Anca Dinicu și Georgian Păun

Anca Dinicu și Georgian Păun s-au despărțit: „De la...

Citeste mai mult»
serpas

Supraviețuire 'miraculoasă' a unui șerpaș abandonat pe...

Citeste mai mult»
mdd

Madonna a lansat un scurtmetraj în care apar Sabrina...

Citeste mai mult»
peter

Nuntă în familia regală britanică: Peter Phillips,...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel,

Cântărețul francez Patrick Bruel, reținut în cadrul unei...

Citeste mai mult»
Steven Spielberg

Steven Spielberg își îndreaptă din nou privirea spre...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Taylor Swift este cea mai bogată cântăreață din toate...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna a susținut un concert surpriză de 15 de minute la...

Citeste mai mult»
carlos

Legendarul cântăreț rock argentinian Carlos Solari a...

Citeste mai mult»
David Beckham

David Beckham va avea o stea pe Walk of Fame, la Hollywood

Citeste mai mult»
Javier Bardem

Javier Bardem a îngrozit-o pe Amy Adams în adaptarea TV a...

Citeste mai mult»
Sabrina Voinea

Gimnasta Sabrina Voinea, cercetată pentru că și-ar fi...

Citeste mai mult»
Mette-Marit

Fiica prințesei Mette-Marit a Norvegiei s-a întors din...

Citeste mai mult»
 Kanye West

Turcia îl acuză pe Kanye West că i-a jignit 'valorile...

Citeste mai mult»
Alain Delon

Conflict între copiii actorului Alain Delon: Cei doi fii...

Citeste mai mult»
ralf

Fostul pilot de Formula 1, Ralf Schumacher, s-a căsătorit...

Citeste mai mult»
mun

Cristian Mungiu, despre lipsa de investiţii în cultură:...

Citeste mai mult»
dua

Cântăreața Dua Lipa și actorul Callum Turner s-au...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Austriacul care plănuia un atac terorist la un concert al...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Actrița Helen Mirren, insultată de un activist...

Citeste mai mult»
ritualuir

Ritualuri de relaxare și îngrijire într-un salon premium

Citeste mai mult»
analize

Un simplu test sangvin oferă perspective promițătoare...

Citeste mai mult»
Pierre Deny

Un actor din serialul 'Emily in Paris' a murit la vârsta...

Citeste mai mult»
Matthew Perry

Moartea lui Matthew Perry - Asistentul său personal a...

Citeste mai mult»
codruta

Ce spune Codruța Filip despre o nouă relație după...

Citeste mai mult»
Cristian Mungiu

Cristian Mungiu, hărțuit în instanță de ani de zile de o...

Citeste mai mult»
balerina

O fostă balerină din Chile continuă să dea lecții de...

Citeste mai mult»
marg

Regina Margrethe a II-a a Danemarcei, spitalizată din...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles al III-lea a înfruntat valul de căldură...

Citeste mai mult»
 Cristian Mungiu

Marius Bodnariu, unul dintre cazurile care au inspirat...

Citeste mai mult»
Taylor Swift şi Travis Kelce

O invitată la nunta lui Taylor Swift şi Travis Kelce,...

Citeste mai mult»
trump

Donald Trump Jr. s-a căsătorit cu Bettina Anderson în...

Citeste mai mult»
Gisele Pelicot,

Gisele Pelicot, un simbol al victimelor violurilor,...

Citeste mai mult»
Mick Jagger

Mick Jagger revine pe marile ecrane, în filmul „Three...

Citeste mai mult»
Jessie J - Cu machiaj

Jessie J a învins cancerul. Anunțul făcut de artistă pe...

Citeste mai mult»
 Lily Collins

Serialul „Emily în Paris” ajunge la final. Lily Collins:...

Citeste mai mult»
Dragoş Bucur

Actorul român Dragoş Bucur joacă în noul thriller semnat...

Citeste mai mult»
Eurovision

Ediţia din 2027 a Eurovision este deja ameninţată cu...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Un post local de radio din Anglia a anunțat din greșeală...

Citeste mai mult»
Patrick Bruel

Vedeta franceză Patrick Bruel neagă mai multe acuzaţii de...

Citeste mai mult»

Simtire si observare in divort

De în Terapie de cuplu 3 sep 2009

"Suferinta divortului e mare e imensa pentru cel parasit iar usoara pentru cel care a pus capat unui capitol din viata unui cuplu.Dar daca in urma divortului se incolteste in suflet ideea de a iubi si a fi iubit totul merge mai usor.

Simburele sperantei incolteste si trebuie avut grija ca aceasta speranta sa creasca incontinuu si sa nu stagneze. Golul exista, e un hau imens dar trebuie multa vointa ca sa fie umplut acest gol, acest imens hau si mai depinde si cu ce se umple acest hau.

De multe ori se umple cu lucruri negative care in loc sa scada golul il mareste. A te simti realizat sentimental! Cred ca se mai poate , asta in cazul in care nu oboseti cautind persoana potrivita."

"ESTE FOARTE ADEVARAT .DOARE FOARTE TARE ACEST LUCRU.AM FOST SI EU LA UN PAS DE DIVORT.CASNICIA MEA SE CLATINA."

Doua puncte de vedere care nu sunt foarte deosebite la prima vedere. Dar totusi mie mi se pare ca aceste comentarii formulate de postarea "Suferinta divortului" ating o tema importanta – modul in care privim un lucru care ni se intampla. In acest caz vorbim de o pierdere, de o despartire, de o separare intre doua persoane.

In a doua, Simona spune asa: "doare foarte tare, am fost si eu...", subiectul este propria persoana, este "eu".

"Simt ca am fost la un pas de divort si simt durere rememorand sau traind clipele acestea", este o participare proprie, personala, intensa. Este parcurgerea unei experiente.

In comentariul lui Dumitru, avem o alta abordare – textul este scris la persoana a treia, Dumitru vorbeste de cel parasit si de cel care a fost parasit. Mai mult, vorbeste despre un "impersonal" –  "se incolteste...", de multe ori "se umple", etc. Aici Dumitru transmite experienta observatiei, vad suferinta, o observ, o remarc si vorbesc despre ea.

Acelasi text, aceleasi idei, doua moduri foarte diferite de a exprima acelasi lucru.

Sa vedem de ce aceste comentarii sunt importante – eu as spune ca ele reliefeaza doua moduri pe care le exercitam de multe ori in viata – cea de a parcurge o experienta si cea de a integra experienta parcursa.

Viata de zi cu zi ne aduce in situatia de a ne intalni cu diferite persoane si de a simti tot felul de lucruri – bucurie, durere, entuziasm, placere, dezamagire, etc. In fiecare situatie ne asteptam sa participam cu ceea ce reprezentam, cu persoana noastra.

Daca Simona simte durere, acest lucru se intampla pentru ca sotul ei este investit. Care e investitia respectiva este un aspect care tine de ea, de intimitatea ei si nu ne spune acest lucru. In virtutea acestei investiri, a simtit durere atunci cand casatoria ei se clatina.

Reactia sa este foarte fireasca. Nu-i putem cere in aceste momente sa fie un observator, sa vada ce se intampla cu ea, etc. Este doar o stare de a se lasa dusa de ceea ce simte, de ceea ce este Simona si de modul in care este ea.

Cand lucrurile se vor aseza, cand situatia reala se va calma, cand nu vor mai fi multe lucruri de facut atunci poate incepe o anumita elaborare a durerii, a investirii, a ceea ce s-a intamplat in acea perioada. Ar putea interveni partea de observare, integrare pe care Dumitru o sugereaza in linii mari.

Mecanismul vietii intr-un context social functioneaza cam asa: "traim, simtim, actionam, parcurgem diferite experiente pe care ulterior incercam sa le elaboram".

Riscurile aici sunt de doua tipuri:

Sa nu elaboram niciodata aceasta durere, acest moment. In acest caz ne situam intr-o situatie de trauma in care elaborarea este imposibila. Durerea ajunge sa fie un secret, un teren de neexplorat in care lucrurile nu sunt niciodata atinse.

De aici "secretul durerii" va fi pastrat in familie, va fi transmis prin fantasma si crearea unui mediu mai departe copiilor, cuplului.

Familia, cuplul sau persoana individuala prinsa in acest secret nu se va atinge de acest subiect iar tot ceea ce ar putea conduce in acea parte este inlaturat din start.

Practic, se produce o indepartare a lor resimtita, de multe familii ca o stare de necomunicare. Asadar durerea ramane fie ca trauma fie ca secret. Diferenta dintre cele doua nu este prea mare.

Al doilea risc vine din caracterul impersonal al divortului, al durerii, al starii de suferinta. Durerea in sine este negata iar starea de observare devine dominanta. Aici vorbim despre o intelectualizare a suferintei dandu-i un caracter impersonal – toata lumea sufera, eu sunt bine, divorturile se intampla, etc.

Aici ar fi excluderii parcurgerii suferintei, a durerii. Nu putem elabora pentru ca ne situam intr-o lume care exclude experienta directa. Evident, ca acest lucru nu este posibil intrutotul. Urme, mici reactii, vise, acte ratate, stari de singuratate, neputinta de a avea relatii cu ceilalti toate pot sa marcheze anumitesuferinte, care sa ne spuna ca in celalalt exista durere insa aceasta durere este aparent nevazuta de protagonist.

Aceste doua riscuri exclud una din partile acestui mecanism simplu, uman – de a parcurge o experienta si de a o integra. Ambele parti sunt importante si, in fapt, una nu poate exista fara cealalta.

Tag-uri: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

popescu loredana (17.11.2009, 09:16)
Este o durere pecare nu o pot descrie deoarece omul linga care am trait 12 ani ma priveste ca pe o straina.Eu pling si disper iar el cel care a inselat nu vrea decit sa fie liber si sa o ia de la capat cu altcineva.Nu pot accepta ceea ce mi se intimpla parca nu e real.Mi se pare ca e un vis din care astept sa ma trezesc.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Terapie de cuplu
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
09 iun