Sabrina Carpenter

Sabrina Carpenter îşi cere scuze pentru că a confundat un...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a început un program de dezintoxicare (media)

Citeste mai mult»
harry

Prințul Harry și Meghan au ajuns în Australia, unde au...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

'Regina ketaminei', condamnată la 15 ani de închisoare...

Citeste mai mult»
jjjjj

Un hoț care a furat un set Fabergé, în valoare de 2,2...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Maria Cârneci despre divorțul dintre Codruța...

Citeste mai mult»
Savannah Guthrie

Prezentatoarea Savannah Guthrie s-a întors la emisiunea...

Citeste mai mult»
David Schwimmer

David Schwimmer, starul din Friends, îl critică dur pe...

Citeste mai mult»
Kanye West

Guvernul britanic i-a interzis lui Kanye West intrarea în...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Celine Dion adaugă șase noi show-uri în seria sa de...

Citeste mai mult»
Keanu Reeves

Keanu Reeves joacă un personaj aflat în centrul unei...

Citeste mai mult»
Mihaela

Mihaela Rădulescu rupe tăcerea după 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
alcool

Consumul ocazional dar excesiv de alcool poate tripla...

Citeste mai mult»
justin baldoni si blake lively

Acuzațiile de hărțuire ale actriței americane Blake...

Citeste mai mult»
mihai

Anna Leu, mărturisiri sfâșietoare la 8 luni de la moartea...

Citeste mai mult»
bebelus

Căldura extremă este asociată cu greutatea scăzută la...

Citeste mai mult»
bobo

Mihai Bobonete, imagine de pe patul de spital. Ce a scris...

Citeste mai mult»
eurovision

Eurovisionul se extinde în Asia. Prima ediție va avea loc...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este acuzată de încălcarea drepturilor de...

Citeste mai mult»
russell

Procesul în care Russell Brand este acuzat de viol,...

Citeste mai mult»
HARRY

Procesul prințului Harry împotriva Daily Mail s-a...

Citeste mai mult»
alcool

Obezitatea și consumul de alcool, factori-cheie care...

Citeste mai mult»
siscanu

Cristina Șișcanu dezvăluie cel mai mare regret al vieții...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Fanii lui Céline Dion așteaptă informații cu privire la...

Citeste mai mult»
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen spune că „nu-şi face griji” că ar putea...

Citeste mai mult»
Tom Hanks

Tom Hanks va avea rolul principal într-un film despre...

Citeste mai mult»
loana

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit...

Citeste mai mult»
rosalia

Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din...

Citeste mai mult»
FER

Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în...

Citeste mai mult»
Harry si Meghan

Meghan şi Harry vor produce o ficţiune în universul...

Citeste mai mult»
Mette-Marit a Norvegiei

Prințesa moștenitoare a Norvegiei a participat la primul...

Citeste mai mult»
bill

Bill Cosby va trebui să plătească 19 milioane de dolari...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira va susține concerte în septembrie în Spania, țară...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița britanică Helen Mirren, distinsă cu Ordinul...

Citeste mai mult»
mario

Mario Fresh rupe tăcerea! Ce se întâmplă între el și...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Afișe misterioase relansează speculațiile despre o serie...

Citeste mai mult»
chappell

Jorginho a criticat-o pe cântăreaţa Chappell Roan pentru...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Cântăreţul francez Patrick Bruel este vizat de cel puţin...

Citeste mai mult»
Chuck Norris

Chuck Norris, simbol al filmelor de acţiune şi vedeta...

Citeste mai mult»
FEM

Parfumurile Lattafa: fenomenul din lumea parfumurilor

Citeste mai mult»

Ce ochelari de soare se poarta ?

De în Ochelari de soare 2013 22 iul 2013
Ne-am obisnuit deja sa urmarim ce fac vedetele, pentru a ne putea inspira din stilul lor fie ca e vestimentar, fie ca stil de viata. De data asta, urmarim parintii cool care aleg sa poarte ochelari de soare cu stil.


Despre ce vorbim?



Tatici celebri

Cine nu si-ar dori sa-l aiba ca tata pe David Beckham, Matt Damon sau Brad Pitt? Ei bine, sunt copii norocosi si sotii zambitoare care se bucura de ei. Iar noua nu ne ramane decat sa ne uitam si sa invatam de la ei. De data asta, despre accesorii si mai ales, despre ochelarii de soare. Taticii de la Hollywood poarta, in functie de stilul pe care il adopta, ochelari de soare dintre cei mai diversi: de la stilul aviator si pana la stilul geek.



Stilul Aviator – clasic si comod
Cunoscuti si ca pilot style sau cop style sunglasses, ochelarii de soare in stil aviator se diferentiaza prin forma specifica a lentilei: forma de lacrima, cu partea superioara relativ liniara si cu partea de jos rotunjita, usor asimetrica.
Forma a fost special conceputa pentru a oferi protectie extinsa zonei oculare, respectand, in fond, conturul anatomic al suprafetei vulnerabile la radiatii si mizand, totodata, pe impiedicarea luminii de a patrunde spre globul ocular, indiferent de unghiul din care bate.
Acest model a cunoscut succesul publicului larg in urma popularizarii unor celebritati precum Paul McCartney, Ringo Starr sau Freddie Mercury. Ben Afflek, Gabriel Aubry sau Tom Cruise sunt cativa tatici celebri care poarta in mod constant acest stil de ochelari.




Wayfarer 
 – pentru barbatii amuzanti



Singurul rival reputat al stilului aviator inregistrat de istorie este stilul wayfarer, proiectat si lansat sub patentul aceleiasi Ray-Ban. In momentul introducerii pe piata (1956), ochelarii wayfarer au cunoscut o popularitate uluitoare, atat datorita designului lentilei, cat si faptului ca, la momentul respectiv, a reprezentat o inovatie: a rupt traditia ramelor metalice, fiind primul model de ochelari de soare cu rama din plastic. Stilul wayfarer ramane, prin liniile pe care le incorporeaza, un preferat al celor mai diverse categorii de purtatori, de la elitele intelectuale si politicieni la starurile de cinema si artisti (John F. Kennedy, Roy Orbison, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Jack Nicholson, Andy Warhol, Madonna, Tom Cruise si Michael Jackson).

Teashades – rotund pentru excentrici ?

Unul dintre cele mai distinctive stiluri de ochelari de soare concepute vreodata este reprezentat de ochelarii rotunzi, adesea numiti si teashades.
Acesti ochelari au fost de-a lungul timpului, popularizati de personaje controversate, excentrice, precum Mick Jagger, John Lennon (ochelarii teashades sunt, de altfel cunoscuti si ca ochelari John Lennon), Boy George si Ozzy Osbourne, fara a cunoaste o deosebita popularitate printre consumatorii de rand.
Cu alte cuvinte, genul de ochelari pe care toata lumea ii stie, poate chiar ii adora, dar sunt purtati doar de cei care au o doza suficient de mare de curaj vestimentar pentru a-i purta.
Wraps -  pentru barbatii sportivi

Wraps sunt acei ochelari cu linii sport, lentilele si puntea nazala fiind, de regula, incorporate intr-o singura structura. De fapt, stilul wraps a fost conceput initial chiar cu scopul de a servi activitatilor sportive, in principiu atletilor din arena auto-moto, acoperind acelasi unghi de necesitate precum ochelarii de protectie folositi in alte sporturi. Datorita designului anatomic, ochelarii stil wraps au devenit extrem de populari. Adeptii acestui stil sunt taticii care alearga prin parcuri alaturi de copii lor precum Orlando Bloom, Hugh Jackman sau Matthew McConaughey.



 Mamici elegante

Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie sau Miranda Kerr sunt exemple perfecte de mamici cu stil. Trendurile pentru mamici difera de cele pentru taticii de la Hollywood si astfel putem observa 4 mari directii:

Rame elegante 

Trendul verii 2013 sunt ramele elegante: fie ele negre, maro sau in nuante de nude, ramele constituie criteriul pe care se axeaza alegerile mamicilor de la Hollywood. Miranda Kerr sau Jessica Simpson sunt mamicile care poarta astfel de ochelari atunci cand isi plimba bebelusii.

Culori pastelate


Kim Kardashian, Shakira, Angelina Jolie sunt mamici care opteaza aproape intotdeauna pentru ochelari cu rame in culori pastel: de la rozuri discrete pana la bleu-vert sau mint relaxant. Culorile pastelate sunt destul de greu de adoptat de catre femei, pentru ca ai nevoie de un stil care sa iti permita sa jonglezi cu astfel de culori, insa daca esti una dintre norocoasele care au acest talent, atunci o pereche de ochelari cu rame pastelate sunt perfecti pentru tine.

Rame subtiri si metalice

Sandra Bullock si Pink sunt doua mamici puternice care adora sa poarte ochelari de soare cu rame subtiri si metalice. Fie ca e vorba despre binecunoscutii ochelari Aviator sau despre orice alta forma, ramele subtiri ofera atitudine unei tinute. ?

Forme vintage


Gisele Bundchen, Drew Barrymore, Ana Paquin sunt mamicile cu stil care stiu foarte bine cum sa se puna in evidenta si sa urmeze si trendurile, in acelasi timp. Formele somptuase, pline de farmec si care amintesc de anii 1950 sunt alegerile mamicilor care stiu foarte bine ca trendul vintage a abia la inceput.
Tag-uri: , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Ochelari de soare (07.09.2013, 18:55)
Din punctul meu de vedere Wayfarer si Aviator sunt nemuritori si o sa se poarte inca 1000 de ani!
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
15 apr