupuse...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga denunţă acţiunile ICE, în concert la Tokyo:...

Citeste mai mult»
Luke Thompson

Actorul Luke Thompson, protagonistul noului sezon...

Citeste mai mult»
Nicki Minaj

Nicki Minaj „a finalizat” obţinerea cetăţeniei americane...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen aduce un omagiu victimelor de la...

Citeste mai mult»
Sharon Stone

Sharon Stone îl va însoți pe 'regele rulourilor cu cremă'...

Citeste mai mult»
Chris Brown

Cântărețul american Chris Brown, prezent într-un tribunal...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Harry Styles va susţine o serie record de 12 concerte pe...

Citeste mai mult»
susan

Actriţa Susan Sarandon va primi Goya Internacional 2026...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West a negat că ar fi nazist şi a invocat...

Citeste mai mult»
gabi

Garbine Muguruza a devenit mamă pentru prima oară: Marcos...

Citeste mai mult»
Victoria Beckham

Victoria Beckham a fost recompensată în Franța cu Ordinul...

Citeste mai mult»
Jane Fonda

Jane Fonda a avertizat că administraţia Trump „depăşeşte...

Citeste mai mult»
Robbie Williams

Robbie Williams a doborât recordul The Beatles pentru...

Citeste mai mult»
Sadie Frost

'A existat un preț pe capul meu', a declarat actrița...

Citeste mai mult»
Liza Minnelli

Liza Minnelli a folosit inteligenţa artificială pentru a...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Harry Styles, fost component al trupei One Direction,...

Citeste mai mult»
barron

Barron Trump, fiul cel mic al președintelui SUA, implicat...

Citeste mai mult»
Stephen Graham

Stephen Graham, actorul din "Adolescence", a povestit cum...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift devine a doua cea mai tânără persoană...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa a depus o contestaţie la executare...

Citeste mai mult»
Mariah Carey

Mariah Carey va interpreta o melodie în italiană la...

Citeste mai mult»
Valentino

Italia își ia adio de la creatorul de modă Valentino

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry își stăpânește cu greu lacrimile, în boxa...

Citeste mai mult»
ffffffffff

Când este recomandat să faci un examen mamografic?

Citeste mai mult»
bahia

De ce să alegi un sejur la Bahia Principe pentru o...

Citeste mai mult»
boli de inima

Inima umană își poate regenera celulele musculare după un...

Citeste mai mult»
Brooklyn

Un fiu al cuplului David-Victoria Beckham își acuză...

Citeste mai mult»
Julio Iglesias

Julio Iglesias, acuzat de delicte sexuale, solicită...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gerard Depardieu și ''regele paparazzilor'' s-au împăcat...

Citeste mai mult»
Valentino

A murit celebrul creator de modă Valentino, la 93 de ani

Citeste mai mult»
Freddie Mercury

Presupusa fiică a cântăreţului Freddie Mercury a murit la...

Citeste mai mult»
Julio Iglesias

Julio Iglesias, vizat de plângeri ale unor foste...

Citeste mai mult»
sting

Începe lupta pentru drepturi de autor între Sting şi...

Citeste mai mult»
Matthew McConaughey

Actorul Matthew McConaughey îşi brevetează imaginea şi...

Citeste mai mult»
Scott Adams

Scott Adams, creatorul benzilor desenate din seria...

Citeste mai mult»
julio

Plângerea împotriva lui Julio Iglesias vizează fapte de...

Citeste mai mult»
Meghan Markle și Prințul Harry

Meghan Markle se întoarce în Marea Britanie pentru prima...

Citeste mai mult»
Conchita Wurst

Conchita Wurst se retrage din evenimentele conexe ale...

Citeste mai mult»
Zoe Saldaña

Zoe Saldaña devine, datorită „Avatar: Fire and Ash”, cea...

Citeste mai mult»

Prezentatorii de la Eurovision 2023, anunţaţi de organizatorii concursului

În Monden 22 feb 2023

Cântăreaţa Alesha Dixon, actriţa Hannah Waddingham, cântăreaţa ucraineană Julia Sanina şi starul de televiziune Graham Norton au fost desemnaţi prezentatorii principali ai concursului Eurovision 2023, au anunţat miercuri organizatorii acestei competiţii muzicale, informează DPA.

eurovision

 

Concursul Eurovision va avea loc la M&S Bank Arena din Liverpool în luna mai, după ce acest oraş britanic a fost ales pentru a găzdui competiţia din 2023 în numele ţării câştigătoare a ediţiei din 2022, Ucraina, din cauza invaziei ruse.

Prezentatoarea Zoe Ball, în vârstă de 52 de ani, a dezvăluit miercuri dimineaţă numele prezentatorilor principali ai ediţiei din 2023 în emisiunea sa radiofonică difuzată BBC Radio 2.

"Prezentatorii ediţiei televizate a finalei concursului Eurovision de la Liverpool vor fi Alesha Dixon, cântăreaţa ucraineană Julia Sanina şi actriţa Hannah Waddingham, premiată pentru rolul din serialul 'Ted Lasso' şi cunoscută din 'Game of Thrones'. Li se va alătura cineva pe care îl cunoaşteţi foarte bine, domnul Graham Norton", a dezvăluit ea.

"Graham Norton va prezenta finala şi va primi un mic ajutor din cabina de comentatori - Mel Giedroyc se va afla şi ea acolo, urmând să fie asistenta lui strălucitoare", a mai spus Zoe Ball.

Graham Norton va reveni astfel în postura de comentator la Eurovision, urmând să deţină pentru a 13-a oară titulatura de prezentator al transmisiunii BBC dedicate acestui concurs muzical.

"Alesha, Julia şi Hannah vor prezenta, de asemenea, cele două semifinale", a precizat Zoe Ball.

Alesha Dixon a devenit cunoscută la începutul anilor 2000 în calitate de membră a grupului feminin Mis-Teeq, apoi s-a lansat într-o carieră solo şi a lansat mai multe piese de succes, precum "The Boy Does Nothing".

Artista britanică, în vârstă de 44 de ani, a câştigat trofeul concursului "Strictly Come Dancing" organizat de BBC în 2007 alături de dansatorul profesionist Matthew Cutler şi a revenit în această competiţie în calitate de membră a juriului, pentru trei sezoane, începând din 2011.

S-a alăturat apoi juriului emisiunii "Britain's Got Talent" în 2012 şi a devenit una dintre cele mai apreciate vedete de televiziune din Marea Britanie.

Actriţa britanică Hannah Waddingham, în vârstă de 48 de ani, a câştigat un premiu Emmy pentru interpretarea personajului Rebecca Welton în serialul de comedie "Ted Lasso". Ea s-a făcut remarcată şi în celebrul serial "Game of Thrones", în care a interpretat personajul Septa Unella.

Julia Sanina este solista trupei ucrainene de rock alternativ The Hardkiss. Anul trecut, ea a fost votată de public pentru a face parte din juriul desemnat să aleagă artistul care va reprezenta Ucraina la Eurovision 2023 (duoul electro Tvorchi, cu piesa "Heart of Steel"). Din acel juriu au mai făcut parte cântăreaţa Jamala - care a câştigat concursul Eurovision în 2016 - şi Taras Topolia, solistul trupei Antytila.

Directorul BBC pentru Eurovision, Martin Green, a declarat anterior că participarea Ucrainei la ediţia din 2023 a acestui concurs muzical poate fi imaginată ca "o panglică bogată care aleargă prin interiorul evenimentului".

Prezentatorul TV ucrainean Timur Miroshnychenko, care comentează concursul Eurovision în Ucraina din anul 2007, va apărea în timpul show-urilor live pentru a transmite gândurile celor aflaţi în cabina de comentatori ucraineni spectatorilor aflaţi în M&S Bank Arena din Liverpool.

Timur Miroshnychenko şi un prezentator din Liverpool, Sam Quek, vor prezenta şi ceremonia de deschidere ce va fi transmisă în direct pe canalul oficial de YouTube al concursului Eurovision.

În total, 37 de ţări vor participa la Eurovision 2023, unde Ucraina este calificată automat în calitatea sa de câştigătoare a concursului de anul trecut, alături de ţările din aşa-numitul grup "Big Five" - Regatul Unit, Franţa, Germania, Italia şi Spania -, care participă la fiecare ediţie întrucât furnizează cele mai mari contribuţii financiare pentru acest eveniment.

Cele 15 ţări care vor concura în prima semifinală, ce va avea loc pe 9 mai, sunt următoarele: Irlanda, Serbia, Letonia, Norvegia, Portugalia, Croaţia, Malta, Suedia, Moldova, Elveţia, Israel, Olanda, Finlanda, Azerbaidjan şi Cehia.

În cea de-a doua semifinală, programată pe 11 mai, vor evolua Armenia, Cipru, România, Danemarca, Belgia, Islanda, Grecia, Estonia, Albania, Australia, Austria, Lituania, San Marino, Slovenia, Georgia şi Polonia.

BBC a fost postul de televiziune care a difuzat Eurovision în Marea Britanie în precedentele opt ocazii când această ţară a găzduit competiţia muzicală - fie după câştigarea concursului, fie pentru că alte ţări nu au putut să organizeze evenimentul

Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
02 feb