armani

Giorgio Armani nu mai exclude vânzarea imperiului său de...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift a lansat un nou album, gata să doboare toate...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon, decorat de Ucraina pentru sprijinul său în...

Citeste mai mult»
Harry Styles

O admiratoare a lui Harry Styles, încarcerată după ce i-a...

Citeste mai mult»
Printesa Diana

Rochii ale prinţesei Diana, expuse la Hong Kong înainte...

Citeste mai mult»
bon jovi

Un serial documentar despre Bon Jovi oferă detalii despre...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prinţul William participă la primul său angajament public...

Citeste mai mult»
prezentare

Casa de modă Dior a prezentat la New York o colecţie...

Citeste mai mult»
Monica

Monica Bîrlădeanu, dezvăluiri despre provocările...

Citeste mai mult»
amalia

Moştenitoarea tronului olandez a fugit în Spania din...

Citeste mai mult»
celine dion

Un documentar despre boala de care suferă Céline Dion va...

Citeste mai mult»
vin

Un restaurant din Italia oferă o sticlă de vin gratuită...

Citeste mai mult»
chefi

Sorin Bontea, Florin Dumitrescu şi Cătălin Scărlătescu...

Citeste mai mult»
Guy Ritchie

Guy Ritchie revine pe marile ecrane cu un film despre o...

Citeste mai mult»
Stormy Daniels

Cine este Stormy Daniels, femeia aflată în centrul...

Citeste mai mult»
tuns

Top 5 stiluri ce revin la modă

Citeste mai mult»
pacanele

Fetele știu să se distreze: păcănele online cu modă și...

Citeste mai mult»
ulei

Beneficiile pentru sănătate ale uleiului de măsline

Citeste mai mult»
Harry și Meghan Markle

Harry şi Meghan vor produce două seriale Netflix despre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Muzica lui Taylor Swift revine pe TikTok, chiar dacă casa...

Citeste mai mult»
Prințul William

Prinţul William şi fiul său cel mare, George, au asistat...

Citeste mai mult»
portofel

Alegerea portofelului de damă din piele în funcție de...

Citeste mai mult»
Sebastian Stan

Sebastian Stan se transformă în tânărul Donald Trump în...

Citeste mai mult»
Bjorn Ulvaeus

Bjorn Ulvaeus a reflectat asupra succesului şi...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon nu va face apel la plasarea sa sub tutelă...

Citeste mai mult»
Alec Baldwin

Împuşcături mortale la filmările "Rust" - Alec Baldwin "a...

Citeste mai mult»
Jonathan Majors

Actorul Jonathan Majors scapă de închisoare pentru...

Citeste mai mult»
michael douglas

Michael Douglas a aflat, în cadrul emisiunii "Finding...

Citeste mai mult»
powerball

Un jucător la loteria Powerball a câştigat un jackpot de...

Citeste mai mult»
Sacha Baron Cohen si Isla Fisher

Sacha Baron Cohen şi Isla Fisher divorţează după 13 ani...

Citeste mai mult»
Reese Witherspoon

Compania actriţei Reese Witherspoon va produce un serial...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Alain Delon a fost plasat sub 'tutelă consolidată'

Citeste mai mult»
gineco

Menopauza: Ce este, când apare și care sunt simptomele

Citeste mai mult»
Lenny Kravitz

Lenny Kravitz va concerta pe scena principală de la...

Citeste mai mult»
aldi

Celebrul chitarist american Al Di Meola revine în...

Citeste mai mult»
Baba Ramdevv

Cel mai important guru yoga din India, avertizat de...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift este miliardară, potrivit clasamentului...

Citeste mai mult»
Billie Eilish

Billie Eilish, Nicki Minaj, Stevie Wonder, REM şi alţi...

Citeste mai mult»
canabis

Canabisul în scop recreaţional, legalizat în Germania, în...

Citeste mai mult»
scortisoara

Metoda cu scorţişoară care te ajută să slăbeşti mai repede

Citeste mai mult»

Omul din Oglinda sau cum sa ne privim pe noi in ochi, prin ochii celuilalt

În Monden 29 iun 2009
Nu-mi aduc aminte cand l-am auzit cantand sau l-am vazut prima data intr-un videoclip. De fapt nici nu conteaza cand... il stiu parte din viata mea, din copilarie, din adolescenta, din maturitate, am crescut odata cu el. Nu am colectionat albumele lui dar asteptam cu nerabdare ''heal the world'' in discoteca. De cate ori aveam nevoie de speranta venea in minte aceasta melodie. Aveam nevoie sa decid ceva, ma gandeam la ''black or white''. Aveam impresia ca orice as face este neimportant si fara sens, apareau cuvintele ''they don't care about us''... sau "the way you make me feel"... venea pe buze cand intalneam un tip langa care ma simteam plina de viata...- "earth song"... ma face sa plang ori de cate ori vad si traiesc iar si iar agonia si criza existentiala a planetei...
Michael Jackson nu a fost pentru mine un idol, nu am dansat ca el, nu am cantat ca el, nu am nici macar un poster cu el. Dar il am in toti neuronii mei nu pentru ca am frecventat un club fan MJ ci pentru ca m-a patruns ca un virus nevazut si s-a replicat tot timpul, si-a dezvoltatat noi tulpini rezistente la schimbari si si-a imprastiat in toata fiinta mea ca marturia vremurilor, idealurilor, miturilor, dramelor, sperantelor pe care le traim toti, mai mult sau mai putin constienti, mai mult sau mai putin isteric.

Nu am plans pe strada sau in cabinet de fata cu ceilalti sa arat cata durere isterica mi-a produs vestea, am plans singura dupa ce asistenta mea a plecat, nu stiu daca am plans omul Michael Jackson sau am plans viata mea cu toate etapele in care muzica lui a marcat ceva esential. Un amestec de dureri si bucurii extreme asa cum a fost si viata lui.

Cand am aflat dimineata vestea ca omul MJ a murit, am simtit cum ceva din tot corpul meu se scurge in picioare, cum parca ceva din mine moare odata cu el. Mesajele lui au ajuns pana la mine in timpul vietii lui si vad cum si moartea lui a ajuns pana la mine si m-a atins (ca in ‘‘the touch‘‘). Pote ca definitia pentru ''fan'' nu este ceea ce faci ci ceea ce esti sau ai devenit, intocmai cu modelul, dupa chipul si asemanarea lui. Poate ca am avut nevoie de 25 de ani sa realizez ca a fost ceva din el amprentat in mine. Imi aduc aminte un poster care parca si acum este nesters.... ''nu pot sa nu te iubesc'' zice el in traducere... iubire de barbat sau iubire de copil? Poate amandoua si nici una traita complet. La vremea aceea el avea 30 de ani. A fost copilul care a crescut prea repede pentru a deveni prea repede barbat admirat, dorindu-si sa mai stea asa pentru a nu uita copilaria pierduta. Copil fara copilarie, barbat fara masculinitate... dramatic.

Ceea respingi te va distruge. Ceea ce dai la spate te va lovi pe la spate. El s-a respins pe el fizic si ne-a spus in muzica, versuri si dans drama vietii lui. El a facut-o altfel... poti vedea povestea lui, istoria vietii lui in versuri si imagini. Nu a putut-o face direct pentru ca a fost un copil strivit in trecutul lui invatand frica si traind frica de a mai spune ceva, de a se apara, asa cum se vede prin toti porii lui cand este incoltit de acuzatii prea strivitoare pentru a le lua in spate, acuzatii care l-au doborat si de sub care nu s-a mai putut ridica, desi a fost declarat nevinovat. Prea tarziu insa… Sufletul lui copil ar fi dorit sa ramana intre copii dar sabloanele l-au transformat in pedofil. A vrut si sa demonstreze ca este barbat dar a fost ridiculizat si speculat din fiecare pozitie. Dupa cum a spus el (aprox.): Daca intri in aceasta lume stiind ca esti iubit si parasesti aceasta lume stiind acelasi lucru, inseamna ca ai facut fata la tot ce se sfla intre cele doua.

De fapt mai putin conteaza inceputul si sfarsitul... conteaza ce faci intre ele. Imaginea lui in transformare a fost controversata dar tocmai pe acel MJ l-am admirat. Si el a vrut sa ramana tanar pentru fani ca multe alte vedete care au facut acelasi lucru.. poate chiar mai mult… insa el a deschis larg drumul pentru restul, care venind din urma, s-a asuns dupa el, cel care era in fata si in lumina orbitoare a reflectoarelor. A fost sau nu pedofil? Cine stie... poate ca acel baiat stie. A putut sau nu el, sa faca acei copii pe care i-a dorit? Doar femeia aceea stie. De ce vrem sa stim? De ce nu putem lasa fiecarui om dreptul la misterele vietii lui? A suferit de o boala de piele (vitiligo) sau a suferit o depigmentare? De parca mai conteaza... Oricum ar fi, tot complexat a fost ca el este altfel decat ceilalti copii… ‚‘‘ black or white‘‘... oricum ar fi nu-i bine... eu si ca multi altii, l-am placut cu totul, de la inceput pana la fulgeratorul impact cu moartea, cu fiecare transformare si etapa... era el, tot el.

Am privit dincolo de el. Oare nu asa suntem si noi? Ne transformam mereu. Si totusi noi ne putem ascunde in anonimat... el nu a putut. Cei care l-au urcat pe scena in adoratie l-au coborat in huiduieli. Ma intreb oare cine sunt cei care au ramas la fel? Poate cei care au trait asemeni lui sau ceva din drama lui. Poate ca aceia au inteles cu adevarat mesajul lui si s-au identificat cu el (cu mesajul), si-au consumat in lacrimi catharsice drama si s-au vindecat (chiar si un pic).

Este ceea ce a vrut el poate... sa ''heal the world''... mai putin pe el... nici n-ar fi putut, fugind, ca in multe videoclipuri. Iar cand s-a oprit, tot ce a strans in spate fugind, l-a strivit inca o data (cu tot cu inocenta, asa cum doar un copil mai poate fi pana o pierde in devenirea lui adulta), de aceasta data definitiv. Nu fac din MJ un erou ci poate ca reusesc acum, dupa 25 de ani sa fac din mine o persoana mai inteleasa, uitandu-ma in oglinda ca in cantecul ... ''man in the miror'' asa cum multi facem, fara sa stim ca se numeste oglindire in celalalt sau proiectie. Asta a insemnat pentru mine Michael Jackson.
Tag-uri: , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 5

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

applehead (19.03.2012, 09:22)
Foarte frumos...nu am cuvinte decat sa-ti spun:
Multumesc din suflet pentru acest superb articol sau mai bine spus POZITIV Articol,caci de Negativ m-am cam saturat,lol !!!!
Răspunde-i
ROXANA MOLDOVEANU (11.02.2010, 09:56)
Cel mai emotionant articol, foarte bun.
multumesc
Răspunde-i
Mihaela Sindie (09.07.2009, 17:02)
una dintre intrebarile pe care le folosesc in terapie este: cine te-a influentat in viata, cine ti-a fost mode? Pot spune ca el mi-a fost oglinda.
Răspunde-i
Roxana Radulescu (30.06.2009, 11:21)
si mi-a parut rau cand am aflat ca s-a dus dintre noi. un om deosebit, insa pe care rautatea celorlati l-a distrus putin cate putin. dumnezeu sa-l odihneasca!
Răspunde-i
Roberta Caldura (30.06.2009, 09:11)
foarte frumos! ...cred ca ai vorbit pentru noi toate!
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Monden
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
19 apr