nasty

"NASTY", documentarul despre Ilie Năstase, în selecţia...

Citeste mai mult»
Regele Harald

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, în vârstă de 87 de...

Citeste mai mult»
louis

William şi Kate mulţumesc publicului pentru mesajele...

Citeste mai mult»
cataracta

Cum te recuperezi după operația de cataractă?

Citeste mai mult»
covid-19

Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Prima zi de record a lui Taylor Swift pe Spotify cu...

Citeste mai mult»
becks

Spice Girls s-au reunit la petrecerea de 50 de ani a...

Citeste mai mult»
armani

Giorgio Armani nu mai exclude vânzarea imperiului său de...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift a lansat un nou album, gata să doboare toate...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon, decorat de Ucraina pentru sprijinul său în...

Citeste mai mult»
Harry Styles

O admiratoare a lui Harry Styles, încarcerată după ce i-a...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Rochii ale prinţesei Diana, expuse la Hong Kong înainte...

Citeste mai mult»
bon jovi

Un serial documentar despre Bon Jovi oferă detalii despre...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prinţul William participă la primul său angajament public...

Citeste mai mult»
prezentare

Casa de modă Dior a prezentat la New York o colecţie...

Citeste mai mult»
Monica

Monica Bîrlădeanu, dezvăluiri despre provocările...

Citeste mai mult»
amalia

Moştenitoarea tronului olandez a fugit în Spania din...

Citeste mai mult»
celine dion

Un documentar despre boala de care suferă Céline Dion va...

Citeste mai mult»
vin

Un restaurant din Italia oferă o sticlă de vin gratuită...

Citeste mai mult»
chefi

Sorin Bontea, Florin Dumitrescu şi Cătălin Scărlătescu...

Citeste mai mult»
Guy Ritchie

Guy Ritchie revine pe marile ecrane cu un film despre o...

Citeste mai mult»
Stormy Daniels

Cine este Stormy Daniels, femeia aflată în centrul...

Citeste mai mult»
tuns

Top 5 stiluri ce revin la modă

Citeste mai mult»
pacanele

Fetele știu să se distreze: păcănele online cu modă și...

Citeste mai mult»
ulei

Beneficiile pentru sănătate ale uleiului de măsline

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Harry şi Meghan vor produce două seriale Netflix despre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Muzica lui Taylor Swift revine pe TikTok, chiar dacă casa...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prinţul William şi fiul său cel mare, George, au asistat...

Citeste mai mult»
portofel

Alegerea portofelului de damă din piele în funcție de...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan se transformă în tânărul Donald Trump în...

Citeste mai mult»
Bjorn Ulvaeus

Bjorn Ulvaeus a reflectat asupra succesului şi...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon nu va face apel la plasarea sa sub tutelă...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Împuşcături mortale la filmările "Rust" - Alec Baldwin "a...

Citeste mai mult»
Jonathan Majors

Actorul Jonathan Majors scapă de închisoare pentru...

Citeste mai mult»
michael douglas

Michael Douglas a aflat, în cadrul emisiunii "Finding...

Citeste mai mult»
powerball

Un jucător la loteria Powerball a câştigat un jackpot de...

Citeste mai mult»
Sacha Baron Cohen si Isla Fisher

Sacha Baron Cohen şi Isla Fisher divorţează după 13 ani...

Citeste mai mult»
Reese Witherspoon

Compania actriţei Reese Witherspoon va produce un serial...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon a fost plasat sub 'tutelă consolidată'

Citeste mai mult»
gineco

Menopauza: Ce este, când apare și care sunt simptomele

Citeste mai mult»

Ai curajul de a fi tu insati!

De în Cariera 12 aug 2008
Frica este unul dintre cei mai puternici factori care iti influenteaza actiunile. Doar gandeste-te la cate lucruri ai fi facut altfel daca nu ar fi existat grijile si temerile!

Teama de a te arata asa cum esti

Absolut toate actiunile noastre sunt evaluate de noi inca dinainte de a avea loc. Ce rol au aceste evaluari? Ei bine, au rolul de a ne arata cam ce avantaje si ce dezavantaje ne aduce fiecare in parte. Unele actiuni sunt atat de simple si superficiale incat au nevoie doar de cateva clipe de judecata inainte. Practic, nu ne asumam nici un fel de risc intreprinzandu-le si mergem la sigur. Altele insa, oricat de mici ar putea parea, vor insemna mult pentru noi si cei din jurul nostru, asa ca este nevoie de ceva mai mult timp de gandire inainte de a trece la atac. Apoi, cand consideri ca te-ai gandit destul si ca stii exact ce iti doresti sa faci mai departe, iti urmezi instinctul – faci acel ceva sau nu!

Imaginea ta despre tine reprezinta o simpla asteptare!

Intr-o societate moderna, totul consta in avea o imagine puternica si pozitiva despre tine insati! Atunci cand mergi la munca iti doresti sa arati ca esti inteligenta si increzatoare in fortele proprii. Vrei sa iei decizii bune si sa faci totul exact asa cum trebuie. Vrei sa fii mereu din ce in ce mai buna.

Cu prietenii tai este o poveste asemanatoare. Iti doresti sa fii haioasa si spirituala. Vrei sa fii populara in grupul tau de amici si in acelasi timp sa fii considerata de toti o prietena de nota 10. Ai vrea sa poti socializa in cea mai relaxata maniera posibila si sa te poti imprieteni cu oricine. Ce sa mai, ai dori sa fii persoana pe care cu totii o plac!

Atunci cand vine vorba de familie, nici nu se pune problema despre faptul ca ai vrea sa fii cea mai cea: sotia ideala si super-mama. Iti doresti sa ai cea mai reusita familie, sa te intelegi perfect cu partenerul tau si sa petreci mai mult timp alaturi de copii!

Toate aceste imagini despre care ti-am vorbit reprezinta asteptari pe care tu le ai de la tine. Unele sunt ale tale proprii, altele sunt ale celor din jurul tau. Nici macar nu conteaza exact ale cui sunt, important este ca te preseaza sa faci anumite lucruri indiferent daca iti place sau nu sa crezi asta. Oriunde mergi si orice faci, nu uiti ca exista niste asteptari la nivelul carora trebuie sa te ridici. Stii ca trebuie sa faci tot ce iti sta in putinta pentru a fi mereu cat mai sus. Daca nu te ridici la nivelul asteptarilor, apar frustrarile.

Imaginea pe care trebuie sa o mentii

Aceste rolulri de profesionista perfecta, sotie ideala si prietena incredibila sunt ceva ce noi folosim pentru a ne ghida in viata. Sunt imaginile pe care le avem despre noi insene si care ne ajuta sa traim mai departe. Totusi, ceea ce se intampla mai des decat ne-am dori este sa ajungem in niste puncte in care simtim ca traim vietile altora, ca nu mai existam ca oameni individuali. Primim laude si aprecieri de la cei din jurul nostru si gandim: “Nu, nu poate fi adevarat! Nu sunt eu cea despre care vorbesc ei, este altcineva!”. Ei bine, asa se naste frica!

Din acest moment incepi sa fii din ce in ce mai nefericita cu tine insati. Vezi totul ca pe un simplu joc in care tu pretinzi ca esti altcineva – o persoana mult mai buna decat esti in realitate. Incepi sa-ti judeci propriile actiuni si ganduri intr-o maniera diferita si de aici nu este decat un pas pana la a te lasa prinsa in mijlocul credintelor false vis-a-vis de tine insati. Chiar iti place ca te trezesti in fiecare dimineata la ora 6 pentru a ajunge la serviciu la 8? Bineinteles ca nu!

Chiar iti face placere sa te confrunti zilnic cu diverse probleme? Nu! Incerci pur si simplu sa pari o persoana cu adevarat profesionista! Iti place sa iei parte la sedinte care se intind pana tarziu in noapte? Bineinteles ca nu, dar trebuie sa o faci de ochii lumii. Cine ar vrea sa vada persoana reala din tine… cea careia ii place sa leneveasca dimineata pana tarziu, sa conduca la viteza maxima, care isi uraste munca si ar prefera sa se bucure de un cocktail rece pe o plaja pustie? Nimeni, nu-i asa?

Invata sa te accepti asa cum esti

O teama similara exista pentru fiecare aspect al vietii tale. E greu sa explici, dar oamenilor le este mult mai greu sa isi accepte partile negative, decat pe cele pozitive. Ne complacem in defectele pe care le avem, in loc sa privim la multimea de calitati cu care am fost inzestrate si sa le exploatam la maxim in folosul nostru! Aud mereu in jurul meu oameni zicand “Ok, de data asta am reusit sa o scot la capat. Si ce? Toata lumea pare a fi impresionata de ceea ce am facut. Ei, daca ar sti numai cat de teama mi-a fost! Daca ar sti ca de fapt am avut un noroc chior!”.

Recunosti vreunul din aceste ganduri? Eu pun pariu ca da, ca le-ai avut cel putin o data in viata! E sentimentul acela, ciudat de altfel, de a te simti aproape vinovata fiindca ai facut ceva corect.

Nu-ti fie teama de a te arata lumii asa cum esti! E vorba de tine, nu de altcineva care face totul bine pentru tine! Nu pretinde ca esti altcineva. Pur si simplu esti doar tu si atat!

Tag-uri: , , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

llooll lloopp (22.08.2008, 16:53)
mai, cred ca esti cam rautacioasa. mie mi se pare ff ok articolul. nu trebuie sa dai asa gratuit cu cuvinte urate. unii oameni chiar muncesc.
Răspunde-i
sorina (12.08.2008, 08:22)
Daca ideea articolului este frumoasa si atinge puncte foarte importante referitoare la autenticitate in fata propriului suflet, modul in care este scris este deplorabil, cu redundante mai mult decat suficiente si cu greseli inadmisibile pentru un articol publicat.
Eu imi caut job in domeniu si nu gasesc. Poate ma angajati pe mine, ca tot sunt absolventa de Jurnalism, am idei berechet si am si o familie de intretinut iar autoarei ii dati altceva de facut, tot in cadrul revistei. Nu vreau sa las pe nimeni fara servici, totusi, pacat de publicatie.
O zi minunata si plina de lumina,
Sorina
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Cariera
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
24 apr