Taylor Swift

Taylor Swift va depune mărturie în cazul Lively-Baldoni...

Citeste mai mult»
martin

Solistul Coldplay a îndemnat publicul să „trimită iubire”...

Citeste mai mult»
Stephen Colbert

Stephen Colbert, la gala Emmy, după ce show-ul său a fost...

Citeste mai mult»
udrea

Cât plăteşte Elena Udrea pentru educaţia fiicei sale, la...

Citeste mai mult»
labubu

O tânără din Moscova și-a vândut sufletul pentru a...

Citeste mai mult»
armani

Testamentul lui Giorgio Armani - Casa de modă va fi...

Citeste mai mult»
omega

Cât Omega-3 trebuie să consumi zilnic pentru creier ager...

Citeste mai mult»
alina

Ce spune Alina Sorescu despre căsătorie, după divorțul de...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Testamentul lui Giorgio Armani a fost deschis

Citeste mai mult»
Ben și Matt

Ben Affleck şi Matt Damon revin pe ecrane în 2026

Citeste mai mult»
bad

Cântăreţul de reggaeton Bad Bunny s-a accidentat la...

Citeste mai mult»
oana roman

Oana Roman, revoltată după ce a văzut cât costă o sticlă...

Citeste mai mult»

Alimentul care poate reduce riscul apariției demenței

Citeste mai mult»
sergene

Rutina de seară „low effort”: serul pentru gene,...

Citeste mai mult»
diabet

Trei obiceiuri care țin glicemia sub control în diabet

Citeste mai mult»
Harry

Prinţul Harry a venit la Windsor pentru a depune flori la...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande şi Lady Gaga au câştigat cele mai...

Citeste mai mult»
Emma si Bruce

Soția lui Bruce Willis, dezvăluiri despre lupta cu...

Citeste mai mult»
Ducesa de Kent

Ducesa de Kent a Marii Britanii a murit, anunță Palatul...

Citeste mai mult»
Giorgio Armani

Giorgio Armani, care a revoluționat moda masculină, a...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gerard Depardieu va face apel la decizia de a fi judecat...

Citeste mai mult»
matthew perry

''Regina ketaminei'' pledează vinovată în procesul legat...

Citeste mai mult»
eclipsa

Eclipsa lunară totală și 'Luna Sângerie' de duminică,...

Citeste mai mult»
chloe

Chloe Malle o înlocuiește pe Anna Wintour la conducerea...

Citeste mai mult»
cardi b

Cântăreața rap Cardi B, achitată în procesul în care era...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a avut prima sa apariție publică după ce a...

Citeste mai mult»
Laurent Freixe

Nestle și-a concediat directorul general din cauza unei...

Citeste mai mult»
Dwayne Johnson

Dwayne Johnson sparge tiparele Hollywoodului într-un film...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Actorul Gérard Depardieu trimis în faţa curţii penale...

Citeste mai mult»
jude

Jude Law spune la Mostra că nu i-a fost frică să se...

Citeste mai mult»
Julia Roberts

Julia Roberts a spus, în apărarea noului film cu temă...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla a repins în trecut un atacator într-un...

Citeste mai mult»
Ariana Grande

Ariana Grande anunță un nou turneu, cu spectacole...

Citeste mai mult»
Enrique Iglesias

Enrique Iglesias și Anna Kournikova așteaptă al patrulea...

Citeste mai mult»
 Kim Kardashian

Kim Kardashian se pronunță împotriva politicilor privind...

Citeste mai mult»
Harry

Prințul Harry va sosi în Regatul Unit pe 8 septembrie,...

Citeste mai mult»
George Clooney

Festivalul de la Veneția 2025: George Clooney și-a anulat...

Citeste mai mult»
gina

Cum a slăbit Gina Pistol opt kilograme. Partenera lui...

Citeste mai mult»
Denzel Washington

Denzel Washington spune că nu mai urmăreşte filme: „Nu...

Citeste mai mult»
Bruce Willis

Soţia lui Bruce Willis spune că actorul se bucură de o...

Citeste mai mult»

Accesorii "handmade"

De în Moda 28 apr 2008
Ca orice femeie, ador bijuteriile, gentile si tot ce inseamna accesorii. Dar daca vorbim de unele care ar avea modelul pe care mi-l doresc eu, deja e un vis implinit.

Saptamana trecuta am trecut pe langa un magazin cu accesorii "handmade" si nu am putut rezista tentatiei de a nu intra. Am admirat o sumedenie de bijuterii facute manual din diferite materiale, cum e lutul si cuprul, iar modelul era asigurat de desene pictate in diferite culori. Poate ca primul tau gand este ca nu ai inlocui o bijuterie de aur sau cu pietre pretioase cu aceste bijuterii. Afla ca in strainatate acest tip de magazine au produsele foarte scumpe, pentru ca, sa fim seriosi, se munceste mult. Si numai gandul ca acel obiect a fost produsul imaginatiei creatoare a unei pictorite care a “modelat” acel accesoriu inedit numai intr-un singur exemplar, te face sa-l cumperi.

De la acea vizita mi-a venit si ideea acestui articol. Unde mai putem gasi accesorii “handmade” si cat ne costa ele?

Biba Bijoux

Vrei sa ai un aer diafan si tineresc, atunci ar trebui sa optezi pentru accesoriile semnate Andreea Vaduva, care s-a gandit la femeia care vede si simte eleganta si feminitatea in alt fel decat cel clasic. Bijuteriile pretioase nu sunt singurele solutii pentru a alege accesorii care sa creeze acest efect, cele facute manual pot aduce un plus de culoare dar si complexitate naturii femeii. Cerceii “diafan”, “omuleti”, confectionati din cupru, frunze uscate sau reprezentand simboluri ale trecutului, sunt doar cateva exemple ale unor accesorii ce pot sublinia stilul neconventional dar si artistic al unei femei. sunt potriviti pentru tinute vaporoase sau pentru dame nonconformiste. Pentru tinute de seara sau de zi dar care urmaresc liniile corpului fara sa le arate in mod ostentativ, sau pentru a da un aer de actualizare a trecutului (cerceii Marlene Dietrich), acesti cercei reusesc sa sugereze ineditul. Ii poti gasi in magazinele Catwork si Now&Wow, la preturile de la 15 la 40 lei.

Catwork

Este un magazin unde poti gasi de toate, confectionate numai manual. Daca te gandesti ca este ceva foarte central si cu multa clasa, afla ca e defapt un locsor construit in asa fel incat sa reflecte spiritul tanar al femeii. Daca va intrebati de unde vine numele de Catwork, este un nume gandit in asa fel incat sa sugereze mica joaca a pisicii cu ghemul. Pisica, simbol al acestui magazin, o gasesti pe majoritatea produselor aflate aici. De la hainute si genti la bijuterii "handmade".

Gentile se fac pe comanda, dar stai linistita, poti gasi cateva alternative care sa devina ale tale si daca te duci chiar acum si le faci o vizita. Materialele cu care lucreaza Diana Osorhan, designerul de genti, este catifeaua raiata, panzele clasice cum e inul, iar modelele se fac cu vopsele de toate culorile. Cusute de mana, fiecare geanta in parte are cate putin din viitoarea "proprietara".

Daca ai un animal preferat si ti-ai dori sa ai un accesoriu care sa-l aibe ca simbol, la Catwork gasesti solutia. Preturile sunt accesibile, variaza intre 50 si 65 lei, dar cel putin ca geanta ta, nu e nimeni alta, nu? Unde le poti gasi? In Bucuresti, pe strada Sperantei, Catwork te asteapta cu bratele deschise si cu accesorii speciale pentru stilul tau.

Liliart

Accesoriile semnate Liliana Stroe sunt produse ce reflecta natura in mare parte. O mica parte din designer si una mare din natura. Absolventa a Facultatii de Arte Plastice, sectia pictura, Liliana si-a pus talentul la bataie, creand accesorii pentru femei. Nu orice fel de accesorii, ci unele care sa creeze efectul unei personalitati care vrea sa exprime naturalete, feminitate, eleganta dar nu in ultimul rand unicitate. Materialul folosit pentru crearea bijuteriilor este ceramica, care trece printr-un proces de modelare si pictura, bineinteles in culori vesele. Inspiratia designerul vine din locurile pe care le viziteaza, care reusesc sa-i transmita ceva, iar acel ceva poate fi materializat si aparent purtat. Asa ca daca vei dori ceva inedit, asa ca tine, le vei putea achizitiona din magazinul Now&Wow. Preturile variaza intre 17 si 30 de lei, asa ca daca vei dori pentru tine sau pentru cei dragi un accesoriu putin mai altfel decat cele pe care le ai, Liliart e cea mai buna alegere.

Accesoriile "handmade", accesorii care spun ceva, nu numai stau sa reflecte stralucire si eleganta, au un mesaj care iti lasa loc de interpretari. Eu deja mi-am luat o sumedenie de asemenea bijuterii si incerc sa le port in functie de ce vreau sa transmit. Tu ce mesaj ai ales?

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Rusu Alina (18.12.2010, 20:10)
Faine..
Răspunde-i
(31.05.2008, 11:42)
Si...
www.imadthis.blogspot.com :D
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Moda
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
16 sep