kennedy

Familia lui John F. Kennedy Jr. consideră serialul lui...

Citeste mai mult»

Focuri de armă trase asupra casei starului pop Rihanna...

Citeste mai mult»
Harry Styles

Sute de fani Harry Styles au participat la un eveniment...

Citeste mai mult»
Britney Spears

Britney Spears a fost arestată în California pentru...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein va fi rejudecat pentru viol începând cu...

Citeste mai mult»
friptt

Europa spune 'nu' fripturii vegetale, dar spune 'da'...

Citeste mai mult»
injectii

Întreruperea administrării injecțiilor pentru slăbit...

Citeste mai mult»
cancer mamar

Un model bazat pe AI pentru diagnosticarea rapidă a...

Citeste mai mult»
marius

Procesul lui Marius Borg Høiby - Noi acuzaţii împotriva...

Citeste mai mult»
kev

Kevin Spacey ar putea fi acuzat de agresiuni sexuale...

Citeste mai mult»
kesha

Cântăreaţa Kesha, ironizată de Casa Albă după ce a...

Citeste mai mult»
Morgan Freeman

Morgan Freeman l-a criticat dur pe Donald Trump şi a...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a concertat gratuit, la Ciudad de Mexico, în fața...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Kevin Spacey ar putea fi acuzat de agresiuni sexuale...

Citeste mai mult»
One Battle After Another

„One Battle After Another” a câştigat marele premiu la...

Citeste mai mult»
Tom Holland şi Zendaya

Tom Holland şi Zendaya s-au căsătorit

Citeste mai mult»
harald

Prințul moștenitor al Norvegiei a declarat că tatăl său,...

Citeste mai mult»
john

John Davidson a acordat primul său interviu şi a explicat...

Citeste mai mult»
Marius Borg Hoiby

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei...

Citeste mai mult»
ddd

Noul director de creație al Gucci a prezentat...

Citeste mai mult»
Christina Applegate

Christina Applegate a dezvăluit că este imobilizată în...

Citeste mai mult»
insta

Instagram îi va avertiza pe părinți dacă un adolescent...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Pentru Donald Trump, Robert De Niro este o „persoană cu...

Citeste mai mult»
martin

Fiica actorului Martin Short a murit la 42 de ani

Citeste mai mult»
Bill Gates

Bill Gates abordează legătura cu Jeffrey Epstein, într-o...

Citeste mai mult»
gisele

Gisele Pelicot, primită la Londra de regina Camilla, care...

Citeste mai mult»
russell

Russell Brand a pledat nevinovat la alte două acuzații de...

Citeste mai mult»
nick

Fiul cineastului Rob Reiner a pledat nevinovat pentru...

Citeste mai mult»

Cele două alimente care pot crește riscul de cancer

Citeste mai mult»
andrew

O fotografie cu Andrew Mountbatten-Windsor pe bancheta...

Citeste mai mult»
TRUMP

Melania Trump donează Muzeului Smithsonian rochia purtată...

Citeste mai mult»
hil

Americancele Hilary Knight şi Britanny Bowe s-au logodit....

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, vedeta din „Grey’s Anatomy” şi „Euphoria”, a...

Citeste mai mult»
andrew

Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew...

Citeste mai mult»
cancer mamar

O pistă considerată promițătoare pentru prevenirea...

Citeste mai mult»
vvvv

Cântărețul Bad Bunny va juca rolul principal într-un film...

Citeste mai mult»
sgia

Actorul Shia LaBeouf, arestat la New Orleans, de Mardi...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-ar dori ca mai multe ''modele...

Citeste mai mult»
dana

Dana Eden, producătoarea israeliană a serialului...

Citeste mai mult»
al pacino

Al Pacino i-a adus un omagiu lui Robert Duvall, un „actor...

Citeste mai mult»

Ce efecte are boala Covid-19 asupra creierului

În Sanatate 8 mar 2022

COVID-19, înainte de toate o boală respiratorie, ar putea afecta şi creierul. Suspectate încă de la începutul pandemiei, efectele neurologice ale bolii par să fi fost confirmate de cercetări recente, inclusiv în cazul formelor uşoare, informează luni AFP.

covid-19

Se observă "un impact dăunător asociat SARS-Cov-2", virusul aflat la originea COVID-19, asupra creierului persoanelor infectate cu luni în urmă, potrivit unui studiu publicat luni în revista Nature.

Acest studiu este important deoarece oferă cele mai solide dovezi de până în prezent conform cărora COVID-19 poate avea consecinţe pe termen lung asupra creierului, în special "materiei cenuşii", care include neuronii.

Ideea nu este nouă. A fost evocată încă de la debutul pandemiei, la începutul anului 2020, numeroşi medici observând tulburări neurologice la pacienţii cu COVID-19.

De atunci, multe studii au mers în această direcţie. Unele au demonstrat că proporţia tulburărilor cognitive era mai mare la foşti pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19. Altele au observat în mod direct creierul pacienţilor şi au constatat anomalii la acest nivel.

Cu toate acestea, prima categorie de studii nu poate demonstra un mecanism direct cauză-efect. În ceea ce priveşte a doua categorie de cercetări, acestea au fost efectuate pe un număr redus de pacienţi, care au suferit în general de forme severe. În unele cazuri, a fost vorba chiar de autopsii efectuate asupra pacienţilor decedaţi.

Studiul publicat luni este mult mai concludent. Acesta a fost efectuat pe un număr relativ mare de persoane - câteva sute - şi a vizat starea creierului lor.

Când au avut COVID-19, majoritatea acestora nu au fost internaţi. Prin urmare, această lucrare oferă o imagine asupra efectelor neurologice ale unei forme uşoare de COVID-19, cazul majorităţii celor infectaţi.

Pentru fiecare caz studiat, studiul dispune de un etalon care datează dinainte de apariţia COVID-19. Pacienţii au fost supuşi cu câţiva ani înainte unor analize de imagistică la nivel cerebral, în cadrul unui demers efectuat în cadrul UK Biobank, o bază de date ce colectează de mai mulţi ani date sanitare în Marea Britanie.

Simţul mirosului, un rol central

Care sunt rezultatele? Foştii pacienţi cu COVID-19 au prezentat o micşorare generală a creierului. În medie, o infecţie cu coronavirus are ca rezultat, câteva luni mai târziu, o pierdere sau o leziune de 0,2% până la 2% a ţesutului cerebral comparativ persoanele sănătoase.

"Pentru a ne face o idee cu privire la amploarea acestor efecte, le putem compara cu ceea ce se întâmplă în timpul îmbătrânirii normale: ştim că oamenii pierd în fiecare an între 0,2% şi 0,3% din substanţa cenuşie în regiunile asociate memoriei", a explicat Gwenaëlle Douaud, cercetătoare principală care a contribuit la acest studiu.

Ar trebui, aşadar, să intrăm în panică şi să ne imaginăm un virus care atacă iremediabil neuronii? Departe de asta, iar studiul nu permite tragerea unor concluzii nici asupra mecanismelor acestor leziuni cerebrale, nici asupra ireversibilităţii lor, notează AFP.

Cercetătorii fac o observaţie crucială, dar care poate fi interpretată în mai multe moduri: după o infecţie cu COVID-19, zonele creierului cele mai afectate sunt cele asociate percepţiei mirosurilor.

Pierderea mirosului este unul dintre cele mai frecvente simptome ale COVID-19. Probabil este cauzat de faptul că nervul olfactiv este atacat de virus sau, după cum sugerează un studiu recent, de răspunsul imunitar la infecţie.

Douaud formulează, aşadar, mai multe ipoteze: creierul ar putea fi afectat de o inflamaţie, spre exemplu transmisă de canalul olfactiv, provocată de virusul însuşi sau de reacţia organismului la acesta.

Dar este posibil ca lucrurile să stea şi invers. Şi dacă pierderea mirosului este cea care afecteze creierul? "Ştim că o pierdere de durată a mirosului (...) provoacă o reducere a substanţei cenuşii în regiunile creierului asociate olfacţiei", a notat Gwenaëlle Douaud, de la Universitatea Oxford.

Acest efect este, însă, reversibil. "Ne putem gândi că odată cu revenirea simţului mirosului, aceste anomalii cerebrale vor deveni mai puţin evidente în timp", a conchis cercetătoarea.

Tag-uri: ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Sanatate
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
09 mar